PDA

Επιστροφή στο Forum : τανκ 315 λιτρα μαλαουη


muthos
11-02-07, 22:34
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 105*50*60/315λ
Κατηγορία: malawi + tanganika
Φυτά: οχι
Ψάρια / Άλλα είδη:λιγο υπομονη να βρω τα ονοματα τους
Διακοσμητικά υλικά: 3 βραχους από την θαλασσα + 1 του εμποριου 50κιλα χαλικη
Φόντο:ταινια με λουλουδια
Φωτισμός: 1 sylvania dyp blue 1*sylvania grolux
Διάρκεια φωτισμού:12ωρες
Φιλτράρισμα:εξωτερικα 1 flouval 104 + 1 fluval 204 με σφουγγαρι υαλοβαμβακα
Θερμοστάτης:jager 300watt
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0.1
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:30% ανα βδομαδα
Θερμοκρασία:22-25

λιγο υπομονη και θα εχω και αλλες πληροφοριες

Z_X
11-02-07, 22:48
Γειά σου muthos.
Προσωπικά δέν μου άρεσε καθόλου,άν ήταν στο χέρι μου θα το άλλαζα όλο.

muthos
11-02-07, 22:52
τι δεν σου αρεσει?

Z_X
11-02-07, 23:07
Δέν μου αρέσει το μπέρδεμα των λιμνών,το χοντρό χαλίκη,της πολύχρωμες πέτρες,τα ψεύτικα φυτά ,το οξυγόνο στη μέση που δέν σου χρειάζεται.
Δέν ξέρω γνώμη μου,κοίτα το ενυδρείο με της κιχλίδες που είχαμε στην έκθεση(που είναι περίπου στα λίτρα σου) να καταλάβεις τι θα έκανα περίπου.


Φιλικά.

steady
11-02-07, 23:07
εμενα δε μαρεσει καθολου μα ΚΑΘΟΛΟΥ η αφισα ειναι εντελως αφυσικη και με παραπεμπει σε ενυδρειο με ναυαγειο μεσα!οι πετρες επισεις ειναι λιγο ξεκαρφωτες και δεν ειναι σα διαταξη να σχηματιζουν σπηλιες οπως και η επιλογη του χαλικιου θα ταν καλυτερη αμμος θαλασσης να σκαβουν...ο συνδιασμος ταγκανικα και μαλαουι παλι...δεν ξερω ας πουν οι ποιο παλιοι

georgetax
11-02-07, 23:30
θα μπορούσες καταρχάς να αλλάξεις την αφίσα από πίσω.φυτά δεν έβαλες αλλά έχεις αφίσα με φυτά:confused:.μαύρο χαρτονάκι.άλλαξε το χαλίκι που φαίνεται ότι είναι πολύ χονδρό και πήγαινε σε κάτι πιο λεπτό και το καλύτερο σε άμμο.για τον συνδυασμό σου τα είπανε.όπως και για το οξυγόνο.
είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις των ψαριών από malawi και από ταγκανικα όσων αφορά το aquascaping πάρε παράδειγμα την φώτο από το ενυδρειο του συλλόγου στην έκθεση.είναι ότι πιο αντιπροσωπευτικό πιστεύω.
δες επίσης και κάποιες παρουσιάσεις από μελή με μόνο malawi η μόνο ταγκανικα για να πάρεις και ιδέες αλλά και τις διάφορες παρατηρήσεις που τούς έχουν γίνει για να μην τα κανείς και εσύ.
χρειάζεται προσπάθεια φιλέ μου και διάβασμα.όλα μπορούν να γίνουν και όλα μπορούν να αλλάξουν;).ζητά την βοήθεια των εμπειρότερων και σίγουρα σε λίγο καιρό θα παρουσιάσεις ένα πολύ καλύτερο ενυδρειο

το φάσμα της θερμοκρασίας παίζει κατά 3 βαθμούς δεν υπάρχει σταθερή??????

muthos
11-02-07, 23:39
φιλε georgetax γιαυτο και της εβαλα της φωτο για να δω τη κανω και που παω γιατι μεχρι στηγμης και απο μαγαζια που ηξερα μονο θετηκα σχολια ακουγα τα μονα ταγκανικα που εχω ειναι η φροντοζα

accnt
11-02-07, 23:54
Εγώ από την άλλη θα σου πω ένα μπράβο που δέχεσαι την κριτική καλοπροαίρετα και είσαι διαθετημένος να ακούσεις τους ειδικούς του forum επί κιχλίδων.;)
Επίσης το γούστο είναι υποκειμενικό, αλλά οι περισσότεροι από μας εδώ συμφωνούμε ότι το καλύτερο aquascaping είναι το φυσικό. Δηλαδή να μιμηθείς όσο περισσότερο γίνεται το φυσικό περιβάλλον των εκάστοτε ψαριών.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη φίλε μου.

