PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθεται κάτω στο έδαφος.


garfield
23-02-07, 14:46
Έχω ένα χρυσόψαρο μαύρο με μεγάλα ματάκια πρς τα έξω και το χω μαζί με άλλα 2 χρυσόψαρα σ ενα ενυδρείο...Μέχρι τώρα ήταν καλά μα τώρα κάθεται κάτω στο έδαφος και δεν κουνιέται παρά μόνο αν εγώ χτυπήσω λίγο το τζάμι και σηκωθεί λιγάκι...τι να κάνω?????????????Ήταν μια χαρά μέχρι χθες το βράδυ... Μετά το Helppppp Που διάβασα από την άλλη κοπέλα μπορεί να φταίνε τα ψεύτικα φυτά που έχω???????? Να τραυματίστηκε? Αχ σας παρακαλώ βοηθήστε με...Είναι 25λίτρα το ενυδρείο αλλά πήγα τα ψαράκια πίσω και αυτός δεν τα πήρε...Είπε ότι κάνουν...Τέσπα σε κάνα μήνα θα πάρω μεγάλο ενυδρείο μα προς το παρόν τι να κάνω?

PascM
23-02-07, 14:49
Να μας πεις περισσότερα για το ενυδρείο σου! Αν π.χ. έχεις μετρήσεις Αμμωνίας Νο2 Νο3. Ίσως κάτι τέτοιο να ευθύνεται!

garfield
23-02-07, 15:16
Μετρήσεις δεν έκανα και σήμερα δουλευω και δεν θα προλάβω να πάω να πάρω τεστ και πως τα ζητάω αυτά τα τεστ και το κόστος αυτών? Αν αλλάξω νερό στο ενυδρείο το 1/3 θα επανέλθει το ψαράκι μου???

PascM
23-02-07, 15:19
Το να κάνεις αλλαγή νερού μόνο καλό θα κάνει χωρίς τεστ όμως δύσκολο να ξέρουμε! Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού? Τεστ θα ζητήσεις υγρά της ΑΡΙ ή της TETRA και ζητάς τεστ για αμμωνία - Νο2 - Νο3 - Το κόστος χοντρικά στο 50αρικο

garfield
23-02-07, 15:27
χίλια ευχαριστώ είσαι απλά Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ!!! Παώ να κάνω αλλαγή νερού και μετά να δω πως θα τα πάει ο μπομπιρας μου...είναι σχετικά νέο καμιά βδομάδα με δυο...απλά έχει 3 ψάρια μέσα χρυσόψαρα και αυτό είναι πολύ επιβαρυντικό...πριν είχε και μονομάχο μα τον τσιμπούσαν τα χρυσόψαρα και τον έβαλα μόνο του σε ένα 10λιτρο. Τώρα όμως κάτι πρέπει να κάνω με τα χρυσοψαράκια μου...παω να αλλάξω νερό...πραγματικά χιλιάδεεεεςςςςς ευχαριστώ για την άμεση απαντηση!!!

PascM
23-02-07, 15:32
Εφόσον μιλάς για ενυδρείο που τρέχει μια εβδομάδα τότε να κάνεις μεγαλύτερη αλλαγή τουλάχιστον 50% πάντα με την προσθήκη αντιχλωρίου!

garfield
23-02-07, 16:33
Άλλαξα το ένα τρίτο και το βράδυ θα αλλάξω το υπόλοιπο όταν γυρίσω...πάντως ο μαυρούλης ζωήρεψε! Χίλια ευχαριστώ~

Blanch
23-02-07, 18:12
Για να αποφύγεις τέτοιου είδους προβλήματα στο μέλλον (εύχομαι να πάει καλά το ψαράκι σου) θα πρέπει σίγουρα να λάβεις τα μέτρα σου όπως περιγράφονται στο άλλο ποστ... :rolleyes:

garfield
25-02-07, 00:47
ΔΕΝ Το συζητώ σίγουρα απλά τώρα επείγουν άλλα έξοδα. Αμέσως μετά όμως βουρ για ενυδρείο!!!! Ο μαυρούλης μου είναι πολύ καλά και χαίρομαι πάρα πολύυυυ. Ευχαριστώ για όλαααααααα!!!!

Emily
26-02-07, 10:19
Μπράβο Garfield!:smt038 Εύχομαι να τη γλύτωσε το ψαράκι σου και παρακολούθα το κάθε μέρα τώρα. Έτσι έχασα ένα ψαράκι μου τον Σεπτέμβριο, αλλά τότε ήμουν εντελώς ανίδεη όσο αναφορά τεστ, αλλαγές νερού, κλπ μια και είχα τα 2 ψάρια σε 25 λίτρα για 2 χρόνια. Είσαι τυχερός/ή που βρήκες το φόρουμ έγκαιρα για να πληροφορηθείς. :rolleyes: ;-)

garfield
26-02-07, 14:12
To έσωσα!!!!Κάνω αλλαγή νερού 50% περίπου κάθε δυο μέρες για να μην μου πάθουν τίποτα...χθες βέβαια το μαυρούλη πήγαινε και τσιμπούσε την ουρά του χρυσόψαρου...αλλά οκ...και το χρυσόψαρο το πολύ πορτοκαλί πήγαινε κατακόρυφα με την μούρη στον πάτο και τσίμπαγε τις πέτρες ...κατακόρυφα όμως...χμμμ....

