PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικη θολουρα στο ενυδρειο


Lsourtzo
28-02-07, 18:27
Παιδιά καλησπέρα …

Κατευθειαν στο προκείμενο … καταρχάς ΣΟΚ …
Μόλις γύρισα από την δουλειά σήμερα βλέπω το ενυδρείο στην κατάσταση που το βλέπετε στην Φώτο κάτω ….
Αφού πέρασε το αρχικό ΣΟΚ έκανα γρήγορα τις μέτρησης μου όπου και διαπίστωσα ότι εχθές έκανα λάθος μετρήσεις ασβεστίου και μαγνησίου … ( το ξέρω … το ξέρω … απαράδεκτος … αλλά το τεστ της tropic marin δεν είναι και το ποιο εύκολο στον κόσμο !!! )
με βάση τις χθεσινές λοιπόν μετρήσεις έριξα 2 καπάκια ασβέστιο και θέλω να πιστεύω ότι το χάος προήλθε από αυτό …
τα ψάρια δεν φαίνονται επηρεασμένα …

τώρα τα κρίσιμα ερωτήματα είναι …
γιατί έγινε έτσι το ενυδρείο ?
πόσο κακό είναι ?
τι πρέπει να κάνω ??

PH = 8
Alk = 2,4-2,5
Νιτρικά = 0-5 είναι δυνατό να είναι τόσο λίγα ?!?!?!
Αμμωνία = 0
Ασβέστιο = 372 mg/l ( αχ το έχω κάψει το μυαλό μου )
Μαγνήσιο = 1100
Αλατότητα = 1023

[edit] ps. έψαξα λίγο στο web και διάβασα κάπου ότι ποτέ δεν βάζουμε buffer και ασβέστιο μαζί ... εχθές μετά το ασβέστιο έβαλα μία σταγόνα buffer για το PH και την Αλκαλότητα !!!
λέτε να είναι αυτό ??? πάντως καλού κακού προχωράω σε μία αλλαγή νερού που κακό δεν έκανε ποτέ και σε κανέναν και περιμένω γνώμες !!!

enzo
01-03-07, 06:50
Aν διαβασεις πισω απο τα συμπληρωματα ασβεστιου και buffer,θα δεις οτι αναφερουν max δοση που μπορεις να ριχνεις ανα ημερα,οπως επισης οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ριχνεις και τα δυο μαζι την ιδια ημερα...:(
αυτο γιατι το ασβεστιο και το buffer κανουν αλληλεπιδραση και δημιουργειται κατακρημνιση,δηλ.μη βιολογικη ενωση των δυο....
η θολουρα που ειχες πολυ πιθανον ειναι κατι τετοιο.σε αυτην την περιπτωση δεν κανεις τιποτα,παρα μετρας τις τιμες σου,που πιθανον μετα το συμβαν εχουν πεσει,και τις διορθωνεις,οπως επισης ετοιμαζεις και το καλεμι,για να καθαρισεις τις αντλιες που κατα πασα πιθανοτητα εχουν γεμιση με ανθρακικο ασβεστιο...:(
σου προτεινω να παρεις τεστακια της salifert,να εξοικειωθεις με αυτα,και να μετρας παντα με τα συγκεκριμενα..

Tricky
01-03-07, 09:54
Μερικα πραγματα -οπως θα διαπιστωσες και με την τρεχουσα ανακατωσουρα στο ενυδρειο σου- θελουν λιγο προσοχη ... θα ειδες πλεον οτι σε τοσο μικρα Reef ενυδρεια ενα καπακι παραπανω απο καποιο ζουμι μπορει να κανει ζημια σε εξοπλισμο και ζωντανα . Δεν ειναι δυσκολα πραγματα απλα θελει καποιο υποβαθρο και μια μικρη εξοικειωση ...τα τεστ πχ ειναι ενα σοβαρο θεμα αφου υπαρχουν σοβαρες αποκλισεις απο εταιρεια σε εταιρεια και επισης , εδω κυνηγαμε τιμες και οχι οπως στο γλυκο νερο που φθανει να δουμε την αμμωνια/Nitrites μηδεν και ολα καλα ...

ΙΜΟ, κανε την αλλαγη νερου προσεκτικα και μετρα ξανα ...δωσε τιμες και ΜΗΝ βαλεις κανενα ζουμι για 3-4 μερες ...ξαναμετρα τοτε και βλεπουμε.