georgetax
11-02-07, 23:57
φιλέ μου τα μαγαζιά να πουλήσουν θέλουν και αφού δεν σου είπαν βαλέ μαζί και δίσκους πάλι καλά να λεμέ.προσπάθησε και διάβασε όσο μπορείς περισσότερα για ένα από τα δυο ειδή η malawi η ταγκανικα.μην τα μπερδεύεις.
για παράδειγμα aquascaping ΕΔΩ. (http://img480.imageshack.us/img480/1175/img2862qz9.jpg)
είναι πολύ ξεκάθαρο το όλο aquascaping πετρά εδώ,πετρά εκεί και μετά βουρ μέσα τα malawi:).δες τι πραγματικά θες εσύ και εδώ μέσα έχει πολύ έμπειρα μελή που θα σε βοηθήσουν σε οτιδήποτε.
καλή συνεχεία φίλε μου

muthos
12-02-07, 00:01
φιλε μου με την σκλιρη κριτικη γυνεσε καλιτερος και ειναι απαραιτιτη

steady
12-02-07, 00:08
γιατι μεχρι στηγμης και απο μαγαζια που ηξερα μονο θετηκα σχολια
οσο ποιο πολλα ψαρια αγοραζεις τοσο ποιο θετικα θα ακους!δεν ισχυει για ολους βεβαια

muthos
12-02-07, 00:10
φησικα και δεν ισχυει για ολλους

Lsourtzo
12-02-07, 00:55
για ενυδρείο βιτρίνας μια χαρά θα ήταν ...
αλλά δυστυχώς από εμφάνιση ...
καταρχάς η αφίσα είναι ένα θέμα ...
η μπουρμπουλήθρες ένα άλλο ...
τα τεράστια ψάρια σε ελάχιστα για αυτά λίτρα ακόμα ένα ...

αλλά η υπερβολική ιχθυο-φόρτωση το μεγαλύτερο θέμα ...
η φίλτρανσή σου από τα εξωτερικά φίλτρα υποτυπώδης ...
το fluval 204 είναι για 200 λίτρα ενυδρείο ...
το fluval 104 είναι για 100 λίτρα ...
μαζί δεν φτάνουν ούτε καν τα λίτρα σου ... πόσο μάλλον με όλη αυτήν την ιχθυοφόρτοση που έχεις μέσα !!!
και ας μην μιλήσω για το απλό σφουγγάρι σαν βιολογικό υλικό !!!!
μα καλά πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου ???
δεν είχες πρόβλημα μέχρις στιγμής ???
συγνώμη που τα λέω έτσι χύμα ... αλλά με τόσα ψάρια μέσα και τόσο υποτυπώδη φίλτρανση το εικαστικό κομμάτι θα ήταν το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί !!

και για να γίνω ποιο σαφείς …
πάρε δες τα προφίλ των ψαριών σου να δείς τελικά μεγέθει … και δεν είναι όλων …
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/645.htm
25 cm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/367.htm
15 cm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/467.htm
25 cm
και το επιπλέον πρόβλημα με το ενυδρείο σου είναι ότι δεν τα έχεις πάρει μικρά οπότε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα κάποια στιγμή στο μέλλον .. τα έχεις πάρει όλα τερατάκια εξ αρχής !!!

δέχομαι ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και ο λαός ..
αλλά το ενυδρείο σου έχει σοβαρό θέμα να μοιάζει (κατά την γνώμη μου είδη μοιάζει ) με ψαροκασέλα ιχθυοπωλείου (τόσο στριμογμένα που είναι ).
Και σου ξανάλεω .. αν είχε τουλάχιστον μία πολύ καλή φιλτρανση … μπορεί και να κάλυπτες την ιχθειοφόρτοση … αλλά ούτε για κανονική ιχθειοφορτοση δεν κάνουν τα φίλτρα σου .. ούτε τα υλικά που έχεις βάλει μέσα !!!

Τι άλλο να πω …
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν είχες ακόμα προβλήματα !!
Αυτό πίσω δεξιά και αριστερά φίλτρο βυθού είναι ???

ps. είσαι και συμπολήτης ... ήθελα να ήξερα ποιός καταστηματάρχης σε οδήγησε μέχρι εδώ?? αν και μπορώ να φανταστώ 2-3 που θα μπορούσαν ...

