PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΕΛΩΝΑΚΙ-ΒΟΗΘΕΙΑ-ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ


steady
03-02-07, 19:39
λοιπον χθες αγορασα δωρο στην αδερφη που με ειχε φαει ενα χελωνακι το οποιο στεγαζω σε κατι σαν μικρο ενυδρειακι για χελωνες ειναι 40*20*20νομιζω θα δειτε παρακατω μεσα εχω ενα μικρο φιλτρακι 200λ/ω πολυ δυνατο βεβαια αφου το καθαρο νερο δεν ειναι ουτε 10λιτρα γιαυτο η εξοδος του χτυπαει κατευθειαν στην πετρα οποτε δεν εχει πολυ μεγαλη ροη το νερο γενικα!βεβαια ολο πανω στο φιλτρο καθεται φαινεται να του αρεσει:confused: σε αντιθεση με την πετρα! το χελωνακι ειναι μικρο λιγο ποιο μεγαλο απο 2€φανταστειται θερμοκρασια δωματιου 20c και μια τροφη σερα νομιζω...κατω στο ενυδρειακι εχω χαλαζιακη αμμο και απο πανω λιγο χαλικακι με κομματακια λαβας και τη πετρα που θα δειτε για να ανεβαινει πανω!επειδη δεν ειχε κατι για φως εβαλα προχειρα μια λαμπα σαν κια φτες που βαζουν στο case modding μιας και ειναι ευκολο να μπει και δουλεβει με 12v χρωματος ροζ σαν κιαυτες για τα φυτεμενα ιδιο χρωμα!του βαλα και μια μικρη ανουμπια μεσα να ομορφαινει!φαινεται μια χαρα κινητικο κυριως απτο πρωι μεχρι το απογευματα!εχει ομως ενα σημαδακι στο καβουκι φαινεται σε μια φοτο ειναι σαν πληγουλα-εκδορουλα!θελω συστασεις για τα παντα παρατηρησεις και συμβουλες μαρεσει πολυ και το θελω ευτηχισμενο!

soza
03-02-07, 20:34
Kαλησπερα .
Κουκλι το χελωνακι σου..
Ριξε μια ματια εδω για καποιες πληροφοριες σχετικα με τα χελωνακια ;)
http://www.turtlecare.net/health.htm

steady
03-02-07, 20:41
σευχαριστω sonia!μαλλον πληγωθηκε το καβουκι της απο την πετρα που εχω καλυτερα να την βγαλω λες?αποτι ειδα λιγο bettadin μεσα σε ενα κουβα και μπανακι για τα μικροβια ε? η θερμοκρασια ειναι οκ?η να την ανεβασω λιγο ειναι 20-22 μερα νυχτα...!αληθεια μου παν οτι υπαρχει ενα προιον που εχει ετοιμο d3 σε σταγονες και δεν ειναι τοσο απαραιτητο να παρεχεις uva-uvb ισχυει?

Carebean pirate
03-02-07, 21:13
Xm...μορφο το χελωνάκι σου, ράτσα red stripes...
IMO ο ενυδρείο σου είναι λιγο μικρό. Ένα ενυδρείο 60Χ40Χ40 θα ήταν ότι πρέπει με παρεουλα ακόμα 4-5 χελωνάκια.

Σε αυτά το ενυδρειο να χαμηλώσεις τη στάθμη του νερού και να αλλάξεις το φίλτρο. Το φίλτρο ΙΜΟ είναι αρκετά δυνατό για ένα τοσο μικρό ενυδρειάκι.
Αν πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο να βάλεις εξωτερικό φίλτρο και να βάλεις μέσα JBL Easy Turtle κια μπλέ σφουγκάρι.Πιστευω πως είναι απαραίτητο....;) το jbl easy turtle

ο χελωνάκιε ίναι αρκετά μικρό και θέλει προσοχή. Το καβούκι το είναι πολύ μαλακό και μάλλον θα έχει χτυπήσει. Το έπαθα και εγώ με το δικό μου χελωνάκι, αλλά με καλή διατροφή, καθαρό νερά και βιταμίνες του πέρασε σιγά-σιγά αλλάζοντας δέρμα στο καβούκι.

