PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατί η ανεμώνες θεωρούνται τόσο δύσκολες ?


Lsourtzo
06-03-07, 23:09
Ανεμώνες ….
Γιατί θεωρούνται τόσο δύσκολες για ένα ενυδρείο …
Τι είναι αυτό που πρέπει να προσεχθεί …

Κτλ κτλ …

Ρωτάω γιατί είδα μερικές κόκκινες πρόσφατα και μερικά κλοουνάκια να παίζουν πανευτυχή μέσα της … και θα ήθελα κάποια στιγμή να μπορέσω να τους χαρίσω και εγώ κάτι ανάλογο …

ps : κάποιος admin άμα μπορει να διορθώσει τον τίτλο και να τον κάνει με ερωτηματικά στο τέλος ... thanks !!

accnt
07-03-07, 00:14
Οι ανεμώνες δεν είναι δύσκολες, απλά είναι ιδιαίτερες.
Χρειάζονται πλούσιο φως και αρκετό τάισμα.
Το βασικό μειονέκτημα που έχουν είναι ότι άμα πεθάνουν (και ιδιαίτερα σε μικρά συστήματα), μπορεί η τοξικότητα που ελευθερώνουν να καταστρέψει όλο το ενυδρείο. Επίσης ορισμένα είδη περιπλανιόνται μέχρι να βρουν το «σωστό» σημείο που θα κάτσουν, ρίχνοντας κάτω ότι βρουν στο πέρασμά τους.
Έτσι (ιδίως για την πρώτη περίπτωση) πολλοί χομπίστες δεν τις βάζουν στο ενυδρείο τους. Μάλιστα πολλοί (λανθασμένα) τις χαρακτηρίζουν ωρολογιακές βόμβες.
Η αλήθεια είναι ότι αν παρατηρείς το ενυδρείο σου και έχεις καλές συνθήκες, δεν πρόκειται να πάθεις τπτ. Όταν μια ανεμώνη δεν πάει καλά, υπάρχουν σημάδια. Τα βλέπεις και παίρνεις τα μέτρα σου. Σημάδια όπως … δεν μπορεί να κολλήσει το φαγητό στα πλοκάμια της, δεν ανοίγει τελείως, δεν κολλά κάτω σωστά και παρασύρετε από το ρεύμα….

Με μια μικρή προσοχή (που φαντάζομαι όλοι δίνουμε στα ενυδρεία μας) μπορούμε να έχουμε μια ανεμώνη (προσοχή στα είδη διότι πολλές τρώνε ψάρια και άλλες μεγαλώνουν πολύ) και να χαιρόμαστε τον κλόουν που «τρίβεται» μέσα της.

Lsourtzo
07-03-07, 00:24
Ο
Χρειάζονται πλούσιο φως και αρκετό τάισμα.

Η αλήθεια είναι ότι αν παρατηρείς το ενυδρείο σου και έχεις καλές συνθήκες, δεν πρόκειται να πάθεις τπτ. Όταν μια ανεμώνη δεν πάει καλά, υπάρχουν σημάδια. Τα βλέπεις και παίρνεις τα μέτρα σου. Σημάδια όπως … δεν μπορεί να κολλήσει το φαγητό στα πλοκάμια της, δεν ανοίγει τελείως, δεν κολλά κάτω σωστά και παρασύρετε από το ρεύμα….

Με μια μικρή προσοχή (που φαντάζομαι όλοι δίνουμε στα ενυδρεία μας) μπορούμε να έχουμε μια ανεμώνη (προσοχή στα είδη διότι πολλές τρώνε ψάρια και άλλες μεγαλώνουν πολύ) και να χαιρόμαστε τον κλόουν που «τρίβεται» μέσα της.
Ωραία … πάνω σε αυτό … ποιο είναι το κατάλληλο είδος για ένα μικρό ενυδρείο (δεν μεγαλώνει πολύ ) που να μην τρώει ψάρια … και να μην κάνει άνω κάτω τα ενυδρεία πριν κάτσει εκεί που θέλει ???
Καμία φωτό ??

Επίσης όταν λες τάισμα ???
Πώς το εννοείς …
Γενικά έχω την απορία αυτή …
Και για την ephyllia διάβασα ότι πρέπει να την ταΐζω κάθε εβδομάδα αλλά ποτέ δεν κατάλαβα με τι και πως ?!?!?!

