PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΣΚΑΡ-ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ


KWSTAS718
04-02-07, 12:48
:smt068 ΤΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ
ΕΧΩ 3 ΟΣΚΑΡ 2 ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΥΡΟ<<TIGER >>
ΤΑ ΕΧΩ 6 ΜΗΝΕΣ..ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΛΕΠΙΑ. ΤΟ
ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ,Η ΤΟ ΚΤΥΠΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ,ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΣΠΡΩΞΗΜΑΤΑ:smt068

Moderator note: Μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σα να φωνάζεις. Με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστώ.

PascM
04-02-07, 12:54
Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου καθώς και μετρήσεις αμμωνίας και ΝΟ2 Νο3

Kostas G.
04-02-07, 12:58
Κατα πάσα πιθανότητα το χτυπάνε οι άλλοι...
Τί μέγεθος έχει το ενυδρείο σου;Για να κρατήσεις 3 όσκαρ θέλεις ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο,γύρω στα 2 μέτρα...

KWSTAS718
04-02-07, 23:19
Κατα πάσα πιθανότητα το χτυπάνε οι άλλοι...
Τί μέγεθος έχει το ενυδρείο σου;Για να κρατήσεις 3 όσκαρ θέλεις ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο,γύρω στα 2 μέτρα...
παιδια το ενυδρειο ειναι 570 λιτρα, το τραυματισμενο??το εβαλα σε ενα νοσοκομειακο 120 λιτρα.

GhostShip
05-02-07, 17:45
KWSTAS718 εγώ δεν πηστεύω πως προέρχεται απο επιθέσεις των άλλων όσκαρ. Πριν απο ένα μήνα μια αφρικάνα μου έπαθε ακριβώς το ίδιο και ήταν μόνη της σε ενυδρείο 180lt. Παρατήρησε αν το ψάρι προσπαθεί να "ξυθεί" σε κάποια σημεία(πέτρες χαλίκι φίλτρο κλπ) Αν προσπαθεί να ξυθεί πρέπει να βρίσκεται σε κάποιο στάδιο μόλυνσης, επίσης παρατήρησε καλύτερα το ψάρι, ίσως σε μερικά σημεία πάνω του βρίσκονται πολύ μικρά λευκά σημαδάκια... Αν ναι το ψάρι χρειάζεται θεραπεία...!
Δώσε μας επίσης τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου καθώς και όπως είπε ο PascM μετρήσεις αμμωνίας, ΝΟ2 και ΝΟ3...

KWSTAS718
06-02-07, 13:46
KWSTAS718 εγώ δεν πηστεύω πως προέρχεται απο επιθέσεις των άλλων όσκαρ. Πριν απο ένα μήνα μια αφρικάνα μου έπαθε ακριβώς το ίδιο και ήταν μόνη της σε ενυδρείο 180lt. Παρατήρησε αν το ψάρι προσπαθεί να "ξυθεί" σε κάποια σημεία(πέτρες χαλίκι φίλτρο κλπ) Αν προσπαθεί να ξυθεί πρέπει να βρίσκεται σε κάποιο στάδιο μόλυνσης, επίσης παρατήρησε καλύτερα το ψάρι, ίσως σε μερικά σημεία πάνω του βρίσκονται πολύ μικρά λευκά σημαδάκια... Αν ναι το ψάρι χρειάζεται θεραπεία...!
Δώσε μας επίσης τη θερμοκρασία του ενυδρείου σου καθώς και όπως είπε ο PascM μετρήσεις αμμωνίας, ΝΟ2 και ΝΟ3...



φιλε μου το οσκαρ πρεπει να το χτηπισαν ,δεν εχει σημαδια ασπρα,η θερμοκρασια μου ειναι 26 βαθμ, μετρισεις δεν εχω.
ευχαριστω

giannisg
06-02-07, 15:17
Για να υποθέσει κάποιος σωστα για την κατάσταση του oscar σου πρέπει να μας δώσεις τουλάχιστον τις βασικές μετρήσεις. Προσωπικά μου "ακούγεται" σαν βακτηριδιακή μόλυνση. Απο την στιγμή που έχεις το oscar σε νοσοκομείο καραντίνα δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να ρίξεις προληπτικά λίγο αλατάκι ενυδρειακής χρήσης. Αν γενικα το oscar είναι χτυπημένο - στρεσαρισμένο υπάρχει περιπτωση να σου παρουσιάσει "hole-in-the-head" οποτε καλό είναι να το παρατηρείς συνέχεια...

GhostShip
08-02-07, 02:32
Για να υποθέσει κάποιος σωστα για την κατάσταση του oscar σου πρέπει να μας δώσεις τουλάχιστον τις βασικές μετρήσεις. Προσωπικά μου "ακούγεται" σαν βακτηριδιακή μόλυνση. Απο την στιγμή που έχεις το oscar σε νοσοκομείο καραντίνα δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να ρίξεις προληπτικά λίγο αλατάκι ενυδρειακής χρήσης. Αν γενικα το oscar είναι χτυπημένο - στρεσαρισμένο υπάρχει περιπτωση να σου παρουσιάσει "hole-in-the-head" οποτε καλό είναι να το παρατηρείς συνέχεια...

Ακριβώς αυτό πηστεύω κι εγώ Γιάννη...:smt023 Και το δικό μου έπαθε βακτηριδιακή μόλυνση...-+10 Καλό δεν είναι επίσης να ανεβάσει και 1-2 βαθμούς τη θερμοκρασία?

Υ.Γ. Τι εννοείς όταν λες πως μπορεί να παρουσιάσει hole in the head...?

Giorgos
13-02-07, 16:10
Hole in the head μπορεί να παρουσιαστεί ύστερα από άσχημους συνδυασμούς... όπως πχ. αν οι συνθήκες δεν είναι καλές, αν η διατροφή του ψαριού είναι φτωχή, αν το ψάρι είναι στρεσαρισμένο, κλπ.

Στην περίπτωση του KWSTAS718 οι πιθανότητες λένε ότι μάλλον πρόκειται για χτυπήματα που προκλήθηκαν από τα άλλα δύο όσκαρ.

Τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο;

KWSTAS718
13-02-07, 22:01
Hole in the head μπορεί να παρουσιαστεί ύστερα από άσχημους συνδυασμούς... όπως πχ. αν οι συνθήκες δεν είναι καλές, αν η διατροφή του ψαριού είναι φτωχή, αν το ψάρι είναι στρεσαρισμένο, κλπ.

Στην περίπτωση του KWSTAS718 οι πιθανότητες λένε ότι μάλλον πρόκειται για χτυπήματα που προκλήθηκαν από τα άλλα δύο όσκαρ.

Τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο;

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας το ψαρι επανηλθε το εβαλα στο μεγαλο ενυδριο καιαμεσως πηγε και κρυφτηκε, το παραξενο ειναι οτι εγινε καλα σε 2 μερες

ευχαριστω και παλι