PDA

Επιστροφή στο Forum : PMDD / Θεσσαλονίκη


TaitO
25-01-07, 08:44
Ξανα αναφέρω αυτό το συνήθες topic για να επικεντρώσω λίγο τα τόσο ακαταλαβίστικα πραγματάκια :)

Από ότι κατάλαβα χρειάζεται να ψάξουμε και να μας φτιάξουν σε σκόνη τα παρακάτω χημικά :

Power4 (ιχνοστοιχεία)
ΚΝΟ3 (Nitrate)
K2SO4 (Potassium)
KH2PO4 (Phosphorus)
MGSO4 + 7H2O (Δεν ξέρω τι είναι...)

Τώρα το σίδηρο πως τον ζητάμε ?

και τι σημαίνει το Chelated Trace mix "CSM+B", είναι το ίδιο με το Power4 ?

Στην Θεσσαλονίκη που μπορούμε να βρούμε ?

Ευχαριστώ

netblues
25-01-07, 09:17
Ξανα αναφέρω αυτό το συνήθες topic για να επικεντρώσω λίγο τα τόσο ακαταλαβίστικα πραγματάκια :)

Από ότι κατάλαβα χρειάζεται να ψάξουμε και να μας φτιάξουν σε σκόνη τα παρακάτω χημικά :

Power4 (ιχνοστοιχεία)
ΚΝΟ3 (Nitrate)
K2SO4 (Potassium)
KH2PO4 (Phosphorus)
MGSO4 + 7H2O (Δεν ξέρω τι είναι...)

Τώρα το σίδηρο πως τον ζητάμε ?

και τι σημαίνει το Chelated Trace mix "CSM+B", είναι το ίδιο με το Power4 ?

Στην Θεσσαλονίκη που μπορούμε να βρούμε ?

Ευχαριστώ

To power 4 δεν το φτιαχνεις... ουτε υπαρχει σε σκονη.
Mg2So4+7H2O Ενυδρο θειικο μαγνησιο.. Μπορεις να παραγγειλεις σε φαρμακειο , ως αλας μαγνησιας. Ειναι προιόν που συσκευαζεται απο καποια ενωση φαρμακειων και ειναι φτηνό. (τωρα βεβαια με το νερο της θεσσαλονικης που ειναι ετσι κιαλλιως γεματο τετοιο τι να το κανεις....)
ΚΝΟ3 και Κ2So4 σε μαγαζια με χημικά..
Σιδηρο ως χηλικο σιδηρο...
Για φωσφορικά, αντι να παιδευεσαι, ενα μπουκαλακι fleet enema απο φαρμακειο (γυρω στο 1 ευρω) θα σου κρατησει πανω απο χρόνο.
Καθαρα φωσφορικά, και με ετοιμο μετρητη σταγονων... :D
(Αν θες να δεις εκπληκτη φατσα πες στο φαρμακοποιο οτι το θες για ψαρια :P )

stav
25-01-07, 09:38
Εγω αγορασα ΚΝΟ3 99% καθαρο απο τον:
ΔΙΓΚΑΣ-ΧΗΜΙΚΑ
ΑΣΚΗΤΟΥ 62-64
ΤΗΛ:2310272462
Δεν ξερω εαν εχει και τα αλλα που ψαχνεις,γιατι εγω δεν ενδιαφερθηκα.

TaitO
25-01-07, 09:42
Ωραίαααα

Και τώρα αυτά κάνουν ? (σαν σύνολο) Ώστε να είμαι καλυμμένος από όλα τα λιπάσματα που θα χρειαστώ?

Power 4 : http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=96
Σίδηρος : http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=94
Κάλλιο : http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=100
Φώσφορος : http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=101
ΚΝΟ3 : Από χημικά είδη ...


Όλα αυτά τα κάνω μίξη σωστά?

*(ανάλογα με τη δοσολογία που χρειάζομαι φυσικά)
**(άλλη ώρα το θέμα δοσολογίας , μην το κουράσουμε κιολας :Ρ)

Αν όλα αυτά κάνουν για αυτό που θέλουμε και είναι και συγκεντρωμένα σε ένα μαγαζί , απλώς είμαστε πολύ κυριλλε :)

Αυτό ξέρω , χεχεχεχ

netblues
25-01-07, 09:56
Για το power 2 δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα...
Για το power 4 με ανησυχει λιγο η υψηλη περιεκτικοτητα σε χαλκό..
(κοιταξα το flourish και εχει πολυ λιγοτερο)
Ισως να αντιμετωπισουν προβλημα τα σαλιγκαρια με το χαλκό.
Επισης εχει αρκετό μαγνησιο οποτε θα σου ανεβασει και την σκληρότητα.
Αυτο το "σχετικα" μη τοξικο για τις μελισσες τι να σημαινει αραγε για τα ψαρια?