Obelix(Reifen)
07-03-07, 01:31
Θα πρέπει να προβλέψεις να έχεις το σημείο διαλεγμένο από την αρχή και ανάλογα με την ανεμώνη για να αποφύγεις μετακινήσεις αλλά και αυτό πάλι δεν είναι σίγουρο.
Μια ΒΤΑ bubble tip anemone είναι συνήθως η καλύτερη επιλογή και κυρίως αυτές που είναι από ρηχά νερά μιας και μένουν μικρές.
Το τάισμα γίνετε με μια τσιμπίδα και από τροφή mysis, white shrimp ,silversides κατεψυγμένα όλα( με κλειστή την κυκλοφορία ) + ότι πιάσει από τροφή που ρίχνεις .
Το τάισμα γίνεται τακτικά στην αρχή μέχρι να μεγαλώσει η μέχρι να ανάρρωση κάθε 3 μέρες χωρίς να γίνετε υπερβολή στο τάισμα και όταν μεγαλώσει μια φορά την εβδομάδα η και λιγότερο αλλά σε καμία περίπτωση χωρίς τάισμα .
Αν έχεις φως για SPS τότε έχεις και το φως να βάλεις μια ανεμώνη.


http://www.karensroseanemones.com/index.htm

accnt
07-03-07, 09:26
Και για την ephyllia διάβασα ότι πρέπει να την ταΐζω κάθε εβδομάδα αλλά ποτέ δεν κατάλαβα με τι και πως ?!?!?!

Πάλι με κλειστή κυκλοφορία και μετά το τάισμα των ψαριών (γιατί πάνε και τσιμπάνε αυτό που έχει πιάσει το κοράλλι... εγώ πολλές φορές παραφυλάω για να τα διώχνω...:smt102 ) με την τσιμπήδα, αρτέμια, γαριδούλα (πολύ μικρά κομμάτια για να μπορέσει να τα καταπιεί) τα ακουμπάς πάνω της και κολλάνε... και μετά ... ε θα δεις τι γίνεται....:D

Lsourtzo
07-03-07, 09:37
Πάλι με κλειστή κυκλοφορία και μετά το τάισμα των ψαριών (γιατί πάνε και τσιμπάνε αυτό που έχει πιάσει το κοράλλι... εγώ πολλές φορές παραφυλάω για να τα διώχνω...:smt102 ) με την τσιμπήδα, αρτέμια, γαριδούλα (πολύ μικρά κομμάτια για να μπορέσει να τα καταπιεί) τα ακουμπάς πάνω της και κολλάνε... και μετά ... ε θα δεις τι γίνεται....:D

μάλιστα ...
υποθέτω βέβαια ότι μιλάμε πάντα για κατεψυγμένη τροφή ...
έχω αρτέμια κατεψυγμένη ... κάνει ?? υποθέτω ένα γαριδάκι το βολεύουν ...
Blood worms τρώνε ??

ιδικά για την ephyllia ... εμένα έχει 6 στόματα :D ... πρέπει να τα ταΐζω όλα ή συνδέονται ???

accnt
07-03-07, 09:49
Κατεψυγμένη ναι. Το γαριδάκι κομμένο έτσι ώστε να χωράει από το "στόμα"...
Είδες πόσα στόματα έχεις τώρα.... είδες υποχρεώσεις??? :smt101
Το καθένα ξεχωριστά πάντως...

Lsourtzo
07-03-07, 12:41
όταν λέτε τσιμπιδάκι ... κάτι συγκεκριμένο ή ένα οποιοδήποτε για τα φρύδια ??
εννοώ αν πουλάνε ιδικά τα pet shop.

Obelix(Reifen)
07-03-07, 15:31
http://www.aquaristikshop.com/pictures_g/359005.jpg

Lsourtzo
07-03-07, 16:19
ελπίζω να μην είναι η μεγάλη που είναι για τα φυτά ??
τέτοια έχω .. αλλά αν έβαζα γαριδάκι στην άκρη τα εξαφανιζόταν ...
μάλλον υπάρχει αντίστοιχη και σε μίνι έτσι ???

nikman
07-03-07, 19:05
Νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά και με μία μεγάλη σύριγγα για τροφές (χωρίς τη βελόνα). Τσιμπίδα δεν θες μικρότερη. Μακρύτερη ίσως, για να μη βάζεις χέρια μέσα στο νερό.

