PDA

Επιστροφή στο Forum : Καναρίνια


Pritanis
02-03-07, 20:37
καναρινια, εγω αλλα σχετικα αρχαριος....... Ο Αζορες ειναι ειδικος.....

Yiannis59
02-03-07, 22:29
Και εγω λιγακι

GhostShip
03-03-07, 16:25
Εγώ ασχολούμε καιρό, ρε παιδιά έχω ένα ζευγάρι ΤΕΛΕΙΟ, το έχω ένα χρόνο τώρα, πέρσυ μου βγάλανε 10 μικρά, 5 τη μια και 5 την άλλη... Αλλά απο πριν το καλοκαίρι ο κάναρος σταμάτησε να κελαηδάει και δε ξέρω γιατί!? Μέχρι και σήμερα δε κελαηδάει καθόλου, διατροφικές συνήθειες ίδιες κλπ! Αυτό το πουλί δε σταμάταγε και έχω στενοχωρεθεί πολύ...:( Μόνο πρωί πρωί τον ακούω λίγο αλλά ψιλά πράματα καμία σχέση με πριν. Αν ξέρει κανένας πιθανούς λόγους ας με βοηθήσει, είναι 2 χρονών τώρα...

Yiannis59
03-03-07, 18:13
τώρα εδώ θα μας κυνηγήσουν με αυτή την συζήτηση και μένα μαρεση και την θέλω αλλά μήπως έπρεπε να την κάνουμε κάπου αλλού τέλος πάντων στην ερώτηση σου

αν τα έχεις μαζί χώρισε τα και ο αρσενικός να μην βλέπει την θυληκια αν και σε λιγο ειναι η εποχη τους θα πρεπει να τα ξαναβαλεις μαζι
Εγω βρισκομε στην 2 γεννα κιολας αλλα με τεχνιτα μεσα κατα λαθος λεπτομεριες σε αλλο μερος του φορουμ αν θελεις να τα πουμε

george
04-03-07, 00:25
Moderator note : η συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ

John T
04-03-07, 13:09
Ένα πολύ καλό forum στο οποίο θα βρείτε απάντηση σε όποια απορία σχετικά με τα καναρίνια είναι το www.kanarini.com (http://www.kanarini.com)

GhostShip
04-03-07, 19:14
Ένα πολύ καλό forum στο οποίο θα βρείτε απάντηση σε όποια απορία σχετικά με τα καναρίνια είναι το www.kanarini.com (http://www.kanarini.com)

Φίλε μου John T πάνω που έψαχνα για φόρουμ σχετικά με καναρίνια, σε ευχαριστούμε πολύ για τη πληροφορία σου. Εκεί υπάρχουν πραγματικά πολλές σχετικές πληροφορίες!
αν τα έχεις μαζί χώρισε τα και ο αρσενικός να μην βλέπει την θυληκια αν και σε λιγο ειναι η εποχη τους θα πρεπει να τα ξαναβαλεις μαζι
Φίλε Yiannis59 ασχολούμε αρκετό καιρό με καναρίνια και αυτό το γνωρίζω δεν είναι αυτό τα έχω δοκιμάσει όλα, εγώ δε θα τα βάλω ακόμα για ζευγάρωμα, μετά από ένα ενάμιση μήνα! Επίσης καλό είναι να χωρίζεις τα πουλιά για κανένα μήνα μετά το μεγάλωμα των πρώτων μικρών, για να ξεκουράζεται το θηλικό! Εγώ στην αρχή δεν ήξερα και μου ξαναγέννησε στα καπάκια με το που βγήκαν και ψιλομεγάλωσαν τα πρώτα μικρά, στο τέλος η κανάρα είχε μείνει μισή... Φέτος θα φροντίσω καλύτερα, στο κάτω κάτω αν δε πάθεις, δε θα μάθεις ;)
Πριν και κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος οι τροφές πρέπει να είναι πλούσιες και καλό θα είναι να βάζουμε βιταμίνη στο νερό η οποία επωφελεί τα μικρά, αλλά και τους γονείς!
Ο Μιχάλης(msigouros) μου έστειλε μεγάλες και πολλέέές ηχογραφίσεις καναρινιών και βάζω καθημερινά στον κάναρο, τρελάθηκε!!! Αρχίζει να παίρνει λίγο, τελευταία μαδούσε αρκετά και έτσι τον έχω στο δωμάτιο μου...
Anyway, Γιώργο ευχαριστούμε που έβαλες εδώ τη συζήτηση, έτσι μπορούμε να λέμε εδώ τα δικά μας σχετικά με τα καναρινάκια μας και όχι μόνο!

