PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσπρες κηλίδες


nick30
30-01-07, 12:26
Καλησπέρα,
Είμαι καινούριος στο hobby και έχω ένα ενυδρίο 54lt
έχω βάλει 2 χρυσόχαρα (oranda) εδώ και 10 μέρες και πριν 3 μέρες παρατήρισα κάτι άσπρες κιλίδεσ στο πτερύγιο τησ ουράς
Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι ή τί μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ

PascM
30-01-07, 12:29
Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δώσε μας λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε!

nick30
30-01-07, 12:37
54 lt είναι με ένα εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει χαλίκι και ένα διακοσμητικό.
Τα χρυσόψαρα τα έχω βάλει εδώ και 12 περίπου μέρες (το ενυδρίο το έχω περίπου 18 μέρες)Δεν ξέρω τί άλλα στοιχεία θα μπορούσαν να βοηθίσουν.

PascM
30-01-07, 12:38
Από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις μετρήσεις ammonia - NO2 - NO3 αν και το τελευταίο για τώρα μάλλον δύσκολο! Για πες μας κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο? Θερμοκρασία? Τροφή?

nick30
30-01-07, 12:43
αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμη απο τροφή 2 φυλαράκια για κάθε ψάρι 2 φορές την μέρα θερμοκρασία δεν την έχω μετρήσει λόγω οτι έίναι ψάρια κρύου νερού (δεν ξέρω αν θα έπρεπε) και μετρήσεις δεν έχω κάνει καθόλου (το μαγαζί απο το οποίο τα προμηθεύτικα μου είπε ότι δεν χρειάζετε ακόμη και πως θα κάνουμε όταν αποφασίσω τί ψάρια θα βάλω (μάλον τροπικά)).

PascM
30-01-07, 12:45
Επομένως το μαγαζί σου έδωσε τα χρυσόψαρα για να τα θυσιάσεις ώστε να στρώσει το φίλτρο σου! Προτείνω μια αλλαγή νερού άνω του 50% γιατί ήδη έχεις σίγουρα πολύ υψηλά επίπεδα αμωνίας και άμεσα μετρήσεις εκτός και αν....τεσπα.

SOCRATIS
30-01-07, 12:52
Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

nick30
30-01-07, 13:02
θα το αλλάξω σήμερα τί μετρήσεις να κάνω?
Τα ψάρια χρειάζοντε κάποιο φάρμακο?
έτσι και αλλιώς μόλις αποφασίσω τί θα πάρω αυτά θα δωθούν σε κάποιον φίλο άρα με ενδιαφέρει να τα δώσω με όσο δυνατόν καλύτερη υγεία

Blanch
30-01-07, 15:00
Καλώς ήρθες nick30 στο gab! :) Eφόσον αποφάσισες να στρώσεις το ενυδρείο σου με χρυσόψαρα (ακόμα μια φορά που πρέπει να κάνουν τη δύσκολη δουλειά :( ) θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις μόνο ένα σε τόσο λίγα λίτρα. Τώρα το νερό σου θα είναι επιβαρυμένο με πολλή αμμωνία και θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Βγάλε το ένα χρυσόψαρο και πάρε τεστ για αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, νιτρώδη ΝΟ2 και νιτρικά ΝΟ3. Σίγουρα αυτή τη στιγμή χρειάζεται μια μεγάλη αλλαγή νερού.

george
30-01-07, 21:51
Καλώς ήρθες και από εμένα.
Επέστρεψε το ένα χρυσόψαρο στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασες και ακολούθησε τις συμβουλές που σου δώσαμε εδώ.

nick30
30-01-07, 22:14
Προς το παρόν έκανα την αλαγή νερού και αύριο θα περάσω απο κάποιο κατάστημα να πάρω και τα τεστ΄. Μου είπε ένας γνωστός για ένα της tetra 5 σε 1 είναι καλό?

george
30-01-07, 22:51
Τα τεστ σε στικς δεν είναι και πολύ αξιόπιστα και δεν μας μετράνε όλες τις παραμέτρους.
Καλύτερα να αγοράσεις υγρά τεστ για αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, νιτρώδη ΝΟ2 και νιτρικά ΝΟ3 κατά προτίμηση της Aquarium Pharmaceuticals ή της ΤΕTRA.

nick30
04-02-07, 02:26
Καλησπέρα και πάλι
έχω κάνει κάποιες μετρήσεις και μου έβγαλε NO2 5 NO3 50 GH 16 KH 10 PH 8
Βέβαια προς το παρόν δεν πολυκαταλαβαίνω τι είναι όλα αυτά και ποιά νούμερα θα ήταν καλά

PascM
04-02-07, 13:08
Οι μετρήσεις σου έστω και σε στικ δείχνουν οτι το ενυδρείο σου πλησιάζει στο στρώσιμο! Θα συνιστούσα αλλαγές νερού 30% κάθε τρεις μέρες πάντα με την προσθήκη αντιχλωρίου και επίσης καλό θα ήταν να αγοράσεις τεστ σε υγρή μορφή ξεκινώντας με την αμμωνία που τα στικ δεν μετρούν!

nick30
04-02-07, 20:53
Αυτό ακούγετε ευχάριστο, Η αμωνία είναι το NH3? Οι άλλες μετρήσεις είναι καλές?

