PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για νεογέννητα...


filipp
13-02-07, 18:15
Σε πόσες μέρες ή εβδομάδες μπορώ να βάλω στο κοινόβιο ενυδρείο τα μικρά γκάπυ ώστε να μην έχουν φόβο για να γίνουν τροφή για άλλες παλιοσειρές ???

Tolis
13-02-07, 19:22
Τι ψαρια εχεις στο κοινοβιο?

filipp
13-02-07, 19:44
Γκάπυ, πλάτυ, νέον ,γαρίδες και βυθού..

Lsourtzo
13-02-07, 23:51
τα νέον δεν πολύ κολλάνε ...

στο θέμα μας τώρα ..

άμα έχει αρκετές κρυψώνες (φυτά κατά προτίμηση αληθινά επιπλέοντα, ή πλαστικά με όγκο .. μπορείς να τα βάλει και αμέσως ...

άμα όχι .. καλύτερα να περιμένεις 1-2 εβδομάδες ..
γενικά τα μικρά γκαπί είναι αρκετά ικανά να επιβιώνουν και μόνα τους ...

msigouros
13-02-07, 23:58
γενικά τα μικρά γκαπί είναι αρκετά ικανά να επιβιώνουν και μόνα τους ...

και τα μεγάλα πλατυ να τα τσιμπολογούν

Lsourtzo
14-02-07, 00:00
και τα μεγάλα πλατυ να τα τσιμπολογούν
αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες δεν υπάρχει φόβος ...
δεν είπα ότι θα την γλητώσουν και όλα ... αλλα τα ποιό πολά σίγουρα δεν θα έχουν πρόβλημα ...

msigouros
14-02-07, 00:27
:smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

filipp
14-02-07, 19:36
Τα μικρά είναι ενος μηνός και αναπτυγμένα τα σκασμένα:p:p:p ε΄χει αρκετές κρυψώνες και φυτα δοκιμή θα κάνω αύριο...ευχαριστώ πάντως..

vassilis23
07-03-07, 19:36
Και εγώ έχω εδώ και 1,5 μήνα νεογέννητα μόλυ σε γεννήστρα και δεν ξέρω πότε να βγάλω?Βγάζω που και πού το μεγαλύτερο από τα μικρά έξω για δοκιμή και μόλις το αντιλαμβάνονται τα 4 ενήλικα το κυνηγάνε μανιωδώς απο πίσω.Το μικρό μπαίνει συνήθως στο φίλτρο να κρυφτεί και ,όπως καταλαβαίνεται,επιστρέφει πάλι πίσω στην γεννήστρα.Φοβάμαι να το αφήσω στο φίλτρο μην το ρουφήξει η αντλία...

Είναι φυσιολογικό να είναι τόσο επιθετικά τα ενύλικα μόλυ?:smt017

stigma98
09-03-07, 00:34
Οταν λες γεννηστρα τι εννοεις?Ενδρειο γεννηστρα?Παντως ειναι ετοιμα οταν εχουν μεγαλωσει τοσο οσο να μην χωρανε στο στομα των ενηλικων ωστε να τα φανε.;)

vassilis23
09-03-07, 22:36
Οταν λες γεννηστρα τι εννοεις?Ενδρειο γεννηστρα?Παντως ειναι ετοιμα οταν εχουν μεγαλωσει τοσο οσο να μην χωρανε στο στομα των ενηλικων ωστε να τα φανε.;)


Οχι ενυδρείο γενήστρα αλλά ενα πλαστικό κουτι με τρύπες στο οποίο έχω ελεύθερη την επιφάνεια.Το κακό είναι οτι πηδάει μέσα το σαλιγκάρι μου καμια φορα και λόγω του βάρους του(η γενηστρα στηρίζεται σε 2 βεντουζάκια) καμιά φορα βγαίνουν μερικά μικρά μόλυ.Σήμερα πχ μου βγήκαν 3 έξω και κατάφερα να βρώ τα 2 μόνο,εψαξα παντού!:( :( :(

Η κατάσταση είναι τραγική!!!:mad:

stigma98
11-03-07, 22:40
Οχι ενυδρείο γενήστρα αλλά ενα πλαστικό κουτι με τρύπες στο οποίο έχω ελεύθερη την επιφάνεια.Το κακό είναι οτι πηδάει μέσα το σαλιγκάρι μου καμια φορα και λόγω του βάρους του(η γενηστρα στηρίζεται σε 2 βεντουζάκια) καμιά φορα βγαίνουν μερικά μικρά μόλυ.Σήμερα πχ μου βγήκαν 3 έξω και κατάφερα να βρώ τα 2 μόνο,εψαξα παντού!:( :( :(

Η κατάσταση είναι τραγική!!!:mad:

Και εγω τα κρατησα την πρωτη φορα σε γεννηστρα 1,5 μηνα και μου επαθαν νανισμο,γιαυτο προσεχε μην παθεις τα ιδια.Δεν μεγαλωνουν με τον ιδιο ρυθμο σε γεννηστρα σε σχεση με με μεγαλο ενυδρειο.(Αυτο με τον νανισμο το λεω σε ολους γιατι εμενα προσωπικα μου στοιχησε και δεν θελω να το παθει αλλος)

vassilis23
12-03-07, 00:00
Και εγω τα κρατησα την πρωτη φορα σε γεννηστρα 1,5 μηνα και μου επαθαν νανισμο,γιαυτο προσεχε μην παθεις τα ιδια.Δεν μεγαλωνουν με τον ιδιο ρυθμο σε γεννηστρα σε σχεση με με μεγαλο ενυδρειο.(Αυτο με τον νανισμο το λεω σε ολους γιατι εμενα προσωπικα μου στοιχησε και δεν θελω να το παθει αλλος)


Και τη με συμβουλεύεις να κάνω?Δεν έχω διαθέσιμο ενυδρείο για γεννήστρα..Αν τα φήσω ελεύθερα θα κρυφτούν στο φίλτρο με κίνδυνο να τα ρουφίξει η αντλία νερου!Δεν τους κάνει καλό που τα έχω κοντά στην έξοδο του φίλτρου και υπάρχει έντονη ροή νερού στην γεννήστρα?

Οταν λές νανισμό δεν μεγαλώνουν καθόλου?

deMetrIs
14-03-07, 17:32
βαλε κανένα φυτό που μεγαλώνει γρήγορα και παρέχει κρυψώνες για τα μικρα πχ κερατοφυλλο & java moss και αφησε τα μικρα στο μεγαλο θα κρυβωντε στα φυτα ετσι δεν θα γινουν φαγητο για τα μεγάλα. νανισμο εννωει οτι δεν πέρνουν το κανονικό τους μέγεθος και μενουν μικρά (και αυτη η βλάβη είναι ανεπανόρθωτη).

stigma98
19-03-07, 01:24
Συγνωμη ειχα μερες να μπω λογο βλαβης του pc στο internet,οσον αφορα την ερωτηση σου με καλυψε ο φιλος demetris.Kalo θα ηταν επισης στην αντλία νερου να βαλεις ενα τουλι για να τα προστατεψεις.;)
(http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1010)