PascM
26-02-07, 15:05
Προσοχή με τις αλλαγές! Θα πρέπει να μην έχεις αλλαγές στην θερμοκρασία και η προσθήκη του νερού να γίνεται πολύ σιγά!
Και μην ξεχνάς το αντιχλώριο!

garfield
27-02-07, 23:45
Ναι ναι προσέχω όσο περισσότερο γίνεται..απλά όταν το βάζω μέσα στο ενυδρείο το καινούριο νερό κάποιες φορές σηκώνονται από το έδαφος του, όλα τα.... :smt013 :smt076 ... των ψαριών ....αυτό είναι κακό να υποθέσω ε?? Αν και μετά από λίγο καθαρίζει και κατακάθονται πάλι...αυτά πότε να τα πετάω???:confused:

george
27-02-07, 23:48
Σκούπα βυθού έχεις για να τα καθαρίζεις ;

garfield
28-02-07, 00:07
Τι είναι αυτό???????????:smt091 :smt091 :smt091 Κάνει και θόρυβο όπως η ηλεκτρική???:smt115

Βασικά δεν έχει άμμο κάτω...έχει διακοσμητικές γυάλινες πέτρες μόνο οπότε αυτά είναι απο κάτω....:mad:

Γιώργος06
28-02-07, 00:15
Σκουπα βυθου ειναι σαν μια "τρομπα" που ανασηκώνει το χαλικάκι που εχεις στο ενυδρείο σου ρουφώντας το βρώμικο νερο. Οχι δε λειτουργεί με ρεύμα... Είναι πολύ χρησιμο! Βασικα δε νομίζω οτι σου έδωσα να καταλάβεις αλλά και εγώ μεχρι που την αγόρασα τοτε καταλαβα πως λειτουργεί!!!

garfield
28-02-07, 00:37
A μάλιστα και θα την βρω σε πετ σοπ να υποθέσω....tomorrow then...!!!

netblues
28-02-07, 08:08
Σε 25 λιτρα δεν μπορει να δουλεψει σκουπα.
Παρε ενα σωληνακι αεραντλιας δεσε το σε ενα καλαμακι απο σουβλακι και ρουφα με αυτο τις βρωμιες απο τον πατο...
Θα βουλωνει που και που, αλλα σε τοσα λιγα λιτρα δεν γινεται κατι αλλο.
(Εκτος απο αδιασμα ξεπλυμα και πισω...)

stav
28-02-07, 08:18
Μπορει να αναμοχλευει προσεχτικα τον βυθο να ανασηκωνονται οι βρωμιες
και να κανει αλλαγη νερου.

netblues
28-02-07, 08:22
Απο φαντασια βλεπω καλα παμε..... :rolleyes:

stav
28-02-07, 10:47
Απο φαντασια βλεπω καλα παμε..... :rolleyes:

Δεν το επιασα το υπονουμενο:confused:

garfield
28-02-07, 10:48
Θα δοκιμάσω όλες τις επιλογές που έχω και θα σας ενημερώσω για το ποια είναι η πιο καλή και αποτελεσματική! Για ακόμη μια φορά με εκπλήσσεται με την εξυπηρετικότητα και την ευρυματικότητα σας!!!! CONGRATULATIONS!!!

garfield
01-03-07, 23:14
και πάλι το μαύρο ψαράκι μου είναι στον πάτο. Ακουμπάει πανω στα βότσαλα και δεν κουνιέται. Και το πτερύγιο κάτω...όπως την προηγούμενη φορά ενώ τα άλλα είναι μια χαρά! Άμα χτυπήσω λίγο το τζάμι σηκώνει το πτερύγιο του μα τίποτα....κουνιέται λίγο μα πάντα στον πάτο...και νερό άλλαξα χθες το μισό ενυδρείο και αντιχλώριο έβαλα και τα τάισα....χμμμ....helppp για ακόμη μια φορα!

Blanch
02-03-07, 00:14
Η πιθανότερη αιτία είναι η παρουσία αμμωνίας. Θα πρέπει να προμηθευτείς τα τεστ για να έχουμε πλήρη εικόνα του τί συμβαίνει. Αν το ψαράκι έχει πάρει την κάτω βόλτα λόγω δηλητηρίασης από αμμωνία, δυστυχώς δύσκολα επανέρχεται. Μόνο τις αλλαγές νερού μπορώ να σου προτείνω δεδομένης της κατάστασης.

george
02-03-07, 00:22
Mπορεί να κολυμπήσει ;

Blanch
02-03-07, 00:30
Απ' ό,τι κατάλαβα ελάχιστα. Μετακινείται αλλά είναι αδύναμο. Κλασσική περίπτωση... :(

george
02-03-07, 00:36
Συμφωνώ με όσα λες για την αμμωνία αλλά είπα μήπως είναι πρόβλημα με την νυκτική κύστη ή κάποιο παράσιτο όπως γράφει και το "γνωστό" βιβλίο ( σελ.78 ) που μόλις κοίταξα.

Blanch
02-03-07, 00:41
Θα μπορούσε, αλλά το πρόβλημα της νηκτικής κύστης δημιουργεί συνήθως μια στάση του ψαριού προς τα πλάγια... Όσο για το παράσιτο, ας δούμε την αμμωνία πρώτα και το εξετάζουμε και αυτό στη συνέχεια.

george
02-03-07, 00:43
Αφού καταλήξαμε λοιπόν :p ας περιμένουμε την garfield να μας πει τα νεώτερα.

garfield
02-03-07, 15:48
Ζωήρεψε σήμερα...θα πάω να πάρω τα τεστ, πάει και τελείωσε...