PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση ενυδρείου BETTA SPLENDENS


georgetax
31-01-07, 15:18
Διαστάσεις: 39*19*25
Όγκος: 16 λιτ καθαρα
Κατηγορία: Betta Splendens
Φυτά: 3 ανούμπιες
Ψάρια / Άλλα είδη: Betta Splendens multicolour (red & blue ) cambodian crowntail
Διακοσμητικά υλικά: 3 ρίζες μοπάνι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: 11w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: 200 λιτ/ω ( πατέντα για μείωση ροής )
Θερμοστάτης: 26w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 12,5 (δικτύου )
Αλλαγές νερού: 30 % Εβδομαδιαία
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Το νέο σπιτικό του μονομάχου μου.Ελπίζω να είναι καλύτερα από την γυάλα:):)

giannisg
31-01-07, 16:35
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, πανέμορφος ο μονομάχος σου και σωστή επιλογή η προσθηκή ριζών mopani... Στη θέση σου θα έβαζα και κερατόφυλλο σε αρκετές ποσότητες για να μου κατεβάσουν τα νιτρικά που είναι λίγο "τσιμπιμένα". Ααα...και ένα μαύρο χαρτονάκι στην πλάτη για να δώσει βάθος θα έδινε αρκετα.

thanosatha
31-01-07, 17:33
Ααα...και ένα μαύρο χαρτονάκι στην πλάτη για να δώσει βάθος θα έδινε αρκετα.
Δασκαλε που διδασκες...:rolleyes:
χιχι...

accnt
31-01-07, 17:33
Πολύ καλή προσπάθεια. Για το χαρτόνι στα είπανε...

Άλλος ένας μονομάχος που θα νοιώθει πάρα πολύ καλά.

Strahos
31-01-07, 17:38
ωραία προσπάθεια
όμως δοκίμασε να φωτογραφίσεις σε σκοτάδι με ανοιχτά τα φώτα του ενυδρείου και χωρίς φλας, σταθεροποιώντας κάπου την μηχανή για να μην κουνιέται, οι φώτο αυτές πιστεύω αδικούν πολύ την πραγματικότητα

frits
31-01-07, 17:50
ωραίο ενυδρείο και ωραίος μονομάχος! :smt023

deMetrIs
31-01-07, 17:51
Πολυ όμορφο ενυδρειάκι! :p και εγω σου προτηνω να βαλεις λιγο κερρατοφυλλο για τα νιτρικά;) Ψάρια / Άλλα είδη:red cambodian crowntail

ο μονομαχος σου τελικα ειναι multicolour (red & blue ) cambodian crowntail !

georgetax
31-01-07, 17:52
κερατοφυλλο υπάρχει μέσα αλλά έχει πάρει την κάτω βόλτα δεν ξέρω γιατί:confused:.έχει μείνει ένα μικρο κλωναράκι.
μαύρο χαρτόνι είχα αλλά είναι συνεχεία στην τσίτα καθρεπτίζεται και είναι σε υπερένταση και γιαυτό το έβγαλα.
όσων αφορά τις φώτο το κοιτάζω δεν έχει 4 μέρες που αγόρασα καινούργια μηχανή οπότε κάνω δοκιμές.σε λίγες ώρες, μέρες, εβδομάδες :p θα βάλω και καινούργιες.

ευχαριστώ φιλέ μου demetris για την αναγνώριση

tsikis
31-01-07, 20:04
Ωραίος με το φίλτρο...:smt023 :smt023 :smt023 :smt023

Και γενικά με την όλη προσπάθεια...Εύγε.

Mariel
01-02-07, 02:06
red ειναι,απλα εχει blue wash ;)

MiziGr
01-02-07, 02:14
Γιωργάκη με 'γειά τη μηχανή!! Τελικά ποιά πήρες;;; Ωραία προσπάθεια φίλε. Εσύ έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις... Ρε μήπως δεν είσαι αρχάριος και μας δουλεύεις ψιλό γαζί;;;

georgetax
01-02-07, 08:47
δώρο από τον Αγ.Βασίλη( άργησαν να μπουν τα bonus τις εταιρίας ) η φωτογραφική.sony w50.


Ρε μήπως δεν είσαι αρχάριος και μας δουλεύεις ψιλό γαζί;;;
Σε παρακαλώ Δημήτρη δεν είμαι αρχάριος είμαι πολύ αρχάριος :p ακόμα δεν ξέρω τίποτα.απλα ξέρεις πωσ ειναι διαβάζεις ποστ για τούς μονομάχους άνοιξα και εγώ ένα θέμα στην κατηγορία και με βοήθησαν όλοι να καταλάβω γενικά τι σημαίνει μονομάχος Π.χ. η πατέντα με το φίλτρο με βοήθησε παρά πολύ ο tsikis( ευχαριστώ και πάλι Γιώργο )άσε άσε κάλους έπιασαν τα δάκτυλα από το πληκτρολόγιο:smt048:smt048:smt048 πριν από 1,5 μηνά τον είχα μέσα στην γυάλα και τώρα είναι πιστεύω πολύ καλύτερα.

