PDA

Επιστροφή στο Forum : chat


giorgio
24-02-07, 17:44
που βρίσκεται αυτό το περίφημο chat και δεν το έχω ακόμα συναντήσει? :p
μιας και διάβασα για κάποια προβλήματα που υπάρχουν σε αυτό, δεν θα ήταν ποιο εύκολο να στηθεί ενα κανάλι στο irc, στο οποίο θα είναι αρκετά ποιο εύκολο και το chat αλλα και η επικοινωνία μεταξύ των μελών?

deMetrIs
24-02-07, 17:51
το chat μετα απο την αναβάθμιση του φορουμ εφυγε , τωρα περιμενουμε κανενa shoutbox :rolleyes:

halvas69
24-02-07, 21:59
Ούτε shoutbox θα έχουμε, θα το ρίξουμε στα σήματα καπνού.

giorgio
24-02-07, 22:01
επιμενω, ενα κανάλι στο IRC είναι το μόνο εύκολο

halvas69
24-02-07, 22:12
Ουυυυ για εσένα που ξέρεις ναι, για τους υπόλοιπους δεν είναι όσο εύκολο νομίζεις.
Αλλά αν το θες, φτιάχτο εσύ που γνωρίζεις και ανέβασε πληροφορίες για το πως θα συνδεθει όποιος θέλει κλπ.

giorgio
24-02-07, 22:33
εαν συμφωνήσουν και τα αφεντικά, τότε ξεκινάω

halvas69
24-02-07, 22:36
Δεν είναι κάτι το μεμπτό, ξεκίνησε το.

lasal
25-02-07, 00:29
επιμενω, ενα κανάλι στο IRC είναι το μόνο εύκολο
Σίγουρα ειναι εύκολο
Το δύσκολο ειναι πως θα εξηγήσεις το παρακάτω.
http://www.mirc.co.uk/translations/greek.html
:rolleyes:

giorgio
25-02-07, 01:30
πως θα εξηγησω τι?πως γίνεται το download? πατώντας εδω --> ftp://ftp.physics.auth.gr/pub/unix/irc/mirc/mirc621.exe
σε ποιο server να συνδεθείτε? μετά την εγκατάσταση, αρκεί να τρέξεις το πρόγραμμα, πας
1) tools-->options-->connect, εκεί δηλώνεις ενα nickname(κατα προτίμηση ίδιο με το forum)
2) Server-->add, και δηλώνεις Description:Chania, IRC Server:chania.irc.gr, PORT:6667, πατας ΟΚ, και μετά FILE-->CONNECT
στην λευκή γραμμή κάτω αρκεί να δώσεις /join #gab, και τελειωσε το θέμα

δεν είναι αυτές οι τελικές οδηγίες, θα φτιάξω έτοιμο το προγραμμα και τις ρυθμισεις για οσους το θεωρουν δύσκολο, θα δώσω και οδηγίες σε pdf, αυτα αφήστε τα σε εμένα....μόλις ανεβάσω το πρόγραμμα (αύριο εννοείται) ας το κατεβάσουν κάποιοι εμπειροι, να επιβεβαιώσουν οτι δεν υπάρχει κίνδυνος να εισβάλω σε pc (καθότι σωστά ακούστηκε και αυτό) και οποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος

ευτυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει το RTFM

giorgio
26-02-07, 19:03
δεν βλέπω και πολύ ενδιαφέρον....

