PDA

Επιστροφή στο Forum : μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..)


jkaram
02-03-07, 18:50
τελικα το ενυδρειο για τα apistogramma θα ειναι 220L (περιπου 190καθαρα)..διαστασεις 80χ48χ59..θα αγοραστει απο δευτερα!:smt038:smt038:smt038

μετα απο αρκετο διαβασμα στις σελιδες του forum (και οχι μονο),αλλα και μετα απο τις συμβουλες σας,κατεληξα σε μερικες επιλογες τις οποιες θα ηθελα να συζητησω μαζι σας..
σαν πιο εμπειροι που ειστε..:)


λοιπον απο ψαρια:
1 ζευγαρι Agassiz's Apisto (Apistogramma agassizii)
1 ζευγαρι Banded Apisto (Apistogramma bitaeniata) ή apistogramma macmasteri(του φιλου caverman,τον οποιο ευχαριστω και παλι για την προσφορα του,και τις συμβουλες του)
1 κοπαδι σμηνοψαρα..ακουω προτασεις..
1 σκαλαρι..καποια προταση?
ποσα corydoras?

επισης,ξερετε καποιο/α μαγαζι/α που φερνουν apistοgramma?απο που αλλου θα μπορουσα να προμηθευτω αυτα τα υπεροχα ψαρακια?

απο φιλτρανση,σκεφτομαι για ενα eheim 2026 950L/h..η γνωμη σας?

πανω στην ποιοτητα του νερου που θα πρεπει να διατηρω,εχω μερικες αποριες..σε τι μετρησεις,ζουν τα ψαρια απο αναπαραγωγες?δηλαδη αυτα που αγοραζουμε απο καταστηματα?διοτι προφανως δεν ζουν σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος..
σχετικα με την ποιοτητα του νερου που χρειζομαι,τι θα προτεινατε?τυρφη?(σε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο?).σε τι ποσοτητες?και καθε ποτε θα πρεπει να αλλαζεται?
προς το παρον ειναι αδυνατη η αγορα α/ο.η χρηση απιονισμενου νερου της αγορας,μπορει να θεωρηθει σωστη?σε τι αναλογιες?

απο φυτα,οι αρχικες μου επιλογες ειναι στο ακολουθο link:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=158445#post158445

σας ευχαριστω εκ των προτερων..
περιμενω τα σχολια και τις γνωμες σας με αγωνια..(νομιζω ολοι ξερουμε το συναισθημα του ξεκινηματος ενος ενυδρειου!!:smt060)

netblues
02-03-07, 19:29
σε τι μετρησεις,ζουν τα ψαρια απο αναπαραγωγες?δηλαδη αυτα που αγοραζουμε απο καταστηματα?διοτι προφανως δεν ζουν σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος..


Τι σε κανει προφανως να νομιζεις οτι θελουν αλλες απο αυτες του φυσικού περιβάλλοντος?
Οι ιδανικες συνθηκες ειναι αποτυπωμενες στο dna και δεν αλλαζουν με μερικες δεκαδες χρονια αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια.
Οτι τα ψαρια εχουν τη δυνατοτητα να προσαρμοστουν σιγα σιγά (μερες - εβδομαδες) σε συνθηκες διαφορετικες του ιδανικού δεν σημαινει τιποτε περισσοτερο.

PascM
02-03-07, 19:31
Σημαίνει ίσως οτι ταλαιπωρούνται αλλά δεν μπορούν να μας το πουν στη γλώσσα μας

jkaram
02-03-07, 19:50
προφανως δεν το εθεσα πολυ σωστα..

ηθελα να πω,οτι τα ψαρια που αγοραζουμε δεν ειναι πιασμενα στην φυση αλλα απο αναπαραγωγες..αρα,το νερο στο οποιο εχουν διατηρηθει μεχρι να τα αγορασουμε,ειτε στο μερος αναπαραγωγης,ειτε στα pet-shop που θα τα αγορασουμε τελικα,λογικα διαφερει απο το νερο του φυσικου τους περιβαλλοντος..εχω ακουσει για ψαρια του ειδους που διατηρουνται σε πιο σκληρο νερο απο αυτο του φυσικου τους κοσμου..και σε pet-shop αλλα και απο χομπιστες..για αυτο χρησιμοποιω τη λεξη "λογικα"..
δεν ξερω ποσο διαφορετικες συνθηκες!για αυτο το λογο ρωταω αλλωστε..
και αν γινεται αυτο,και δεν ειναι καλο για τα ψαρια να το αποφυγω..

τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να δω ποιες συνθηκες θα πρεπει να διατηρω στο ενυδρειο μου για να ειναι καλα τα ψαρια μου..και επειδη εχω μπερδευτει με οσα ακουω..

συγγνωμη αν φανηκαν αλλιως αυτα που ειπα..

φιλικα ΓΙαννης

PascM
02-03-07, 19:57
Ε όχι και σε όλα τα πετ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας! Το θέμα είναι οτι ακόμη και να διατηρούνται σε σκληρό νερό και σε υψηλότερο ph δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες! Ως χομπύστες εμείς θέλουμε να τους δίνουμε τις ιδανικές συνθήκες για να τα χαιρόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο.

jkaram
02-03-07, 20:01
συμφωνω απολυτα..και για αυτο το λογο εχω ψαξει πολυ και εχω διαβασει πολυ,για να μπορεσω να δωσω στα ψαρια που θα φιλοξενηθουν στο ενυδρειο μου,οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες..και για αυτο το λογο σας "ζαλιζω" με ερωτησεις..διοτι θελω να γινουν ολα σωστα!!:smt023

και οπως πρεπει!!

φιλικα Γιαννης

Giorgos
02-03-07, 23:34
Γεια σου Γιάννη.

Καταρχάς, τα συγκεκριμένα ψάρια απαιτούν μαλακό, όξινο νερό πράγμα που σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο (όσο το δυνατόν φυσικότερο -τύρφη με συνδυασμό απιονισμένου νερού ή νερού ΑΟ) θα πρέπει να μαλακώσεις το νερό του δικτύου. Στόχος σου είναι να "πιάσεις" γενική σκληρότητα κοντά στους 5-7 dGH, ανθρακική σκληρότητα 3-4 dKH και pH κάτω από 7 (6.6-6.8 ή και χαμηλώτερα).

Πρέπει να δώσεις περισσότερη έμφαση στις σκληρότητες παρά στο pH. Αυτό το λέω γιατί τα πιο σκληρά νερά είναι "πλουσιότερα" σε βακτηρίδια απ' ότι τα μαλακά νερά και επειδή τα συγκεκριμένα ψάρια ζουν σε μαλακά νερά, είναι ευαίσθητα σε βακτηριακές μολύνσεις. Αυτό δεν αλλάζει με μια δεκαετία αναπαραγωγών σε αιχμαλωσία.