PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με δισκακι


alan boy
19-02-07, 21:22
καλησπερα
εδω και αρκετο διαστημα εχω ενα προβληματακι με ενα δισκο.εκτος του οτι απο τοτε που τον πηρα (6μηνες) δεν εχει μεγαλωσει ουτε χιλιοστο σε αντιθεση με τους αλλους 3 τωρα τελευταια δεν τρωει καθεται συνεχως σε ενα σημειο καχεκτηκος και τα πτερυγια της ραχης του ψιλοφαγωμενα. τα αλλα μεγαλυτερα τον χτυπουν συνεχως(μονο κρυμενος πισω απο ενα φυτο ησυχαζει).μεχρι πριν κανα 2μηνο δεν υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα.πριν ενα τετραμηνο προσθεσα ενα μικροτερο απο αυτον δισκακι, του mikele, το οποιο μεγαλωσε αλλα αυτος τιποτα. αν πουμε οτι ειναι θεμα ιεραρχιας ειναι λογικο να μην τρωει?ακομα και οταν κανενας κοκος τροφης παει μπροστα στο στομα του το τρωει και το φτυνει αμεσως. τι μπορω να κανω?? να και μια φωτο με τον προβληματικο δισκακοhttp://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif DSC00306.JPG (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6590&stc=1&d=1171911956) (2,7 KB)
ευχαριστω

Μάριος
20-02-07, 10:12
Δυστυχώς αυτό είναι ένα φαινόμενο το οποίο παρατήρησα και εγώ στις αρχές όταν μάθαινα. Συνήθως τα πιο αδύναμα δισκάκια όταν όλα είναι σε μικρή ηλικία την παθαίνουν έτσι και στο τέλος απλά πεθαίνουν. Δεν είναι αρώστια είναι κοινωνικό φαινόμενο. Παλαιότερα έχασα δύο έτσι.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον μεταφέρεις μόνο του σέ ένα ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα με ένα καλό στρωμένο φίλτρο. Εκεί να αλλάζεις ένα 10%-20% νερό καθημερινά και να τον ταίζεις μόνο Beefheart ή κόκκινα σκουλήκια.

Υπάρχει μία θεωρία ότι οι δίσκοι αφήνουν στο νερό μία ορμώνη η οποία και επιβραδύνει την ανάπτυξή τους. Δεν υπάρχει απόδειξη αλλά είναι 100% σίγουρο ότι οι καθημερινές αλλαγές νερού βοηθούν την ανάπτυξή τους.

GP250381
20-02-07, 10:15
[quote=Μάριος;155861Υπάρχει μία θεωρία ότι οι δίσκοι αφήνουν στο νερό μία ορμώνη η οποία και επιβραδύνει την ανάπτυξή τους. Δεν υπάρχει απόδειξη αλλά είναι 100% σίγουρο ότι οι καθημερινές αλλαγές νερού βοηθούν την ανάπτυξή τους.[/quote]
πρωτη φορα το ακουω,ισχυει?

netblues
20-02-07, 10:35
Το σιγουρο ειναι οτι οι αλλαγες νερού βοηθουν πολυ στην αναπτυξη γενικως και οχι μονο των δισκων.
Το εχω παρατηρησει και σε αναπαραγωγες σκαλαριων και altum.
Επισης οσο πιο μεγαλο το tank τοσο πιο γρηγορα μεγαλωνει το fry..

