PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο ενυδρείο


perka
31-01-07, 01:28
Ηρθέ ο καιρός να γράψω και εγώ για πρώτη φορά στο Forum αφού πρώτα σας συγχαρώ όλους δημιουργούς και μέλη για το πολύ καλό επίπεδο ενημέρωσης που διαπίστωσα!
Πρίν δύο μήνες πήγα σε σχετικό κατάστημα με σκοπό να χαρίσω στα ψαράκια μου ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.. κατόπιν πειστικών επιχειρημάτων του πωλητή οτι το θαλασσινό είναι πιο φτηνό στην συντήρησή του και κάνεις αλλαγές νερου στον μήνα αντι στην εβδομάδα και θα μου στοίχιζε κατι ελάχιστα παραπάνω απο το γλυκό αν το έστοινα εξ άρχής αλμυρό και μάλιστα μου μιλούσε για reef....:smt119 πείστηκα:confused:
Για έξοδα δεν θα μιλήσω ξέρετε καλυτερα!!:smt107
Έχω μέχρι τώρα
RIO 240
27 κιλά ζωντανού αραγωνίτη
15,5κ ζωντανού βράχου τον έβαλα πρίν 3 έβδομάδες
5κ νεκρού βράχου
έναν κυκλοφοριτή maxi jet
εσωτερικό ώς μηανικό- χημικό
enheim 2217 ώς βιολογικό
skimmer Prizm (αυτό μου έδωσαν:smt019 )
2 λάμπες Τ8 λευκή- μπλέ θαλασσινές

2 damsfel
1 σαλιάρα ( έτσι μου την είπε)
1 ασπρο goby (:smt051 μας άφησε χρόνους)

προβήματα με καφέ άλγη στον αραγωνίτη και τα τζάμια
NO2 =0
NO3= 10mg
PO4 =0,25mg

απώλεια του goby μπορεί να οφείλετε στην 3 ωρη διακοπή ρεύματος?τον βράχο τον έβαλα ακουράριστο και μου γέμισε σκουπίδια το ενυδρείο σήμερα έβγαλα βράχο βράχο σε κουβά με τον κυκλοφοριτή για να καθαρίσουν και ακόμη και σήμερα έβγαλαν πολύ βρώμα..
ο βράχος δέν έχει στρώσει έτσι ?stress zymm ρίχνω καθυμερινά? ασβέστιο μου έδωσε εχθές να ρίχνω ένα καπάκι την ημέρα
ταίζω λίγο κάθε ήμέρα καλά κάνω?:confused:
τι κανουμε παιδιά??:smt073

accnt
31-01-07, 08:59
Ώπα… ομολογώ ότι με άγχωσες λιγάκι….:D

Δεν κατάλαβα τι ενυδρείο θες να κάνεις… fish only ή reef? Πρέπει να το ξέρουμε αυτό για να σου δώσουμε τις σωστές πληροφορίες.
Ακούμε αυτά που μας λένε οι μαγαζάτορες αλλά πάντα τα διπλοτσεκάρουμε για να διαπιστώσουμε την ορθότητα των λεγομένων….;)
Το μεγάλο πρόβλημα που έχεις είναι ότι έβαλες ακουράριστο βράχο σε ενυδρείο που «τρέχει». Διάβασε για τον βράχο εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192).
Ο βράχος σίγουρα λοιπόν δεν έχει κουραριστεί.
Θέλεις περισσότερη κυκλοφορία γενικότερα. Ασβέστιο δεν χρειάζεται να ρίχνεις. Εφόσον έχεις μέσα ψάρια πρέπει να ταΐζεις με μεγάλη φειδώ.

Και τι κάνουμε?… Περιμένουμε να μας πεις τι θέλεις να κάνεις.

