PDA

Επιστροφή στο Forum : 60λιτρο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


serifios
11-03-07, 23:41
Πληροφορίες

Διαστάσεις:55*35*40
Όγκος:60L
Κατηγορία:Κοινωνικο Φυτεμενο Ζωοτοκα
Φυτά:Microsorum pteropus, (javascript:void(null))Microsorum pteropus 'Windeløv,' (javascript:void(null))Ceratophyllum demersum, (javascript:void(null))Ludwigia inclinata var. verticillata (''Cuba''), (javascript:void(null))046,Limnophila aquatica, (javascript:void(null))Egeria densa, (javascript:void(null))Anubias barteri var. barteri (javascript:void(null))
Ψάρια / Άλλα είδη:2m+3f πλατυ,1m+3f γκαπυ,2 χηρες,1 ραμιρεζι μπαλουν,1πλεκο παρδαλις ,πολλα μωρα
Διακοσμητικά υλικά:ριζες,καρυδα,χαλικι χαλαζιακο Ψιλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαυρο
Φωτισμός:grolux 15W+daylight15W
Διάρκεια φωτισμού:12h
Φιλτράρισμα:Juwel εσωτερικο 400L/h
Θερμοστάτης:100W
Λίπανση:Flourish excel,υγρο λιπασμα και υγρο σιδηρο
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:εβδομαδιαιες
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

giannisg
11-03-07, 23:52
Πάρα πολύ ωραίο! Μπράβο σου! Η μοναδική "παρατήρηση" που μπορώ να σου κάνω είναι οτι απο την στιγμή που λιπαίνεις, καλό είναι να βάλεις και CO2 έστω και DIY.

steady
11-03-07, 23:52
μαρεσε αρκετα το οτι τα φυτα σου ειναι φυτεμενα με φυσικο τροπο και οχι τακτοποιημενα νομιζω οτι μονο στη συνθεση των ψαριων υπαρχει μια ενστασουλα ramirezi με ζωτοκα ειναι ασχετα θελουν τα μεν μαλακο οξινο τα δε σκληρο αν και οι τιμες σου ειναι σε ενα ενδιαμεσο σημειο πραγμα που κανει το νερο σχεδον οκ και για τα δυο αποτι ειδα ομως στο προφιλ λες φυτεμενο με ραμιρεζι μηπως το χεις προσωρινα στα 60λ?

serifios
12-03-07, 00:01
μαρεσε αρκετα το οτι τα φυτα σου ειναι φυτεμενα με φυσικο τροπο και οχι τακτοποιημενα νομιζω οτι μονο στη συνθεση των ψαριων υπαρχει μια ενστασουλα ramirezi με ζωτοκα ειναι ασχετα θελουν τα μεν μαλακο οξινο τα δε σκληρο αν και οι τιμες σου ειναι σε ενα ενδιαμεσο σημειο πραγμα που κανει το νερο σχεδον οκ και για τα δυο αποτι ειδα ομως στο προφιλ λες φυτεμενο με ραμιρεζι μηπως το χεις προσωρινα στα 60λ?

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις παρατηρησεις σου!Το ραμιρεζι ειναι μπαλουν,δυστυχως το πηρα στο ξεκινημα μου στο χομπι και δεν γνωριζα τοτε τι εστι μπαλουν. Επειδη το λυπαμαι να το δωσω πισω σε πετ το εχω εστω και σαν ¨παραφωνια¨ στα ζωοτοκα.Δεν το βαζω με τα αλλα ραμ για να μην τυχον αναπαραχθει και κανει και αλλα αναπηρα ψαρακια.

s-vitzi
12-03-07, 00:08
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Το οπτικο αποτελεσμα μου αρεσει πολυ,Οσο για τα υπολοιπα,ας πουν οι πιο εμπειροι.
Bravo!!

leonm
12-03-07, 11:05
Συνάδελφε συντοπίτη ωραίο το ενυδρείο σου!Φωτεινό και καθαρό από άλγες.Αν άλλαζες λίγο θέση στο μεσαίο ξύλο ωστε να μην είναι εντελως παραλληλο με το τζάμι και κλάδευες λίγο τα φυτά ωστε να είναι λίγο πιο τακτοποιημένα αλλά όχι τόσο ωστε να χαθεί το ζουγκλοειδές στην εμφάνιση θα ηταν καλύτερα.Λίγο η ανούμπια με τα μεγάλα φύλλα (ειδικά αυτό δεξιά) φαίνεται κάπως αταίριαστη.Σαν ιδέα να υπάρχει και ένα φυτό που να κανει αντίθεση με τα υπόλοιπα στο φύλλωμα είναι καλή αλλά μάλον θα ήταν προτιμότερο κάποιο με όχι τόσο μεγάλα φύλλα, είναι και μικρό το ενυδρείο.Τέλος το χαλίκι φαίνεται λίγο άδειο ακόμη.Καλή συνέχεια!

nikman
24-03-07, 04:44
Αρκετά συμπαθητικό το ενυδρείο σου Δημοσθένη.
Πολύ καλό και δυναμικό ξεκίνημα μπράβο καλή συνέχεια.
Περιμένουμε να δούμε την παρουσίαση και στο 120άρι. :rolleyes:

MiziGr
24-03-07, 17:48
Ωραία προσπάθεια!!!! Το ram ε χαλάει λίγο αλλά δικαιολογείσαι!!!!! Καλή συνέχεια.:D :D :D

ΠΑΝΟΣ
24-03-07, 18:54
Πολύ όμορφο.Μπράβο καλή συνέχεια.

soupia
25-03-07, 09:49
Δημοσθένη μπράβο. Πολύ χαίρομαι που το πρώην ενυδρείο μου βρίσκεται σε τόσο καλή κατάσταση.
Περιμένουμε παρουσίαση κ από το 120άρι!
Καλή συνέχεια!

Carebean pirate
25-03-07, 10:23
:smt058 Καταπληκτικό, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου
Περίμενε λίγο να μεγαλώσουν και τα μικρα φυτά (cuba) που έχεις μπροστά και θα γίνει ακόμα πιο ωραίο:D

newfish
25-03-07, 11:42
Μπράβο Δημοσθένη.

Μια παρατήρηση μονάχα για τα φυτά που έχεις μπροστά από το ξύλο.

Το τέρμα αριστερά (Ludwigia ίσως) , δεν έχει σχεδόν κανένα φύλο, εκτός από τα νέα φύλα που πετάει τώρα. Εάν θες να το βοηθήσεις να αναπτυχθεί πιο γρήγορα, άσε το να επιπλέει ώστε να παίρνει περισσότερο CO2.
Στην μέση του ενυδρείου έχεις μερικές κορυφές (Rotala rotundifolia και Hygrophila polysperma ίσως) τα οποία εκτός του ότι ψιλώνουν (άρα δεν είναι για μπροστά), θα δείξουν πιο ωραία εάν μόλις γίνουν κάμποσα τα κάνεις ΄ματσάκι΄ και τα βάλει μαζί.

Keep Going.

GP250381
25-03-07, 17:28
μπραβο Δημοσθενη.αυτο που ηθελα εγω να σου πω ειναι κατα τη γνωμη μου η limnophila να ειναι μαζι.οχι ενα κομματι δεξια και ενα αριστερα,φαινεται πιο ωραια σε συσταδα.