PDA

Επιστροφή στο Forum : ph controler απαρετητο?


alan boy
10-02-07, 00:12
καλησπερα σε ολους τους δισκαδες...
βασικα θελω να απευθυνθω στα παιδια που εχουν δισκους σε ενυδρειο με μπουκαλα co2 και δεν εχουν controler.
τι προσεχουν ?ποσες φυσαλιδες το λεπτο στελνουν ?ποσες ωρες κανουν διαχυση?πως ξερουν ποσο ph εχουν στο ενυδρειο τους?και οτι αλλο εχουν παρατηρησει που θα βοηθησει.
ευχαριστω.

Υ.Γ.ξερω οτι ο controler ειναι κατι που σου τα λυνει ολα αυτα (εχω εναν) αλλα ας διαβασουμε και μια αλλη αποψη :)

lasal
10-02-07, 22:35
Εγώ θα το θέσω αλλιώς.
1. Δεν αξίζει η αγορά ενός controler για τα αγαπημένα δισκάκια σου?
2. Εγκυμονούν κίνδυνοι χωρίς την χρήση controler?
3. Και τι θα μπορούσε να συμβεί χωρίς controler.......

johnny98130
11-02-07, 20:43
Αυτο που σου κανει ο controller θα πρεπει να το κανεις μονο σου. Δηλααδη να ξεκινησεις με 2/3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο και να δεις τι επιδραση θα εχει στο PH του ενυδρειου σου. Βεβαια θα πρεπει να εχεις ενα πεχαμετρο κατάλληλο...

Liolios
11-02-07, 21:58
Αυτο που σου κανει ο controller θα πρεπει να το κανεις μονο σου. Δηλααδη να ξεκινησεις με 2/3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο και να δεις τι επιδραση θα εχει στο PH του ενυδρειου σου. Βεβαια θα πρεπει να εχεις ενα πεχαμετρο κατάλληλο...

Νομίζω ότι 2 - 3 φυσαλίδες / δευτερόλεπτο είναι πολύ για να ξεκινήσει... (φυσικά εδώ παίζει ρόλο και διάχυση, αν δηλαδή γίνεται σωστά ή όχι).
Στο δικό μου ενυδρείο με χρήση του διαχυτήρα της aquamedic και συγκεκριμένα τον type 500, με 35 φυσαλίδες / λεπτό έχω κατεβάσει το pH από 7,6 σε 6,7.

Θα πρότεινα να ξεκινήσει με λιγότερες φυσαλίδες (π.χ 1 ανά 4-5 δευτερόλεπτα) και σταδιακά να ανεβάζει με αργό ρυθμό μιας και οι όποιες αλλαγές στο ενυδρείο πρέπει να γίνονται με αργούς ρυθμούς.

Συμφωνείς Γιάννη?

mikele
11-02-07, 23:01
και γω θα σου πω αφοσον εχεις co2 να βαλεις κοντρολερ και πεχαμετρο ....να εισαι σιγουρος για την διαχυση σε σχεση με τις τιμες....εγω ακομα δεν εχω co2 αλλα οταν θα βαλω θα το βαλω ολοκληρωμενο το συστημα ......

johnny98130
12-02-07, 09:25
Συμφωνω Παναγιώτη,

Για να αποφασίσουμε ποσες φυσαλιδες θα διαχύσουμε θα πρεπει να συνυπολογίσουμε 1) Την σκληρότητα του νερού και β) Την συνολική χωρητικότητα σε λιτρα.
Καλο ειναι οπως λες να ξεκινησουμε με 05/1 φυασλιδα ανα sec και να αυξανουμε βαθμιαία.

alan boy
13-02-07, 13:40
Βεβαια θα πρεπει να εχεις ενα πεχαμετρο κατάλληλο...

ενοεις αυτο το πεχαμετρο να ειναι σε συνεχη λειτουργια?η τεστερ?

johnny98130
13-02-07, 16:49
tester.......όπως το pinpoint ας πουμε.......:D