PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για εγκυο???


marios400
05-03-07, 21:55
καλισπερα εχω ενα λυκοσκηλο γερμανικο θυλικο και μαλλον ειναι εγκυος.αυτο ποθ τηελς να μαθς ειναι πρεπει να του δινω τωρα τροφη αναπτιξης?τις δινω τςρα πολυβιταμινες για αρχη...ευχαριστω:p

Teo1
05-03-07, 23:24
Θέλει ασβέστιο!
Και τώρα και όταν θα θυλάζει

dimitris21
06-03-07, 09:14
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σου. Αυτός είναι σε θέση να γνωρίζει την κατάσταση της σκυλίτσας σου και κατά συνέπεια να σου δώσει και τις κατάλληλες οδηγίες.
Όταν πέρασα και εγώ από τη φάση αυτή δεν χρειάστηκε να δώσω τίποτα. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν όταν πλέον γέννησε να ενισχύσω το φαγητό της.

Carebean pirate
06-03-07, 19:06
Όπως ειπε και ο Δημήτρης πάρε το στον κτηνίατρο για να σου πει αν είναι έγκυος και τι πρέπει να κανεις. Δώσε στο σκυλί τροφή υψηλής ποιότητας σε συνδιασμό με τις πολυβιταμίνες που δίνεις τώρα για να έχει γάλα όταν θα γεννήσει...

Καθαρόαιμα θα είναι..?:rolleyes:

marios400
06-03-07, 21:21
Καθαρόαιμα θα είναι..?:rolleyes:
ναι τιν εχω βαλει με ενα πολυ ωραιο καθαροαιμο αλλα και μεγαλοσωμο αρσενικο απο εκτροφειο...;)

andreas K
06-03-07, 23:25
Η τροφη αναπτυξης (καλης μαρκας) βοηθαει..Συμβουλευσου κτηνιατρο σχετικα με εμβολιασμο και αποπαρασιτωση της μητερας.

sira
07-03-07, 13:18
στην αρχή της εγκυμοσύνης η διατροφή δεν είναι να ανάγκη να διαφέρει τόσο ποσοτικά, όσο κ ποιοτικά με πριν. όσο αυτή προχωράει, τότε πρέπει να εμπλουτιστεί! προσοχή στις βιταμίνες, να είσαι ακριβής στη δοσολογία που αναγράφεται, καθώς η υπερβιταμίνωση μπορεί να οδηγήσει τόσο σε αποβολή, όσο κ στη γέννηση τερατοποιημένων κουταβιών!

Carebean pirate
08-03-07, 16:59
ναι τιν εχω βαλει με ενα πολυ ωραιο καθαροαιμο αλλα και μεγαλοσωμο αρσενικο απο εκτροφειο...;)

Τυχερε... Είχες πάρει το σκυλί σε show σκύλλων για να σου πουν τις γνώμες τους...?:smt029

antonio1975
21-03-07, 00:09
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δίνεις τροφή hills senior και μια ταμπλέτα ασβεστίου την ημέρα. Όσο για την ποσότητα τροφής μην την υπολογίζεις γιατί τώρα έχει ένα λόγω παραπάνω να τρώει περισσότερο. Αυτό θα συνεχιστεί μέχρι και τον απογαλακτισμό που είναι 45 ημέρες μετά τη γέννα. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.