D_S
31-01-07, 14:14
Οταν λες "σαλιαρα" εννοεις ενα πρασινο που ειναι σαν χελι ?
Αν ναι τοτε ΒΓΑΛΤΟ !!!!!
Θα σου φαει ολα τα μικρα ψαρια!!!!
Το ιδιο επαθα και εγω και μεχρι στιγμης μου εχει φαει 3 ψαρια!!!
2 damsels και 1 goby το οποιο πληρωσα και 31 euro!!!!!
Αλλα δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα απο το ενυδρειο :smt070

perka
31-01-07, 15:17
Ώπα… ομολογώ ότι με άγχωσες λιγάκι….:D

Δεν κατάλαβα τι ενυδρείο θες να κάνεις… fish only ή reef? Πρέπει να το ξέρουμε αυτό για να σου δώσουμε τις σωστές πληροφορίες.
Ακούμε αυτά που μας λένε οι μαγαζάτορες αλλά πάντα τα διπλοτσεκάρουμε για να διαπιστώσουμε την ορθότητα των λεγομένων….;)
Το μεγάλο πρόβλημα που έχεις είναι ότι έβαλες ακουράριστο βράχο σε ενυδρείο που «τρέχει». Διάβασε για τον βράχο εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192).
Ο βράχος σίγουρα λοιπόν δεν έχει κουραριστεί.
Θέλεις περισσότερη κυκλοφορία γενικότερα. Ασβέστιο δεν χρειάζεται να ρίχνεις. Εφόσον έχεις μέσα ψάρια πρέπει να ταΐζεις με μεγάλη φειδώ.

Και τι κάνουμε?… Περιμένουμε να μας πεις τι θέλεις να κάνεις.
Το ενυδρείο θα είναι με reef safe ψάρια με προοπτική να γίνει κάποια στιγμή reef (όταν βρεθούν τα χρήματα...) ο πωλητής επέμενε ότι δέν χρειάζεται άλλος κυκλοφοριτής για fish only που είναι τώρα.. έλεγα για έναν maxi jet 1200l/h ακόμη τι λες?
δέν με άφησε να βάλω άλλο βράχο ούτε ζωντανό ούτε νεκρό (αν και για να πώ την αλήθεια είμαι εκτός προυπολογισμού) τα ψάρια τα ταίζω 5-6 κόκκους μία φορά την ημέρα είναι πολύ η λίγο?
για τον βράχο το κατάλαβα ότι είναι άστρωτος αλλα πίστεψα ότι σε 3-4 εβδομάδες θα ήταν έτοιμος τι μπορω να κάνω.. του ρίχνω βακτήρια κάθε μέρα..
το skimmer δουλεύει εξ αρχής με τον βράχο βγάζει βρώμα..
τις λάμπες τις άναβα 2 ώρες την ημέρα

accnt
31-01-07, 15:24
Οταν λες "σαλιαρα" εννοεις ενα πρασινο που ειναι σαν χελι ?

Πρέπει να εννοεί την σαλάρια η οποία είναι οκ.

perka
31-01-07, 15:30
Οταν λες "σαλιαρα" εννοεις ενα πρασινο που ειναι σαν χελι ?
Αν ναι τοτε ΒΓΑΛΤΟ !!!!!
Θα σου φαει ολα τα μικρα ψαρια!!!!
Το ιδιο επαθα και εγω και μεχρι στιγμης μου εχει φαει 3 ψαρια!!!
2 damsels και 1 goby το οποιο πληρωσα και 31 euro!!!!!
Αλλα δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα απο το ενυδρειο :smt070
αυτό είναι γκρί με άσπρο και έχει κεφάλι σαν κάμπια είναι φιλικό ψαράκι μου το έδωσε για την άλγη στο τζάμι.. μέχρι τώρα δυστυχώς δεν της έχει κάνει όμως την τιμη!! χρειάζεται να βάλω τίποτα ερειμίτες για την άλγη στον αραγωνίτη ή δεν θα τα καταφέρουν τώρα που δεν έχει σταθεροποιηθεί..