Οι ασβεστολιθικές πέτρες σε ενυδρεία με χελώνες δεν κάνουν...
Οι χελώνες γενικά θέλουν καλό φιλτράρισμα, καλό φωτισμό και καλή διατροφή.
Στο ενυδρείο σου τώρα έχει εξαερισμό..? Αν δεν έχεις θα σου θολώνει το τζαμι του ενυδρείου σου...;)
Βαλε μια λάμπα uva-b ε ένα σημείο του ενυδρείου και μια λάμπας θερμότητας σε ένα αλλό σημείο του ενυδρείου γαι να κάνει λιάζεται όταν βγαίνει από το νερό.
Αν είναι κρυο τώρα καλό θα έκανε μια θερμάστρα...

δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...ότι άλλο θέλεις ρώτα......:D

steady
03-02-07, 21:36
λοιπον το φιλτρο χτυπαει με τετοιο τροπο στην πετρα πανω που η ροη του νερου ειναι πολυ χαμηλη στο ενυδρειακι εβγαλα την πετρα βεβαια τωρα για να μην την ξαναπαθω και εβαλα ενα μικρο ξυλακι μοπανι απο ενα παλιο ενυδρειο το οποιο κοβει και παλι τη ροη!
Οι ασβεστολιθικές πέτρες σε ενυδρεία με χελώνες δεν κάνουν...
η πετρα δεν ηταν ασβεστολιθικη αν και βγηκε ετσι και αλλιως τι παραμετρους πρεπει να χω?μαλακο νερο?εξαερισμο εχει αλλα και παλι θολωνει!

Carebean pirate
03-02-07, 21:53
λοιπον το φιλτρο χτυπαει με τετοιο τροπο στην πετρα πανω που η ροη του νερου ειναι πολυ χαμηλη στο ενυδρειακι εβγαλα την πετρα βεβαια τωρα για να μην την ξαναπαθω και εβαλα ενα μικρο ξυλακι μοπανι απο ενα παλιο ενυδρειο το οποιο κοβει και παλι τη ροη!
η πετρα δεν ηταν ασβεστολιθικη αν και βγηκε ετσι και αλλιως τι παραμετρους πρεπει να χω?μαλακο νερο?εξαερισμο εχει αλλα και παλι θολωνει!

Αλκαλικό νερό με Ph περίπου 7-7,3. Να μην ξεπερνά τα 8 όμως ποτέ.

Για να ην θολώνει βάλε λάμπες σποτ από πάνω, μια για θέρμανση και άλλη για uva-b και μην βάλεις καπάκι..Έτσι δεν θα θολώνει

steady
03-02-07, 23:20
ωραια μαλλον για τις uv θα παρω μια φθορισμου και ενα σποτακι ισως....!θα βρω και μια στρογγυλη πετρα ποταμισια να αραζει πανω και ελπιζω να ναι οκ?

sarpijk
04-02-07, 02:06
προσοχη! τα χελωνακια αυτα μεγαλωνουν πολυ και δε προτεινω να παρεις αλλα οπως ειπε ο Carribean Pirate. εχω ενα εδω και δεκα χρονια το πηρα μια σταλια και τωρα δε φανταζεσαι ποσο εχει μεγαλωσει. ειναι απαιτητικα ζωακια και επειδη ζουνε πολλα χρονια προκειται για μια μακροχρονη δεσμευση. δυστυχως ο κοσμος τα αγοραζει οπως τα βλεπει μικρα και γλυκουλια, οι petshopαδες δεν γερουν πολλες φορες τιποτα ωστε να ενημερωσουν και ετσι πολλα δεν εχουν καλη καταληξη. λοιπον το καλο ειναι καταρχην οτι το εχεις σε ενυδρειακι. υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο . τωρα ειναι μικρο αλλα μετα να ξερεις οτι
8α κανει δυσκολη τη ζωη σου για να διατηρεις κα8αρο το ενυδρειο. η λαμπα αυτη που εβαλες πανω απο την πετρουλα δε κανει 8ελει μια απλη λαμπα τυπου σποτ για να ζεσταινει το σημειο και μια ειδικη UVB για ερπετα, οχι μια απλη φθορισμου, ωστε να λαμβανει την απαραιτητη ακτινοβολια οπως 8α επαιρνε στη φυση απο τον ηλιο.
επισης αν καταλαβα καλα ειπες εβγαλες την μεγαλη πετρα απο μεσα? αν ναι βαλτην οπωσδηποτε το χελωνακι ΠΡΕΠΕΙ να εχει τη δυνατοτητα να βγαινει τελειως απο το νερο και να στεγνωνει το καβουκι. μπες στο http://www.redearslider.com/ που ειναι ενα απολυτα εξειδικευμενο site για τις red eared sliders και 8α βρεις ολα οσα χρειαζεσαι. επισημαινω οτι το χελωνακι ειναι μια σοβαρη δεσμευση και ελπιζω να εισαι διατεθιμενος να καλυψεις τις αναγκες μακροχρονια κα8ως οταν μεγαλωσει 8α 8ελει ενυδρειο διαστασεων 1μ χ 50εκ επιφανεια βασης περιπου κα8ως και ενα πολυ ισχυρο εξωτερικο φιλτρο. δες εδω ποσο μεγαλη ειναι η χελωνα μου
6342 και εδω 6343μια αλλη photo που δειχνει τι διαφορα μεγεθους αναμεσα σε μικρη και ενηλικη χελωνα. ο,τι αλλο 8ες ρωτα.

