PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι Guppy??


vassilis23
14-02-07, 20:39
Ξέρει κανείς να μου πεί θετικά τί είδος είναι το ψάρι στη φώτο?Είμαι αρχάριος...

6512

PascM
14-02-07, 20:54
http://animal-world.com/encyclo/fresh/livebearers/molly.php
Το ψαράκι σου είναι τα λεγόμενα Μόλλυ.

msigouros
14-02-07, 21:09
Πάρε 2 φωτό από την βάση
α.Poecilia_latipinna_black και
β.Poecilia_latipinna_lyratail

vassilis23
14-02-07, 21:31
Να σαι καλα!και ειχα φαει τον τόπο να το ψάχνω!Εχω 3 θυληκά και 1 αρσενικό το οποίo είναι ιδιαίτερα καρπερό!;) Σε 2 βδομάδες που τα έχω ,το ένα θυληκό έχει γεννήσει 2 φορές και έχω σύνολο 9 μωρά,τα οποία τα έχω στην ταίστρα και τους δίνω υγρή τροφή...Πάντως η πατρότητα παίζει γιατι όταν το πήρα ήταν ήδη γκαστρωμένο το θυληκό!:rolleyes:

Με τα μικρά τι να κάνω?Στο petshop μου είπαν οτι καλό ειναι να μείνουν 2-3 μήνες:smt103 στη γενήστρα!Κινδινεύουν να πάθουν νανισμό?Αυτή τη στιγμή ειναι σε μέγεθος γηρίνου, 0,5cm περίπου...


Ps:Στο ενιδρέιο έχω ακόμα 10 νέον,2 gold snails και 1 καρχαριάκι(σίλβερ)...

george
14-02-07, 21:39
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Poecilia%20velifera.htm

Σε πόσα λίτρα τα έχεις ;

vassilis23
14-02-07, 21:55
Σε 100λιτρα:( (δεν πρόκειται να πάρω άλλα ψάρια).Για το καρχαριάκι διάβασα εκ των υστέρων οτι είναι σμηνόψαρο και θέλει ενυδρείο μεγαλύτερο από 300λίτρα.Είναι πιο στρεσαρισμένο από τα υπόλοιπα και τρώει ελάχιστα.Φυλλαράκια,πέρλες και τροφή σε σκόνη που ρίχνω στα υπόλοιπα τα αγνοεί και ενώ τα άλλα πέφτουν με μανία στο φαί, αυτο δεν δίνει σημασία και συνεχίζει να καθρεφτίζεται στο τζάμι.Το μόνο που δοκιμάζει είναι οι ταμπλέτες(όταν το αφήνουν τα λαίμαργα σαλιγκάρια)Πάντως διάβασα οτι οι πρώτες μέρες προσαρμογής είναι δύσκολες για τα καρχαριάκια..

Μήπως θα έπρεπε να πάρω ζωντανή τροφή να του δίνω ή είναι αποκλιστικά φυτοφάγος??:confused:

PascM
14-02-07, 22:02
Κανονικά τρώει και από το φυλαράκι που του δίνεις! Δεν κάνει όμως για τα λίτρα σου!

ASCCO1
14-02-07, 22:05
Σε 100λιτρα:( (δεν πρόκειται να πάρω άλλα ψάρια)

Μήπως θα έπρεπε να πάρω ζωντανή τροφή να του δίνω ή είναι αποκλιστικά φυτοφάγος??:confused:

η καλυτερη λυση θα ηταν να το βαλεις απο εκει μεσα...
το mollie τις φωτο θυληκο ειναι???και ολιγον εγκυος η" παραταισμενο>??

vassilis23
14-02-07, 22:36
Και τα 3 μου θυληκά είναι μάλλον σε εγκυμωσύνη.(αν και τους ρίχνω λίγο παραπάνω τροφή μπας και φαί το καρχαριάκι)Στο ένα μάλιστα φαίνονται σχεδόν καθαρά τα μαύρα έμβρυα στην κοιλιά του.Να δώ τι θα τα κάνω τόσα μικρά!(δεν μου απάντησε κάποιος πότε να βγάλω τα 9 μικρά που έχω στη γενήστα:confused: )Ξέρετε κάποιο πετσοπ που να δέχεται μόλυ στην Αθήνα?

Όταν λές να το βγάλω το καρχαριάκι,εννοείς να το επιστρέψω στο κατάστημα?Στο κατάστημα που το πήρα (γνωστό στην Αλεξάνδρας) ήταν μαζί με καμια 15αρια άλλα σε μικρότερο ενιδρειο:( Ξέρω οτι τον 1ο χρόνο φτάνει τους 10 πόντους, και αν είναι σε μικρό ενιδρείο δύσκολα να ξεπεράσει τους 20 πόντους..όταν μεγαλώσει προβλέπω να αλλάζω ενυδρειο...

ASCCO1
14-02-07, 22:45
Όταν λές να το βγάλω το καρχαριάκι,εννοείς να το επιστρέψω στο κατάστημα?Στο κατάστημα που το πήρα (γνωστό στην Αλεξάνδρας) ήταν μαζί με καμια 15αρια άλλα σε μικρότερο ενιδρειο:( Ξέρω οτι τον 1ο χρόνο φτάνει τους 10 πόντους, και αν είναι σε μικρό ενιδρείο δύσκολα να ξεπεράσει τους 20 πόντους..όταν μεγαλώσει προβλέπω να αλλάζω ενυδρειο...
απο την αβυσσο το πηρες,,, ??? πες στον Σταυρο να το αλλαξεις με κατι αλλο...

vassilis23
14-02-07, 23:03
Μακάρι να μπορούσα να το γυρίσω,αλλά δεν μου κάνει καρδιά να το δώσω:( Το έχω 1 μήνα και το έχω συνηθήσει.Αλλωστε δεν ξέρω οτι αν το επιστρέψω δεν θα το πάρει κάποιος περισσότερο ασυνείδητος απο εμένα.Ελπίζω να μην είναι μοιραία αυτή η επιλογή μου..Το χειρότερο βέβαια με την περίπτωση μου δεν είναι το καρχαριάκι, αλλα 3 χρυσόψαρα τα οποία έχω 3 χρόνια και εχουν την ατυχία να συγκατοικούν σε 1 ενυδρείο 25λίτρων:smt068 :(:smt068 :( Για αυτά θα έκανα την εξαίρεση να τα δωρίσω, αφού λόγω ελλειψης χώρου και χρημάτων δεν μπορώ να πάρω κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο...

Tolis
14-02-07, 23:13
Αν δεν σου κανει καρδια να δωσεις ενα ψαρι ασυμβατο με τα λιτρα και τους αλλους κατοικους που εχεις, τοτε καθε παραπανω συζητηση δεν εχει νοημα.
Αν θες να κανεις αναπαραγωγες μολλυ, παρε ενα σωστο μικρο ενυδρειακι για να μεγαλωνεις τα μωρα. Σε γεννηστρα και νανισμο θα παθουν, και θα ψοφησουν τα περισσοτερα - αν τα αφησεις ελευθερα δε στο μεγαλο, θα τα φαει το καρχαριακι.