PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περι metal halide λαμπτήρων


johnny98130
21-01-07, 08:38
Μετά απο σχετικό ψάξιμο και διάβασμα σχετικά με τον φωτισμό του νέου ενυδρειου μου(240 Χ 65 Χ 85) κατέληξα στην λύση φωτιστικών τύπου καμπάνας με λάμπες HQI τυπου RX7S(Dual End).
Και εκει που ειχα καταλήξει και αποφασίσει την αγορά τους ήρθαν οι κύριοι mbuna και γαβρος να με προβληματισουνε πάλι. ΤΟ θέμα λοιπόν αφορά την επικινδυνότητα των λαμπτήρων αυτών σε UV ακτινοβολία τόσο για το ενυδρείο μου όσο και για τους υπολοιπους ενοικους του σπιτιου.
Ειναι λοιπόν επικίνδυνες οι λάμπες RX7S διότι δεν περιέχουν UV φίλτρο? Μήπως οι βιδωτές λάμπες metal halide(Ε40, Ε27) έιναι πιο ασφαλείς δίοτι έχουν ενσωματωμενο το φίλτρο(αν το έχουν) ? Και τι μπορουμε να κάνουμε για να αντιμετωπισουμε τα παραπάνω?

Υ.Γ. Στο συννημένο δείτε και το φωτιστικό που θα χρησιμοποιειθεί.

Tricky
21-01-07, 09:36
Ειναι αληθεια οτι οι SE λαμπες περιεχονται σε μια ''θηκη'' που παρεχει προστασια UV.

Πλεον ομως ,βλεπω λαμπες DE με σημανση UV-STOP ... αν δεις τον καταλογο της OSRAM , θα βρεις ενα διακριτικο UV-S να συνοδευει και τις DE MH λαμπες . Τωρα τι ακριβως απορροφαει ειναι αλλο θεμα ...

το φωτιστικο σου δεν θα ειναι enclosed ? δεν θα εχει προστατευτικο τζαμι στο κατω μερος ?

Γενικα το θεμα του UV φιλτρου το ψαχνω και πιστευω συντομα η βιομηχανια αυτοκινητου ή οπτικων να μου δωσει μια μονιμη λυση ...;)

johnny98130
21-01-07, 10:19
Βασιλη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.......

Το φωτιστικό δεν θα ειναι κλειστό.........παρόλα αυτά αμα μαθεις πόσο καλές ειναι οι UVS λάμπες πες μας.......

γαυρος
21-01-07, 10:59
γιατι φιλε μου κλαριτζη δεν λες ολη την αληθεια?? +-14

μιλαγαμε για μωρα, βρεφη, παιδακια !!!

εισαι εγκαθετας και θες να παραπληροφορησεις την κοινη γνωμη.

ο mbuna και ο γαβρος σε διατελούν...:smt064

annivas2000
21-01-07, 14:29
Το σιγουρο "φιλε μου" Τζονυ666 ειναι οτι ηδη εχεις παθει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο οση μπορει να σου προξενησει η UV ακτινοβολια μιας τετοιας λαμπας....Οποτε δεν χρειαζεται να το ψαχνεις ιδιαιτερα.....Εχεις ηδη εκφυλισθει ... γεννετικα... :D:D:D

accnt
21-01-07, 16:02
Εδώ που τα λέμε ΜΗ σε δίσκους ακούγεται λίγο.....:oops:
Μήπως ο κύριος το πάει λάου λάου για άλλα πράγματα????:smt104

halvas69
21-01-07, 16:49
Έχω δει τέτοιες λάμπες με φωτιστικό τύπου καμπάνας, με τζαμάκι-φίλτρο στο κάτω μέρος.

Tricky
21-01-07, 18:21
Βασιλη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.......

Το φωτιστικό δεν θα ειναι κλειστό.........παρόλα αυτά αμα μαθεις πόσο καλές ειναι οι UVS λάμπες πες μας.......

