PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο 50λ.


AXEL
11-02-07, 17:08
Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και το δικό μου ενυδρειάκι:

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x25x35
Όγκος:52λ.
Κατηγορία: κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά:2 xAnnubias,1 x Ceratophyllum demersum (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/ceratophyllum.htm)
Ψάρια / Άλλα είδη:10 x neon,3 x corydoras albino,2 x corydoras aeneus, 2 x ramirezi
Διακοσμητικά υλικά:2 x ξύλα, πολύ ψιλή άμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2 λάμπες φθορίου 2 x 15w
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες την ημέρα (17.00-03.00 με χρονοδιακόπτη)
Φιλτράρισμα: εξωτερικό «μαμά»
Θερμοστάτης: 50wElite (αναμένεται ένας jager)
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,4
Γενική σκληρότητα (GH):>7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία:26 βαθμούς
Άλλες πληροφορίες: ψηφιακό θερμόμετρο,2 x λάμπες νέον πράσινες
Φωτογραφίες:Μήπως μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν έχω καταλάβει πως.

:rolleyes: :D :D :D

Για κοιταξτε αυτό, τι μπορώ να βελτιώσω? πως σας φαίνεται?

klaz
11-02-07, 20:22
μμμ,αρκετα ομορφο για αρχη;),θα σου προτεινα ομως περισσοτερα φυτουλια πισω και στις 2 γωνιες ωστε να κρυψεις καλυτερα τον εξοπλισμο ,που τωρα φαινεται.....
και κατι αλλο.....νιτρικα εχεις μηδεν...??????
εισαι σιγουρος..??? με τι τεστ μετρας..???

AXEL
11-02-07, 20:32
Με esha aqua quick test τα ξέρει κανείς;Είναι αξιόπιστα;Κάθε άλλη κριτική και γνώμη για το ενυδρείο είναι ευπρόσδεκτη.

klaz
11-02-07, 20:34
Με esha aqua quick test τα ξέρει κανείς;Είναι αξιόπιστα;Κάθε άλλη κριτική και γνώμη για το ενυδρείο είναι ευπρόσδεκτη.και βεβαια ΔΕΝ ειναι....γιαυτο νομιζεις οτι εχεις νιτρικα 0
με τοσα ψαρια σε τοσο λιγα λιτρα,και 0 δεν γινεται......
πηγαινε πεταξε τα και παρε καποιο επωνυμο υγρο τεστ.....:rolleyes:

AXEL
11-02-07, 20:44
Σχετικά με τα ψάρια πως τα βλέπεται τα πράγματα;Τεργιάζουν;Είναι καλά σε αυτά τα λίτρα;

klaz
11-02-07, 20:47
μου φαινονται αρκετα οριακα,και σου συνιστω να μειωσεις λιιιιιγο την θερμοικρασια ,γιατι τα νεον σε σχεση μετα υπολοιπα ψαρια χρειαζονται πιο δροσερο νερακι.......
το φιλτρο σου τι ειπαμε οτι ειναι ....??(μαμα..?????????)
για καντο λιανα,να το καταλαβουμε.......

AXEL
11-02-07, 20:56
Τι ακριβώς θέλεις να σου πω για να το κοιτάξω...νομίζω οτι είναι λίγο japanise αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.Λοιπόν...

MiziGr
11-02-07, 21:00
Πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

klaz
11-02-07, 21:05
Τι ακριβώς θέλεις να σου πω για να το κοιτάξω...νομίζω οτι είναι λίγο japanise αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.Λοιπόν...απλα ηθελα να μαθω ποσα λιτρα την ωρα σου δινει.........

AXEL
11-02-07, 21:16
Qmax=1000L/h αυτό είναι;Το έγραφε πάνω στην αντλία.Φίλε MiziGR ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου.Περιμένω και άλλες κριτικές...Ευχαριστώ.

steady
11-02-07, 21:30
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου ειδικα για πρωτο αποτι καταλαβα!βαλε μερικα φυτακια ακομα να δειξει!1000λ.α.ω ειναι παρα ΠΑΡΑ πολλα για 50λ θες 5 φορες<το πολυ> τα λιτρα σου!

AXEL
11-02-07, 21:40
Καλά κατάλαβες φίλε steady.Στην αρχή ο συνδιασμός μου ήταν πατάτα (με αστακούς και όσκαρ αν θυμάστε).Για τα φυτά έχετε απόλυτο δίκιο και θα τηρίσω τις συμβουλές σας.Κάποια άλλη παρατήριση;

chris the trik
12-02-07, 00:44
πολύ ωραίο το ενυδρείο σου
σαν παρατήρηση θα σου κάνω αυτό που μου είχαν κάνει και εμένα και πιστεύω θα δείξει περισσότερο όμορφο και το δικό σου, είναι να βάλεις το φυτό και το ξύλο (που τα έχεις στην μέση ) προς την άκρη του ενυδρείου και στην μέση να το αφήσεις κενό δηλαδή και νέα φυτά να προσθέσεις να κοιτάξεις να τα τοποθετήσεις στις πλαϊνές πλευρές του ενυδρείου
καλή συνέχεια ;)

ΠΑΝΟΣ
13-02-07, 10:24
Πολύ καλό για αρχή .Με βελτιώσεις ,προσπάθεια ,υπομονή και επιμονή θα εντυπωσιάζει η εξέλιξη.

gwgw
13-02-07, 10:29
μπραβο!!!
πολυ καλη αρχη..!