pani
26-02-07, 19:41
Ενδιαφέρον απο ποιούς; εμείς περιμένουμε εσένα να το φτιάξεις

george
26-02-07, 19:46
Θυμάσαι Πανίτσα τα ωραία τσιατ που κάναμε όλη η παρέα μαζί τα βράδια παλιότερα :(

giorgio
26-02-07, 19:49
ετοιμο είναι απο την πρώτη μέρα, και μάλιστα δοκιμασμένο!
δες τις οδηγίες ποιο πάνω...περιμένω ΟΚ απο admins ωστε, αν οντως εχω το οκ του φορουμ, να το προωθήσω (προώθηση σε καναλια, ραδιο κλπ :p) και να ανεβάσω και οδηγίες....δοκιμαστικά παιζει κανονικά)

georgetax
26-02-07, 20:26
εγω παντωσ τωρα το κατεβαζω.αντε μπειτε ολοι μεσα:p
κατι δεν εκαναν σωστα ποιοι ολοι οι αλλοι εκει μεσα? στην λευκη γραμμη πατησα /join #gab αλλα με εβγαλε δεν ξερω και εγω που

giorgio
26-02-07, 20:44
μισο να ανεβασω σε rapidshare το προγραμμα ετοιμο με ρυθμισεις, ωστε να γραψεις μονο ονομα

georgetax
26-02-07, 20:48
το βρήκα είμαι μέσα.απλά ειχα άλλον server.πω τι μου θύμισε τώρα irc,νιάτα άρε νιάτα:(:(:(:(

TaitO
27-02-07, 00:21
To mirc για όσους δεν έχουν χρόνο κλπ είναι λίγο μπέρδεμα...

Για το συγκεκριμένο τύπο forum υπάρχει αυτό σαν φθηνή λύση:

http://www.phpfreechat.net/overview.en.html

Είναι free και πανεύκολο να στηθεί μέσα σε λίγα λεπτά ώστε να έχουμε ένα chat..

Αν θέλετε φυσικά μπορώ να σας δώσω ένα λινκ ΆΜΕΣΑ ώστε να συνδέεστε κατευθείαν όλοι μέσα σε ένα κανάλι που θα διαλέξετε εσείς πχ : #GAB μέσα από το δίκτυό μου HellasIRC...

Αυτό γίνεται πολύ εύκολα.... Απλώς χρειάζεται έγκριση από τα ανώτερα στελέχη :)

rita
27-02-07, 01:37
μπηκα,τα καταφερα τελικα.

netblues
27-02-07, 06:29
Πολυ ωραια ολα αυτα... αν και καποιας αλλης εποχης.
Γενικοτερα την εποχη του MSN το irc φανταζει πολυπλοκο... (δεν εχετε ιδεα τι διαβαζω κατα καιρους σε support emails :D )
Servers, καναλια, bots (και partitions αμα λαχει...)
Περα απο την γενικοτερη ανασφαλεια του irc (που στην τελικη δεν αφορα το board) υπαρχει το "θεματακι" των μη συνδεδεμενων nicks..
Οποιος θελει ας πουμε μπαινει σαν Tolis...
Το phpfreechat δειχνει πιο ενδαφερον, αλλα πoιος θα γραψει ενα plugin για vbulletin?

Απο κει και περα οποιος θελει να παιξει irc μπορει να το κανει...

pani
27-02-07, 07:48
Γιώργο θυμάμαι πολύ καλά τις όμορφες νύχτες που περνάγαμε μιλώντας .... από εκεί ξεκίνησε και η πρώτη γνωριμία μας ..... αλλο να γράφεις μήνυμα και να περιμένεις μερες να πάρεις απάντηση και άλλο να μιλάς αμεσα. Το είχα πεί και παλιά ότι εμείς που ζούμε μακριά έχουμε τη ανάγκη αυτής της επικοινωνίας.
Τώρα που θα μου πάει θα μάθω να μπαίνω και εκεί .... λιγο κινέζικα για μένα οι οδηγίες αλλά θα τα καταφέρω.... αν κάποιος έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει .... λιγάκι παραπάνω απο τα νέα παιδιά που παίζουν στα δάκτυλα τους τα προγράμματα του υπολογιστή.

