PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα corydoras μου τρελάθηκαν ;


heiko27
21-02-07, 19:53
Έχω 8 corydoras εδώ και 3-4 μήνες την τελευταία εβδομάδα άρχισαν να αλλάζουν συνήθειες αντί να είναι στο βυθό άλλοτε ακίνητα και άλλοτε να ψάχνουν την άμμο τώρα τα πράγματα άλλαξαν , πολύ συχνά δυο τρία αρχίζουν να κολυμπούν στην μέση του ενυδρείου σε όλα τα επίπεδα χωρίς να έχουν σαν σκοπό να ανέβουν να πάρουν αέρα απλά βολτάρουν . Σας φαίνεται φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά ; Παλαιοτέρα όσα corydoras είχα είχαν τέτοια συμπεριφορά μέχρι να προσαρμοστούν μετά όλα στον βυθό .

Filou
21-02-07, 23:48
Δεν είναι περίεργη συμπεριφορά αυτή, καμιά φορά το κάνουν τα κορυντοράκια.
Έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο ή στις συνθήκες?

heiko27
22-02-07, 00:43
Δεν είναι περίεργη συμπεριφορά αυτή, καμιά φορά το κάνουν τα κορυντοράκια.
Έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο ή στις συνθήκες?

Όχι δεν έχει γίνει καμία αλλαγή εδώ και 1 μήνα που μπήκαν τα τελευταία 2 corydoras

Kostas G.
22-02-07, 10:14
Αν όταν κολυμπούν μακριά από τον βυθό βρίσκονται σχετικά κοντά σε άλλα ψηλότερα αντικείμενα,τότε είναι απολύτως φυσιολογικό....Επίσης μερικές φορές ανεβαίνουν το μπροστινό τζάμι και σε κοιτάνε,και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό...Απλά δείχνουν ενδιαφέρον για τον ιδιοκτήτη τους.

heiko27
23-02-07, 00:33
Αν όταν κολυμπούν μακριά από τον βυθό βρίσκονται σχετικά κοντά σε άλλα ψηλότερα αντικείμενα,τότε είναι απολύτως φυσιολογικό....Επίσης μερικές φορές ανεβαίνουν το μπροστινό τζάμι και σε κοιτάνε,και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό...Απλά δείχνουν ενδιαφέρον για τον ιδιοκτήτη τους.


Σχετικά με το μπροστινό τζαμί Οκ . Για τα αντικείμενα πάλι Οκ . Όταν όμως κόβουν βόλτες στο πίσω τζαμί πάνω κάτω πέρα δώθε τι λες να τους φταιει ;
Δεν είναι κάτι το οποίο γίνεται όλη μέρα αλλά κάποιες φορές μέσα στην ημέρα 2-3 αρχίζουν ένα ας το πούμε κυνηγητό το οποίο διαρκεί από 5 λεπτά έως μίση ώρα .
Βρε λες τα πυροβολημένα απλά να παίζουν και εγώ ν ανησυχώ άσκοπα ;

Kostas G.
23-02-07, 10:17
Έχεις background στο πίσω τζάμι που το κάνουν ή όχι;Αν δεν έχεις,κοίταξε τις παραμέτρους του νερού σου γιατί το κάνουν θέλοντας να ''φύγουν''...Αν έχεις τότε μην ανησυχείς,απλώς παίζουν...

heiko27
23-02-07, 10:50
Έχεις background στο πίσω τζάμι που το κάνουν ή όχι;Αν δεν έχεις,κοίταξε τις παραμέτρους του νερού σου γιατί το κάνουν θέλοντας να ''φύγουν''...Αν έχεις τότε μην ανησυχείς,απλώς παίζουν...

Ναι έχω background στο πίσω μέρος . Άρα απλά βολτάρουν και παίζουν , πολύ χαίρομαι .+-8

Thanks πολύ , όπως πάντα πλήρως κατατοπιστικός και άμεσος.