PDA

Επιστροφή στο Forum : liposarcus pardalis τρώει φυτό


pani
24-02-07, 21:39
Φίλοι μου αυτό το θηρίο liposarcus pardalis, μου κατάφαγε τον εχινόδορο και μάλιστα τα πιό φρέσκα φυλαράκια του. Θέλω να τον απομακρίνω απο το ενυδρείο οπωσδήποτε, όμως δεν πιάνεται με τίποτε ουτε με μπουκάλα ουτε με σωλήνα ουτε με απόχη...... το ενυδρείο ειναι φυτεμένο και δεν μπορώ να κινηθώ άνετα μέσα με την απόχη. Θάθελα να με συμβουλεύσετε αν ξέρετε άλλον τροπο απομάκρυνσης του απο το ενυδρείο.
ευχαριστώ πολύ για όλα όσα προσφέρετε σε μας τους αρχάριους.

Kostas G.
26-02-07, 11:23
Άμα τον ταίζεις με λαχανικά και φρούτα συχνά δε θα σου ξαναφάει το Echinodorus...Απλά του έλειπαν φαίνεται τα λαχανικά από τη διατροφή του...

Αν θες έτσι και αλλιώς να τον βγάλεις όμως,κοίτα που κρύβεται συνήθως και που αισθάνεται ασφαλής...Παίρνεις λοιπόν την σακούλα,την γεμίζεις με νερό και βάζεις το άνοιγμά της προς την κρυψώνα του.Μετά σηκώνεις το αντικείμενο στο οποίο κρύβεται και πάς την σακούλα προς αυτόν ή και αν θες βάζεις αυτόν και την κρυψώνα του μαζί μέσα στη σακούλα.Μετά που θα τη βγάλεις έξω και θα αδειάσεις κάποιο από το νερό πάλι μέσα στο ενυδρείο,βγάζεις και το αντικείμενο στο οποίο κρυβόταν.Έτσι τους πιάνω εγώ συνήθως.Μόνο κάτι Baryancistrus που είχα δεν μπόρεσα να τα πιάσω έτσι γιατί δεν είχαν κάποια μόνιμη κρυψώνα...

pani
26-02-07, 18:20
Καλησπέρα Κώστα,
Ο κύριος κρύβεται κάτω απο το ξύλο που έχω .... το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να σηκώσω το ξύλο υπάρχουν φυτά γύρω γύρω και είναι αδύνατη η πρόσβαση μου προς τη κρύπτη του. Εχω βάλει μπουκάλι με ταμπλέττες , με σπανάχι, με μαρούλλι, δεν λεει με τιποτε να πλησιάσει .... σήμερα ανακάλυψα ότι κατέφαγε φυλαράκια νέου φυτού που αναπτύχθηκε στο εχινόδορο και το οποιο ευρίσκεται εορούμενο ... πως στο καλό του με τετοιο μέγεθος κατάφερε να βρεθεί εκεί .... δεν τον αντέχω αλλο πρέπει να τον βγάλω..... λυπάμαι μονο που θα κάνω το ενυδρείο στο τέλος ανάστατο ......... τη σακούλλα που εισηγήσαι είναι δύσκολο να τη χρησιμοποιείσω ... ξέρεις κάτι άλλο για να με βοηθήσει.........

Kostas G.
26-02-07, 18:29
Οι Liposarcus ανεβαίνουν με άνεση επιφάνεια και άμα ασχοληθείς λίγο μαζί τους μαθαίνουν να έρχονατι επιφάνεια και να τους ταίζεις με από το χέρι σου...Πολύ καλοί pleco...
Μια λύση είναι να αφήσεις το μπουκάλι ή τη σακούλα στο ενυδρείο για κάποιες μέρες και θα τη συνηθίσει...μετά βάζεις φαί στη σακούλα και θα έρθει...Πάντως άμα τον ταίζεις καλά με λαχανικά δεν θα σου τρώει τα φυτά...

pani
26-02-07, 18:39
Εντάξυ Κώστα θα αφήσω τη μπουκαλα μερικές μερες μεσα στο ενυδρείο.... το τερατάκι όμως δεν τρώει ουτε μαρουλλι ουτε σπανακι, λες να του βάλω μήλο; τι λαχανικά άλλα να του βάλω ααα ουτε στο αγγουράκι που συνήθως βάζω δεν πλησιάζει....

Kostas G.
26-02-07, 18:45
Φοβάται πλέον γιαυτό...Θα ηρεμήσει σε μερικές μέρες και τότε θα πιαστεί πιο εύκολα...Εσύ συνέχισε να του δίνεις το αγγουράκι που του αρέσει και θα αρχίσει να το τρώει και πάλι...

pani
26-02-07, 19:20
οκ θα κανω υπομονή .... ελπίζω να μου αφήσει το φυτό ήσυχο.....
σε ευχαριστώ Κώστα μου για τη πολίτιμη βοήθεια σου. Τα νέα μου θα τα έχεις σύντομα ελπίζω....