PDA

Επιστροφή στο Forum : Στους δύο ο τρίτος τι κάνει;


chrisx
24-02-07, 09:11
Στο ενυδρείο μου (έχει παρουσιασθεί εδώ :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14083&page=2) παρατηρώ εδώ και μια εβδομάδα τον pigeon blood red (photo 1) και τον snake skin blue (photo 2) να έχουν την συμπεριφορά που δείχνει ο Μάριος στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14638 το οποίο ερμηνεύεται ως σεξουαλική διάθεση. Οι δύο αυτοί έχουν πάνω από δύο μήνες που κολυμπούν παρέα και παρατηρώ και από τους δύο τον τελευταίο μια "συγκρατημένη εχθρικότητα" προς τον solid turquoise (photo 3) κάνοντας με να πιθανολογώ ότι είναι ζευγάρι.

Παρέθεσα τις φωτογραφίες ώστε να μάθω :
1) Αν μπορεί κάποιος από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά και την συμπεριφορά που αναφέρω να μου βεβαιώσει αν οι δύο πρώτοι (photo1-2) είναι ζευγάρι ή όχι.
2) Στην περίπτωση που αποτελούν ζευγάρι θα ήταν καλύτερο να απομακρύνω τον τρίτο της παρέας από το ενυδρείο (για να ησυχάσει και αυτός από το κυνήγι) και να παραμείνει το ζεύγος (μαζί βέβαια με τους υπόλοιπους συγκατοίκους cardinals, cory's, otto's);

johnny98130
24-02-07, 11:52
Να σου πω κατ αρχας ότι δεν υπάρχει 100% εγκυρη μεθοδος ανιχνευσης του φυλου των δισκων..........ειδικα με τις φωτο δεν νομιζω να βγαλουμε ακρη
Τωρα οσον αφορά το δευτερο σου ερωτημα να σου πω ότι οι δισκοι ως κιχλιδες παρουσιαζουν καποιοας μορφης επιθετικοτητα και γιαυτο πρεπει να τους διατηρουμε σε πλυθυσμους ανω των 5. Αυτο βεβαια δεν αποκλειει να εχεις ζευγαρι.....απλα ειναι πολυ πιθανον η επιθετικοτητα να μην οφειλεται σε σεξουαλικη προδιάθεση.

chrisx
24-02-07, 12:07
Καλημέρα johnny98130,
Ναι το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει 100% εγκυρη μεθοδος ανιχνευσης απλά θέλω μια, ας πούμε, εκτίμηση από κάποιον πιο έμπειρο από εμένα.
Επίσης γνωρίζω και για την επιθετικότητα τους (ως κιχλίδες) και κάποια πράγματα για την δομή-κοινωνία-αναγκαίο πληθυσμό (ο οποίος δυστυχώς για τα λίτρα μου είναι απαγορευτικός).
Γενικότερα και με τα δύο ερωτήματα προσπαθώ να αποσαφηνίσω (δεν ξέρω βέβαια αν το περιγράφω σωστα) όχι το αν έχω σίγουρο ζευγάρι, αλλά αν είναι καλύτερα και για τους τρεις να φύγει από το ενυδρείο ο τρίτος

johnny98130
24-02-07, 13:44
Μεσω φωτο δεν μπορω να διακρινω αν ειναι η δεν ειναι ζευγαρι......ομως.....
Αν τελικα ειναι ζευγαρι θα γλυτωσεις απο την επιθετικοτητα, αν ομως δεν ειναι ζευγαρι ......θα τους στρεσσαρεις ακομα περισσοτερο οποτε καλυτερα δωστους και τους δυο......

chrisx
24-02-07, 13:54
Αν κατάλαβα καλά εννοείς να δώσω τον τρίτο και να κρατήσω το "πιθανό" ζευγάρι. Αν στην πορεία δω ότι δεν είναι ζευγάρι να τους δώσω.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Πως θα διαπιστώσω όμως ότι είναι ζευγάρι; Η μόνη περίπτωση που είναι σίγουρη είναι η ύπαρξη αυγών. Υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη που θα πρέπει να με κάνει να καταλάβω ότι είναι/δεν είναι ζευγάρι;

johnny98130
24-02-07, 13:58
Ουτε και τα αβγα δεν ειναι ενδειξη ότι ειναι ζευγαρι.....μονο τα γονιμοποιημενα αυγα αποτελουν ακλονητη αποδειξη......αλλοι τροποι δεν υπαρχουν......την εχω πατησει ουκ ολιγες φορες

chrisx
24-02-07, 14:11
Κατάλαβα τι λες. Π.χ έχω δύο θηλυκά το ένα ή και τα δύο κάνουν αβγά αλλά δεν υπάρχει κάποιος να το γονιμοποιήσει. Οπότε θα διώξω τουλάχιστον τον 3ο και μετά βλέπουμε και κάνουμε...

σε ευχαριστώ για όλη την βοήθεια johnny98130

johnny98130
24-02-07, 18:50
Ενημερωσε μας τι γινεται φιλε μου.