Για το δισκακι τωρα, εκτος απο την περιπτωση της ιεαρχιας υπαρχει πιθανοτητα να εχει καποιο εσωτερικο παρασιτο το οποιο δεν τον αφηνει να μεγαλωσει. Αυτο μερικες φορες δημιουργει και προβλημα ορεξης.
Μονο αν τον απομονωσεις σε χωριστο ενυδρειο μπορεις να δοκιμασεις με special τροφες. Υπαρχουν και καποιες που περιεχουν σκόρδο.
Απο κει και περα ισως καποια αγωγη εσωτερικης αποπαρασιτωσης να βοηθουσε.. (ως τελευταια επιλογή..)

mikele
20-02-07, 10:42
ελα ρε φιλε τι εγινε με το ψαρακι ακριβως????γραψε σε παρακαλω τι το ταιζεις ......ειναι πιθανοτερο για παρασιτο παρα η ιεραρχια που ειπες....και αυτο γιατι στην ιεραρχια τρωει και ο τελευταιος οταν ερθει η σειρα του ....εμενα ο μπλε ετρωγε απλα ετρωγε τελευταιος πριν σου το δωσω......βγαλε και μια κοντινη να δω το δισκο που δεν τρωει και να σου πω........αυτη που εβαλες δεν φαινεται τιποτα......

Pritanis
20-02-07, 11:13
οι δισκοι οπως και τα περισσοτερα τροπικα ψαρια κουαβαλουν στο σωμα τους και στα σπλαχνα τους διαφορα σκουληκια και παρασιτα τα οποια ομως ελεγχουν και διατηρουν σε ακινδυνους αριθμους οσο το ανοσοποιητικο τους συστημα ειναι σε καλη κατασταση......Δυστυχως ομως σε περιοδους εντονου στρες, ή απο κακες συνθηκες νερου, ή απο ελλειψη βιταμινων και ιχνοστοιχειων ή ακομα και απο ασθενεια ή και απο ολα αυτα μαζι το ανοσοποιητικο συστημα αδυνατει να ανταπεξελθει και αρχιζουν να εμφανιζονται προβληματα..... ειδικα στους δισκους με το νερο της ΑΟ τις τροφες παχυνσης και τα παιχνιδια ιεραρχιας ολοι οι παραπανω παραγοντες ειναι ευκολο να συνυπαρξουν....... Συνηθως εμεις παρατηρουμε ενα δισκο αποκομμενο απο τους αλλους να μην τρωει και να κρυβεται σε σκιερα μερη και το αποδιδουμε στην ιεραρχια..... Το δισκακι αδυνατιζει συνεχεια και παραλληλα χανει συνεχως και την αποτελεσματικοτητα του ανοσοποιητικου του......με πιο πιθανη καταληξη την απευκταία πολλες φορες μεσα σε αρκετους μηνες....... Δωσε μας πληροφοριες για το νερο σου, το πληθος των δισκων στα λιτρα σου και τελος τις αλλαγες νερου (προσθετα βαζεις;;;)

Μάριος
20-02-07, 11:15
πρωτη φορα το ακουω,ισχυει?

Το έχω διαβάσει σε αρκετά άρθρα, η θεωρία προέρχεται από τον Jack Wateley, σε ένα site( http://www.aqua-fish.net)βρήκα το παρακάτω,

Water changes

It is very important to change the water in your Discus Aquarium Fish tank on a regular basis, in a display tank I recommend around once or twice a week and with the later for breeding tanks and anything up to once a day for growing on tanks. I like to change in between 20-40% of the water in the tank but in the fish farms in the Far East they change 100% of the water once a day in the growing on tanks with great results. The reason for this is that discus like other fish, secrete a hormone into the water that inhibits their growth. This allows the fish to stay appropriately sized for the volume of water it is contained in. It is for this reason that wild specimens and those subjected to abundant water changes grow to such large sizes. When changing the water clean the bottom of the tank and suck up all of the debris on the tank floor but try and disturb the Discus Fish as least as possible. Once they feel more secure, you can clean aggressively, but do not cause them stress by being noisy about it, just remember that sounds are amplified in water as it is a much better conductor of sound and shock.

GP250381
20-02-07, 15:45
Το έχω διαβάσει σε αρκετά άρθρα, η θεωρία προέρχεται από τον Jack Wateley, σε ένα site( http://www.aqua-fish.net)βρήκα το παρακάτω,
και τι γινεται αν ειναικαι φυτεμενο??καθε μερα αλλαγες?παει το λιπασμα

mikele
20-02-07, 16:09
γραψε σε παρακαλω τι το ταιζεις ......ειναι πιθανοτερο για παρασιτο παρα η ιεραρχια που ειπες.......
επειγον και μια κοντινη φωτο να δουμε τι εχει....καθως και τα παραπανω του πρυτανι......

