PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρο...cayman 50...Ευχαριστω


georgetax
17-01-07, 13:21
Γεια σας παιδιά λοιπόν από χτες είμαι κάτοχος ενός cayman 50 το οποίο είναι ένα από τα τυχερά δώρα από την κοπή της πίτας του συλλόγου την περασμένη Κυριακή.
Και θέλω να με βοηθήσετε όσων αφορά συνδυασμό ψαριών.το σίγουρο είναι ότι θέλω να βάλω μέσα ένα κοπάδι από σμηνόψαρα αλλά δεν ξέρω ποια κάνουν πραγματικό κοπάδι.διάβασα για αρλεκίνους για νέον κ.τ.λ.γι αυτό ζητάω την εμπειρία σας σε σμηνόψαρα(αριθμό, συνθήκες κ.τ.λ.) και επίσης τι άλλο θα μπορούσε να μπει αν φυσικά μπορεί να μπει με το είδος του κοπαδιού που προτείνετε.
Ευχαριστώ καταρχάς τον Σύλλογο για τον δώρο και κατά δεύτερον για της προτάσεις σας:p:p

soza
17-01-07, 13:39
Για τα λιτρα που εχεις.. ενα κοπαδακι τετρες θα ηταν οτι πρεπει.
Τα bleheri σχηματιζουν κοπαδακι και κινουνται παντα ολα μαζι. Τα ειχα πριν χρονια σε ενα ενυδρειο μου και ηταν πολυ εντυπωσιακα.
Ολα μαζι ... και δωστου περα δωθε :D :D

mikenuke
17-01-07, 20:26
Γιωργο ο συλλογος σε ευχαριστει για την παρουσια σου στην εκδηλωση και για την υποστηριξη σου αγοραζοντας λαχνους, τα λεφτα αυτα θα χρησιμοποιηθουν για το περιπτερο της εκθεσης ζωοτεχνιας και θα βοηθησουν το συλλογο να αναπτυχθει περισσοτερο.
Επι τη ευκαιρια να ευχαριστησουμε και ολους τους υπολοιπους φιλους για την παρουσια και την υποστηριξη τους!:smt038

georgetax
17-01-07, 20:54
εγώ σας ευχαριστώ.και ελπίζω και εγώ σιγά σιγά να συμβάλω όσο μπορώ σε οτιδήποτε.:p
παιδιά ξερει κανεισ απο αυτην την μαρκα ενυδρειων?έχει μεσα ενα μαυρο σφουγγαρι τι ειναι αυτο?εχει 4 θηκες
1)θερμοστάτης
2)μπλε σφουγγάρι
3)μαύρο σφουγγάρι και η αντλία
4)μπλε σφουγγάρι και από κάτω μακαρόνι

που να βάλω το βιολογικό υλικό?βοηθήστε βρε παιδιά

george
17-01-07, 21:48
To μαύρο σφουγγάρι είναι άνθρακας και δεν το χρειάζεσαι.
Για τα υπόλοιπα εδώ :
http://www.ferplast.com/marexeng/products/technicalcomponents/tabid/137/Category/165/Default.aspx#

Μέχρι και βίντεο έχει ;)

georgetax
17-01-07, 22:29
george χίλια ευχαριστώ όντως πολύ καλό.
μπορώ να αντικαταστήσω δλδ το μακαρόνι με βιολογικό υλικό.δεν θα είναι καλύτερα?

george
17-01-07, 22:40
To μακαρόνι είναι και μηχανικό (για να κρατάει τα χοντρά) και βιολογικό.
Τώρα εφόσον δε θα βάλεις τον άνθρακα μπορείς να βάλεις άλλο ένα σφουγγάρι.

georgetax
17-01-07, 22:48
πολύ σφουγγάρι θα παίζει.:p ευχαριστώ και πάλι george βγάζω το μαύρο σφουγγάρι και προσθέτω στην θέση του ακόμα ένα μπλε.
και για να το μπολιάσω μπορώ να βάλω μακαρόνι από το άλλο μου ενυδρείο θα βοηθήσει αρκετά και στον χρόνο στρωσίματος.
ωραία το λύσαμε αυτό τώρα να δούμε τι θα βάλουμε μέσα στα 40 λιτρα.:smt017:smt017:p

μαθαίνουμε σιγά σιγά

steady
17-01-07, 23:05
cardinal θα ταν μια ωραια επιλογη με ροδοστομους και κανα cory αν θες κατι κοινωνικο αν θες κατι αλλο συζιτιεται πχ νανοκιχλιδες taganica η puffer που σκευτομαι να παρω εγω σε ενα 20-30λιτρα!