andreas K
04-03-07, 19:36
Αν μαδαει (πτερορροια) δεν κελαηδαει...Επειδη δεν ειναι εποχη για αλλαγη πτερωματος προσεξε μηπως τον εχεις σε ρευμα η εναλλαγες θερμοκρασιας...

Yiannis59
04-03-07, 20:01
Και εγώ τον άλλο μήνα θα Ξεκίναγα αλλά την πάτησα όπως έγραψα κατά λάθος όπως θα ξέρεις επιρεαζοντε από τες ώρες φωτός και τα χριστούγεννα μπερδεύτηκαν από τα φώτα της διακόσμησης που σβειναν μεσάνυχτα και μου γεννούσαν αυγά χαμο για αυτο αποφάσισα και εβαλα αρσενικό και πιάσαμε δουλειά νωρίς

stav
05-03-07, 10:07
Η πτερορροια αυτη την εποχη μπορει να προερχεται εαν το εχεις το πουλι
κοντα σε σωμα καλοριφερ.Τωρα που ο καιρος ειναι ωραιος βγαλτο στο
μπαλκονι καλο θα του κανει,μονο το βραδυ ριχνε ενα ναυλον επανω στο
κλουβι.Μη το βγαζεις οσο διαρκει η ημερα και το βραδυ το παιρνεις μεσα στο
σπιτι,η διαφορα θερμοκρασιας θα του κανει κακο.

GhostShip
05-03-07, 17:54
Αν μαδαει (πτερορροια) δεν κελαηδαει...Επειδη δεν ειναι εποχη για αλλαγη πτερωματος προσεξε μηπως τον εχεις σε ρευμα η εναλλαγες θερμοκρασιας...

Ναι το ξέρω, δε τον έχω σε μέρος με εναλλαγές θερμοκρασίας ή ρεύματα, τον έχω εδώ και ένα χρόνο στη τζαμαρία(που το βράδυ πέφτει λίγο η θερμοκρασία) όπου και τον έχω συνηθίσει, δε τον έχω μέσα έξω.

stav δε τον έχω κοντά σε κάποιο θερμαντικό σώμα και μου είχε κάνει εντύπωση η πτερόρροιά του. Τώρα που έφτιαξε ο καιρός, το πρωί τον έβγαζα στο μπαλκόνι μέχρι το μεσημεράκι και μετά τον έβαζα πάλι μέσα στη τζαμαρία, αλλά τώρα τον έχω στο δωμάτιό μου και το πρωί ανοίγω τα παράθυρα να έχει πολύ φως! Επίσης του ρίχνω ένα φάρμακο κατά της πτερόρροιας καθημερινά στο νερό του! Του βάζω και αυγό μέρα παρά μέρα...