steady
04-02-07, 18:40
εβαλα ενα ξυλο μοπανι για να ανεβαινει <αν και τελειως εξω απ το νερο βγαινει σπανια> και να μην τραυματιζεται κιολας!προσεχως θα παρεχω και τον καταλληλο φωτισμο!ναι το ξερω οτι γινονται μεγαλες!σευχαριστω για τη βοηθεια!

Carebean pirate
04-02-07, 21:19
Μέχρι να μεγαλώσει όμως...

Κάθε χρόνο, ννομίζψ μεγαλώνουν 1, 5 εκατοστά όπως μου έχουν πεί...-+13

steady
05-02-07, 00:59
υπαρχουν λαμπες που παρεχουν και uv ακτινες και θερμοτητα?ποσο παει μια 40watt ξερει κανεις?

Filippos
05-02-07, 12:22
Δεν είμαι σίγουρος ότι μια ρίζα mopani το "βολεύει" για να λιάζεται...
Το ενυδρειάκι που το έχεις τώρα είναι μοα χαρά, σε καλύπτει απόλυτα για κανα δυο χρόνια...
Προσοχή σε αυτά που είπε ο sarpijk καθώς και τις φωτό!!! Τα sliders γίνονται θηρία, γι'αυτό να το έχεις στο νου σου ότι στο μέλλον θα χρειαστείς μεγάλη γυάλα και καλό φίλτρο.
Την άμμο θα σου πρότεινα να την βγάλεις γιατί υπάρχει περίπτωση να καταπιεί λίγο πράγμα που θα του δημιουργήσει εντερικά προβλήματα.

steady
05-02-07, 14:05
ok ευχαριστω σε ολους!

Carebean pirate
06-02-07, 13:08
υπαρχουν λαμπες που παρεχουν και uv ακτινες και θερμοτητα?ποσο παει μια 40watt ξερει κανεις?

Ξέρω ότι η jbl πουλά uva-b λάμπα 60 ευρά περίπου. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολύ πιο φτηνές όμως...Έχεις ακουστά το RAINFOREST πετ σοπ...? Εκεί να πάς, θα βρείς τα πάντα..:p ;)

steady
06-02-07, 14:21
Έχεις ακουστά το RAINFOREST πετ σοπ...? Εκεί να πάς, θα βρείς τα πάντα..:p ;)
δεν το χω ακουσει οχι που ειναι?αθηνα?

Carebean pirate
06-02-07, 18:55
http://www.rainforest-gr.com/erpeta.html

http://www.rainforest-gr.com/main.html η διευθηνση είναι πάνω-πάνω...

Ακόμα και αν δεν είναι κοντά σου, μπορεί να σου στείλει με κουριερ...Είναι πάρα πολύ καλός ο καταστηματάρχης και γνωρίζει πολλά πράγματα.....:smt033

Και οι τιμές του είναι αρκετά καλές μπορώ να πώ.....:smt033

thanosatha
07-02-07, 02:47
...η διευθηνση είναι πάνω-πάνω...

