PDA

Επιστροφή στο Forum : θελω ενα σωστο ενυδρειακι.Μπορώ???????


MELIAN
04-02-07, 11:32
Εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα boyou.Οπως ξερετε αυτη η κατασκευη δεν σου επιτρεπει να κανεις πολλα πραγματα λογω του καπακιου της που για να το ανοιξεις πρεπει να βγαλεις πρώτα ολες τις σωληνες του εξωτερικου φιλτρου,θερμοστατες και οτι αλλο απο καλωδια η μηχανηματα εχεις μεσα.Εγω λοιπον οταν το αγορασα,το εφτιαξα (το χαλασα),βαζοντας χοντρο χαλικι,σχεδον βοτσαλακι,και αλλες αηδιες μεσα που σαφως με εχουν κανει να το μετανιωσω.Διακοσμητικα ειναι κοινως ενα αισχος.Ουτε φελιζολ απο κατω,ουτε φυσικα φυτα,ουτε τιποτα που να θυμιζει φυσικο περιβαλλον...(εδω μαλλον ειναι το σημειο που θα με βρισετε).Τα ψαρακια που εχω ειναι:2 ασημενια δολλαρια,το ενα μαλιστα μεγαλο ,περιπου 15 εκατοστακια,το αλλο μικρουλι,2 κλουν,2 γλιφτακια,2 γατοψαρακια και....2...παπαγαλακια.(δεν ηξερα ..αληθεια..δεν θα ξαναπαρω ΠΟΤΕ).Εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της jbl 250/500,αν και νομιζω οτι για τα λιτρα μου πρεπει να παρω και αλλο ενα ιδιο,ε?το ενυδρειο εχει 3 λαμπες εκ των οποιων καταφερα-λογω κατασκευης-να αλλαξω μονο τις 2 ακριανες.Πρεπει ομως και εκει να εκανα λαθος επιλογη και τοποθετισα 2 ροζ λαμπουλες(ουτες πως τις λενε δεν ξερω...φαντασου..)και τωρα ΕΓΩ μετα απο ολη αυτη την κακοτεχνια θα ηθελα παρα πολυ να φτιαξω ενα ωραιο ενυδρειακι ..με τα ψαρακια που εχω,τι περιβαλλον πρεπει να φτιαξω και πως? ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ...ΥΓ.μην με βρισετε πολυ γιατι ειμαι λιγο ευαισθητη..ευχαριστω!:confused: :confused: :confused:

klaz
04-02-07, 11:48
καλως ηρθες στην παρεα μας..αν και κατι με θυμιζει ο τροπος της γραφης σου..:rolleyes:
οσα αναζητας θα τα βρεις εδω μεσα.....καλη αναζητηση

Tolis
04-02-07, 15:16
Θα πρεπει να δωκεις πισω τα δολαρια και τα παπαγαλοψαρα.

Πριν συνεχισουμε, θες να ξεστησεις και ξαναστησεις ολο το ενυδρειο, η να "διορθωσεις" σιγα σιγα αυτα που εχεις?

Apostolis
05-02-07, 09:19
Εγώ προτίνω να το ξεστήσεις και να το ξαναστήσεις απο την αρχή... θα σου πάρει 2-3 ωρίτσες, αλλά θα έχεις ΣΩΣΤΕΣ βάσεις γι'αυτό που θέλεις να φτιάξεις και ΔΕΝ θα ασχολήσαι κάθε τόσο με "βελτιώσεις"... ;)

MiziGr
12-02-07, 15:21
Καλώς ήλθες. Και εγώ (από την μικρή μου προσωπική εμπειρία )θα σου πρότεινα να το ξεστήσεις