Μάριος
20-02-07, 17:25
και τι γινεται αν ειναικαι φυτεμενο??καθε μερα αλλαγες?παει το λιπασμα

ΧΑΧΑΧΑ :)

Καλά μην τρελένεσαι υπόθεση είναι δεν έχει αποδειχτεί τίποτα. Πάντως αν θες δίσκους μεγέθους πιάτου και όχι πιατάκι του καφέ καλό είναι να τους μεγαλώνεις σε άδειο ενυδρείο με καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι το μέγεθος που θές και μετά να τους βάζεις στο φυτεμένο. Γι'αυτό είναι καλύτερα για αρχάριους να ξεκινούμε με ενήλικους δίσκους, το μεγάλωμά τους είναι δύσκολη υπόθεση...

alan boy
20-02-07, 17:53
εδω και αρκετο διαστημα τους ταιζω μονο φυλαρακια tropikal ολη τη σειρα εκτος απο την asta collor.κατεψυγμενη εχω αλλα δεν τους ταιζω συχνα.τα λιτρα ειναι 250. αλλαγες νερου 40 λιτρα (οσμοσης μαζι με βρυσης) καθε 5 μερες μαζι με μισο καπακι diskus trace και ενα καπακι λιπασμα flurich.
τα ψαρια ειναι 4 μαζι με τον προβληματικο.

Pritanis
20-02-07, 18:36
ετσι οπως τα λες οι συνθηκες σου ειναι πολυ καλες για τα δισκακια.... Πιθανο το στρες απο το κυνηγητο....... Οι επιλογες σου ειναι τρεις .......
1. και πιο δυσκολη αλλα λιγοτερο επικινδυνη....... Βαζεις το δισκακι σε καραντινα και αρχιζεις σταδιακα να κατεβαζεις το Ph στο 5,5.....και σε μερικες μερες στο 5..... Το χαμηλο ph θα επιβραδυνει την αναπτυξη των σκουληκιων και σιγα σιγα το ψαρι θα επανακτησει τις δυναμεις του..... (δεν το εκανα ποτε αλλα η πηγη ειναι τρομερα αξιοπιστη)
2. Θεραπεια με μετρονιδαζολη που δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σε καθαρη μορφη παρα μονο σε μορφη φαρμακου flagyl για ανθρωπους με μεγαλο ρισκο αφου εχει διαφορα εκδοχα μαζι με τη μετρονιδαζολη που ενω κανουν καλο στον ανθρωπο , δημιουργουν ενα ασταθες και επικινδυνο κοκτειλ για το ψαρι...... ( το δοκιμασα αρκετα στο παρελθον παντα με ολεθρια αποτελεσματα)
3. δεν κανεις τιποτα συνεχιζεις να παρεχεις ιδανικες συνθηκες στα ψαρια σου και απλα προσθετεις βιταμινη στα φυλλαρακια , καμια ζωντανη τροφη στο διαιτολογιο και ελπιζεις ολα να πανε καλα........

η αποφαση ειναι δικη σου καθως και το ρισκο........