accnt
31-01-07, 15:34
O Βράχος είναι τώρα μέσα στο ενυδρείο ή τον κουράρεις σε κουβάδες?
Βακτηρίδια δεν χρειάζεται να ρίχνεις. Αυτά εξαρτώνται από τα ψάρια (αλλά και την αμμωνία που μπορεί να σήκωσε ο βράχος) οπότε δεν νομίζω να ωφελεί σε τπτ.
Την κυκλοφορία θα πρέπει να την ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην μένουν στάσιμα σημεία στο ενυδρείο σου και ειδικά στον βράχο και στην άμμο, γιατί τότε θα μαζεύεται βρωμιά. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν και τα φίλτρα σου φτάνει να στρέψεις τις εξόδους τους, στον βράχο. Αλλά ακόμη μια maxi θα ήταν ότι έπρεπε.
Για το τάισμα απλά θα κοιτάς να μην μένει τπτ αφάγωτο.
Προσωπικά τα damsel θα τα έβγαζα. Είναι πολύ επιθετικά ψάρια (αν και εύκολα) και θα σε περιορίσουν.
Όσο για τις λάμπες θα έπρεπε να είχες πάει εξ΄ αρχής σε Τ5. Για fish only βέβαια είσαι οκ. Πόσα watt είναι? Αλλά θα πρέπει να ανάβεις περισσότερο πλέον, εφόσον έχεις ψάρια μέσα.
Τι skimmer έχεις?

accnt
31-01-07, 15:38
χρειάζεται να βάλω τίποτα ερειμίτες για την άλγη στον αραγωνίτη ή δεν θα τα καταφέρουν τώρα που δεν έχει σταθεροποιηθεί..

Αν και είναι ιδιαίτερα σκληροί δεν το συνιστώ.
Πάντως αν πάρεις κάποτε, να προτιμήσεις μόνο τους κόκκινους (red leg) οι οποίοι "χτυπάνε" σαλιγκάρια σπανιότατα, σε αντίθεση με τους μπλε (blue leg).

perka
31-01-07, 15:46
O Βράχος είναι τώρα μέσα στο ενυδρείο ή τον κουράρεις σε κουβάδες?
Βακτηρίδια δεν χρειάζεται να ρίχνεις. Αυτά εξαρτώνται από τα ψάρια (αλλά και την αμμωνία που μπορεί να σήκωσε ο βράχος) οπότε δεν νομίζω να ωφελεί σε τπτ.
Την κυκλοφορία θα πρέπει να την ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην μένουν στάσιμα σημεία στο ενυδρείο σου και ειδικά στον βράχο και στην άμμο, γιατί τότε θα μαζεύεται βρωμιά. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν και τα φίλτρα σου φτάνει να στρέψεις τις εξόδους τους, στον βράχο. Αλλά ακόμη μια maxi θα ήταν ότι έπρεπε.
Για το τάισμα απλά θα κοιτάς να μην μένει τπτ αφάγωτο.
Προσωπικά τα damsel θα τα έβγαζα. Είναι πολύ επιθετικά ψάρια (αν και εύκολα) και θα σε περιορίσουν.
Όσο για τις λάμπες θα έπρεπε να είχες πάει εξ΄ αρχής σε Τ5. Για fish only βέβαια είσαι οκ. Πόσα watt είναι? Αλλά θα πρέπει να ανάβεις περισσότερο πλέον, εφόσον έχεις ψάρια μέσα.
Τι skimmer έχεις?
ο βράχος είναι μέσα στο ενυδρείο εχθές τον έβγαλα και τον ''ξέπλυνα''
38w λευκή και ακτινική
δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την άλγη αν τις αναβω περισσότερο?
δέν έφταναν τα άτοιμα για Τ5 απο την αρχη και τις άφησα για αργότερα
δεν ήξερα ότι είναι επιθετικά δεν κανουν για reef safe? to skimmer μου είναι κρεμαστό Prizm το κουτί έλεγε up to 400l, μάλλον δεν είναι και το ιδανικό ε? την βρωμία απο τον αραγωνίτη πώς την μαζεύεις με σκούπα βυθού? κάθε πότε να κάνω αλλαγές νερού σε αυτην την κατάσταση που είναι τώρα?