Εγω θα πηγαινα σε ενυδριακο προιόν για τα ιχνοστοιχεια.. πχ Seachem flourish...
Και να ξεχασεις τις μιξεις...
Αφου πρωτα βρεις τι πρεπει να ριχνεις απο το καθενα... ΤΟΤΕ το ξανασυζηταμε.

Power 9.. Θεοι του ολυμπου... 5 λιτρα????? Για καμμια 100 η χρονια.. Εχει και αυτο χαλκο μεσα. Παρε fleet.



υγ. Και το κουμπακι edit.. Κουραστηκαμε για να το βαλουμε ετσι?

stav
25-01-07, 15:08
Θα κανεις ολα αυτα μιξη μονος σου για να αντικαταστησεις το SEACHEM
FLOURISHE;:confused:

TaitO
25-01-07, 15:23
Όχι απαραίτητα απλώς όσο πιο λίγα τόσο καλύτερα (λέω εγώ)...

Τώρα από ότι βλέπω , από όλα αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, κανείς δεν λέει τα εξής πολύ απλά πράγματα....

Πρέπει να αγοράσεις αυτό και αυτό και αυτό από αυτον τον άνθρωπο και να γίνει και κάποια δοσολογία αντίστοιχα με τη σειρά της Seachem για παράδειγμα ως μέτρο σύγκρισης .... και να τελειώνουμε......

Υποτίθεται πως το έχουν κάνει κάποιοι από εμάς και απλώς και πάλι δεν βγάζεις καμία άκρη....

Αυτάαααα , τέλος πάντων...

ΥΓ: Σαν να ρωτάει ο άλλος απο που να πάρω φάρμακο για το βήχα και να τον παραπεμπεις σε 200 site... έλεος...

Δεν το λέω για να θίξω κανέναν.... (απλώς έτσι το βλέπω)

Φιλικά Στέλιος

ΥΓ2: Έκανα ένα ποστ παραπάνω... για να φανεί ξεχωριστό... Sorry, Θα τα γράφω όλα σε ένα... αχταρμα :Ρ

stav
25-01-07, 15:52
Δες για δοσολογιες www.csd.net.

netblues
25-01-07, 16:56
Δεν ειπε κανεις οτι τα παραπανω αντικαθιστουν το seachem flourish.
Μην τα μπερδευεουμε.
Ενα ενυδρειο με αρκετα φυτά χρειαζεται τροφή και συμπληρωματα διατροφής για να το πω χοντρα και απλοποιημενα.
Τροφη ειναι τα τρια βασικα στοιχεια NPK (αζωτο, φωσφορος και καλιο και λιγοτερο ο σιδηρος) ενω ιχνοστοιχεια ειναι παρα πολλες αλλες ουσιες, τοσο οργανικες οσο και ανοργανες που για την απλουστευση τις λεμε ιχνοστοιχεια.
Οποτε εχουμε
ΚΝΟ3
Κ2SO4
KH2PO4
Chelated or gloucanic Iron
και seachem flourish για ολα τα υπολοιπα.
Αυτη ειναι μια συνταγη που δουλευει, χωρις να σημαινει οτι ειναι και η μοναδική.

vasilakis
25-01-07, 20:48
Παιδια ρωτησα για enema fleet σε φαρμακειο και μου εδωσε μια συσκευασια με 2 μπουλακια που ειχε
11 ευρω (εννοειται πως δεν την πηρα ) . 1 ευρω περιπου δεν κανει ? αλλο ηταν αυτο που μου εδωσε?
enema ελεγε η συσκευασια.

netblues
25-01-07, 21:21
Καλα.. οτι θελει λεει..
αμα δεν το καταλαβει καλα... πες του ΚΛΥΣΜΑ για ΨΑΡΙΑ εχεις????
Πηγαινει σε αλλο φαρμακειο και ζητα fleet enema.
Σε πρασινο μπουκαλακι.