georgetax
18-01-07, 00:15
steady ωραία και τα corys ωραία και όλα τα αλλά.θα δω τι θα φιλοξενήσω έχω ακόμα καιρο να το ψάξω.όπως είπε και η sonia θέλω κοπάδι " Ολα μαζι ... και δωστου περα δωθε ":p:p:p

mikenuke
18-01-07, 01:28
το δωστου περαδωθε ειναι για να εχεις μακρυ ενυδρειο!στο μικρο δεν εχει χωρο για σουλατσο

MiziGr
18-01-07, 02:27
Εγώ πάντως αρλεκίνους θα πρότεινα!!! Ειδικά με μια λάμπα που να έχει χρωματισμό προς το ροζ θα είναι πάρα πολύ ωραίοι!!!

stav
18-01-07, 07:45
Μπορεις επισης για να μπολιασεις το νεο σου ενυδρειο να στιψεις τα σφουγγαρια σου απο το παλιο ενυδρειο στα σφουγγαρια του νεου,συν το
μακαρονι που θα βαλεις απο το παλιο.

MiziGr
18-01-07, 10:09
Γιώργο φυτεμένο θέλεις να κάνεις;;;

georgetax
18-01-07, 15:07
το δωστου περαδωθε ειναι για να εχεις μακρυ ενυδρειο!στο μικρο δεν εχει χωρο για σουλατσο

λεμέ τώρα :p:p:p σχήμα λόγου έκανα σε 40 λιτ τι βόλτες να κάνουν

stav έτσι ακριβώς θα το κάνω όπως προτείνεις :)


MiziGr κανονικά δεν έπρεπε να μπαίνεις εδώ μέσα διάβασμα δεν έχεις???:D:D
ρε Δημήτρη δεν ξέρω αλλά κατά εκεί πάω για κοινωνικό κανένα κοπαδάκι κανένα cory και βλέπουμε γενικά τον συνδυασμό.δεν με απασχολεί αυτό με απασχολεί το φυτεμένο κατά ποσό είναι δύσκολο η όχι έχω ξεκινήσει διάβασμα ήδη στην αντίστοιχη κατηγορία θεμάτων.εσύ φυτεμένο δεν έχεις?πως τα πας μέχρι τώρα?υπόστρωμα έχεις έτσι δεν είναι?

caverman
18-01-07, 15:29
Για τα λίτρα αυτά θα σου πρότεινα ένα κοπάδι από 7 corydora pygmaeus ή 5 corydora nanus για τον βυθό. (με πολύ ψιλό χαλίκι ή άμμο )

Και για επάνω οποιοδήποτε μικρό tetra σου αρέσει σε κοπάδι των 6-8.


Εναλακτικά εάν δεν γίνει φυτεμένο θα σου πρότεινα neolamprologous multifasciatous με άμμο λίγες πέτρες και κελύφοι σαλιγκαριών για να κρύβονται.


Πάντα καλά,

Caverman.


Άντε να δούμε πότε θα κόψουμε την πίτα και κατά κάτ...:rolleyes: :smt026

georgetax
18-01-07, 16:15
caverman το τελευταίο είναι από λίμνη Tanganyikan???????
εμένα από corys μου άρεσε πολύ το Corydoras panda.τα αλλά ειλικρινά δεν τα έχω δει ποτέ.έχεις κάποιο σίτε για βοήθεια να τα δω?

caverman
18-01-07, 17:29
Ναί
δες εδώ:
http://www.cichlidrecipe.com/crp17.htm

και εδώ για τα cory

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=283


http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=267

Τα συγκεκριμένα cory που σου πρότεινα είναι τα μικρότερα που υπάρχουν. Τα panda γίνονται μεγαλύτερα οπότε με τα λίγα λίτρα που έχεις θα πρέπει να βάλεις λιγότερα ψάρια. Αλλά επειδή τα cory αισθάνονται ασφάλεια σε κοπάδι από 6 και πάνω καλό θα είναι να βάλεις μικρότερα και περισσότερα.
Τα nanus πιστεύω είναι ομορφότερα αλλά αυτά είναι γούστα.

