PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους μεγαλώνουν τα σκαλαράκια μου!!!!!


CASPER
27-01-07, 16:56
Καλησπέρα σε όλους
Μετά από πολλές προσπάθειες των γονιών (για τη γέννα) και δικές μου (για τη συνέχεια), επιτέλους βλέπω τα μωράκια να μεγαλώνουν -+13-+13-+13-+13

Είναι το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου :p. Τα αυγά γεννήθηκαν στις 26 Δεκεμβρίου, και τα μωρούλια άρχισαν να κολυμπάνε περίπου στις 3 Ιανουαρίου.

Επιτέλους, για πρώτη φορά βλέπω πόσο όμορφο είναι να παρακολουθείς τα αυγά να γίνονται σιγά-σιγά ψαράκια.
Μεγαλώνουν κανονικά, και πολλά έχουν αρχίσει να παίρνουν σχήμα και χρώμα.

Βάζω μερικές φωτογραφίες από τα καμάρια μου, λίγο μετά το τάισμα με αρτέμιες. Δεν είναι πολύ καθαρές με τις αρτέμιες να σουλατσάρουν:rolleyes:.
Ελπίζω οι επόμενες να είναι καλύτερες, και τα ψαράκια να είναι μεγαλύτερα :).
Η πρώτη φωτό είναι στις 18 Ιανουαρίου και οι υπόλοιπες σημερινές.

CASPER
27-01-07, 17:12
Και αφου σας σύστησα τα μωρούλια μου, να ζητήσω και τα φώτα σας για τη συνέχεια.

Φιλοξενούνται σε ένα ενυδρειάκι 10 λίτρων (το οποίο φυσικά είναι μικρό), γιατί δυστυχώς είναι το μόνο που υπάρχει. Μέχρι στιγμής καταφέρνω να κρατάω το νερό τους χωρίς αμωνίες, με καθημερινές αλλαγές νερού.
Το σκεπτικό είναι το εξής:
Κάποια θα μεταφερθούν στο 300άρι, και κάποια θα τα δώσω στην .... ανάδοχη μαμά, που τα περιμένει πως και πως :).
Φαντάζομαι ότι είναι νωρίς ακόμα για αυτές τις αλλαγές. Μπορεί κάποιος όμως να με δρομολογήσει για το πως να το χειριστώ το θέμα στην πορεία?
Πότε μπορώ να δώσω αυτά που είναι να φύγουν χωρίς να έχουν πρόβλημα με την αλλαγή?
Οταν μπουν στο 300άρι τα νέα, λέτε να τα αφανίσουν τα υπόλοιπα? Αυτό το φοβάμαι πολύ! Μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να αποφύγω κάτι τέτοιο?

Σκαλαρογονείς, τα φώτα σας παρακαλώ :rolleyes::p

parrot
27-01-07, 23:27
Πολύ όμορφα... να σου ζήσουν!

Xotikouli
27-01-07, 23:50
Να σου ζήσουν Μαριλένα!
Είναι κάμποσα ε?
Αν θες ανέβασε και καμιά φωτο των γονιών να τους δούμε :p

CASPER
28-01-07, 11:16
Καμιά σαρανταριά τουλαχιστο είναι. Τώρα το πόσα θα καταλήξουν ... θα δούμε
Η μαύρη είναι η μαμά και ο κίτρινος ο μπαμπάς
Αραγε σαν τη μαμά που είναι πιο σκούρα θα γίνουν :confused::rolleyes:

και μια διορθωσούλα εδώ...Φιλοξενούνται σε ένα ενυδρειάκι 10 λίτρων 15άρι είναι το ενυδρειάκι

netblues
28-01-07, 17:14
Ο κιτρινος μπαμπας κατι μου θυμιζει...
15 λιτρα ειναι λιγα.
Χρειαζεσαι κατι γυρω στα 60 τουλαχιστον για να μεγαλωσουν στοιχειδως.
Ενα 120ρι carefour θα ελεγα οτι ειναι οτι πρεπει.
Αυτο το φιλτρο που εχεις το φοβαμαι μηπως τα ρουφηξει.

CASPER
28-01-07, 17:59
Ο κιτρινος μπαμπας κατι μου θυμιζει...
15 λιτρα ειναι λιγα.
Χρειαζεσαι κατι γυρω στα 60 τουλαχιστον για να μεγαλωσουν στοιχειδως.
Ενα 120ρι carefour θα ελεγα οτι ειναι οτι πρεπει.
Αυτο το φιλτρο που εχεις το φοβαμαι μηπως τα ρουφηξει.
Πολύ καλά κάνει και σου θυμίζει :D:D:D

Το ξέρω ότι 15 λίτρα είναι λίγα. Κι επειδή δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση για άλλο ενυδρείο, γιαυτό το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω ένα μέρος από αυτά (σε κάποιον με 60άρι), και κάποια να βάλω στο μεγάλο ενυδρείο. Νομίζω μας παίρνει λίγο ακόμα να μείνουν σ'αυτό. Δεν ξέρω όμως πότε μπορώ να δώσω μικρούλια χωρίς να έχουν πρόβλημα με την αλλαγή, και πότε μπορώ να βάλω τα υπόλοιπα στο μεγάλο.