Μην παρεις φωτιστικο που να μην enclosed ...εστω και με απλο τζαμι ,αν οχι με Full UV .Οπως λεει και ο halvas , υπαρχουν καμπανες με φιλτρο.

Αυριο απο το γραφειο θα σου δωσω περισσοτερα info για το θεμα .

Ποιες DE / MH λαμπες θες να βαλεις ? Κατι σε Sylvania Aquararc 10.000k ?

johnny98130
21-01-07, 18:26
Εδώ που τα λέμε ΜΗ σε δίσκους ακούγεται λίγο.....:oops:
Μήπως ο κύριος το πάει λάου λάου για άλλα πράγματα????:smt104

Ο λόγος της halide οφειλεται εν μερει σε εσενα αφου όταν είδα το ενυδρείο σου μου πρωτομπήκε η ιδέα για halide.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Απο ένα μικρο ψάξιμο στο ιντερνετ είδα ότι οι λάμπες με connector RX7S βγαίνουν μεχρι 150W ενώ πάνω απο 150W χρησιμοποιούνται οι connectors Fc2. Ταιριάζουν αυτοί οι connectors μεταξυ τους? Η θέλει αλλαγη το ντουι.....

Υ. Γ. 1) Βασίλη λεω να βαλω τις Osrma 150W 5200K. 10K ειναι πολλα για φυτεμενο.
2)Με τους κυριούς Anniva2000D και gavro6234556 δεν ασχολούμαι......τζαμπα KB χαλάω απο το server:smt075

Tricky
21-01-07, 21:17
Αμα πας σε 5200Κ , θα σου ερθουν φθηνα οι λαμπες ...νομιζω , κατω απο 20 ευρω τα 150 βατ /5200 K σε osram/sylvania .

Της Sylvania ειναι αυτη η λαμπα :
http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=1759&GLBSESSID=4a7e9ea7065aec95dfb51410e697ea0d

οπως θα δεις , υπαρχει η ενδειξη UV-S , που σου ελεγα παραπανω.

mmbuna
21-01-07, 21:23
ο mbuna και ο γαβρος σε διατελούν...:smt064

Μαζί σου γάβρε, αλλά μη :smt064 με πιάνει τίκ λέμε!....


Εγώ το καλό το έκανα, του τα'πα του Γιάννου. Τώρα, αν θέλει εκείνος να φωσφορίζει στο σκοτάδι από την UV που θα μαζέψει το τομάρι του, ας είναι...

Επίσης, αφού προφανώς μέσα στο σπίτι σου Γιάννη, οι ανθρώποι δεν σε πολυ-ενδιαφέρουν, ας το θέσουμε έτσι:
Oι δίσκοι σου, τι γνώμη θα έχουν για την νέα 'θεραπεία' που θα υποστούν από την UV ακτινοβολία?

Δεν ξέρω, λέω εγω....

(κοίτα γάβρε πως θα γίνει θέμα το UV τώρα αφού μπορεί να απειλούνται οι δίσκοι του!)

johnny98130
22-01-07, 09:09
Μην παρεις φωτιστικο που να μην enclosed ...εστω και με απλο τζαμι ,αν οχι με Full UV .Οπως λεει και ο halvas , υπαρχουν καμπανες με φιλτρο.

Αυριο απο το γραφειο θα σου δωσω περισσοτερα info για το θεμα .

Ποιες DE / MH λαμπες θες να βαλεις ? Κατι σε Sylvania Aquararc 10.000k ?

Βασιλη δες οποτε μπορείς δυο θέματα
1) Γιατι δεν βλεπω RX7S πανω απο 150W (μονο Fc2)
2) Δωσε μου περισσοτερα στοιχεία για καμπανες με φίλτρο.

Ευχαριστώ φίλε.