Yiannis59 έπεσες στη περίπτωση τώρα εσύ :D Anyway βάζε βιταμίνη για το ζευγάρωμα και αυγό κάθε μέρα στην αρχή για το ταίζμα των μικρών! Μετά τη πρώτη εβδομάδα είναι καλύτερα να σταματήσεις το αυγό γιατί τα περιττώματα των μικρών βρωμίζουν πολύ τη φωλιά και είναι "νερουλά"...:smt078
Με τη κελαϊδίνη μια χαρά θα τα ταίζουν οι γονείς και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, η φωλιά δε θα χρειαστεί καθάρισμα σχεδόν μέχρι τα μικρά να βγούν! Σου εύχομαι καλές γέννες και δυνατά μικρά! Παιδιά thnx για τη βοήθεια και τις απόψεις σας!!! ;)

ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
05-03-07, 18:25
γεια σας κ απο μενα.ενω ειχα χρονια καναρινια,δεν εχω ασχοληθει εις βαθος.εχω ακουσει οτι το κελαηδημα σταματαει κ απο το αν εχει το πουλι ακαρεα της τραχειας επισης(υπαρχουν σταγονες) υπαρχει κ η παθολογικη πτεροροια η οποια θελει αντιβιωση.καλο ειναι να επιβεβαιωθεις απο ειδικο ή εμπειρο ατομο πριν την χορηγηση φαρμακων.τα ανοιχτοχρωμα καναρινια κ οι ρατσες ειναι πιο ευαισθητα απο τα κοινα μπασταρδα ελληνικα πολυχρωμα.

msigouros
05-03-07, 20:57
τα ανοιχτοχρωμα καναρινια κ οι ρατσες ειναι πιο ευαισθητα απο τα κοινα μπασταρδα ελληνικα πολυχρωμα.
Δεν υπάρχουν Ελληνικά ,εκτώς και εννοείς αυτα που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.Ελληνική ράτσα δεν υπάρχει.Τα πολύχρωμα είναι τα κανονικά .Ετσι τα βρήκαν στα Κανάρια νησιά.Τα κίτρινα -κόκκινα-ασπρα κλπ είναι από επιλεγμένες γέννες και δεν συναντόνται στην φύση.
Μπάσταρδα ποιά εννωείς;
Ακολουθεί αντίγραφό απο την σελίδα kanarinia.gr
Αναπαραγωγικές ποικιλίες και ράτσες

Γνωρίζουμε 130 διαφορετικές ράτσες καναρινιών, που χωρίζονται σε τρεις κυρίες γενεαλογικές σειρές. Καναρίνια τραγουδιού, χρωματιστά και μεγαλοπρεπή. Όλα τα καναρίνια έτσι και αλλιώς κελαηδάνε, οι διαφορά τους μόνο είναι ότι οι εκτροφείς έδωσαν μεγαλύτερη σημασία στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κατηγορίας τους.

Καναρίνια κελαϊδίσματος

Στην εκτροφή τους θεωρείτε σημαντικό το καθαρό κελαΐδισμα χωρίς λάθη. Μερικοί εκπρόσωποι αυτών τον καναρινιών είναι τα παρακάτω:
American Singer
Chopper Warbler
Harzer Roller
Waterslager Malinois
Timbradοs, Τιμπράντο

Χρωματιστά καναρίνια

Τα χρωματιστά καναρίνια είναι άσπρα, κίτρινα, πορτοκαλιά, περνώντας από το κόκκινο και το πράσινο μέχρι το κίτρινο και το καφέ. Σήμερα μετράμε πάνω από 300 χρώματα. Επιπλέον υπάρχουν καναρίνια πολύχρωμα, παρδαλά σε εβένινα χρώματα ζωγραφικής. Στο σύνολο τους χωρίζονται σε επτά μεγάλες ομάδες.
Ανοιχτόχρωμα, Λευκά, Κίτρινα, Πορτοκαλί
Αχάτες
Φαιά καναρίνια
Καφέ καναρίνια
Λαμπερά καναρίνια
Μαύρα καναρίνια
Πουλιά της Ισαβέλλας

Μεγαλοπρεπή καναρίνια

Σε αυτά δεν θεωρείτε σημαντικό το χρώμα και το κελαΐδισμα, αλλά το μέγεθος, το σχήμα και η στάση. Στο σύνολο τους χωρίζονται σε τρεις μεγάλες ομάδες.