msigouros
20-02-07, 19:39
ετσι οπως τα λες οι συνθηκες σου ειναι πολυ καλες για τα δισκακια.... Πιθανο το στρες απο το κυνηγητο....... Οι επιλογες σου ειναι τρεις .......
1. και πιο δυσκολη αλλα λιγοτερο επικινδυνη....... Βαζεις το δισκακι σε καραντινα και αρχιζεις σταδιακα να κατεβαζεις το Ph στο 5,5.....και σε μερικες μερες στο 5..... Το χαμηλο ph θα επιβραδυνει την αναπτυξη των σκουληκιων και σιγα σιγα το ψαρι θα επανακτησει τις δυναμεις του..... (δεν το εκανα ποτε αλλα η πηγη ειναι τρομερα αξιοπιστη)
2. Θεραπεια με μετρονιδαζολη που δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σε καθαρη μορφη παρα μονο σε μορφη φαρμακου flagyl για ανθρωπους με μεγαλο ρισκο αφου εχει διαφορα εκδοχα μαζι με τη μετρονιδαζολη που ενω κανουν καλο στον ανθρωπο , δημιουργουν ενα ασταθες και επικινδυνο κοκτειλ για το ψαρι...... ( το δοκιμασα αρκετα στο παρελθον παντα με ολεθρια αποτελεσματα)
3. δεν κανεις τιποτα συνεχιζεις να παρεχεις ιδανικες συνθηκες στα ψαρια σου και απλα προσθετεις βιταμινη στα φυλλαρακια , καμια ζωντανη τροφη στο διαιτολογιο και ελπιζεις ολα να πανε καλα........

η αποφαση ειναι δικη σου καθως και το ρισκο........

Το σκόρδο δεν παίζει; το έχω δοκιμάσει με άμεσα αποτελέσματα σε ανάλογη περίπτωση.Εκτώς και δεν κατάλαβα κάτι;:confused: :p ;) :p

alan boy
20-02-07, 23:32
να και μερικες φωτο.στις δυο φαινεται μια μεγαλη λακουβα κατω απ τα βρανχια και στην αλλη το φαγωμενο ραχιεο πτερυγιο.

http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif DSC00442.JPG (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6616&stc=1&d=1172007076) (119,0 KB)

http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif DSC00440.JPG (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6617&stc=1&d=1172007076) (109,1 KB)

http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif DSC00444.JPG (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6619&stc=1&d=1172007076) (122,3 KB)

http://www.aquatek.gr/vb/images/attach/jpg.gif DSC00443.JPG (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=6620&stc=1&d=1172007076) (124,6 KB)

PascM
21-02-07, 02:21
Δύσκολα τα πράγματα! Εγώ βλέπω ως μοναδική λύση την πρόταση του Πρύτανη

alan boy
21-02-07, 08:00
ποια απ τις 3 ??? (λυσεις)

mikele
21-02-07, 18:57
αν εχεις αλλο χωρο απομονωσε το ψαρακι και ξεκινα θεραπεια κανονικα ...
..θεραπεια εναντια εσωτερικων εντερικων παρασσιτων καθως και εναντια εσωτερικων βακτηριακων μολυνσεων (φαρμακα sera η waterlife).....
παραλληλα ταιζε την τροφη ποτισμενη σε εγχυλισμα σκορδου (βοηθα το εντερικο συστημα και το στομαχι)...
κρατα τις συνθηκες νερου ιδιες (ανεβασε μονο θερμοκρασια).....
....βαζε στο νερο πολυβιταμινη....
εκτος την ανορεξια και το οτι εχει αδυνατησει πολυ το ψαρι.....κολυμπαει κανονικα εμφανιζει στιγμες "απαθειας" καθεται κρυμενο το κηνυγανε συνεχως..????
αυτη ειναι η δικια μου αποψη για να μη χασεις το μικρουλη....ειναι ηδη πολυ αδυνατο και οτι κανεις περα θεραπειας θα το χειροτερεψει επειδη δεν τρωει κανονικα.....
.γραψε για τα υπολοιπα συμπτωματα και αν εχει χασει καθολου τα χρωματα.....
καλο κουραγιο.....

