PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση


Venestus13
13-03-07, 13:01
Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,00*0,40*0,50 cm
Όγκος:200 λίτρα
Κατηγορία:Malawi (m'buna)
Φυτά:Anubia nana
Ψάρια / Άλλα είδη:1m+3f Labidochromis C. και 1m + 3f Metriaclima pyrsonotos
Διακοσμητικά υλικά:Aμμος,ρίζες,ηφαιστειακές και ασβεστολιθικές πέτρες.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μπλε σκούρο
Φωτισμός:2* 30w Αrcadia
Διάρκεια φωτισμού:7 ώρες
Φιλτράρισμα:2* Eheim 2213
Θερμοστάτης:Jager
Λίπανση:Εxcel
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7.2
Γενική σκληρότητα (GH): >7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0.003mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:Εβδομαδιαίες
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:-
Φωτογραφίες:

Strahos
13-03-07, 14:21
καλησπέρα Venestus13, θα σου πω κάποια αρνητικά που παρατήρησα (χωρίς παρεξήγηση, απλά είναι κάποιες παρατηρήσεις). εκτός από τον οπτικά κακό συνδιασμό αφρικάνες-ξύλα-κοράλια, οι μετρήσεις που έχεις δεν κάνουν με τίποτα για αφρικάνες, το νερό σου είναι τόσο μαλακό που μερικοί δισκάδες θα ζήλευαν.

Venestus13
13-03-07, 14:37
Καλήσπέρα φίλε μου.Ενοειται και δεν παρεξηγώ,οι πετρούλες είναι ηφαιστειακές όχι κοράλια και τις έσπασα και έκανα ένα βουνό στη μέση.Για το νερό έχεις δίκιο και το έχω σκεφτεί.Πρέπει να ρίχνω λίγο αλατάκι για να σκληρύνει το νερό?Εν το μεταξύ οι κιχλίδες malawi θέλουν σκληρότητα γύρως στο 20?

Strahos
13-03-07, 15:00
κοράλια είπα για αυτό που είναι πίσω από τις πέτρες, τα ξύλα ρίχνουν λίγο την ΚΗ και το Ph. Αλατάκι για την GH κάνει και μαγερική σόδα για την ΚΗ. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με αφρικάνες και πολύ περίμενε να σου τα πουν πιο αναλυτικά οι εμπειρότεροι σε κιχλίδες

Venestus13
13-03-07, 15:57
OK,ευχαριστώ φίλε μου.Αυτα πίσω απο τις πέτρες είναι ξέρα....ήδη την έβγαλα για να μην τραυματιστεί κανένα ψαράκι.

Takis
13-03-07, 18:36
Αν αντι για αυτες τις πετρες εβαζες κοινες απο κανενα ποταμι ή παραλια, θα ηταν πιο ωραιο, αλλα θα βοηθουσε και στην σκληροτητα του νερου.
Με μερικες τετοιες αλλαγες θα γινει πολυ καλυτερο, αν και ετσι εχει την χαρη του.

steady
13-03-07, 18:46
βγαλε τα ξυλα εκτος του οτι χαλανε την βιοτοπικοτητα δεν ταιριαζουν και με τις πετρες τοσο και χαλανε και τις παραμετρους σου...αφου εχεις 2 ειδη εγω θα φτιαχνα 2 βουναλακια....ετσι θα χεις και λιγοτερους τσαμπουκαδες...η αεραντλια δεν χρειαζεται λιγη αναταραξη απλα κανει για την οξυγονωση επιπλεον χαλαει και την εικονα με τις φυσαλιδες αλλα και με το διαγωνιο σωληνακι...και κρυψε τις ριζες απο τις ανουμπιες...ψαξε την αναλογη κατηγορια να βρεις τροπου να φτιαξεις τις παραμετρους αν δε θες να αλλαξεις πετρες που για μενα θα ταν η καλυτερη λυση...