PDA

Επιστροφή στο Forum : γέννα κιχλίδων-help!!!!!!!!!


redshark
23-01-07, 23:24
καλησπέρα σε όλους!Κοιτώντας σήμερα το ενυδρείο παρατήρησα εκατοντάδες μικρα ψαράκια να περιφέρονται σένα συγκεκριμένο σημείο ανάμεσα στα φυτα και τους γονείς του να τα προστατεύουν απο τα άλλα ψάρια!!!Οι γονείς ειναι ζεβράκια (ετσι μου τα είπαν όταν τα αγόρασα).Εντύπωση μου κάνει η προστατευτικότητα που δείχνουν οι γονείς τους.Για παράδειγμα σας λέω οτι τα βγάλανε μια μικρή βόλτα κοντά στις πέτρες που γεννησανε και μετα τα ξαναβάλανε με πολύ προσοχη στο βάθος μιας σπηλιάς που εχει σχηματιστει απο τους βράχους διώχνωντας τα άλλα που πλησίαζαν!
Το ερώτημα είναι τι πρεπει να κανω εγώ για να επιβιώσουν και τι πρεπει να τους ρίχνω τώρα για τροφή?

rita
24-01-07, 00:24
ζεβρακια??
καμια φωτο?απο ιντερνετ τουλαχιστον!μπορεις να τα περιγραψεις?

Tolis
24-01-07, 00:36
Η περιγραφη δειχνει convicts (ή ζεβρακια ελληνιστι).
Για τροφη τριμμενο φυλαρακι τους αρκει (αν και καλυτερα θα ηταν μια καλλιεργεια αρτεμιας) - για το αν θα επιζησουν, εξαρταται απο τι αλλα ειδη εχεις στο ενυδρειο.

Takis
24-01-07, 01:03
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Cryptoheros%20nigrofasciatus.htm

redshark
24-01-07, 08:44
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Cryptoheros%20nigrofasciatus.htm

Ναί αυτά είναι τα ψαράκια μου:smt038:smt038!!!
Τα άλλα ειδη που έχω μέσα είναι 3 σκαλάρια ,3 γκουράμι,1 λαμπιδόχρωμο, 3 ξιφοφόρους και 2 corydoras.To ενυδρείο μου είναι ένα trigon 190!!
(προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφλερνω,όποιος μπορεί να βοηθήσει....!:-?)

Kyriakos
24-01-07, 12:14
Πάντως τα υπόλοιπα ψάρια θα έχουν πρόβλημα με τους γονείς και πρέπει να τα χωρίσεις από νωρίς. Όσο για φαγητό, τρώνε τα πάντα και μεγαλώνουν εύκολα, αρκεί να είναι οι γονείς μαζί τους. Η μάνα πολλές φορές μασάει την τροφή και τους την δίνει να την φάνε. Άμα πλησιάσεις πολύ τα μωρά, σου επιτίθεται ο πατέρας και σε τσιμπάει. Ξέρω καλά τα "ζεβράκια" έχω βάλει και αγγελία για να δώσω μερικά μωρά που μου έχουν μείνει.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15200

Apostolis
24-01-07, 13:20
Ναί αυτά είναι τα ψαράκια μου:smt038:smt038!!!
Τα άλλα ειδη που έχω μέσα είναι 3 σκαλάρια ,3 γκουράμι,1 λαμπιδόχρωμο, 3 ξιφοφόρους και 2 corydoras.To ενυδρείο μου είναι ένα trigon 190!!
(προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφλερνω,όποιος μπορεί να βοηθήσει....!:-?)

Νομίζω οτι σε παίρνει να βάλεις και κανένα Pangasius και κανένα "καρχαρίνι"... :smt037

andreas K
24-01-07, 21:09
Η συνθεση των ψαριων ειναι λιγο...των τριων θαλασσων και των πεντε ηπειρων...Υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ τους,πρεπει να διαλεξεις και γρηγορα γιατι θα εχεις προβλημα με την επιθετικοτητα των γονιων.

redshark
24-01-07, 22:13
Η συνθεση των ψαριων ειναι λιγο...των τριων θαλασσων και των πεντε ηπειρων...Υπαρχει ασυμβατοτητα μεταξυ τους,πρεπει να διαλεξεις και γρηγορα γιατι θα εχεις προβλημα με την επιθετικοτητα των γονιων.

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου ,αλλά κατα ενα περίεργο φαινόμενο όλα κυλούν ομαλά στο ενυδρείο(δεύτερη μέρα μετα την εμφάνιση των μικρών),οι γονείς τα βγάζουν βόλτα σε διάφορους χώρους και τα άλλα ψάρια παρακολουθούν διακριτικά απο απόσταση χωρίς να πλησιάζουν.Μετα τη βόλτα τα μαζεύουν στη φωλιά τα συγκεντρώνει όλα μαζί και καθεται απο πάνω τους!!
Η φύση σε όλο της το μεγαλείο........

Tolis
25-01-07, 01:52
Οταν τα ψαρακια μεγαλωσουν λιγο κι αρχισουν να απλωνονται, ολα θα κυλουν ανωμαλα...

panos kerkyra
25-01-07, 23:44
Φιλε καλως τα δεχτικες τα convict:) ciclasoma nigrofasiatum θα βαρεθεις να βλεπεις να γεννουν εγω εχω γεμισει τα πετ σοπ τησ κερκυρας με μικρα απο το ζευγαρι το οποιο ειχα προμηθευτει απο τον στελιο amazonios.Γεννουν ασταματητα κουραγιο....Παντος με τα αλλα ψαρια που εχεις θα εχεις προβλημα τα convict γινοντε πολυ επυθετικα :smt107 την περιοδο αναπαραγωγης.

redshark
26-01-07, 09:01
Φιλε καλως τα δεχτικες τα convict:) ciclasoma nigrofasiatum θα βαρεθεις να βλεπεις να γεννουν εγω εχω γεμισει τα πετ σοπ τησ κερκυρας με μικρα απο το ζευγαρι το οποιο ειχα προμηθευτει απο τον στελιο amazonios.Γεννουν ασταματητα κουραγιο....Παντος με τα αλλα ψαρια που εχεις θα εχεις προβλημα τα convict γινοντε πολυ επυθετικα :smt107 την περιοδο αναπαραγωγης.
Σ'ευχαριστώ Πάνο,ήδη ετοιμάζομαι να μεταφέρω τα υπόλοιπα σε ένα μικρότερο ενυδρείο που έχω και να παραχωρήσω το trigon αποκλειστικά σε αυτα τα απίστευτα ψαράκια.Το θέμα είναι αν θα επιζήσουν όλα αυτα τα νεογέννητα γιατι τα υπολογίζω για καμιά εκατοσταριά και αν μεγαλώσουν...:confused::smt102!!

redshark
27-01-07, 21:03
να μερικές φωτό απο τα μικρά και τους γονείς