ΥΓ Το πολυ πολυ κλειστου και το ματι... :D

annivas2000
25-01-07, 23:02
.........Τώρα από ότι βλέπω , από όλα αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, κανείς δεν λέει τα εξής πολύ απλά πράγματα....
Πρέπει να αγοράσεις αυτό και αυτό και αυτό από αυτον τον άνθρωπο και να γίνει και κάποια δοσολογία αντίστοιχα με τη σειρά της Seachem για παράδειγμα ως μέτρο σύγκρισης .... και να τελειώνουμε......Υποτίθεται πως το έχουν κάνει κάποιοι από εμάς και απλώς και πάλι δεν βγάζεις καμία άκρη...
Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα TaitO...Αν ψαξεις λιγο σε παλια Posts θα βρεις οτι εχει γινει αρκετη συζητηση για το PMDD...Πρωτον μην περιμενεις οτι ενα DIY σκευασμα (οπως αυτο) ειναι ακριβως οπως οποιοδηποτε εμπορικο (για ποικιλους λογους).....Δευτερον φαινεται οτι δεν εχεις ψαξει αρκετα το θεμα και βιαζεσαι (οπως πολλοι) να βγαζεις συμπερασματα (αφου δε μου λενε τη μαγικη συνταγη).....Η αναλογια αναμιξης ειναι εδω http://www.hydroponics.com/info/aquatics/pmdd.htm#How%20to%20dose%20PMDD οπου το "Chelated Trace Element Mix" αντικαθισταται απο το Power 4 αν και οπως θα δεις δεν εχουν τις ιδιες περιεκτικοτητες και ειδικα σε σιδηρο που μας ενδιαφερει .....Επισης αν κοιταζες παλια Posts (πριν βγαλεις γρηγορα συμπερασματα) θα εβλεπες οτι σε τετοια DIY σκευασματα για δοσολογια σιδηρου, ποτε δεν αναμιγνυουμε και φωσφορικα (οι εξηγησεις στα posts)....Επισης το συγκεκριμενο σκευασμα (Power 4) ειναι δοκιμασμενο και δεν προκαλει προβλημα ο χαλκος (Σωτηρη θα σε δειρω)...Απο εκει και περα οπως θα διαβασεις και στο λινκ χρειαζεται καποια περιοδος δοκιμης στο θεμα της δοσολογιας (οπως αλλωστε και στα περισσοτερα "ζουμια" που ριχνουμε στο φυτεμενο).....Στη θεση σου, επειδη οπως καταλαβαινω ψαχνεις μαλλον κατι απλο και γρηγορα, θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ετοιμα σκευασματα.....

netblues
25-01-07, 23:17
Το ξερω οτι εχει δοκιμαστει παλαιοτερα το power4
Μιλησα μονο για σαλιγκαρια..
(Εξαλλου παντα ηθελες να με δειρεις... απλα φανερωθηκες) :D:D

TaitO
25-01-07, 23:27
Δεν ψάχνω κάτι απλό και γρήγορο....
Παρεξήγησες....
Ψαχνω κάτι που να μου βγαίνει πιο φθηνά για τον απλούστατο λόγο ότι θα έχω σε 2 μήνες το πολύ 3 ενυδρεία και το ένα 600 λίτρα και χρειάζομαι υγρά λιπάσματα....
Αφιερώνω αρκετό χρόνο στα ενυδρεία μου .....
Απλώς δεν υπάρχει κάτι ακριβές να το πάρω να το πάω σε κάποιον για να μου το φτιάξει....

Με τα πολλά πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί που φτιάχνει χημικά και του ζήτησα να μου πει τιμές, σε καθαρή μορφή τα εξής υλικά :

K2SO4
KNO3
MgSO4.7H2O
KH2PO4

και trace mix (CSM+B) :

Fe 6.53%
Mn 1.87%
Mg 1.40%
Zn 0.37%
Cu 0.09%
Mo 0.05%
B 1.18%
Co 0.00%

Είναι σωστή η λογική μου?

Το trace mix δεν αντικα8ιστα το Flourish?

netblues
25-01-07, 23:37
Να πας σε καποιον να σου το φτιαξει?
Χμμμμ
Δυσκολευεις τη ζωη σου χωρις λογο.
Με τρια ενυδρεια και μαλιστα μεγάλα, μαλλον πρεπει να μαθεις να τα φτιαχνεις μονος σου τα ζουμακια.
Το site του GCadd εχει ολα τα απαραιτητα για να παρεις το κολαι..

Ναι το trace mix αντικαθιστα το flourish, αν και η συνθεση του flourish ειναι λιγο διαφορετική..
Θα ελεγα στην αρχη να παιξεις μονο με τα macro elements, NPKFe και αφου αποκτησεις την εμπειρια τους να βαλεις στο παιχνιδι και καποιο υποκαταστατο του flourish

TaitO
25-01-07, 23:54
Λαθος διατύπωση έκανα...
Να μου δώσει τα συστατικά σε καθαρή μορφή ώστε να τα διαλύσω μέσα σε 500ml όπως γράφει το dosing plan...

με τα τεστ λογικά θα βγει άκρη....

george
26-01-07, 22:21
Καλα.. οτι θελει λεει..
αμα δεν το καταλαβει καλα... πες του ΚΛΥΣΜΑ για ΨΑΡΙΑ εχεις????
Πηγαινει σε αλλο φαρμακειο και ζητα fleet enema.
Σε πρασινο μπουκαλακι.

ΥΓ Το πολυ πολυ κλειστου και το ματι... :D

Κάποιο από αυτά ;

http://images.google.gr/images?sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rls=GGGL,GGGL:2006-22,GGGL:en&q=fleet%20enema&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi