PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαριος-Ερωτησεις για φυτα


nikolas87
02-03-07, 11:41
Γεια σας.Ειμαι νεος στο χομπυ,εχω ενα ενυδρειο 50 λιτρων σημερα θα ξεκινησω το στρωσιμο και εχω σκεφτει(επειτα απο συμβουλες μελων του GAB να βαλω ενα κοπαδι τετρα και 2-3 cory.Σκεφτομαι να βαλω και φυτα στο ενυδρειο αλλα εχω καποιες αποριες.Τα φυτα που σκεφτομαι να βαλω ειναι java moss, anubia και κερατοφυλλο.Για τα συγκεκριμενα φυτα χρειαζεται λιπανση κατω απο το χαλικι η οχι?Διαβασα κατι περι υγρης λιπανσης,τι ακριβως ειναι αυτο?O φωτισμος μου ειναι 15w,μου αρκει?Και τελος τα φυτα τα βαζω απο την αρχη του στρωσιματος η αφου γινει το στρωσιμο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

PascM
02-03-07, 11:47
Για τα φυτά που αναφέρεις δεν χρειάζεται λίπανση! Είναι φυτά χαμηλών απαιτήσεων!


edit: Τα φυτά εγώ προτείνω να μπουν μετά το στρώσιμο για να μπορείς να παίξεις με την θερμοκρασία άνετα! έχεις αποφασίσει πως θα κάνεις το στρώσιμο? Ελπίζω με την μέθοδο της αμμωνίας ή ακόμη καλύτερα με μπόλι όπου μπορείς να έχεις το ενυδρείο σου έτοιμο ποιο γρήγορα.

nikolas87
02-03-07, 11:50
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση.Τα φυτα τα βαζω απο την αρχη του στρωσιματος η αφου γινει το στρωσιμο?Το υγρο λιπασμα ειναι διαφορετικό απο το λίπασμα που μπαίνει κάτω απο το χαλίκι έτσι?Χρειάζεται να βάζω υγρο λίπασμα?

Φιλε PascM δεν είδα το edit και εκανα την ιδια ερωτηση..
Θα το στρωσω με τη μέθοδο της αμμωνιας.
Το μονο που μενει να ρωτησω ειναι για το υγρο λιπασμα...χρειάζεται?

PascM
02-03-07, 11:55
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται ειδικά στην αρχή! Αργότερα βλέπεις πως απαντάνε τα φυτα σου (σε σχέση με την ανάπτυξή τους) και κρίνεις.

nikolas87
08-03-07, 14:47
Οπως σας είπα τα φυτά που σκεφτομαι να βάλω είναι java moss, anubia και κερατοφυλλο.Στο ενυδρείο μου τώρα λειτουργούν δυο εσωτερικα φίλτρα.Μηπως αντιμετωπίσω προβλημα με την ανατάραξη,δηλαδη μήπως χάνεται ολο το co2?Εχω την επιλογή να μειωσω την αναταραξη που δημιουργει το ενα απο τα δυο φιλτρα.Πως μπορω να μαθω αν το co2 ειναι αρκετο η οχι?Ο φωτισμός μου ειναι 25 W.

PascM
08-03-07, 14:47
Μπορείς να πάρεις τεστ και να το μετρήσεις!

Juan
08-03-07, 16:06
Δεν πρέπει να σε ανησυχεί το co2 για τα φυτά που θα βάλεις.Μπορούν και αναπτύσοντε χωρίς 'πολλά-πολλά'.
Το ίδιο και τα λιπάσματα (όπως σου είπε ο PascM πριν)

Αν έχεις τις μετρήσεις του pH + KH μπορείς να βρεις την τιμή του co2 και από αυτό το πινακάκι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

nikolas87
01-04-07, 23:30
Επιστρεφω ξανα σ αυτο το post για καποιες ερωτησεις.Τελικα τα φυτα που θα βαλω στο ενυδρειο ειναι τα εξης:hygrofillia polysperma, ceratofyllum, valsineria(μαλλον spiralis),καποιο ειδος κρυπτοκορινας, anubia και java moss.H αρχικη μου ερώτηση είναι μήπως θα χω προβλημα με την hygrofillia και το κερατοφυλλο, τα οποια είναι γρήγορης αναπτυξης σε σχεση με τα αλλα φυτα?Ο συνδυασμος αυτων των φυτων ειναι σωστος?
Δεν θα παρεχω co2, θα βάλω υποστρωμα για φυτα και ο φωτισμός μου ειναι 0,33 watt/lt(μια λαμπα 15w sylvania grolux).O φωτισμος μου ειναι αρκετος γι αυτα τα φυτα?

klaz
01-04-07, 23:34
λοιπον εγω ξεκιναω αναποδα....
ο φωτισμος με 1 και μονο λαμπα θεωρειται σχεδον ακαταλληλος για ενυδρειο φυτεμενο.(εστω και low φυτεμενου).με 2 λαμπες τουλαχιστο μπορει να τρεξει κανονικα.....
στη θεση σου για αρχη δεν θα εβαζα ενα απο τα 2 γρηγορα φυτα,για να μην εχω περισσεια απο καποιο στοιχειο,και μου αρχισουν τις επισκεψεις με γλυκα στα χερια οι αλγες......

nikolas87
01-04-07, 23:38
Αν ομως βαλω αλλη μια λάμπα,για παραδειγμα αλλη μια 15watt θα εχω 0,68 watt/lt. Ο φωτισμος αυτος δν είναι για φυτεμενα μεσαιων απαιτησεων και ανω?

klaz
01-04-07, 23:40
.με 2 λαμπες τουλαχιστο μπορει να τρεξει κανονικα.....
:smt045

nikolas87
01-04-07, 23:42
Καλως οπότε τοποθετω αλλη μια λαμπα των 15 watt που να εκπεμπει στο ασπρο φασμα μιας και χω ηδη τη grolux, σωστα?

klaz
01-04-07, 23:44
ναι,γιατι οχι..??

nikolas87
01-04-07, 23:46
Ξερω Klaz σε ζαλισα σημερα μιας και εσυ εχεις διaβασει τα περισσοτερα σημερινα ποστ μου αλλα εχω αλλη μια ερωτηση.Με φωτισμο ανω του 0,5 watt/lt δν θα πρεπει πλεον να παρεχω και co2?

klaz
01-04-07, 23:49
αν λιπαινεις σωστα δεν ειναι απαραιτητο......
παντα βεβαια μπορεις να χρησιμοποιεις η το εξελ της σιτσεμ(υγρο υποκαταστατο διοξειδιου),η να φτιαξεις μονος σου διοξειδιο απο ζαχαρη και μαγια.......
ολα αυτα βεβαια ισως να ειναι καπως ''υπερβολικα'' με τα συγκεκριμενα φυτα που συζηταμε,αλλα τρωγωντας δεν ερχεται η ορεξη...???

smoof
02-04-07, 11:25
Να πω και εγω τη γνωμη μου..Με το φωτισμο που εχεις και εναν ανακλαστηρα νομιζω πως με τα φυτα που θες θα εισαι οκ..

Βεβαια με αυτο που λεει ο κλαζ θα εχεις πολυυυ περισσοτερες επιλογες για φυτα αλλα θα πρεπει να ασχοληθεις παραπανω.Εισαι οριακα για το αν χρειαζεσαι οπωσδηποτε co2 και καλη λιπανση..