Καλή συνέχεια.

georgetax
18-01-07, 18:59
caverman ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.:p
παιδιά ένα κοινωνικό πρέπει να έχει και φυτά , τα φυτά πρέπει να έχουν και co2 ακόμα και τα εύκολα?π.χ. Vallisneria nana ,Elodea densa ,Ceratophyllum demersum ,Anubias nana, Vallisneria spiralis
από φωτισμό έχω 1 *14w φτάνει?
εντάξει λίγο λίπασμα που και που το καταλαβαίνω.έχει πολλές απαιτήσεις?

MiziGr
18-01-07, 19:05
Γιώργο φυσικά και έχω διάβασμα και όπως με κόβω το GAB θα μου καταστρέψει την εξεταστική!!!!!! Ένας καλός τρόπος για να βρίσκεις τις φωτογραφίες των ψαριών που σε ενδιαφέρουν (τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ) είναι να πας στο www.google.com στην κατηγορία εικόνες και να πληκτρολογείς εκεί το όνομα του είδους που σε ενδιαφέρει!!!!! Το δικό μου τώρα θα στηθεί και όπως όλα δείχνουν θα γένει πυκνοφυτεμένο κοινωνικό!!!!

Tolis
18-01-07, 19:10
παιδιά ένα κοινωνικό πρέπει να έχει και φυτά , τα φυτά πρέπει να έχουν και co2 ακόμα και τα εύκολα?π.χ. Vallisneria nana ,Elodea densa ,Ceratophyllum demersum ,Anubias nana, Vallisneria spiralis
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

georgetax
18-01-07, 19:11
Ένας καλός τρόπος για να βρίσκεις τις φωτογραφίες των ψαριών που σε ενδιαφέρουν (τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ) είναι να πας στο www.google.com (http://www.google.com) στην κατηγορία εικόνες και να πληκτρολογείς εκεί το όνομα του είδους που σε ενδιαφέρει!!!!! Το δικό μου τώρα θα στηθεί και όπως όλα δείχνουν θα γένει πυκνοφυτεμένο κοινωνικό!!!!

ναι το ξέρω αυτό αλλά ζήτησα κάποιο site πιο εξειδικευμένο στα γατόψαρα π.χ. τουλάχιστον έτσι το εννοούσα εγώ από μέσα μου μάλλον:D:D
τι θα βάλεις μέσα πάω φυτά ωαρια?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
και να φανταστείς ότι την σελίδα αυτήν την διάβασα 40 φορές .έχετε δίκιο ότι και να πείτε.ειλικρινά χίλια συγνώμη.

georgetax
08-02-07, 21:12
μια ερώτηση παιδιά για έναν φίλο ο οποίος θέλει να βάλει μέσα σε 60 λιτ. αρλεκίνους ή ροδοστομους και corys. οι μετρήσεις που του έκανα στο νερό βρύσης είναι

kh 11
gh 16
ph 7
no3 12.5
αμμωνία 0
no2 0

τι λέτε μπορεί να κάνει την κίνηση για να βάλει αυτά τα ψαριά?πως μπορεί να ρίξει κάποια τιμή αν δεν είναι καλή?

georgetax
09-02-07, 13:16
σύντροφοι κανεις????δεν θελω να κανουμε καμια χαζομαρα που να βλαψει τα ψαρια

Liolios
09-02-07, 13:24
Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση σε δίαφορα fish indexes για να δεις ακριβώς τις συνθήκες που θέλουν τα ψάρια που αναφέρεις?;)

http://fish.mongabay.com/fish.htm
http://www.fishbase.org/search.php
http://www.fishprofiles.com/profiles/

Kostas G.
10-02-07, 09:55
Καλούτσικες είναι οι τιμές που αναφέρει...Το πρόβλημα είναι κυρίως τα νιτρικά που είναι ψηλά στο νερό βρύσης...Καλό θα ήταν να βάλει πολλά φυτά ωστε να απορροφούνται αρκετά νιτρικά και έτσι να είναι κάτω από 10 αν γίνεται...Φυτά όπως οι Vallisneria Ceratopteris και τα διάφορα stem plants κάνουν καλή δουλειά σε αυτό,όπως και τα επιπλέοντα φυτά...
Το ph,αν δεν θέλει να πάρει α.ο. που θα βοηθούσε και στα νιτρικά,μπορεί να το ρίξει με τη χρήση τύρφης είτε στο ενυδρείο,είτε σε μια δεξαμενή προετοιμασίας νερού...

georgetax
10-02-07, 18:14
οσον αφορα τα νιτρικα ειμαστε οκ θα βαλουμε ευκολα αλλα παρολο αυτα φυτα που τραβανε.τωρα για το ph θα δουμε,