Yiannis59
27-02-07, 09:12
Και ενα shout box θα ηταν ποιο ευκολο

giorgio
27-02-07, 13:41
καλησπέρα
θέμα με τα nicks δεν υπάρχει, αφού μπορείς να κάνεις register το nick σου, οποτε ακομα και αν συνδεθει καποιος ασχετος, σε ενα λεπτο απο την συνδεση του θα αλλαξει αυτοματα ονομα.σχετικα με την παραμετροποιηση, κατεβάστε το έτοιμο απο εδω http://rapidshare.com/files/18416596/GAB.exe.html , και αρκεί να κάνετε μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας. αυτο γίνεται πήγαινοντας "ο υπολογιστης μου-->τοπικος δισκος c: (εαν δεν εχετε αλλαξει ονομα) -->program files-->mirc , βρίσκουμε το mirc.exe και πατάμε δεξί κλικ -->αποστολη προς επιφάνεια εργασίας.
με την πρώτη εκτέλεση του προγράμματος, αρκεί να δηλώσουμε ενα όνομα, ενα email, (καλύτερα να μην δηλώσετε πραγματικά, δηλώστε οτι 'ναναι), ενα επιθυμητό nick και ενα δεύτερο(σαν εφεδρικό, πχ giorgio και giorgiop), και μετα connect
οταν ξανανοίξετε την εφαρμογή, θα συνδεθεί αυτόματα και στο σωστό server, και στο κανάλι
για να κάνετε register (καταχώρηση) το nick με ενα κωδικό, ωστε να μην συνδεθεί κάποιος άλλος με το ονομα σας, πάτε στο GRNET (πάνω αριστερά), και εκεί γράφετε /ns register ΚΩΔΙΚΟΣ_ΠΟΥ_ΘΕΛΕΤΕ (πχ /ns register 123456) . αμέσως θα λάβετε μια απάντηση της μορφής [16:49] -NickServ- Your activation number is: 1172527996 (αυτος ο αριθμός είναι τυχαίος και αλλάζει κάθε φορά). γράφετε πάλι /ns register KODIKOS ACTIVATION NUMBER (πχ /ns register 123456 1172527996) και τέλος
κάθε φορά που συνδέεστε, μολις ανοίξει το πρόγραμμα πάτε στο GRNET, και γράφεται /identify KODIKOS, και τελος. αυτό μπορεί να γίνει και μέσα στο κανάλι (#gab), αλλά το αποφεύγουμε, γιατί αν ξεχάσουμε την κάθετο ή βάλουμε λάθος κάθετο, ο κωδικος θα εμφανιστεί στα υπόλοιπα μέλη που είναι μέσα

netblues
27-02-07, 14:06
Μα αυτο ειναι το προβλημα. Με δεδομενο οτι ΔΕΝ θα κανουν register το nick ολοι, τo συστημα ειναι ανοιχτο σε identity theft.

Τωρα αν νομιζεις οτι το λενε "o υπολογιστης μου.... " :D:D:D

giorgio
27-02-07, 15:24
εχω δει και περιπτωση οπου αναφερεται και σαν "μπαμπης"-"καρβουνο" και διαφορα αλλα....γουστα ειναι αυτα!
τροποι υπάρχουν πολλοί, θέληση να υπάρχει....

caverman
27-02-07, 16:08
το chat μετα απο την αναβάθμιση του φορουμ εφυγε , τωρα περιμενουμε κανενa shoutbox :rolleyes:

Όσο κάποιοι είναι βολεμένοι με το messanger .:confused: :confused: :confused: ..ψάρι δεν τρώς... εεε...shoutbox δε βλέπω στον ορίζοντα....χαλβά μου..:( :(

halvas69
27-02-07, 16:34
Θα βάλω το Gab.exe , για τα σήματα καπνού θα περιμένετε ακόμα χι,χι,χι.
Μπισκοτάκι μου :)

halvas69
27-02-07, 16:43
Ωραίο ωραίο μια χαρά δουλεύει !!
Μπράβο Γιώργο.

Carebean pirate
02-03-07, 14:46
Υπάρχει και το msn..!!;) :p :rolleyes: :rolleyes: :D :o