Pritanis
21-02-07, 19:07
με συγχωρεις που θα στο πω αλλα αργησες πολυ και το ψαρι θελει μονο ενα θαυμα για να σωθει........ Το σκορδο ειναι αμφιλεγομενο τονωτικο του ανοσοποιητικου (οπως και για τον ανθρωπο αλλωστε) δεν εχει καποια διαπιστωμενη αμεση θεραπευτικη ικανοτητα........ Οποτε μαλλον τυχαιο γεγονος ηταν η θεραπεια ψαριου..... Σιγουρα δεν κανει κακο και ενδεχεται να ανοιξει και την ορεξη του δισκου αλλα αμεσα αποτελεσματα δεν θα περιμενα...... Το ψαρι Αλαν ειναι πολυ αδυναμο και δεν ξερω αν θα αντεξει μια θεραπευτικη αγωγη με ισχυρα φαρμακα...... Αλλα ετσι και αλλιως δεν το βλεπω να τη βγαζει...... Ειναι εσωτερικα παρασιτα σιγουρα..... Τωρα ποια απο ολα ειναι καλο ερωτημα...... Μπορει να ειναι flagelates αλλα μπορει να ειναι και ταινια......Απομονωσε το και κανε μια θεραπεια με οκτοζιν...... Καλο αερισμο στο ενυδρειο νοσοκομειο, πολυ χαμηλα φωτα ως καθολου θερμοκρασια 28 βαθμους και στρωμενο φιλτρο....... Καλο ειναι να εχεις καποιον να ριχνει ενα βλεφαρο στο ψαρι κατα τη θεραπεια......Αναψε κερακι και ..........

alan boy
21-02-07, 19:21
.χρωμα δεν εχασε.εκχυλησμα σκορδου εχω ενα της σηχεμ.εχω ενα ενυδρειο 60αρι το οποιο το γεμησα με νερο απ το ενυδρειο αλλα δεν εχω στρωμενα υλικα.πρεπει να ανοιξω ενα εξ φιλτρο και να βγαλω. οταν παει να φαει τον κυνηγανε ειδικα ο δικος σου ο μπλε(ο οποιος εχει γινει κουκλος).ετσι κολυμπαει αφου πεφτει ξυλο.οταν ειναι κρυμενος δεν τον πειραζουν.
πολυβιταμινες ποιο ειναι?εχω το multimineral της tropikal.τωρα απο φαρμακο ποιο λες?

ρε σεις ξερετε τι με τρελενει οτι τα αλλα 3 ψαρια ειναι ΥΠΕΡ υγιεστατα.
οταν με βλεπουν μονο που δεν πηδαν εξω για να φανε.
λετε να φταιει που δεν εχω λαμπα uv?

υ.γ. ευχαριστω για την συμπαρασταση

Pritanis
21-02-07, 19:57
αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ θα καταλαβεις οτι δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα ψαρια αλλα παιζει ρολο σε τι κατασταση ειναι το καθε ψαρι..... Δοκιμασε για φαρμακο το εκτοζιν και βλεπουμε....... αλλα εχε στην ακρη του μυαλου σου οτι το ψαρι ειναι σε πολυ κακη κατασταση

alan boy
21-02-07, 20:28
απο φαρμακα εχω το σερα baktopur , costapur και το mineral salt.oκτοζιν λιγο δυσκολο να βρω στη βεροια.εχω το μιξαζιν.
κανει κανενα απ αυτα?

..... αλλα εχε στην ακρη του μυαλου σου οτι το ψαρι ειναι σε πολυ κακη κατασταση

ενταξει αρκει να προσπαθησουμε

Pritanis
21-02-07, 21:08
οχι δεν κανει κανενα απο τα φαρμακα αυτα...... Αν δεν βρεις οκτοζιν ( η Θεσνικη ενα βημα ειναι...)δες για θεραπεια με flagyl υπαρχουν σχετικα ποστ στο φορουμ για δοσολογιες.....Το μινεραλ σαλτ δεν ειναι φαρμακο!!

alan boy
21-02-07, 22:24
βρηκα οκτοζιν .+-8
τωρΑ τι κανουμε? ποια ειναι η δοση?κατα τα αλλα εχουμε :ενυδρειακι 60 λιτρα θερμοκρασια 28 θα το παω. νερο απ το μεγαλο ενυδρειο.kαι αεραντλια.το ψαρι το εχω στο μεγαλο ενυδρειο.αυριο θα γινει η μεταφορα.