accnt
31-01-07, 16:21
Τον βράχο με τι τον ξέπλυνες?
Πολλές φορές προσπαθώντας για οικονομία, στην τελική καταφέρνουμε το αντίθετο... είμαι παθών!:(
Μα έχεις ζωντανά μέσα, πρέπει να ανάβεις. Στο χημικό φίλτρο, έχεις βάλει άνθρακα και αντιφώσφορο?
Το skimmer σου είναι οριακό. Προς στιγμήν είναι οκ, αργότερα και ανάλογα με το στοκάρισμα ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Τα damsel είναι reef safe (δεν πειράζουν κοράλλια δηλαδή) απλά είναι επιθετικά και ΙΜΟ απλά πιάνουν χώρο στο ενυδρείο διότι δεν προσφέρουν τπτ σε σχέση π.χ. με ένα yellow tang που θα φάει και άλγες.
Τον αραγωνίτη δεν τον πειράζεις με σκούπες και τέτοια... Αν έχεις σωστή κυκλοφορία δεν θα μαζέυει βρωμιές.
Αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις.
Έχεις Α/Ο?

perka
31-01-07, 16:50
έβαλα κάθε κομμάτι βράχου μέσα σε έναν κουβά με νερό από το ενυδρείο και τον κυκλοφοριτή μέσα και το έκανα σεικερ...
τι σημένει imo? έχω κάνει αλλαγή πρίν 4 ημέρες κάθε πότε πρέπει να κάνω μου είπαν στο μαγαζί κάθε 1- 1,5μήνα
χρειάζεται Α/Ο στην αρχή που δεν θα έχει κοράλια??
κοραλίνη πώς δημιουργείται? θα γίνει όσο είναι only fish? μέτρησα τώρα αμμωνία και είναι 0 πρέπει να κατεβάσω no3=10mg και PO4= 0,25mg
τον άνθρακα και το αντιφώσφωρο τα έχω βάλει σε σακουλάκια μέσα στο εσωτερικό πάνω απο το υλικό του.. είναι λάθος?
είδα κάποιοι είναι κατά του εσωτερικού γιατί? πρέπει να το αντικαταστήσω με δευτερο εξωτερικό?

accnt
31-01-07, 17:30
Ιn My Opinion…
Στο fish only αλλαγές νερού μια φορά τον μήνα είναι οκ, πάντα με σωστές μετρήσεις όμως πριν.
Η Α/Ο δεν είναι απαραίτητη. Αποχλωρίωση κάνε μόνο. Μετά χρειάζεται οπωσδήποτε και ανάλογα με το τι νερό θα έχεις, ίσως πρέπει να βάλεις και DI.
H κοραλλίνη για να δημιουργηθεί θα πρέπει να έρθει στο ενυδρείο σου με τον βράχο. Με σωστές συνθήκες (Ca, Kh) θα επεκταθεί. Και βέβαια και στο fish only.
To NΟ3 σου δεν είναι πρόβλημα. Πρέπει όμως να ρίξεις το Phosphate. To νερό της βρύσης έχει?
Εφόσον από τα σακουλάκια με τα υλικά περνά νερό, όχι μια χαρά είναι. Βάλε και πάνω πάνω λίγο υαλοβάμβακα να κράτα τα σωματίδια τώρα στην αρχή που έχεις αρκετά, αλλά θέλει συχνές αλλαγές.
Είναι κατά, γιατί θέλουν περισσότερο χώρο στο ενυδρείο τους, και το εσωτερικό όπως και να το κάνουμε «κλέβει» λίγο χώρο. Προς το παρόν μένεις όπως είσαι, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν τέτοιες λεπτομέρειες!