1. Με ίσιο πτέρωμα (Border, Gloster, Norwitch, Crest, Fife, Yorkshire, Lancashire, Lizard, Γερμανικά σκουφάτα)
2. Τα σγουρά ( Παρισιού, Πάδοβας, Βορά, Νότου, Φιορίνο, Γιγαντιαίο Ιταλίας, Ελβετίας)
3. Τα καμπούρικα με ίσιο ή σγουρό πτέρωμα ( Βελγίου, Σκοτίας, Μονάχου, Ιαπωνίας, Βέρνης)

Συνολικά υπάρχουν 29 διαφορετικά αναγνωρισμένα είδη:Arricciato Gigante Italiano
Bernois
Border Fancy
Bossu belge
Crested/Crestbred
Gibber Italicus
Giboso Espaniola
Fife Fancy
Fiorino
Frise Parisien
Frise du Nord
Frise du Sud
Frise Suisse
Gloster Corona/Consort
Huppe Allemnd

Japan Hoso
Lancashire
Lizard
London Fancy
Melado Tinerfeno
Μιλανέζος
Mϋnchener
Norwich
Νοτιοολλανδός
Padovan
Razza Espanol
Scotch Fancy
Frise Parisien
Yorkshire

ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
05-03-07, 22:10
εχεις δικιο επρεπε να διευκρινησω οτι εννοω αυτα που διασταυρωνονται εδω κ πολλα χρονια στην ελλαδα αναμεσα σε ερασιτεχνες κ κυκλοφορουν απο χερι σε χερι κ αναμεσα στα μαγαζια χωρις να λαμβανονται τα καταλληλα κριτηρια στην επιλογη της ρατσας,ποιοτητας,χρωματος,κελαηδισμα κ.τ.λ,επισης ζευγαρωνουν ιδιες γενιες πολλακις.αυτα τα πουλια συνηθως ειναι πολυχρωμα μικροσωμα με διαφορετικο ραμφος κ γενικα οχι συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.εμενα μια θεια μου εχει καποια που νομιζεις οτι κελαηδανε σπουργιτια.
κατι σαν τους κοπρους σκυλια.
χωρις να τα θεωρω αχρηστα ζωα ολα αυτα.

stav
06-03-07, 08:20
Γινεται μια προσπαθεια για την δημιουργια του Greek singer.
www.geocities.com/greeksingercanary (http://www.geocities.com/greeksingercanary)

GhostShip
08-03-07, 17:39
Καλησπέρα παιδιά... Πολύ καλά νέα, ο κάναρος επιτέλους ξανάρχησε το κελάιδημα ! ! ! Σήμερα το πρωί μου πήρε τ'αφτιά, δε περίμενα τόσο μεγάλη πρόοδο, ένα μεγάλο ευχαρiστώ στο συμπατριώτη και γείτονά μου Μιχάλη(msigouros):D που μου έδωσε ένα σωρό ηχογραφήσεις(γενικές και test) καναρινιών και όχι μόνο, τις οποίες βάζω καθημερινά στον κάναρο και ακούει, αλλά και σε όλα τα παιδιά του φόρουμ που βοήθησαν με τις συμβουλές και τις απόψεις τους ! Ένα χρόνο είχα να τον ακούσω, ευχαρiστώ και πάλι παιδιά!!! ;)

Yiannis59
08-03-07, 19:33
άντε και καλές γέννες άλλη μου άρχισε τώρα και γεννά αυγά χαμο

GhostShip
09-03-07, 15:06
άντε και καλές γέννες άλλη μου άρχισε τώρα και γεννά αυγά χαμο

Χέχεχεχεχ . . . Σε κανα 20ήμερο πέτα της μέσα τον αρσενικό να κάνουν Πάσχα :D Άρχησε από τώρα να τους βάζεις βιταμίνη για το ζευγάρωμα, δεκαπέντε μέρες πριν τα βάλεις μαζί το αρχίζεις και στα δύο...