Υ.Γ. Το φίλτρο είναι με καλσόν απ'έξω. Αλλωστε το μέγεθός τους τώρα είναι αρκετά μεγάλο για τις γρίλιες του φίλτρου.

netblues
28-01-07, 20:25
Αν η ροη ειναι μεγαλη, το προβλημα μπορει να δημιουργηθει καθως μεγαλωνουν και εμφανιζουν ογκο.
Μου χει τυχει να πανε και να στουμπωσουν στην εισοδο του φιλτρου..
Οσο ηταν μικρα δεν στουμπωναν..

Στο μεγαλο θα φαγωθουν απο τα υπολοιπα.
Σε αυτα τα λιτρα θα θες 3 αλλαγες την ημερα για να τα κρατησεις..
Το προβλημα ειναι οτι προς το παρον τρωνε μονο αρτεμιες.
Οταν αρχισουν το flake, κατι γινεται.
Αντικατεστησε το 15ρι με ενα 60 ρι.
Αυτο γινεται σχετικα ευκολα, πολυ οικονομικα και με λιγη γκρινια.
Κανενα μηνα τον θες οπωσδηποτε.

CASPER
28-01-07, 20:32
Αντικατεστησε το 15ρι με ενα 60 ρι.
Αυτό δυστυχώς δεν παίζει με τίποτα :smt009
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δοκιμάσω την τύχη μου ως έχει.

Γι΄αυτόν τον λόγο και έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να την αρχίσω καθόλου την όλη διαδικασία :smt095:smt095
Μ'έπιασε η τρέλλα μου με τα αυγά και τα ψαράκια, και το θέμα ότι δεν έχω τον εξοπλισμό που πρέπει, το αγνόησα!

Αν έδινα τα περισσότερα στη φίλη μου με το 60άρι??? Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?

ΠΟΠΟ
28-01-07, 20:37
παρε ενα 30αρακι πλαστικο
χωρησε τα
παρε και ενα μικρο φιλτρακι κ θερμοστατη μπολιασετο και ετοιμη εισαι
μια χαρα εκανες μη σκεφτεσαι οτι δεν επρεπε να την αρχησεις
να εβλεπα γεννα εγω απο ραμιρεζι θα εβγαινα στην ομονοια να φωναζω......:D

netblues
28-01-07, 20:55
Αμα το 60 ρι ειναι αδειο....

thanosatha
28-01-07, 21:24
Απ΄οτι καταλαβα σε απασχολει πιο πολυ το αν τα μικρα θα αντεξουν την αλλαγη, ετσι δεν ειναι? Λοιπον, μη σε ανησυχει... Πριν ενα μηνα περιπου εδωσα σε φιλο καμια 100 σκαλαρακια, πιο μικρα απο τα δικα σου, για να τα μεγαλωσει (δεν ειχα ακομα ετοιμο ενυδρειο για αυτα). Το νερο που τα ειχα εγω ειχε Gh 5, Ph 6.5 και το καινουριο τους σπιτι Gh 14, Ph 7.4. Η προσαρμογη τους κρατησε περιπου τρια τεταρτα της ωρας και ολα ειναι μια χαρα μεχρι τωρα. Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι τοσο ευαισθητα σε αλλαγες συνθηκων παντα βεβαια με την καταληλη προσαρμογη...

CASPER
28-01-07, 23:06
...μια χαρα εκανες μη σκεφτεσαι οτι δεν επρεπε να την αρχησεις
να εβλεπα γεννα εγω απο ραμιρεζι θα εβγαινα στην ομονοια να φωναζω......
ναι, κάπως έτσι είναι. Βέβαια όσο οι προσπάθειες είχαν μείνει στα αυγά που απλώς δεν έγιναν ψαράκια, ήταν αλλοιώς. Τώρα όμως που έφτασα εδώ , σκέφτομαι ότι τα ταλαιπωρώ...
Αμα το 60 ρι ειναι αδειο....
άδειο είναι
Απ΄οτι καταλαβα σε απασχολει πιο πολυ το αν τα μικρα θα αντεξουν την αλλαγη...
ακριβώς έτσι. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα τα κρατήσω λίγο ακόμα στο μικρό και θα την επιχειρήσω την αλλαγή.

netblues
29-01-07, 07:16
Αν η γνωστη τα καταφερνει με τις αρτεμιες ειναι μια λυση για κανα διμηνο το πολυ. Προσοχη στο φιλτρο και την αμμωνια.

MiziGr
29-01-07, 09:51
Πραγματικά πανέμορφα τα σκαλαράκια σου. Εύχομαι να μην έχουν άσχημη κατάλληξη και να καταφέρεις να τα κρατήσεις!