perka
01-02-07, 01:01
Ιn My Opinion…
Στο fish only αλλαγές νερού μια φορά τον μήνα είναι οκ, πάντα με σωστές μετρήσεις όμως πριν.
Η Α/Ο δεν είναι απαραίτητη. Αποχλωρίωση κάνε μόνο. Μετά χρειάζεται οπωσδήποτε και ανάλογα με το τι νερό θα έχεις, ίσως πρέπει να βάλεις και DI.
H κοραλλίνη για να δημιουργηθεί θα πρέπει να έρθει στο ενυδρείο σου με τον βράχο. Με σωστές συνθήκες (Ca, Kh) θα επεκταθεί. Και βέβαια και στο fish only.
To NΟ3 σου δεν είναι πρόβλημα. Πρέπει όμως να ρίξεις το Phosphate. To νερό της βρύσης έχει?
Εφόσον από τα σακουλάκια με τα υλικά περνά νερό, όχι μια χαρά είναι. Βάλε και πάνω πάνω λίγο υαλοβάμβακα να κράτα τα σωματίδια τώρα στην αρχή που έχεις αρκετά, αλλά θέλει συχνές αλλαγές.
Είναι κατά, γιατί θέλουν περισσότερο χώρο στο ενυδρείο τους, και το εσωτερικό όπως και να το κάνουμε «κλέβει» λίγο χώρο. Προς το παρόν μένεις όπως είσαι, δεν χρειάζεται να σε απασχολούν τέτοιες λεπτομέρειες!
τι είναι το DI είναι απαραίτητο πόσο κάνει?το phoshate της βρύσης το μέτρησα 0 στο ενυδρείο έβαλα και άλλο σακουλάκι αντιφώσφωρο
μέτρησα ΚΗ 8 και PH8
Oι τιμές μου είπαν δεν είναι κακές και ότι να βάλω ψάρια σιγά σιγά εγώ όμως φοβάμαι ...ο Goby γιατί ψόφησε οέοο??
πότε θα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω να βάζω?? για την άλγη κάνω κάτι η θα φύγει μόνη της?
ποιά ψάρια είναι οφέλημα και πρέπει να βάλω?
Σευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

enzo
01-02-07, 04:16
φιλε Περκα,ετσι οπως πας να εισαι σιγουρος οτι θα βγεις πολυ περισσοτερο εκτος προυπολογισμου......:(
γιατι βιαζεσαι?
μπηκες στον μαγικο κοσμο του θαλασσινου και του υφαλου για να χαρεις σε διαρκεια χρονου ενα απο τα καλυτερα τυπου ενυδρεια,και οχι για να αγχωσεις την ζωη σου......
λοιπον
απο την στιγμη που μπηκε ζωντανος βραχος και αραγωνιτης θα εχεις ξεσπασμα αλγης.μην σε τρομαζει αυτο,ειναι φυσικο επακολουθο της φυσικης διαδικασιας του στρωσιματος του ενυδρειου.
βαζεις μεσα τον βραχο,αναβεις φωτα,και ξεκινας.....
καρβουνο και αντιφωσφορο στο φιλτρο,καλη κυκλοφορια (παρε οπως ειπε και ο γιαννης αλλη μια maxijet 1200,η καλυτερα αλλες δυο 900),θα σε βοηθησουν πολυ,και τακτικο καθαρισμα του skimmer....
stress zyme δεν υπαρχει λογος επουδενι να ριχνεις,οπως επισης και ασβεστιο,απο την στιγμη που δεν υπαρχουν κοραλια....
αν τωρα η αλγη φουντωσει πολυ,μπορεις να την απομακρυνεις και μηχανικα,
δηλαδη με το χερι,οπως επισης και στην αλλαγη νερου μπορεις με ενα λαστιχακι να σιφωναρεις ελαφρια τον αραγωνιτη για να μαζεψεις και απο εκει οτι μπορεις.....

το φιλτρο eheim θα το βγαλεις,την βιολογια σου θα την αναλαβει ο βραχος,μονο με την προυποθεση οτι δεν θα βιαζεσαι να στοκαρεις....
ψαρια επισης τα ξεχνας,σε κανα μηνα το ξανασυζηταμε (ηδη εχεις βαλει πολλα μεσα..):cool:
ερημιτες ακομα και κοκκινους σου συνιστω να μην βαλεις,ειναι ζητημα χρονου να σου φανε τα σαλιγγαρια.
αν θες παρε 3.4 σαλιγγαρια,να βοσκουν στην αλγη.προσοχη γιατι ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα ψαρια,προσαρμογη κανα δυο ωρες,και τσεκαρισμα του
ph και της αλατοτητας του ενυδρειου......