MiziGr
12-02-07, 09:35
Φίλε και εγώ σου προτείνω μαύρο χαρτονάκι από πίσω, αντικατάσταση του χαλικιού με άμμο, καλύτερη διαρλυθμιση πετρών έτσι ώστε να σχηματίζουν σπηλιές και να μοιάζει το ενυδρείο σου πιο φυσικό και απαραίτητα πολύ διάβασμα! Για τις μπουρμπουλήθρες ούτε λόγος:(:(:(

giannisg
12-02-07, 10:38
για ενυδρείο βιτρίνας μια χαρά θα ήταν ...
αλλά δυστυχώς από εμφάνιση ...
καταρχάς η αφίσα είναι ένα θέμα ...
η μπουρμπουλήθρες ένα άλλο ...
τα τεράστια ψάρια σε ελάχιστα για αυτά λίτρα ακόμα ένα ...

αλλά η υπερβολική ιχθυο-φόρτωση το μεγαλύτερο θέμα ...
η φίλτρανσή σου από τα εξωτερικά φίλτρα υποτυπώδης ...
το fluval 204 είναι για 200 λίτρα ενυδρείο ...
το fluval 104 είναι για 100 λίτρα ...
μαζί δεν φτάνουν ούτε καν τα λίτρα σου ... πόσο μάλλον με όλη αυτήν την ιχθυοφόρτοση που έχεις μέσα !!!
και ας μην μιλήσω για το απλό σφουγγάρι σαν βιολογικό υλικό !!!!
μα καλά πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου ???
δεν είχες πρόβλημα μέχρις στιγμής ???
συγνώμη που τα λέω έτσι χύμα ... αλλά με τόσα ψάρια μέσα και τόσο υποτυπώδη φίλτρανση το εικαστικό κομμάτι θα ήταν το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί !!

και για να γίνω ποιο σαφείς …
πάρε δες τα προφίλ των ψαριών σου να δείς τελικά μεγέθει … και δεν είναι όλων …
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/645.htm
25 cm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/367.htm
15 cm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/467.htm
25 cm
και το επιπλέον πρόβλημα με το ενυδρείο σου είναι ότι δεν τα έχεις πάρει μικρά οπότε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα κάποια στιγμή στο μέλλον .. τα έχεις πάρει όλα τερατάκια εξ αρχής !!!

δέχομαι ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και ο λαός ..
αλλά το ενυδρείο σου έχει σοβαρό θέμα να μοιάζει (κατά την γνώμη μου είδη μοιάζει ) με ψαροκασέλα ιχθυοπωλείου (τόσο στριμογμένα που είναι ).
Και σου ξανάλεω .. αν είχε τουλάχιστον μία πολύ καλή φιλτρανση … μπορεί και να κάλυπτες την ιχθειοφόρτοση … αλλά ούτε για κανονική ιχθειοφορτοση δεν κάνουν τα φίλτρα σου .. ούτε τα υλικά που έχεις βάλει μέσα !!!

Τι άλλο να πω …
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν είχες ακόμα προβλήματα !!
Αυτό πίσω δεξιά και αριστερά φίλτρο βυθού είναι ???

ps. είσαι και συμπολήτης ... ήθελα να ήξερα ποιός καταστηματάρχης σε οδήγησε μέχρι εδώ?? αν και μπορώ να φανταστώ 2-3 που θα μπορούσαν ...


Όλη η ουσία του πράγματος είναι στο παραπάνω post. Aπο την στιγμή που έχεις την όρεξη και θέλεις να ασχοληθείς με το ενυδρείο σου διαβασέ το προσεκτικά. Λάθη κάνουμε όλοι, το να τα διορθώσουμε είναι στο χέρι μας.

Apostolis
12-02-07, 10:55
Επίσης το γούστο είναι υποκειμενικό, αλλά οι περισσότεροι από μας εδώ συμφωνούμε ότι το καλύτερο aquascaping είναι το φυσικό. Δηλαδή να μιμηθείς όσο περισσότερο γίνεται το φυσικό περιβάλλον των εκάστοτε ψαριών.

...και είναι το καλύτερο όχι μόνο αισθητικά, αλλά και για τα ίδια τα ψάρια! ;)


Απο σχόλια, τα είπαν όλα οι παραπάνω... θα ήθελα να σταθώ όμως στο οτι ο φίλος μας δέχεται πολύ διακριτικά και με προσοχή την κριτική που ασκείται απο τα υπόλοιπα μέλη χωρίς "εμπάθειες"... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! +-3

Με τέτοια στάση, επιφορτίζεσαι με την "ευθύνη" του να φτιάξεις ένα ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο! :smt023
Η βοήθειά μας σε ό,τι μπορούμε είναι κάτι παραπάνω απο δεδομένη!;)

muthos
12-02-07, 11:02
παιδια οταν λετε για της μπουρμπουλιθρες τη ενοειται?

