PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλατα σε χελωνάκι...


John T
22-01-07, 16:40
Έχω ένα νεροχελωνάκι που τον τελευταίο καιρό έχει πιάσει άλατα στο καβούκι του. Θα μπορούσα να τα αφαιρέσω προσεκτικά με ακουαφόρτε ή υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί το καβούκι; Αν όχι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Strahos
22-01-07, 16:46
όχι άκουα φόρτε και χημικά!!! θα του κάνεις ζημιά!

John T
22-01-07, 16:58
υπάρχει άλλος τρόπος ή θα μείνει έτσι;

frits
22-01-07, 17:01
Το ξύδι δεν κάνει? το χρησιμοποιώ για τα άλατα στο τζάμι του ενυδρείου και έχω την εντύπωση ότι δεν βλάπτει

John T
22-01-07, 17:05
κι εγώ χρησιμοποιώ το ακουαφόρτε, στο ενυδρείο -και σε μικρές ποσότητες- δεν βλάπτει αλλά ίσως είναι πολύ ισχυρό για το χελωνάκι.

Strahos
22-01-07, 17:08
βλάπτει και πολύ μάλιστα! μιλάμε για διάλυμα υδροχλωρικού οξέως. έχεις δει πως αφρίζουν οι ασβεστολιθικές πέτρες όταν ρίξεις επάνω? έτσι θα αφρίζει και το χελωνάκι σου και θα του προκαλέσει μέχρι και τύφλωση επειδή τα μάτια του είναι 1-2cm πιο 'κει, συν το αναπνευστικό πρόβλημα από την αναθυμιάσεις. Μακριά από τέτοια πράγματα! θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει λύση υπομονή...

Maverick
23-01-07, 13:48
Εγώ τα χελωνάκια μου τα καθάριζα με μία οδοντόβουρτσα, επειδή έπειαναν συχνά άλγη στο καβούκι. Άλατα δεν είχαν πιάσει ποτέ. Πάντως, απ' ότι θυμάμαι, οι χελώνες κάθε τόσο αλλάζουν την εξωτερική "φλούδα" στις πλάκες του καβουκιου τους, οπότε δε θα έχουν πρόβλημα από τα άλατα...;)

Filippos
23-01-07, 16:27
Ο Maverick είναι σωστός...
Καθαρίσε το (εάν θέλεις) με μια απλή οδοντόβουρτσα με μαλακές κινήσεις...
Εάν δε σε ενοχλεί, άστο, και καθώς αλλάζει "φολίδες" θα αντικατασταθούν με νέες...

John T
25-01-07, 00:07
Πολύ ωραία!
Ευχαριστώ πολύ!