Tricky
22-01-07, 12:05
Απο 250 βατ και πανω , πας σε FC2 connection για DE λαμπες ... παρομοιο ειναι με το rx7s αλλα μαλλον αλλαζει η διαμετρος των ακροδεκτων ...

Γιατι σε προβληματιζει αυτο ? 150 βατ δεν θες ? (η πλειοψηφια των ΜΗ φωτιστικων) ...αρα RX7S . Αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα , pls διευκρυνισε το .

Ποσες λαμπες θα βαλεις ? Αν πας σε πανω απο μια , εγω θα ελεγα να αφησεις τις καμπανες και να πας σε κατι χωνευτο σαν αυτο :
http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=238
, που εχει και ετοιμο γυαλι UV block ...θα πρεπει να φτιαξεις μια ωραια κασα να βαλεις τα δυο φωτιστικα χωνευτα μεσα ... εχω ακουσει ανθρωπους να φτιαχουν τετοια φωτιστικα χρησιμοποιωντας γυψοσανιδα που κοβεται/κολιεται/βαφεται ευκολα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει ...μαλλον θα κανει μια χαρα αφου και οι ψευδοροφες (για τις οποιες προοριζονται) απο τετοιο υλικο ειναι . Φτιαχνοντας μια τετοια κασα , θα μπορεις να βαλεις/κρυψεις και ανεμιστηρες μεσα και θα την ανεβοκατεβαζεις ευκολα αφου θα ειναι παρα πολυ ελαφρια (με δεδομενο οτι θα εχεις remote ballast) .

Αν παρολα αυτα θες καμπανα , κατσε να το ψαξουμε να βρουμε μια full κλειστη ... οπως θα δεις και στο λινκ που σου εδωσα παραπανω για τις sylnania λαμπες , αναφερουν ρητα οτι πρεπει να ειναι σε enclosed συστημα...

mmbuna
22-01-07, 17:30
Tricky has spoken...

:D I REST MY CASE, COUNSELOR...

johnny98130
22-01-07, 22:31
Απο 250 βατ και πανω , πας σε FC2 connection για DE λαμπες ... παρομοιο ειναι με το rx7s αλλα μαλλον αλλαζει η διαμετρος των ακροδεκτων ...

Γιατι σε προβληματιζει αυτο ? 150 βατ δεν θες ? (η πλειοψηφια των ΜΗ φωτιστικων) ...αρα RX7S . Αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα , pls διευκρυνισε το .

Ποσες λαμπες θα βαλεις ? Αν πας σε πανω απο μια , εγω θα ελεγα να αφησεις τις καμπανες και να πας σε κατι χωνευτο σαν αυτο :
http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=238
, που εχει και ετοιμο γυαλι UV block ...θα πρεπει να φτιαξεις μια ωραια κασα να βαλεις τα δυο φωτιστικα χωνευτα μεσα ... εχω ακουσει ανθρωπους να φτιαχουν τετοια φωτιστικα χρησιμοποιωντας γυψοσανιδα που κοβεται/κολιεται/βαφεται ευκολα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει ...μαλλον θα κανει μια χαρα αφου και οι ψευδοροφες (για τις οποιες προοριζονται) απο τετοιο υλικο ειναι . Φτιαχνοντας μια τετοια κασα , θα μπορεις να βαλεις/κρυψεις και ανεμιστηρες μεσα και θα την ανεβοκατεβαζεις ευκολα αφου θα ειναι παρα πολυ ελαφρια (με δεδομενο οτι θα εχεις remote ballast) .

Αν παρολα αυτα θες καμπανα , κατσε να το ψαξουμε να βρουμε μια full κλειστη ... οπως θα δεις και στο λινκ που σου εδωσα παραπανω για τις sylnania λαμπες , αναφερουν ρητα οτι πρεπει να ειναι σε enclosed συστημα...

Οκ βασιλη εισαι σαφεστατος...........επιμενω ομως για καμπανα οποτε αν βρεις καμια κλειστή σφυρα.