Blanch
05-02-07, 00:02
Το τεστ της αμμωνίας που πρέπει να προμηθευτείς είναι ΝΗ3/ΝΗ4 και είναι απαραίτητο για να έχουμε σαφή εικόνα. Στρώσιμο του φίλτρου (που αυτή τη στιγμή προέχει) είναι να έχεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μηδενικά, για να μπεις λίγο στο κλίμα. Τα ΝΟ3 πάντα θα είναι μετρήσιμα και τα διατηρούμε σε χαμηλές τιμές μέσω των αλλαγών νερού.

george
05-02-07, 00:12
Διαβάζοντας εδώ θα έχεις μια πιο σαφή εικόνα :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655

Τα νιτρικά σου είναι πολύ υψηλά.
Κάνε μια αλλαγή νερού 30%.
Μήπως ταϊζεις πολύ ; Τα λευκά στίγματα τι έγιναν ;

nick30
05-02-07, 01:53
Επιτέλους άρχισα να βγάζω κάποια άκρη με όλα αυτά τα νούμερα!!!:)
Αλλαγή νερού θα κάνω αύριο το μεσημέρι και θα ξανακάνω τις μετρήσεις
Οι άσπρες κηλίδες δυστιχώς ακόμη δεν έχουν φύγει αλλά ένας φίλος μου είπε το σάββατο ότι μπορεί να οφείλετε στο ότι δεν χρησιμοποιούσα αντιχλώριο στο νερό (πήρα το Σάββατο και έβαλα στο ενυδρίο, αλλά δυστυχώς όταν είχα ρωτήσει στο κατάστημα απο όπου τα προμηθεύτικα δεν μου είπαν τίποτα για αυτό :( )

Blanch
05-02-07, 12:37
Είναι κηλίδες ή άσπρα στίγματα που προεξέχουν (σαν κόκκοι ζάχαρης); Το φρέσκο νερό που θα προσθέτεις στο ενυδρείο στις αλλαγές, θα το προετοιμάζεις πάντα με αντιχλώριο.

george
05-02-07, 22:58
Mήπως οι κηλίδες είναι κάπως έτσι ;
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/ichthyophthirius_multifiliis.htm

nick30
07-02-07, 00:27
Έβγαλα μια φώτο απο το ψαράκι και το έβαλα στην παρακάτω σελίδα
http://www.nickgermanis.eu/oranda.html
Οι κηλίδες φαίνοντε κάτω αριστερά στην ουρά.

Blanch
07-02-07, 17:28
Όσο μπορώ να διακρίνω δεν είναι ich και δεν πρόκειται για κάτι ανησυχητικό. Ένα από τα χρυσόψαρά μου έχει παρουσιάσει παρόμοια συμπτώματα, τα οποία δεν έχουν υποχωρήσει με θεραπείες που έχω κάνει κατά καιρούς για παράσιτα, μύκητες, ich ή fin rot. Παρόλα αυτά δεν έχει επηρεαστεί η υγεία ή η συμπεριφορά του ψαριού.

Από μετρήσεις τώρα πώς είμαστε;

PascM
07-02-07, 20:48
Ισως είναι πληγές που επουλώνονται

nick30
09-02-07, 00:19
Απο μετρήσεις η αμωνία είναι μηδενική το ΝΟ2 έπεσε περιπου στο 3 το ΝΟ3 στο 40 έβαλα και λίγο απιονισμένο νερό για να πέσει η σκληρότητα. Αγόρασα ένα φάρμακο για ich και τα μάλον αρχίζουν να φαίβγουν οι κηλίδες:p Πρόσθεσα σε δόσεις ανα 4 ώρες 4 κουταλιές ενυδριακό αλάτι που μου είπαν οτι θα βοιθήσει. Προς το παρόν όλα φαίνοντε να πηγαίνουν καλά:p

Blanch
09-02-07, 01:05
Το αλάτι βοηθά στο να μειωθεί η κακή επίδραση των ΝΟ2 στην υγεία των ψαριών. Βοηθά και στην επούλωση πληγών και καταπολεμά το ich σε άλλη όμως αναλογία από αυτή που χρησιμοποίησες. Το φάρμακο για το ich μάλλον άχρηστο είναι, εφόσον δε φαίνεται να πάσχει το ψάρι από κάτι τέτοιο (στη φωτό δε φαίνεται καλά, οπότε τηρώ επιφυλάξεις). Αν πραγματικά δείχνει να βελτιώνεται η όψη των πτερυγίων, συνέχισέ το.

Με ΝΟ3 40, θα πρέπει να αυξήσεις τη συχνότητα αλλαγών νερού. Το ευχάριστο είναι πως δεν υπάρχει αμμωνία, οπότε φαίνεται να είσαι κοντά. ;)

stav
09-02-07, 09:21
Δες www.tsamisaquarium.gr (http://www.tsamisaquarium.gr) πως χρησιμοποιηται το αλατι σε περιπτωση ick.