Lsourtzo
12-02-07, 11:04
παιδια οταν λετε για της μπουρμπουλιθρες τη ενοειται?
την αεροκουρτίνα ...
δεν βοηθάει σε τίποτα το ενυδρείο σου ...
και εσθητικά είναι κατα πολούς υπερβολή ...
δεν είναι φυσικό θέαμα μέσα στο ενυδρείο ...
ανήκει στην συνομοταξία τον βυθισμένων πλοίων και των δυτών που κόβουν βόλτες σε ενυδρεία .

stav
12-02-07, 11:09
παιδια οταν λετε για της μπουρμπουλιθρες τη ενοειται?

Τις μπουρμπουλιθρες που βγαζει η πετρα με την βοηθεια της αεραντλιας.
Καλη υπομονη και καλη συνεχεια.;)

muthos
12-02-07, 11:14
δηλαδη να την βγαλω?και τη αερα θα εχουν μεσα?

muthos
12-02-07, 11:30
φιλε isourtzo τα ψαρακια τα πηρα πολυ μικρα περιπου 6 cm και εχουν μεγαλωσει μεσα στο ενυδρειο τα εχω 2 χρονια και ολλα πανε καλα !τι ειδες πησω αριστερα και δεξια ?

Lsourtzo
12-02-07, 11:34
φιλε isourtzo τα ψαρακια τα πηρα πολυ μικρα περιπου 6 cm και εχουν μεγαλωσει μεσα στο ενυδρειο τα εχω 2 χρονια και ολλα πανε καλα !τι ειδες πησω αριστερα και δεξια ?
2 σωλήνες !!

muthos
12-02-07, 11:46
ειναι οι εισαγωγες και ξαγωγες των φιλτρων !!!να σε ρωτησω κατι?μου επατε πρην για τον αερα οτι δεν χριαζετε σωστα?να των βγαλω?και αν τον βγαλω τι βαζω για αερα?

Lsourtzo
12-02-07, 11:50
ειναι οι εισαγωγες και ξαγωγες των φιλτρων !!!να σε ρωτησω κατι?μου επατε πρην για τον αερα οτι δεν χριαζετε σωστα?να των βγαλω?και αν τον βγαλω τι βαζω για αερα?
αρκεί να βάλεις τις εξόδους του φίλτρου σου να αναταράζουν την επιφάνεια ...
αυτό είναι αρκετό ... θεωρητικά πάντα .. γιατί θα σου ξανά τονίσω.. κίνησε σε οριακά επίπεδα !!!!

klaz
12-02-07, 11:56
?μου επατε πρην για τον αερα οτι δεν χριαζετε σωστα?να των βγαλω?και αν τον βγαλω τι βαζω για αερα?τιποτα απολυτως να μην βαλεις......αερας???? δεν χρειαζεται αερας.....
εαν τηρεις σωστα τις συνθηκες του νερου,τοτε το οξυγονο(αερας!!!!!)ειναι αρκετο για τα ψαρια σου,και μονο με υπερπληθυσμο,οχι σωστες αλλαγες νερου,και πολυ ταισμα ,μπορεις να δημιουργησεις προβλημα........
οι ιστοριες με αεροκουρτινες-μπουρμπουληθρες,αεραντλιες κλπ....μας ''δειχνουν'' νοοτροπια αλλων δεκαετιων,που πλεον χαρακτηριζονται ντεμοντε,και αχρηστες......γκεγκε..????:rolleyes::D:D

muthos
12-02-07, 12:00
επιδι ειμαι σε οριακα επιπεδα μαζι με της εξωδους των φιλτρων να ανηξω και τον αερα απο τους κηκλοφοριτες?

Lsourtzo
12-02-07, 12:03
επιδι ειμαι σε οριακα επιπεδα μαζι με της εξωδους των φιλτρων να ανηξω και τον αερα απο τους κηκλοφοριτες?
εγώ στην θέση σου θα κοίταγα να βγώ απο το οριακό επίπεδο .. όχι να ψάχνω τρόπους να το κρύβω !!

klaz
12-02-07, 12:04
τι σου ειπα εγω,και τι ρωτας εσυ....................

muthos
12-02-07, 12:11
δεν προσπαθω να το κριψω αλλα μεχρι να αλαξω την υπαρχουσα κατασταση!sorry klaz δεν ειχα δει την απαντηση σου

