PDA

Επιστροφή στο Forum : cryptocoryne wendtii "Mi Oya"


msigouros
11-02-07, 13:20
Μετά από ένα χρόνο πλούσιας ανάπτυξης και κεντρικής θέσης στο ενυδρείο άρχισε να σαπίζουν τα φύλλα του και να διαλύονται.
Του βάζω 2 φορές την εβδομάδα flourish 2ml/100lit νερού.
1 φορά την εβδομάδα 5ml flourish potassium και 1 φορά το μήνα 5ml flourish iron.
Το πρόβλημα άρχισε μετά από μια μετακίνηση του ενυδρείου σε πιο φωτεινή θέση αλλά ίσως να είναι άσχετο αυτό.
Μπορεί να γίνει κάτι; ή πρέπει να το αποσύρω μια και έχω σε αλλο ενυδρείο ;
Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 40% με λίγα ζωωτόκα και 6 κορυντόρας
Θερμοκρασία 25-26
Οι λάμπες θέλουν άλλαγμα - αυτήν την εβδομάδα.
Ευχαριστώ

msigouros
11-02-07, 13:31
να και 2 φωτό

netblues
11-02-07, 14:01
Οι κρυπτοκορινες τραβανε γενικα μεγαλες φρικες με τις μεταφυτευσεις.
Και μπορει να μην της αρεσει και το νεο φως.
Επεμεινε λιγο με την ιδια ρουτινα οπως την ειχες τοσο καιρο, και θα επανελθει.

msigouros
11-02-07, 14:13
Οι κρυπτοκορινες τραβανε γενικα μεγαλες φρικες με τις μεταφυτευσεις.
Και μπορει να μην της αρεσει και το νεο φως.
Επεμεινε λιγο με την ιδια ρουτινα οπως την ειχες τοσο καιρο, και θα επανελθει.

Ρουτίνα και ο Θεός βοηθός δηλ

msigouros
05-04-07, 22:57
Τελικά μετά απο τόσο καιρό το φυτό δεν δείχνει να συνέρχεται.Κάθε άλλο. Ολο λιγοστεύει.
Μήπως το πείραζε το αλάτι που είχα αρχίσει να βάζω συστηματικά;
Το έκοψα και βλέπουμε.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω:confused: :confused: :confused:
Σωτήρη καμμιά ιδέα;

annivas2000
05-04-07, 23:11
Οι crypts απο τη στιγμη που πανε καλα δεν τους αρεσουν (οπως ειπε κι ο Σωτηρης) οι μεγαλες αλλαγες. Μια αλλαγη ηταν ο φωτισμος, αλλη ηταν το αλατι. Συνηθως οταν ψαχνουμε να βρουμε την αιτια προβληματων οταν ολα πηγαιναν καλα, τοτε πρεπει να κοιταμε τι αλλαξαμε στη ρουτινα. Και καλο ειναι να αναφερουμε απο την αρχη ολες τις αλλαγες που καναμε πριν την εμφανιση του προβληματος (για να βρεθει κι η λυση).

msigouros
05-04-07, 23:15
Οι crypts απο τη στιγμη που πανε καλα δεν τους αρεσουν (οπως ειπε κι ο Σωτηρης) οι μεγαλες αλλαγες. Μια αλλαγη ηταν ο φωτισμος, αλλη ηταν το αλατι. Συνηθως οταν ψαχνουμε να βρουμε την αιτια προβληματων οταν ολα πηγαιναν καλα, τοτε πρεπει να κοιταμε τι αλλαξαμε στη ρουτινα. Και καλο ειναι να αναφερουμε απο την αρχη ολες τις αλλαγες που καναμε πριν την εμφανιση του προβληματος (για να βρεθει κι η λυση).

Εχεις Δίκιο Μοντ... αλλά μου ήρθε φλασιά προχθές με την αλλαγή νερου και είπα δεν εχω να χάσω τίποτα ας το δοκιμάσω.Μακάρι να συνέλθει.Μήπως δεν πρέπει να αλλάξω την ρουτίνα - έστω με το αλάτι - πάλι;:confused:

Tolis
06-04-07, 00:07
Δωστης και μια βοηθεια μιας και τρεφεται κυριως απο τη ριζα, με μιση ταμπλετα πολυ βαθεια στο χαλικι κατω απο τη ριζα της - εκτος αν εχεις υποστρωμα για φυτα οποτε αγνοεις το ποστ μου.

msigouros
06-04-07, 00:16
Δωστης και μια βοηθεια μιας και τρεφεται κυριως απο τη ριζα, με μιση ταμπλετα πολυ βαθεια στο χαλικι κατω απο τη ριζα της - εκτος αν εχεις υποστρωμα για φυτα οποτε αγνοεις το ποστ μου.

Το βασικό ειναι οτι δεν εχω ταμπλέτες και δεν ειναι μια ρίζα τώρα.Εχει γεμίσει μια περιοχή 25χ25 στο ενυδρείο με πολλα μικρα φυτά.
Οχι ειδικό υπόστωμα δεν υπάρχει .
Χρησιμοποιώ της seachem - potassium και λίπασμα.Βάζω και κατά μεγάλα διαστήματα σίδηρό.Μια φορά στις 15 ημέρες.

Tolis
06-04-07, 00:36
Αν εχει γεμισει με μικρα φυτα, παει καλα κι ας χανει φυλλα - το χασιμο φυλλων ειναι συνηθισμενο στις crypts αν αλλαξει κατι στο περιβαλλον τους.

msigouros
06-04-07, 08:22
Αν εχει γεμισει με μικρα φυτα, παει καλα κι ας χανει φυλλα - το χασιμο φυλλων ειναι συνηθισμενο στις crypts αν αλλαξει κατι στο περιβαλλον τους.

:smt055 :smt055 :smt055 :smt055 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023