λοιπον εβαλα το ψαρακι στο μικρο ενυδρειο σημερα το πρωι με 2 χαπια οκτοζιν.
φυσικα ειναι κρυμενο πισω απ το φιλτρο.
ειδωμεν

Ψαρούλης
22-02-07, 16:09
Αφού κάνεις δύο αλλαγές νερού ανά διήμερο,

Θα σου πρότεινα να του κάνεις ένα μπάνιο σε protazol,

Να ξέρεις ότι όπως το βλέπω πιθανότατα θα το χάσεις το δισκάκι.

Αλλά τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά.

Ελπίζω να έχεις κατεβάσει αρκετά το PH σου στο νέο ενυδρειάκι.

Στο Μεγάλο ενυδρείο ίσος πρέπει να κάνεις μια προληπτική αγωγή με μία κανονική δόση ESHA και Exit, μετά από δύο μέρες αλλαγή νερού και προταζόλ. Σε κάθε νέα αγορά ψαριού Καραντίνα και προληπτική αγωγή σε μαλακό νερό και 30 βαθμούς για να μην την ξαναπατήσεις.

Pritanis
22-02-07, 18:15
Ψαρουλη αυτο με το προταζολ πως σου ηρθε;;;; Τι ακριβως πιστευεις οτι θα καταφερει ;;;;; ΕΠισης προληπτικη αγωγη με φαρμακα και ειδικα το εξιτ που εχει χαλκο δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο........ Τα φαρμακα οπως και για τον ανθρωπο πρεπει να ειναι η τελικη λυση και οχι με το παραμικρο να μπουκωνομαστε στα χαπια..... Και το ανοσοποιητικο εξασθενουμε αλλα και ενα στρεσσαρισμενο ψαρι μεσα σε δηλητηρια το πιο πιθανο ειναι να κυλησει παρα να του κανεις καλο..... Απο προσωπικη εμπειρια κατεστρεψα ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ στημενο δισκοενυδρειο με προληπτικη θεραπεια για ταινια με φαρμακο που εγραφε πως δεν εχει ανεπιθυμητες παρενεργειες........ και πηρα 100€ αποζημιωση για ψαρια 1000€.......

alan boy
22-02-07, 22:41
να ρωτησω κατι? φαγητο να του ριχνω?η αστο καλυτερα?

Pritanis
23-02-07, 11:23
αφου δεν τρωει το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να επιβαρυνεις το νεοστημενο ενυδρειο με αμμωνια..... Ριξε πολυ λιγο και μονο αν δεις να το τρωει...... Αυτη τη στιγμη προεχει η θεραπεια.........Οπως σου ειπα εχε το νου σου γιατι με τα φαρμακα συμβαινουν παραξενα πραγματα τοσο στο φιλτρο οσο και στο οξυγονο του νεου........ Αφρος και θολουρα ειναι σημαδια οτι τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα !!!!!

alan boy
23-02-07, 15:34
οχι οχι ουτε αφρος ουτε θολουρα.ακομα...........

mikele
23-02-07, 18:03
ταισε ελαχιστα εφοσον και αν τρωει ...βουτα την τροφη στο σκορδο (αφου το εχεις) οπως ειπε και ο πρυτανης δεν ειναι φαρμακο αλλα μπορει και να βοηθησει....τελειωσε την θεραπεια με οκτοζιν και αν δεν γινει τιποτα θα ξεκινησεις μια της σερα....το οκτοζιν ειναι της waterlife...???θερμοκρασια ανεβασε λιγο γιατι ειναι και αυτα παρασιτα και αντιπαθουν το ζεστο νερο......