αυτα προς το παρον
σου ευχομαι καλη και προσεκτικη συνεχεια.....:D

accnt
01-02-07, 08:41
Επίσης ξέχασα να σε ρωτήσω με τι όργανο μετράς την αλατότητα. Ξέχνα οτισήποτε έχεις και αγόρασε ένα ριφρακτόμετρο. Είναι ένα εξειδικευμένο όργανο απολύτου ακριβείας και πολύ πολύ χρήσιμο.
Ψάρια όπως σου είπε ο Μαρίνος (enzo) τα ξεχνάς για την ώρα.
Το βιολογικό φίλτρο και οσο έχεις fish only, δεν βλάπτει. Απλά θα σου "σηκώσει" εν καιρό τα ΝΟ3 και γι΄ αυτό ο Μαρίνος σου είπε να το βγάλεις. Και εγώ συμφωνώ σε αυτό αλλά μόνο όταν συμπληρώσεις και άλλο βράχο (μόνο κουραρισμένο αυτή τη φορά) και ο υπάρχων κουραριστεί. Και βέβαια όταν το "γυρίσεις" σε reef.
Το DΙ μπαίνει σε σειρά και στην τελευταία θέση στην Α/Ο. Mε απλά λόγια σου κάνει το νερό super!!!

Tricky
01-02-07, 09:30
Φιλε perka , εγω δεν εχω καταλαβει που ακριβως ειναι το προβλημα ...

Οι μετρησεις σου ειναι καλες (εφοσον ειναι οι σωστες) ...Εφοσον το ενυδρειο σου τρεχει ετσι εδω και 25 μερες οπως λες , τοτε εχω τις παρακατω παρατηρησεις:

το ψαρακι που σου πεθανε , απλα θεωρησε το ατυχια ή κακη προσαρμογη
Μην βαλεις αλλα ψαρια για τις επομενες 30 μερες.Προσεκτικο ταισμα.
η αλγη στην αρχη ειναι αναποφευκτη ακομα και αν εχεις την καλυτερη ποιοτητα νερου που υπαρχει.Don't worry ;)
για να μην εχεις και προβληματα αλγης στην συνεχεια , επενδυσε σε μια μοναδα RO (τωρα που εισαι σε fish only) και στην πορεια (οταν πας για reef) προσθετεις και μια στηλη DI (στηλη με ρητινη απιονισμου).Φυσικα το καλυτερο ειναι να την παρεις κομπλε απο τωρα και να ησυχασεις
τα φιλτρα σου ειναι μια χαρα ετσι.Σε καμμια περιπτωση μην καταργησεις το βιολογικο τωρα ...οταν ωριμασει ο ζωντανος βραχος σου και πριν το γυρισεις σε reef , το συζηταμε να στηριξεις τη βιολογια μονο στον βραχο.Τι περιεχει το βιολογικο 2217 ?
τα damsel κακως μπηκαν,ειδικα πρωτα.Υπαρχουν πολυ πιο ομορφα και χρησιμα reef safe ψαρια.Ποια ρατσα ειναι ?
Μην κυνηγας να μηδενισεις τα nitrates (ΝΟ3) τωρα.Εφοσον οπως λες εχεις αμμωνια και No2 μηδεν , ασε το συστημα να ερθει στα ισια του.Τα νιτρικα δεν κανουν κακο στα ψαρια εφοσον ειναι σε λογικα μεγεθη.
Αγορασε απαραιτητα ρεφρακτομετρο. Με τι τεστ μετρας το νερο σου?
ΙΜΟ , μην παρεις maxijet ...προτιμησε μια nanostream 6025 ή εστω KORALIA 2 . Προσωπικα θεωρω οτι οι maxijet πλεον πρεπει να θεωρουνται ξεπερασμενες.
Αν τυχον δεις αμμωνια στο ενυδρειο σου , περνα απο το σπιτι να σου δωσω στρωμμενο σφουγγαριΣορυ αν σε κουρασα :D :D :D