ΚΑΛΗΜΈΡΑ φεύγω για δούλεια

MiziGr
01-02-07, 13:56
Οκ!!! Έγινε ελπίζω να σε δούμε την Κυριακή στην Έκθεση!

mariah
02-02-07, 12:39
:smt060 Ξετρελαθηκα με το μονομαχακι σου.Φοβερη η προσπαθεια σου.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!Αντε και εις ανωτερα.Απο που πηρες το crowntail?Εδω στην Αθηνα δεν μπορω να βρω.Οι ανουμπιες ειναι τελειες.Πηρα και εγω μια τελικα!:D

Kostas G.
02-02-07, 13:36
Πολύ όμορφο το ενυδρείο με τον μονομάχο σου;) Μακάρι όλοι να ζούσαν σε τέτοια...

georgetax
02-02-07, 21:53
mariah εδώ στην Σέρρες φέρνουν μονό τέτοιου είδους crowntail μονομάχους.να σου στείλω καμιά 2 -3 :p.στάμπαρα έναν τώρα που είναι όλος μπλε.είναι όλα τα λεφτά.
Σας ευχαριστώ παιδιά που σας άρεσε και Kostas G. και εγώ το εύχομαι αυτό που λες.είναι πανέμορφα ψάρια και τους αξίζουν πολλά

mariah
03-02-07, 00:16
:D Ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου.Οταν θα θελησω καποια στιγμη θα σου πω.Ευχαριστω και παλι παντως για την ευγενικη προσφορα σου.Ειμαι betta maniac.Τι να κανω???mariah εδώ στην Σέρρες φέρνουν μονό τέτοιου είδους crowntail μονομάχους.να σου στείλω καμιά 2 -3 :p.στάμπαρα έναν τώρα που είναι όλος μπλε.είναι όλα τα λεφτά.
Σας ευχαριστώ παιδιά που σας άρεσε και Kostas G. και εγώ το εύχομαι αυτό που λες.είναι πανέμορφα ψάρια και τους αξίζουν πολλά

crazyio
03-02-07, 17:32
Ειμαι betta maniac.Τι να κανω???

Να αρχίσεις να ψάχνεις για μεγαλύτερο σπίτι αν δεν είναι αρκετά μεγάλο το υπάρχον γιατί σε βλέπω σιγά σιγά να γεμίζεις κάθε γωνία του σπιτιού με ενυδρειάκια.....
και αν αυτό σου φαίνεται υπερβολή, θα με θυμηθείς σε λίγο καιρό :D

georgetax
04-02-07, 16:51
ωραία προσπάθεια
όμως δοκίμασε να φωτογραφίσεις σε σκοτάδι με ανοιχτά τα φώτα του ενυδρείου και χωρίς φλας, σταθεροποιώντας κάπου την μηχανή για να μην κουνιέται, οι φώτο αυτές πιστεύω αδικούν πολύ την πραγματικότητα

ορίστε και κάποιες φώτο χωρίς φλας:p

ΠΟΠΟ
04-02-07, 17:06
γιατι δε βαζεις και αλλα ψυτα ειναι πολυ ωραιο ενυδρειο και με λιγα φυτακια θα γινει συπερ θα σου ελεγα πανω στα ξυλα riccia
και πισω δεξια μια κοκινη cryptocoryne
και
blyxa jopanica μπορστα και πισω
ενα ειδος eleocharis ή lilaepsis

georgetax
04-02-07, 17:16
τα συγκεκριμένα φυτά που λες χρειάζονται υπόστρωμα?η απλά τα χώνεις μέσα στο χαλίκι?προς το παρών εύκολα φυτά


α και κάτι άλλο ξέρει κανείς κανένα λιπασματάκι για να βοηθώ λίγο τα φυτάκια μου να είναι πιο καλά?

ΠΟΠΟ
04-02-07, 18:03
κοιτα το θεμα ειναι οτι εχεις καλο φοτησμο ολα τα αλλα λυνονται

δεν υπαρχουν ευκολα και δυσκολα φυτα
υπραχουν απαιτητικα και λιγοτερο απαιτητικα

ολα τα φυτα ασπουμε τα πρωτα δυο ειναι ευκολα ψαξε στο καταλογο της τροπικα η γραψε στο google και θα βρεις πολλες πληροφοριες
τα τελευταια πο σου προτεινω ειναι ποιο απαιτητικα

ακου πως το σκεφτηκα μολης και νομιζω οτι αν το φτιαξεις ερσι θα ειναι παρα πολυ ωραιο
μπροστα glosso για γρασιδακη
πισω δεξια καποια cryptocorune κοκκινη κατα προτιμιση να σπαει το πρασηνο των φυτων
πισω αρηστερα μεχρη τη μεση blyxa jopanica
και ricccia πανω στα ξυλα
για λυπανση θα σου ελεγα seachem flourish κ'
flourish tabs ειναι ταμπλετες που θα βαζεις μια φορα το μηνα
(αν βαλεις γλοσσο που ειναι απαιτητικο φυτο)
και για co2 flourish excel


τωρα θα μπορουσες να παρεις το καθε στοιχειο της λυπανσης ξεχωρηστα αλλα δε χρηαζετε πηστευω

δε χρηαζετε να εισαι γεωπονος η τρελος επιστημονας για να κρατησεις ενα ενυδρειο με φυτα
αν διαβασεις τα βασικα και εχεις πολυ φαντασια φτιαχνεις ενα παρα πολυ ωραιο ενυδρειακη
επισης θα σου προτεινα ή να αλλαξεις θεση των ξυλων η να τα βγαλεις και να παρεις μικροτερα για να φενετε το ενυδρειο μεγαλυτερο
και μαυρο φοντο η ασπρο

τι λες ????

georgetax
04-02-07, 19:35
λέω ότι προς το παρών δεν έχω χρόνο.ωραία η ιδέα σου αλλά δυστυχώς αυτήν την περίοδο είναι λίγο σφιχτά στην δουλειά.κρατώ παντός την πρόταση σου.σε ευχαριστώ και πάλι για την ιδέα,σίγα σιγά όλα θα γίνουν παρόλο που με φοβίζουν λίγο τα φυτεμένα.:):)

mariah
04-02-07, 20:11
:D Φανταστικο ειναι το ενυδρειακι σου και χωρις το φλας.Ευγε και παλι ευγε!!!!Εμενα μου αρεσει πολυ το ντεκορ.