Pritanis
23-02-07, 19:34
θερμοκρασια δεν ανεβαζεις γιατι σε σχετικα ψηλες θερμοκρασιες αυξανεται ο ρυθμος αναπαραγωγης των σκουληκιων και δεν ειναι καλο.....

mikele
24-02-07, 17:02
σωστα μιλαει ο φιλος .....εγω ανεφερα για την περιπτωση που δεν ειναι σκουλικι αλλα αυτο δεν το γνωριζουμε αρα κρατα εκει που την εχεις....πως τα παει το ψαρακι........

johnny98130
24-02-07, 18:49
Εγω παντως απο ολα τα παρπανω που διαβασα τεινω να συμφωνησω με την αντιμετώπιση με oktozin. Περα απο αυτο εχω καποια γενικοτερα σχολια:
1)Το σκορδο περα του οτι ειναι ομοιοπαθητικο φαρμακο ειναι αμφιβόλου αποτελέσματος.
2) ΘΕρμοκρασια ανεβάζουμε όταν θέλουμε να μειώσουμε τον κυκλο ζωης π.χ. καποιων πρωτοζωων οπως το ich. Όταν εχουμε σκουληκια δεν βοηθαει καθολου αλλα αντιθετα επιβαρυνει διοτι μειωνει το ωφελιμο οξυγονο.
3) Δεν κανουμε ποτε προληπτικες θεραπειες. Απλα φροντιζουμε να διατηρουμε τις σωστες συνθηκες στα ενυδρεια μας. Ο πρυτανης ποναει ακομα απο τους δισκους που εχασε με τις προληπτικες θεραπεις για κεστωδη και τριματωδη σκουληκια.

Ψαρούλης
24-02-07, 20:16
To protazol το έχω δοκιμάσει σε Δίσκους με παράσιτα και έκανε δουλειά.

Όταν ξεκίνησα με Δίσκους διαβάζοντας φοβόμουν να χρησιμοποιήσω φάρμακα.

Στην προκειμένη αν δεν κάνει κάποιες θεραπείες στο δισκάκι με αλλαγές νερού ενδιάμεσα θα το χάσει.

Όσο αφορά τα μεγάλα ενυδρεία, όταν παίρνεις νέα ψάρια χρειάζεται καραντίνα και προληπτική φαρμακευτική αγωγή γιατί την έχω πατήσει με ένα ενυδρείο γεμάτο παράσιτα βραγχίων.

Δεν παύει ο καθένας να καταθέτει την άποψή του!!! :rolleyes:

mikele
25-02-07, 12:35
ειπαμε οτι δεν ειναι σιγουρο οτι εχει σκουλικια .............αλλα πριν γραψουμε παραπανω ας περιμενουμε νεα απο τον αλαν και νεες φωτο.....μακαρι να εχει καποια βελτιωση....

alan boy
25-02-07, 14:38
ιατρικο ανακοινοθεν
παιδια το δισκακι ψιλοτσιμπαει την τροφη (κατεψυγμενη) αλλα διχνει σαν να θελει να φαει και κατι το κραταει.ειναι η τροφη μπροστα του και με κοπο την τσιμπαει αλλα δε νομιζω να εχει καταφερει να φαει.παντως οταν δεν ειμαι μπροστα ψιλοκολυμπαει παντα με το κεφαλι κατω και λιγο στραβα.
τωρα τι κανω?3μερες του εριχνα χαπια οκτοζιν και σημερα ειναι η 4η.
αλαγη νερου δεν εχω κανει αν και εχω ετοιμο νερο,απλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω.
για φωτο ειναι οπως ηταν

και εκτος απο ολα αυτα εχω και αυγα 3η μερα σημερα στο μεγαλο ενυδρειο.τα μπουζουκια εβγαλα το τσουκαλι και πηγαν και γεννησαν πανω στο μικτη co2 της ferplast.

mikele
25-02-07, 14:44
κεφαλι κατω και λιγο στραβα.
..??????
δηλαδη δεν κολυμπαει σωστα και δυσκολευεται.??????
ποτε τελειωνει η θεραπεια.......???

alan boy
25-02-07, 14:54
to οκτοζιν γραφει επανω 3 μερες θεραπια και μετα απο 8 μερες νομιζω 50% αλαγη νερου.
τωρα περιμενω τις γνωμες σας

mikele
25-02-07, 14:57
απαντησε μου στο τροπο που ανεφερες οτι τρωει ειναι και γενικα ο τροπος που κολυμπαει.....??? κολυμπαει σωστα...??