accnt
01-02-07, 12:17
ΙΜΟ , μην παρεις maxijet ...προτιμησε μια nanostream 6025 ή εστω KORALIA 2 . Προσωπικα θεωρω οτι οι maxijet πλεον πρεπει να θεωρουνται ξεπερασμενες.Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό απλά δεν το πρότεινα επειδή ο φίλος perka (αλήθεια το όνομά σου?...) ήδη έχει "λαλήσει" οικονομικώς....:D
Σαν λύση η μακράν καλύτερη.

Tricky
01-02-07, 12:49
Οντως Γιαννη υπαρχει μια διαφορα στο οικονομικο (παροτι μια nanostream 6025 θα βγαλει διπλασια λιτρα απο μια maxijet 1200 , οποτε ειναι ουσιαστικα φθηνοτερη) . Οι ατιμοι οι κυκλοφορητες καινε ρευμα συνεχως οποτε μεσοπροθεσμα θα παρει τα λεφτα του πισω ...

Επειδη εχω και εγω ενα RIO 240 (δηλαδη ενα σχετικα στενο ενυδρειο για reef) , πιστευω πως δυο nanostream 6025 στις δυο πλευρες + οι εξοδοι των οποιων φιλτρων θα κανουν φοβερη δουλεια απο αποψη κυκλοφοριας και για fish only και για reef.

Περιμενω πως και πως τις δικες μου nanostream ....:D :D

perka
01-02-07, 19:32
Γεία σας παιδιά η αλατότητα είναι 1022 και την μετράω με αλατόμερο της redsea, το βιολογικό έχει ένα κουτί substact και έχω βάλει 2 σφουγγάρια πρίν το υλικό και 1 μετά.. μήπως σκέφτηκα τώρα έτσι με τα σφουγγάρια σηκώσω τα NO3??
Την RO την έχεις προσαρμοσμένη μόνιμα στην βρύση του σπιτιού? Τα test που χρησιμοποίησα είναι της sera? Δέν ήξερα ότι τα damsfel έχουν ράτσες πάντως είναι μπλέ με κίτρινη ουρίτσα.
Μάλλον συμφωνείτε σε nanostream 6025... για να είμαι ειλικρινής αύριο θα πήγαινα στο μαγαζί να μου μετρήσει το νερό και με τα δόντια κρατιέμαι να μην βάλω ψάρι:smt003 αλλα αφού λέτε εσείς όχι.. είναι ΟΧΙ:( !!!
Δέν θέλω να κάνω τα λάθη που είχα κάνει όταν έστησα το γλυκό.. λάθη που πλήρωνα για μήνες και τα οποία κόστισαν σε χρήμα και πολύ περισσότερο σε κόπο!!!!
Είμαι άνθρωπος που ενθουσιάζομαι εύκολα και πολύ και είμαι τελειομανής γι αυτό με βλέπετε αγχωμένο, με αποτέλεσμα στην προσπάθειά μου αυτή να έχω ξετινάξει τις πιστωτικές μου κάρτες...:smt067
Ευτυχώς η γυναίκα όχι μονο κατανοεί αλλα έχει πορωθεί και εκείνη!!!
Εκτιμώ ιδιαίτερα τις συμβουλές σας.. θα κάνω υπομονη..
και με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω απο τον σύλλογο να γνωριστούμε απο κοντά.
Με λένε Πέτρο
Σας ευχαριστώ!!!

accnt
02-02-07, 00:26
Ευτυχώς η γυναίκα όχι μονο κατανοεί αλλα έχει πορωθεί και εκείνη!!!

Αυτό είναι πολύ καλό!:D

και με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω απο τον σύλλογο να γνωριστούμε απο κοντά.

To Σάββατο εγώ θα είμαι. Αν μπορείς πέρνα.;)