Ακόμα και αν δεν είναι κοντά σου, μπορεί να σου στείλει με κουριερ...
Σιγουρα δεν ειναι κοντα του, αφου ειναι μολις 10 λεπτα απο το σπιτι μου...

steady
07-02-07, 21:33
ε καμια 350χιλιομετρα δεν το λες και μακρια!:D :D

Carebean pirate
08-02-07, 16:07
Μπορείς να παραγκείλεις...!!

steady
21-02-07, 23:20
πειρα αυτο το ασπρο χελωνακι που βαζεις στο νερο και αφηνει ασβεστιο για το καβουκι nutrafin γραφει να το βαλω ολοκληρο μεσα και αυτο θα λιωνει σιγα σιγα?μηπως να σπασω το μισο λογο του οτι εχω λιγο νερο?αμα ξερει κανεις και το χει ας μου πει!

CHRISTOS222
22-02-07, 07:47
μπορείς να το βάλεις και ολόκληρο (λιώνει παρα πολύ αργά)
αλλά αν θες πρώτα να το δοκιμάσεις σπάσε ένα πόδι και βαλτό!!!
το πόδι και μόνο θα κάνει καμία βδομάδα να λιώσει!!!

Carebean pirate
23-02-07, 13:08
Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ..!;) Αναλογα με πόσες χελώνες έχεις μέσα τόσο πιο γρήγορα δυαλύεται... Είναι αρκετά καλό...Επειδή εσύ έχεις μόνο μια χελωνίτα, αλλά είναι μικρή, θα σου έλεγα να το βάλεις το 1/4 και όταν τελιώσει βάλε άλλο κομμάτι...;)

marios400
24-02-07, 17:32
Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ..!;) Αναλογα με πόσες χελώνες έχεις μέσα τόσο πιο γρήγορα δυαλύεται... Είναι αρκετά καλό...Επειδή εσύ έχεις μόνο μια χελωνίτα, αλλά είναι μικρή, θα σου έλεγα να το βάλεις το 1/4 και όταν τελιώσει βάλε άλλο κομμάτι...;)
εγω νομιζω οτι αναλογα με το ποσο νερο εχει μεσα το ενειδρειο λιωνει αναλογος και οχι αναλογα με το ποσες χελωνες!και αν το εχεις κοντα στην ροη του νερου τοτε αυτο λιωνει πολυ ποιο γρηγορα.;)

steady
24-02-07, 22:37
λιωνει σχετικα αργα οντως μετα την προσθηκη λαμπας uva-b και βιταμηνων και του ασβεστιου η χελωνιτσα μου δειχνει πολυ χαρουμενη και κινητικη ευχαριστω ολους...:D

Carebean pirate
03-03-07, 20:07
εγω νομιζω οτι αναλογα με το ποσο νερο εχει μεσα το ενειδρειο λιωνει αναλογος και οχι αναλογα με το ποσες χελωνες!και αν το εχεις κοντα στην ροη του νερου τοτε αυτο λιωνει πολυ ποιο γρηγορα.;)

Εγω πιστευω ότι ανάλογα με τον αριθμό των χελώνων και την ποσότητα ασβεστίου που χρειάζονται λιώνουν ανάλογα...:rolleyes: :)

steady
03-03-07, 22:47
σιγουρα λιωνει αναλογα με τη ροη ενα κομματακι το βαλα διπλα στην εξοδο του φιλτρου και ελιωσε σε δυο μερες δεν εχουν σχεση οι χελωνες δεν τραβουν το ασβεστιο...

Carebean pirate
04-03-07, 13:45
σιγουρα λιωνει αναλογα με τη ροη ενα κομματακι το βαλα διπλα στην εξοδο του φιλτρου και ελιωσε σε δυο μερες δεν εχουν σχεση οι χελωνες δεν τραβουν το ασβεστιο...

