PDA

Επιστροφή στο Forum : Anubia απορία


vassilis23
22-02-07, 19:30
Φύτεψα σήμερα μια ανούμπια στο κοινονικό μου ενυδρείο.Κινδυνεύει απο τα 2 σαλιγκάρια μου(golden apple snails)??

vasilakis
22-02-07, 19:41
Καθολου ! ισα ισα θα τις καθαριζουν απο τις αλγες. Η ανουμπια αντεχει και σε ενυδρειο με αφρικανες κιχλιδες. Γενικα ειναι ισως το πιο ανθεκτικο φυτο για ενυδρειο.

vassilis23
22-02-07, 19:51
..και κατι άλλο ποιο γενικό,το βράδυ που μείωνα την αεραντλία (στο low)λόγω θορύβου μήπως υπάρχει πρόβλημα με το φυτό?Διάβασα οτι το βράδυ τα υδρόβια φυτά καταναλώνουν μικρή ποσότητα οξυγόνου.Μήπως δημιουργηθρί πρόβλημα?

Yiannis59
22-02-07, 19:54
Και να μην την βάλεις καθόλου δεν τρεχει τιποτε εκτοσ και εχεις μεγαλη υχθιοφορτιση

tsikis
22-02-07, 21:36
Η ανούμπια καλό θα ήταν να μην φυτεύεται,
Δέσε την πάνω σε ξύλο ή πέτρα..

newfish
22-02-07, 21:39
Στο φύτεμα της θα πρέπει να προσέχεις ώστε ο κορμός της να μην είναι μέσα στο χαλίκι.
Μόνο οι ρίζες τις θα πρέπει να βρίσκονται κάτω από το χαλίκι.

tsikis
22-02-07, 21:44
Στο φύτεμα της θα πρέπει να προσέχεις ώστε ο κορμός της να μην είναι μέσα στο χαλίκι.
Μόνο οι ρίζες τις θα πρέπει να βρίσκονται κάτω από το χαλίκι.
Σωστός...πάνω που θα έκανα επεξεργασία του μηνύματος :smt023

vassilis23
22-02-07, 23:42
Το φυτό το πήρα σε γλαστράκι και τοποθέτησα το γλαστράκι 75% μέσα στο χαλίκι.Εχουν μπεί κάποια μικρά χαλίκια στο γλαστάκι,να τα βγάλω?Στο υπόστρωμα δεν έχω λίπασμα,έχω πάει λίπασμα + σίδηρο σε υγρό και co2 σε χάπι.

Υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρει το φυτό?

tsikis
22-02-07, 23:47
Αν μείνει μέσα στο γλαστράκι δεν θα επιζήσει.
Βγάλτην από το γλαστράκι...αφαίρεσε τον υαλοβάμβακα που λογικά έχει (προσεκτικά) και ή δέσε την σε ξύλο ή πέτρα ή φύτεψε την όπως περιγράφεται πιο πάνω

vassilis23
23-02-07, 00:26
Αν μείνει μέσα στο γλαστράκι δεν θα επιζήσει.
Βγάλτην από το γλαστράκι...αφαίρεσε τον υαλοβάμβακα που λογικά έχει (προσεκτικά) και ή δέσε την σε ξύλο ή πέτρα ή φύτεψε την όπως περιγράφεται πιο πάνω


Το έδεσα σε μια πέτρα όπως μου είπες την οποία και βύθισα ολόκληρη στα χαλίκια.Πλέον, ο κορμός είναι όλος έξω απο το χαλίκι αλλα και αρκετές ρίζες!:confused: Αν κάτι δεν πάει καλά θα το καταλάβω εύκολα?1 φύλλο εχει αρχίζει να κιτρινίζει στις άκρες του ,θέλει κλάδεμα?

..και κάτι τελευταίο,τα υπολείματα από τροφή και οι ακαθαρσίες στα χαλίκια δρούν σαν λίπασμα για το φυτό?

stav
23-02-07, 08:21
[quote=vassilis23;156528]Το έδεσα σε μια πέτρα όπως μου είπες την οποία και βύθισα ολόκληρη στα χαλίκια.Πλέον, ο κορμός είναι όλος έξω απο το χαλίκι αλλα και αρκετές ρίζες!:confused: Αν κάτι δεν πάει καλά θα το καταλάβω εύκολα?1 φύλλο εχει αρχίζει να κιτρινίζει στις άκρες του ,θέλει κλάδεμα?

Δεν χρειαζεται να βυθισεις την πετρα στο χαλικι.Το φυλλο που κιτρινισε μπορει να οφειλεται σε ελειψη σιδηρου.

vassilis23
24-02-07, 00:23
Μια λάμπα νέον 18watt(70εκ περιπου) αρκεί για τον φωτισμό?