ASCCO1
12-02-07, 14:01
τιποτα απολυτως να μην βαλεις......αερας???? δεν χρειαζεται αερας.....
εαν τηρεις σωστα τις συνθηκες του νερου,τοτε το οξυγονο(αερας!!!!!)ειναι αρκετο για τα ψαρια σου,και μονο με υπερπληθυσμο,οχι σωστες αλλαγες νερου,και πολυ ταισμα ,μπορεις να δημιουργησεις προβλημα........
οι ιστοριες με αεροκουρτινες-μπουρμπουληθρες,αεραντλιες κλπ....μας ''δειχνουν'' νοοτροπια αλλων δεκαετιων,που πλεον χαρακτηριζονται ντεμοντε,και αχρηστες......γκεγκε..????:rolleyes::D:D


να κανω μια διευκρηνηση εδω.......γιατι εχω την εντυπωση οι θα μπερδευτει κανενας...........
Α) ΣΤΟ συγκεκριμενο ενυδρειο η αεραντλια ειναι περιτη μονο για ενα λογο , υπαρχει ενας κυκλοφοτητης που μπορει να παρεχει αερα στο ενυδρειο αν χρειαστει,,,, και για το συγκεκριμενο ισως υπαρξει γιατι απο καταλαβαινω πρεπει να υπαρχει μεγαλη ιχθυωφορτηση στο μελλον.

Β) αυτο βεβαια δεν σημαινει οι σε γενικα πλαισια μια αεραντλια ειναι αχρηστη σαν εργαλειο καλο ειναι να εχουμε μια στην ακρη για παν ενδεχωμενο.......(( θεραπεια απο μια αρρωστεια))
αυτα..:cool:

Tolis
12-02-07, 17:19
Πολλες φορες παιρνουμε σαν "κανονες" καποια πραγματα και τα λεμε χωρις να τα εχουμε κατανοησει πληρως (βλεπε ζωοτοκα με ωοτοκα, ανθρακας κλπ). Αν δεν εξηγησεις στον αρχαριο το γιατι, τον μπερδευεις περισσοτερο.
Η ροη φυσαλιδων απο κατω προς τα πανω, κανει το νερο να μετακινειται απο κατω προς τα πανω, και φερνει συνεχεια νεο νερο στην επιφανεια οπου γινεται ανταλλαγη αεριων και οξυγονωνεται το νερο. Αυτο, επιτυγχανεται πολυ καλυτερα οταν εχουμε την εξοδο της αντλιας του φιλτρου στραμμενη παραλληλα με την επιφανεια.

Θα συμφωνησω δε οτι μια αεραντλια καλο ειναι να υπαρχει στο συρταρι για παν ενδεχομενο.

muthos
12-02-07, 17:45
δηλαδη toli θα σηκωσω της εξωδους λιγο ποιο εξω απο την απιφανια

Tolis
12-02-07, 17:56
Δεν χρειαζεται να ειναι εξω, κι απο κατω απο την επιφανεια αν βρισκονται και "στελνουν" το νερο παραλληλα με αυτην, μια χαρα εισαι.

muthos
12-02-07, 18:14
εχω 2 κηκλοφοριτες που στελνουν νερο παραλιλα με την απηφανια και οι εξωδοι των φολτρον στελνουν και αυτοι στιν επιφανια!ειμαι οκ δηλαδη?της φωτογραφιες μου της ειδες?

Tolis
12-02-07, 18:20
Εισαι οκ απο οξυγονωση.

Τις ειδα - δεν σχολιαζω, συμφωνω και αισθητικα με τους προηγουμενους, και στο θεμα της μεγαλης ιχθυοφορτισης.

crazyio
12-02-07, 18:36
φίλε μας μην το σκέφτεσαι πολύ ... μια απόφαση είναι ..... ξηλωσέ το και ξανα στήσε το σύμφωνα με το ότι είπανε τα παιδία πιο πάνω...
είναι σίγουρο ποσ θα εκπλαγείς και εσύ ο ίδιος με το οπτικό αποτέλεσμα..
Για την ιχθυοφόρτιση τι παρα πάνω να πει ο καθένας μας απο αυτά που σου γράψανε πιο πρίν? ?? :(
βάλε λιγο φαντασία .... δες και μερικά ενυδρεία με πέτρες για να πάρεις ιδέες και θα γίνει κουκλί...
περιμένουμε την επόμενη καλύτερη παρουσίαση....

Υ.Γ please οταν γράφεις μην βιάζεσαι τόσο γιατί αυτά που γράφεις και με τον τρόπο που τα γράφεις είναι αρκετά δυσνόητα ..... ;)

andreas K
12-02-07, 21:17
Για τα ψαρια που εχεις χρειαζεσαι υπερδιπλασια λιτρα...Μην το σκεφτεσαι...