Καλαν, εγώ τη γνώμη μου είπα... Όπως και να χει το πράμα, και αν λιώσει το ασβέστιο παραμένει πάλι στο νερό και δεν χάνεται...;) (εκτός και αν κάνεις αλλαγή νερού...)

marios400
04-03-07, 19:47
Καλαν, εγώ τη γνώμη μου είπα... Όπως και να χει το πράμα, και αν λιώσει το ασβέστιο παραμένει πάλι στο νερό και δεν χάνεται...;) (εκτός και αν κάνεις αλλαγή νερού...)ενταξυ δεν σε μαλωσε και κανενας ολοι την γνωμη μας λεμε.:p ;)

steady
05-03-07, 23:39
ενταξυ δεν σε μαλωσε και κανενας ολοι την γνωμη μας λεμε.:p ;)
:D :D :D :D :D

ntampa7
24-04-07, 16:50
καλησπερα παιδια, πηρα και γω πριν λιγες μερες 2 χελωνακια και ενω τους εχω μια πλατφορμα για να βγαινουν να λιαζονται αυτα δεν τη χρησιμοποιουν ποτε, φοβαμαι μηπως παθουν τιποτα , κανονικα καθε ποτε βγαινουν?

Carebean pirate
24-04-07, 17:40
καλησπερα παιδια, πηρα και γω πριν λιγες μερες 2 χελωνακια και ενω τους εχω μια πλατφορμα για να βγαινουν να λιαζονται αυτα δεν τη χρησιμοποιουν ποτε, φοβαμαι μηπως παθουν τιποτα , κανονικα καθε ποτε βγαινουν?

Κανονικά πρέπει να βγαίνουν κάθε μέρα στην πλατφόρμα...;) Λάμπες uva-b τους έχεις?
Μήπως είναι σε χειμερία νάρκη? Βάλε μια θερμάστρα για να μεγαλώσει η θερμοκρασία, έτσι ίσως κινητοποιηθουν περισσότερο...

Neoklis
24-04-07, 17:41
Λοιπόν να πω και εγώ την εμπειρία μου από χελωνάκια......
Μου είχαν πάρει δυο στα γενέθλεια μου πριν από 9 χρόνια περίπου....
Τότε βέβαια εγώ δεν είχα ούτε ενυδρείο ούτε ιδέα από χελώνες μιας και ήμουν 12 χρονών...
Τις είχα μέσα σε μία πλαστική γυάλα χωρίς φίλτρο χωρίς τπτ....:smt018 :smt018
Γενικά είναι ζωάκια που αντέχουν πολύ στις κακουχίες, χωρίς αυτό να
σημαίνει ότι δεν θέλουν και αυτά την φροντίδα τους....

Εν τω μεταξύ επειδή δεν είχε καπάκι η γυάλα και ήταν χαμηλή ανέβαινε η μία
πάνω στην άλλη και όλο τις έψαχνα μέσα στο σπίτι....:D :D

Πάντως όπως είπε και ο sarpijk μεγαλώνουν πάρα πολύ.... Για αυτό θέλει πολύ προσοχή...
Είναι όμως τόσο γλυκά που σε αποζημειώνουν αμέσως με τα κόλπα τους... Έχουν πολύ πλάκα..

Εγώ κρατούσα την τροφή στο χέρι μου( κάτι αποξηραμένες γαριδούλες) και
ερχόντουσαν από το χέρι μου και τρώγανε....
Βέβαια λόγω του μεγέθους τους και επειδή δεν υπήρχε άλλος χώρος τώρα πλέον ζούνε
στην Βουλγαρία λαθραία zw:D σε έναν φίλο μας που έχει μία λίμνη στον κήπο του μαζί και με άλλες...:p :p

Carebean pirate
24-04-07, 17:55
Λοιπόν να πω και εγώ την εμπειρία μου από χελωνάκια......
Μου είχαν πάρει δυο στα γενέθλεια μου πριν από 9 χρόνια περίπου....
Τότε βέβαια εγώ δεν είχα ούτε ενυδρείο ούτε ιδέα από χελώνες μιας και ήμουν 12 χρονών...
Τις είχα μέσα σε μία πλαστική γυάλα χωρίς φίλτρο χωρίς τπτ....:smt018 :smt018
Γενικά είναι ζωάκια που αντέχουν πολύ στις κακουχίες, χωρίς αυτό να
σημαίνει ότι δεν θέλουν και αυτά την φροντίδα τους....

