PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο Malawi


Maverick
04-02-07, 16:16
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80cm*35cm*35cm
Όγκος: γύρω στα 90 λίτρα καθαρά
Κατηγορία: Λίμνης Malawi
Φυτά: Άλγη... ;)
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 Labidochromis careuleus (yellow)
Διακοσμητικά υλικά: Πέτρες από παραλία και ψιλή χαλαζιακή άμμος (+2 τούβλα για να κρύβονται τα μωρά σε περίπτωση γέννας)
Φόντο: Μαύρο πλαστικό
Φωτισμός: 18W Τ8
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες
Φιλτράρισμα: EHEIM 2213
Θερμοστάτης: JAGER 100W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 8,3-8,5
Γενική σκληρότητα (GH): >21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ~10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0,15
Αλλαγές νερού: 30-40% κάθε δεύτερη εβδομάδα
Θερμοκρασία: 26 C
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 μήνες περίπου χωρίς πρόβλημα. Ζευγάρωσαν μία φόρά, αλλά τα μικρά μάλλον τα έφαγαν (τα έβγαλε όταν είχα φύγει για Χριστούγεννα) :( ... Ελπίιζω να επαναληφθεί σύντομα ζευγάρωμα ;)
Φωτογραφία:

georgetax
04-02-07, 16:25
προσωπικά δεν μου άρεσε το τούβλο.γιατί δεν πήρες κάποιες πέτρες παραπάνω π.χ.φεγγαρόπετρες με πολλές τρύπες?θα έδειχνε πιο φυσικό.πιστεύω ότι τα τούβλα πρέπει να βγούνε γιατί το υπόλοιπο μέρος είναι πολύ καλό και αρκετά φυσικό.
εύχομαι σύντομα γέννες πολλές:) τα δικά μου είναι μάλλον μικρά ακόμα και δεν έχουμε ακόμα ερωτικές περιπτύξεις


φυσικά τα παραπάνω είναι η φτωχή προσωπική φιλική γνώμη μου

Maverick
04-02-07, 17:57
Τα τούβλα είχαν μπει προσωρινά για τη γέννα, απλά έχω βαρεθεί να τα βγάλω και έπιασαν και αυτά άλγη, ούτε εμένα μου αρέσουν...

Takis
04-02-07, 20:10
Αν το ενυδρειο δεν ειναι σε σημειο που να πρεπει να ειναι ωραιο, για τα ιδια τα ψαρια τα τουβλα ειναι μια χαρα!!!

accnt
05-02-07, 08:30
Ναι θα προτιμούσα και εγώ κατι πιο φυσικό, αλλά αφού είναι προσωρινό o.k.:p

giannisg
05-02-07, 15:03
Προσωπικά το αισθητικό αποτέλεσμα του συγκεκριμένου ενυδρείου δεν μου αρέσει και μου αφήνει την αίσθηση του απεριποιήτου. Απο την στιγμή όμως που οι συνθήκες για τα ψαράκια είναι οκ πάω πασο...

andreas K
05-02-07, 19:57
Η χρησιμοποιηση οικοδομικου υλικου θα μπορουσε να ειναι πιο διακριτικη αν τα καλυπτες απλως με πετρες.Το αισθητικο αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο και η χρησιμοτητα η ιδια.Δοκιμασε και κομματια σωληνα για φιλτρο πιασμενα ματσακια και τοποθετημενα ετσι ωστε να ειναι αθεατα.Η αλγη ειναι λιγο υπερβολικη η εχω λαθος εντυπωση;

crazyio
06-02-07, 19:16
Maveric είμαι 100% σίγουρος πως έχεις δυνατότητες για κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο ....
Περιμένω με ανυπομονισία να το δω !!! :p