Lsourtzo
01-03-07, 11:50
Aν διαβασεις πισω απο τα συμπληρωματα ασβεστιου και buffer,θα δεις οτι αναφερουν max δοση που μπορεις να ριχνεις ανα ημερα,οπως επισης οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ριχνεις και τα δυο μαζι την ιδια ημερα...:(
Για την max δόση το ξέρω ... δυστυχώς όμως ούτε το buffer ούτε και το ασβέστιο το έλεγαν από πίσω ότι δεν πρέπει να τα ρίχνεις μαζί ...
τέλος πάντων .. απλά μαθαίνουμε ...
ευτυχώς που το έπαθα τώρα και μόνο σε τέτοια μικρή κλίμακα ... και όχι αργότερα που θα μπορούσα να έχω κάποιο ποιο ευαίσθητο κοράλλι μέσα ...

Lsourtzo
01-03-07, 11:57
Μερικα πραγματα -οπως θα διαπιστωσες και με την τρεχουσα ανακατωσουρα στο ενυδρειο σου- θελουν λιγο προσοχη ... θα ειδες πλεον οτι σε τοσο μικρα Reef ενυδρεια ενα καπακι παραπανω απο καποιο ζουμι μπορει να κανει ζημια σε εξοπλισμο και ζωντανα . Επαναλαμβανω οτι δεν ειναι δυσκολα πραγματα απλα θελει καποιο υποβαθρο και μια μικρη εξοικειωση ...
για αυτό και ρωτάω και εγώ .. για να μάθω ...
τα τεστ πχ ειναι ενα σοβαρο θεμα αφου υπαρχουν σοβαρες αποκλισεις απο εταιρεια σε εταιρεια και επισης , εδω κυνηγαμε τιμες και οχι οπως στο γλυκο νερο που φθανει να δουμε την αμμωνια/Nitrites μηδεν και ολα καλα ...
τα τεστ που έχω πάρει δεν θεωρούνται καλά ??? δεν είναι αξιόπιστα ??? υποτίθεται ότι πείρα αυτά γιατί είναι από τις καλύτερες εταιρίες ?!?!?!
ιδίως της tropic marin το πείρα 30 ευρώ και μετράει με απόκλιση μέχρι και 2 μονάδων !!
για τα νιτρικά έχω της API
για αμμωνία και PH,ALK της red sea
και για ασβέστιο μαγνήσιο της tropic marin

ΙΜΟ, κανε την αλλαγη νερου προσεκτικα και μετρα ξανα ...δωσε τιμες και ΜΗΝ βαλεις κανενα ζουμι για 3-4 μερες ...ξαναμετρα τοτε και βλεπουμε.
τι σημαίνει ΙΜΟ ???
μετρήσεις θα κάνω πάλι την παρασκευή γιατί δεν προλαβένω σήμερα...
αλλαγή έκανα εχθές περίπου 30 %
περιμένουμε να δούμε τώρα ...
παντός το πρωί φαινόταν πολύ καθαρότερο ... αλλά με σβηστά τα φότα μπορεί να να μην φαινόταν καλά !

Tricky
01-03-07, 12:01
Ριξε λιγο διαβασματακι , ασε το ενυδρειο να ''κατσει'' και τα ξαναλεμε..
ΙΜΟ: σημαινει Ιn My Opinion

Τα τεστ ασβεστιου / μαγνησιου της Tropic Marin θεωρουνται αξιοπιστα ...περα ομως απο την αξιοπιστια ενος τεστ υπαρχει και οι παραγοντες
ευχρηστιας και κοστους . Το salifert calcium test κοστιζει περιπου 10 ευρω και ειναι ευκολο στη χρηση.

Για τα red sea δεν εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχω προσωπικη πειρα για να σου πω. Για ΚΗ χρησιμοποιω SERA που ειναι σωστο και φθηνο. Το Nitrates τεστ της ΑP ειναι πολυ καλο !

Obelix(Reifen)
01-03-07, 17:55
http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1058063

Lsourtzo
02-03-07, 10:39
το ενυδρείο είναι είδη όπως πρώτα ...
καθαρό πολύ .. και με ελάχιστες ποσότητες καθιζήσεων ασβεστίου ...
μετρήσεις θα κάνω πάλι σήμερα να σας πω που βρισκόμαστε...

Tricky
02-03-07, 12:04
Καλα νεα ! Μετρα προσεκτικα και συνεχιζουμε ;)