Εν τω μεταξύ επειδή δεν είχε καπάκι η γυάλα και ήταν χαμηλή ανέβαινε η μία
πάνω στην άλλη και όλο τις έψαχνα μέσα στο σπίτι....:D :D

Πάντως όπως είπε και ο sarpijk μεγαλώνουν πάρα πολύ.... Για αυτό θέλει πολύ προσοχή...
Είναι όμως τόσο γλυκά που σε αποζημειώνουν αμέσως με τα κόλπα τους... Έχουν πολύ πλάκα..

Εγώ κρατούσα την τροφή στο χέρι μου( κάτι αποξηραμένες γαριδούλες) και
ερχόντουσαν από το χέρι μου και τρώγανε....
Βέβαια λόγω του μεγέθους τους και επειδή δεν υπήρχε άλλος χώρος τώρα πλέον ζούνε
στην Βουλγαρία λαθραία zw:D σε έναν φίλο μας που έχει μία λίμνη στον κήπο του μαζί και με άλλες...:p :p

Και εγώ το έχω πάθει πάρα πολλές φορές αυτό..αλλά μια του κλέφτη, δυο του κλεφτη, τρεις του κλέφτη....δέκα του κλέφτη(!) έχασα μια χελωνίτσα...zw :grin:

Neoklis
24-04-07, 19:40
Χρειάζεται προσοχή γιατί και εγώ μια μέρα παραλίγο να την δω να ελεύθερη πτώση από τον 3ο όροφο του σπιτιού μου.... Μιας και το μικρό μπαλκονάκι της κουζίνας δεν έχει τοιχάκι και είναι επίπεδο τελείως.... Φαντάζεστε...???? :smt021 :smt021 :smt021 :smt021

Strahos
24-04-07, 20:46
Σε ένα φόρουμ για ερπετά πιστεύω οι χελώνες σου θα έβρησκαν λύση πιο εύκολα. Υπάρχει ελληνικό.
(χωρίς να διαβάσω τι γράφτηκε σ'αυτό το ποστ)

kaneda
02-02-11, 22:04
Εγώ για τη χελωνιέρα μου και τα 2 χελωνάκια μου τη λάμπα να πάρω. Βρήκα στο amazon (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=me%3DA2L6NM4890GL2E&field-keywords=lamp&x=0&y=0)
κάτι ωραίες, αλλά ποια να διαλέξω, έχω και κεραμική και uva-uvb. Για πες τε γνώμη, ώστε να παραγγείλω όταν πληρωθώ.

theodoia
19-02-11, 22:37
πριν μια 2 βδομαδες απεκτησα 2 χελωνακια. σημερα καθως καθαριζα το ενυδρειο τους (τις ειχα τοποθετισει σε ενα βαθυ σχετικα βαζο) παρατηρησα οτι η μια ''δραπετευσε''.. ψαχνω ολο το σπιτι κ δεν μπορω να τη βρω εδω και κανα 2ωρο.. ειχε κανεις παρομοια εμπειρια? πως να τη βρω?

kaneda
15-04-11, 19:20
Γεια σας και από μένα. Λέω να αγοράσω ένα ceramic heat emmiter αλλά είναι 150 W, έχω 2 χελωνάκια. Είναι πολλά τα 150 W?

Ορίστε και το link (http://www.amazon.co.uk/Reptile-Vivarium-Ceramic-Heat-Emitters/dp/B00267VOOG/ref=sr_1_8?ie=UTF8&s=pet-supplies&qid=1302887267&sr=8-8) από amazon.

glacius80
15-04-11, 19:24
φιλε μου καλησπερα.εξαρταται το υψος που θα το βαλεις απτο σημειο που λιαζονται.με ενα θερμομετρο κ διακυμανσεις στο υψος πρεπει να πετυχεις θερμοκρασια το πολυ 32 βαθμους κελσιου.εγω παντως με μια 40αρα εχω υψος 10 περιπου εκατοστα.με μια 150αρα.....θα θες κανα μετρο!!!

kaneda
15-04-11, 19:50
Ωραία τότε θα κοιτάξω να πάρω καμιά 40W. Έχεις κάποιο μαγαζί να μου πεις από ΄που την πήρες; Έχεις και λάμπες UVB και τα σχετικά;