ΥΓ:..δεν μου απάντησε κανείς,αν τα υπολείματα τροφής στο χαλίκι βοηθάνε ή βλάπτουν τα φυτά:(

akisk
24-02-07, 08:43
Τα υπολείματα τροφής (αν είναι πολλά) πιστεύω ότι θα βοηθήσουν πιο πολύ την ανάπτυξη άλγης. Η ανούμπια σαν φυτό αργής ανάπτυξης δεν μπορεί να την συναγωνιστεί και καλό είναι να μην μένει πολύ τροφή. Πρέπει να σκεφτείς και την περίπτωση της αύξησης αμμωνίας αν το φίλτρο είναι ανεπαρκές.
Ο φωτισμός δεν είναι κρίσιμος για την ανούμπια, με προτιμότερο να βρίσκετε σε πιο σκοτεινό μέρος του ενυδρείου.
Περίμενε όμως και την γνώμη από παλαιότερους φίλους.

gaia
25-02-07, 11:14
ΥΓ:..δεν μου απάντησε κανείς,αν τα υπολείματα τροφής στο χαλίκι βοηθάνε ή βλάπτουν τα φυτά:(




Τα υπολείματα από τις τροφές επιβαρύνουν το ενυδρείο και δεν πρέπει να μένει τίποτε , γι'αυτό πρέπει να έχουμε και οργανισμούς που θα φάνε και τα πολύ μικρά κομματάκια τροφής που μένουν από το τάισμα πχ γαρίδες , σαλιγκάρια κλπ.

vassilis23
04-03-07, 23:34
Αν μείνει μέσα στο γλαστράκι δεν θα επιζήσει.
Βγάλτην από το γλαστράκι...αφαίρεσε τον υαλοβάμβακα που λογικά έχει (προσεκτικά) και ή δέσε την σε ξύλο ή πέτρα ή φύτεψε την όπως περιγράφεται πιο πάνω


Η πέτρα πρέπει να έχει κάτι το ίδαιτερο, να είναι πχ πορώδης?Γιατί ο πετσοπας μου είπε οτι δεν κάνει μια απλή πέτρα,αλλα πρέπει να την στερεώσω σε κάποιο ειδικό κομμάτι ξύλου(δεν θυμάμαι την ονομασία)ωστε να παίρνει απο εκέι όλα τα θρεπτικά συστατικά..Κινδυνεύει πάνω στην λέια πέτρα το φυτό?Οι ρίζες τις αυτή τη στιγμή είναι ελεύθερες στο νερό...


Με την καφέ άλγη, σημαίνει οτι έχω πρόβλημα με τον φωτισμό του ενυδρείου?Εχω μια λάμπα νέον 18watt(70εκ περιπου) την οποία χρησημοποιώ 8-9 ώρες ημερησίως..

stav
05-03-07, 09:19
Ναι πρεπει η πετρα να ειναι πορωδης για να μπορουν οι ριζες της ανουμπιας
να γαντζωθουν επανω της.Οσον αφορα τα ξυλα ειναι οι γνωστες ριζες που
πουλανε τα pet shops.

Access
05-03-07, 10:31
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το είδος της πέτρας (αρκεί να τσεκάρεις ότι δεν είναι ασβεστολιθική) μπορείς να δέσεις την ανούμπια με ένα κομμάτι πετονιά για να κρατηθεί στην αρχή και μετά καθώς οι ρίζες θα μπαίνουν στο χαλίκι θα στερεωθεί μόνη της. Το ίδιο θα κάνεις και αν επιλέξεις να την δέσεις πάνω σε ξύλο.

Kostas G.
05-03-07, 11:33
Οι πέτρες δεν χρειάζεται να είναι εμφανώς πορώδεις...Μια Anubia που είχα αγοράσει είχε ''γαντζώσει'' με μια ρίζα της ένα λείο βοταλάκι και δεν έλεγε να ξεκολλήσει η ρίζα της από αυτό...Φυσικά της το άφησα,φυσικό βαρίδι:D
Αυτό δείχνει πως μπορεί να στερεωθεί επιτυχώς και σε λείες πέτρες χωρίς καν την χρησιμοποιήση του χαλικιού-άμμου για να στηριχτεί.

stav
05-03-07, 12:48
Εγω επειδη προσπαθησα σε λεια πετρα και δεν ειχα τα αποτελεσματα που
αναφερεται,την εδεσα σε πορωδη πετρα και επιασε.

Kostas G.
05-03-07, 13:07
Ίσως ήθελε κι άλλο χρόνο...Σίγουρα γαντζώνεται πιο εύκολα σε πορώδη αλλά και σε λεία πιστεύω γίνεται,απλά ίσως αργεί λίγο παραπάνω...

vassilis23
05-03-07, 18:42
Με την καφέ άλγη, σημαίνει οτι έχω πρόβλημα με τον φωτισμό του ενυδρείου?:confused: Εχω μια λάμπα νέον 18watt(εδώ και 2 μήνες) την οποία χρησημοποιώ 8-9 ώρες ημερησίως..Να την αλλάξω?

andreas K
05-03-07, 21:21
Δοκιμασε πρωτα να αυξησεις σταδιακα τη φωτοπεριοδο...

stav
06-03-07, 07:51
Εαν αναφερεσαι στο ενυδρειο των 100 λιτρων μια λαμπα 18w ειναι λιγη,χρειαζεσαι μια ακομη.Η καφε αλγη πρεπει να δημιουργειται απο το χαμηλο φωτισμο.