Τι περιέχουν η τροφές mysis, white shrimp ,silversides. Οι white shrimp φαντάζομαι ότι είναι μικρές άσπρες γαρίδες τα άλλα δύο τι είναι ;
Κάνουν όλες άφοβα για σκληρά κοράλλια και ανεμώνες ;

enzo
08-03-07, 02:02
οι εφυλιες μεχρι στιγμης ειναι απο τα lps κοραλια μεσα στο ενυδρειο οπου δεν δεχονται τροφη...:cool:
το θετικο ειναι οτι μετα απο κανα χρονο χωρις ταισμα,δεν παρουσιαζουν σημαδια κοπωσης....;)

Lsourtzo
08-03-07, 08:56
οι εφυλιες μεχρι στιγμης ειναι απο τα lps κοραλια μεσα στο ενυδρειο οπου δεν δεχονται τροφη...:cool:
το θετικο ειναι οτι μετα απο κανα χρονο χωρις ταισμα,δεν παρουσιαζουν σημαδια κοπωσης....;)
αυτό δεν πάει να πεί όμως ότι θα ήταν κακό μια φορά κάθε 10-15 μέρες να τρώνε και αυτές το κάτι της τους ...:rolleyes: ε ? θα την βωηθήσει να μεγαλώσει και ποιό γρήγορα .. ;)
σε διάφορα site πάντος που διάβασα +-4 έλεγαν ότι καλό είνια μία φορά την εβδομάδα ... τώρα ...

accnt
08-03-07, 09:05
Και σε μένα η ephilia πότε το καταπίνει και πότε όχι.
Αλλά μια φορά την βδομάδα - 10μέρες, αξίζει μια προσπάθεια.

Lsourtzo
08-03-07, 09:46
Και σε μένα η ephilia πότε το καταπίνει και πότε όχι.
Αλλά μια φορά την βδομάδα - 10μέρες, αξίζει μια προσπάθεια.
εμένα εχθές έφαγε μια χαρά πάντως ... :D
βέβαια λόγο ελλείψει εξοπλισμού όπως μια σοβαρή τσιμπίδα (δεν σκέφτηκα καθόλου την σύριγγα) με παίδεψε πολύ ... αλλά χαλάλι ... :rolleyes:

accnt
08-03-07, 09:59
Με την σύριγγα μπορεί να "αστοχήσεις" και να γεμίσεις το ενυδρείο... Η τσιμπήδα που σου λέει ο Διονύσης (και εγώ αυτή χρησιμοποιώ) είναι μια χαρά. Εξασκήσου...:D

Lsourtzo
08-03-07, 10:04
Με την σύριγγα μπορεί να "αστοχήσεις" και να γεμίσεις το ενυδρείο... Η τσιμπήδα που σου λέει ο Διονύσης (και εγώ αυτή χρησιμοποιώ) είναι μια χαρά. Εξασκήσου...:D
ακόμα δεν μου είπε αν πρόκειται για μινιατούρα αυτής που έχω για τα φυτά ... ή πρόκειται για την ίδια ...
αν είναι η ίδια είναι αδύνατο να πιάσω την μικροσκοπική αρτέμια εκεί μέσα ...

accnt
08-03-07, 10:09
Μεγάλη είναι....

Lsourtzo
10-03-07, 11:01
http://www.karensroseanemones.com/index.htm

φίλε obelix to link είναι εκπληκτικό ....
πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ ... και με έπεισε ότι ο καλύτερος χρόνος να πάρω μία ανεμώνη .. γιατί επίσης με έπεισε ότι τελικά θα πάρω ... θα είναι μετά το καλοκαίρι ... που το ενυδρείο θα έχει στρώσει για τα καλά ...
και μπορεί να έχει μεταφερθεί και σε λίγο περισσότερα λίτρα ... θεού θέλοντος ...

thanks ...

Obelix(Reifen)
12-03-07, 01:13
Η ίδια είναι .θα τα καταφέρεις απλός να έχεις στραγγίξει όλα τα υγρά (σουρωτήρι +χαρτί κουζίνας:cool: )
Αλλά έτσι και αλλιώς αρτεμια δεν δίνουμε γιατί είναι αέρας από θρεπτική άξια.
Η mysis είναι γαρίδα και τα silversides μικρά ψαράκια που μπορείς να τα ταΐζεις και σε μεγάλα lps.