ρε φιλε δεν με τηλεφωνεις καλυτερα να μου τα πεις.....??

alan boy
25-02-07, 15:01
κοιτα εμενα μου μοιαζει σα να εχει παθει εγγεφαλικο.
κολυμπαει με το καφαλι κατω.να φαει εχτες πηρε ενα κοκο tetra στο στομα αλλα το εφτυσε

mikele
25-02-07, 15:12
εγω σου λεω εφοσον τελειωσε η θεραπεια για σκουλικι ασε 2 μερες ακομα (εκτος αν χειροτερεψει την πρωτη) κανε αλαγη 50% και αν δεν δεις βελτιωση αρα δεν εχεις σκουλικι να ξεκινησεις θεραπεια direct της σερα σε χαπια για βακτυριακες εσωτερικες μολυνσεις ...ειναι δοκιμασμενη προσωπικα και εχει φερει ψαρι πισω απο τον "αλλο κοσμο"......δες πως θα παει αυριο και μεθαυριο και μιλαμε...αν θελεις παρε με τηλ να σου πω τροποποιηση της θεραπειας ....κανε κουραγιο...

netblues
25-02-07, 15:35
Το οτι κολυμπαει με το κεφαλι κατω ειναι προβλημα μολυνσης της νυκτικης κυστης, πιθανοτατα δευτερογενους απο τα παράσιτα... η το stress.
Συμφωνα με την waterlife:
OCTOZIN is active for up to 3 days after the last day of use. Although internal parasites are destroyed instantly, external signs of improvement to the fish may take up to 7 days.

Θα ελεγα να κανεις μια καλη αλλαγη νερου η/και να βαλεις ανθρακα να το μαζεψεις.
Αμεσως μετά η χορηγηση αντιβιοτικου ειναι ενδεδειγμενη μηπως και το προλαβεις.
Επισης σκεπασε τις πλευρες του ενυδρειου με χαρτονι και σβυσε τυχον φωτα.
Αεραντλια και ανεβασμα θερμοκρασιας μαζι με την αντιβιωση.
Ειναι δυσκολα τα πραγματα παντως.

alan boy
26-02-07, 09:54
εχτες εκανα αλαγη νερου περιπου 20 λιτρα.
για να μη σας μπερδεψω δεν κολυμπαει με τερμα κατω το κεφαλι απλα με μια μικρη κλιση.παντως σημερα το πρωι δεν ηταν κρυμενο.το εριξα λιγο φαι αλλα δεν εδωσε σημασια.

mikele
01-03-07, 19:10
αλαν πως παει το ψαρακι......??????:(

alan boy
01-03-07, 19:38
φιλε τιποτα.
το ψαρι ειναι οπως ηταν.δεν μπορω να πω οτι αλλαξε κατι.
περιμενω να περασουν 8 μερες οπως ελεγε το φαρμακο.
με το ζορι τρωει εως καθολου

mikele
01-03-07, 19:51
η προταση μου παραμενει η ιδια....κανε μια αλλαγη 50% και ξεκινα direct θεραπεια.....

alan boy
18-03-07, 13:43
δυστηχως μετα απο πολλα βραδια στην εντατικη και ισχυρη φαρμακευτικη περιθαλψη ο ασθενης δεν αντεξε την ταλαιπωρια και χτες το βραδυ κατεληξε στο ενυδρειο καραντινα:smt005
ευχαριστω οσους συμπαρασταθηκαν σε αυτες τις δυσκολες στιγμες...

mikele
18-03-07, 21:14
αρε κριμα και ποτε ξανα μη συμβει σε κανενα.......