CASPER
29-01-07, 16:28
Αν η γνωστη τα καταφερνει με τις αρτεμιες ειναι μια λυση για κανα διμηνο το πολυ. Προσοχη στο φιλτρο και την αμμωνια.
Ωχ.... Μέχρι πότε τρώνε μόνο αρτέμια Σωτήρη? Με αρτέμιες δε θα μπλέξει. Μέχρι να αρχίσουν να τρώνε και κανονική τροφή μάλλον σε μένα θα μείνουν.Πραγματικά πανέμορφα τα σκαλαράκια σου. Εύχομαι να μην έχουν άσχημη κατάλληξη και να καταφέρεις να τα κρατήσεις!
Ευχαριστώ... από το στόμα του και στου Θεούλη το αυτί!!!!

smoof
29-01-07, 23:52
Συγχαρητηρια και απο εμενα.. Ελπιζω να βρεθει ενας τροπος να μεγαλωσουν ολα τα σκαλαρακια και να σου πανε ολα καλα..! ;)

Giorgos
30-01-07, 16:54
Ωχ.... Μέχρι πότε τρώνε μόνο αρτέμια Σωτήρη? Με αρτέμιες δε θα μπλέξει. Μέχρι να αρχίσουν να τρώνε και κανονική τροφή μάλλον σε μένα θα μείνουν.
Κανονική τροφή (εννοώντας νιφάδες και άλλες έτοιμες τροφές) μπορούν να τρώνε από 1 - 1,5 μήνα μετά τη γέννησή τους. Οπότε θα πρέπει να ξεκινήσεις σιγά-σιγά να τα μαθαίνεις.

Απ΄οτι καταλαβα σε απασχολει πιο πολυ το αν τα μικρα θα αντεξουν την αλλαγη, ετσι δεν ειναι? Λοιπον, μη σε ανησυχει...
Εδώ πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση. Η προσαρμογή των ψαριών από μαλακό-όξινο σε πιο σκληρό-αλκαλικό νερό είναι πιο εύκολη (τα ψάρια προσαρμόζονται ευκολότερα) απ' ότι αν μεταφέρονται από περιβάλλον με πιο σκληρό-αλκαλικό νερό σε περιβάλλον με μαλακό-όξινο (λόγω οσμωτικής πίεσης). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

thanosatha
30-01-07, 17:27
Εδώ πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση. Η προσαρμογή των ψαριών από μαλακό-όξινο σε πιο σκληρό-αλκαλικό νερό είναι πιο εύκολη (τα ψάρια προσαρμόζονται ευκολότερα) απ' ότι αν μεταφέρονται από περιβάλλον με πιο σκληρό-αλκαλικό νερό σε περιβάλλον με μαλακό-όξινο (λόγω οσμωτικής πίεσης). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
Πολυ σωστα, παραλειψη μου...

CASPER
30-01-07, 18:36
Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση παιδιά :-):-):-)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά τελικά
Προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω ένα πλαστικό ενυδρείο περίπου 30 λίτρων, που νόμιζα ότι είχα πετάξει πριν κάτι χρόνια αλλά το ξέθαψα κατά τύχη στο πατάρι. Ισα δηλαδή για να "παρατείνω" λίγο το χρόνο μέχρι να δω τι θα κάνω.

Εδώ πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση. Η προσαρμογή των ψαριών από μαλακό-όξινο σε πιο σκληρό-αλκαλικό νερό είναι πιο εύκολη (τα ψάρια προσαρμόζονται ευκολότερα) απ' ότι αν μεταφέρονται από περιβάλλον με πιο σκληρό-αλκαλικό νερό σε περιβάλλον με μαλακό-όξινο (λόγω οσμωτικής πίεσης). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
Οταν λές "ιδιαίτερη προσοχή", εννοείς πιο μεγάλη σε χρόνο προσαρμογή?

Giorgos
30-01-07, 19:28
Ακριβώς. Μεγαλύτερος χρόνος προσαρμογής που σημαίνει μικρότερη ποσότητα νερού (ενυδρείου προορισμού) σε κάποιο δεδομένο χρόνο.

CASPER
02-02-07, 16:51
Μεγαλώνουν μεγαλώνουν ..... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα σποράκια μου μοιάζουν με σκαλαράκια επιτέλους :smt049:smt049:smt049

soza
02-02-07, 18:03
Oμορφα ειναι..
Τα μισα μοιαζουν της μαμας και τα υπολοιπα του μπαμπα:D

CASPER
02-02-07, 18:19
Oμορφα ειναι..
Τα μισα μοιαζουν της μαμας και τα υπολοιπα του μπαμπα:D
Ναι γλύκα είναι :smt055.
Εγώ έλεγα ότι θα βγούν όλα σκούρα :rolleyes:

Ανέβασα και δύο βιντεάκια, όσο καθαρά μπορούσα να τα τραβήξω....

http://www.youtube.com/watch?v=I0rBQl7LYA4

http://www.youtube.com/watch?v=AMkpFjzDjbE

ναι ναι.... σα χαζομαμά κάνω. Μην το πείτε. Το λέω και μόνη μου :smt016 :D:D:D