PDA

Επιστροφή στο Forum : περιεργη συμπεριφορα corydoras


orck
22-01-07, 23:13
σε προσφατη επισκευψη μου σε ψαρομαγαζο ειδα σε ενυδρειο τους αρκετα corydoras albino (περιπου 2,5 εκ, οποτε φανταζομαι νεαρα) να μαζευονται ολα κοντα στην επιφανεια και να βγαζουν μικρες μπουρμουληθρες αερα μετα για λιγο κατω και ξανα απο την αρχη

παραξενευτικα αρκετα καθως θα τα περιμενα να τριβονται στο χαλικι

θα ηθελα να ρωτησω εαν αυτο ειναι ενδειξη καποιου προβληματος (κακες συνθηκες στο ενυδρειο κλπ)

Lsourtzo
22-01-07, 23:47
Μπορεί να είναι έλλειψη οξυγόνου ...

αλλά μπορεί να τίποτα ...

τα corys συνηθίζουν τέτοιου είδους ψηλοβούτια ( απο το μακροβούτια ) συνήθως για να πάρουν αέρα ...

όσο ποιο συχνά είναι .. τόσο ποιο πολύ πρέπει να αρχίσει να ανησυχείς ...

MiziGr
23-01-07, 02:49
Εγώ πάντως (ώς αρχάριος πάντα) αν έβλεπα τέτοια συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών στο ενυδρείο μου θα ανησυχούσα καθώς δε θα γνώριζα τι φταίει!!!!

orck
23-01-07, 06:35
και εγω ελειψη οξυγωνου σκεφτικα αλλα επειδη οι γνωσεις μου ειναι εξαιρατικα περιορισμενες σκεφτηκα να ρωτησω

μου αρεσαν τα ψαρια και θελω να τα βαλω στο ενυδρειο μου αλλα σκεφτηκα οτι μαλλον κατι δεν παει καλα οποτε δεν τα αγορασα

Kostas G.
23-01-07, 09:49
Αν ήταν συνέχεια κοντά στην επιφάνεια και δεν κατέβαιναν μετά από μερικές φυσαλίδες αέρα τότε κάτι τους έφταιγε...Πιθανότατα άσχημες συνθήκες νερού και όχι τόσο η έλλειψη οξυγόνου αφού άμα πάρουν μια φυσαλίδα έχουν αέρα για λίγη ώρα...
Γενικά τώρα πάντως,καλύτερα είναι να παίνουμε τις αυθεντικές μορφές των ψαριών που υπάρχουν στη φύση και όχι ψάρια που τα έχουν αναπαράγει επιλεκτικά για κάποιο χαρακτηριστικό...Όχι οτι ο αλφισμός δεν υπάρχει στη φύση,υπάρχει αλλα είναι σε υπερβολικά μικρό ποσοστό και συνήθως δεν έχουν καλό ποσοστό επιβίωσης τα αλφικά ψάρια καθώς δεν έχουν καμουφλάζ και είναι εύκολη λεία...

a$wto$
25-01-07, 02:22
Ολα τα κορυ που ξερω πεταγονται μεχρι την επιφανεια για να "τσιμπησουν" αερα και ξανα πισω στο βυθο...
Στα δικα μου παρατηρησα οτι το κανουν με μεγαλη συχνοτητα την ωρα του φαγητου τους.

Lsourtzo
25-01-07, 13:09
Ολα τα κορυ που ξερω πεταγονται μεχρι την επιφανεια για να "τσιμπησουν" αερα και ξανα πισω στο βυθο...
Στα δικα μου παρατηρησα οτι το κανουν με μεγαλη συχνοτητα την ωρα του φαγητου τους.

ίσος επειδή ανεβαίνουν να τσιμπήσουν κάνα φιλαράκι από την επιφάνια !