ροδοστομοι :
pH: 5.0 - 7.6
Hardness: 5 - 12 dH

arlekinoi
pH: 5.5 - 7.2
Hardness: 5 - 12 dH

neon
pH: 5.0 - 8.0
Hardness: 1 - 18 dH

cory panda
pH: 6.0 - 7.5
Hardness: 2 - 25 dH

τα νεον φαινονται τα πιο κοντα στισ μετρησεις απο τα υπολοιπα σμηνοψαρα αλλα μου ειπαν οτι ειναι αρκετα ευαισθητα ισχυει κατι τετοιο??
.και στα υπολοιπα ειναι μεσα αλλα τι κανουμε με την dh,πωσ θα το κατεβασουμε?
Liolios ευχαριστω πολυ

Kostas G.
11-02-07, 11:58
Οι τιμές ph για τα ψάρια που έγραψες δεν ισχύουν(οι υψηλές,οι χαμηλές ισχύουν...)Όλα αυτά προτιμούν κατω από 7 ph...Το αν είναι ευαίσθητα είναι σχετικό.Αν τους προσφέρεις τις σωστές συνθήκες δεν είναι ευαίσθητα...
Το πια θα επιλέξεις εξαρτάται και από τη θερμοκρασία.Αν έχεις θερμοκρασία πάνω από 26 δεν μπορείς να βάλεις νεον,μπορείς όμως να βάλεις ροδοστομους...Αν θες να βάλεις C. panda,τότε μπορείς να βάλεις νεον,αλλά οχι ροδοστομους μια και τα Corydoras αυτά,όπως και η πλειοψηφία των Corydoras,προτιμά πιο κρύα νερά(22-25C).
Το ph με τύρφη το ρίχνεις εύκολα σε επιθυμητά επίπεδα...

georgetax
11-02-07, 12:05
και να φανταστείς ότι είχε κατασταλαξει σε corys panda και ροδοστομους.άλλα για δες και εδώ : ροδοστομοι (http://www.fishprofiles.com/files/profiles/569.htm) και εδώ για corys panda. (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=267)
όσον αφορά την θερμοκρασία που λες.αν τα έχει και τα δυο στους 25 δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα.τι λες kostas g.??? με την τύρφη διάβασα τα σχετικά ποστ και κατάλαβα τι πρέπει να κάνουμε

Kostas G.
11-02-07, 12:27
Οι ροδοστομοι προτιμούν τις πιο υψηλές θερμοκρασίες...Το fishprofiles δεν είναι και το πιο αξιόπιστο σε τέτοια θέματα...Για θέματα προέλευσης,θερμοκρασίας και ph->Mongabay και ίσως fishbase(όχι τόσο για θερμοκρασία) και στην περίπτωση γατόψαρων planetcatfish...
Δεν είναι καλό να κρατάμε ένα ψάρι μονίμως στο ανώτατο όριο θερμοκρασίας αλλά ούτε και στο κατώτατο και γιαυτό δεν τον θεωρώ καλό συνδυασμό.Γίνεται απλά δεν είναι και ο καλύτερος και αν δεν κάνω λάθος εμείς τον καλύτερο θέλουμε;) Επίσης οι ροδόστομοι είναι καλύτερο να κρατούνται σε λίγο μεγαλύτερες δεξαμενές λόγω κινητικότητας...

klaz
11-02-07, 12:35
Οι ροδοστομοι προτιμούν τις πιο υψηλές θερμοκρασίες...Το fishprofiles δεν είναι και το πιο αξιόπιστο σε τέτοια θέματα...Για θέματα προέλευσης,θερμοκρασίας και ph->Mongabay και ίσως fishbase(όχι τόσο για θερμοκρασία) και στην περίπτωση γατόψαρων planetcatfish...
Δεν είναι καλό να κρατάμε ένα ψάρι μονίμως στο ανώτατο όριο θερμοκρασίας αλλά ούτε και στο κατώτατο και γιαυτό δεν τον θεωρώ καλό συνδυασμό.Γίνεται απλά δεν είναι και ο καλύτερος και αν δεν κάνω λάθος εμείς τον καλύτερο θέλουμε;) Επίσης οι ροδόστομοι είναι καλύτερο να κρατούνται σε λίγο μεγαλύτερες δεξαμενές λόγω κινητικότητας...:smt058:smt023+-3

georgetax
11-02-07, 12:48
συμφωνώ Κώστα σε όλα αυτά που λες και ευχαριστώ για τις πληροφορίες των site να ξέρουμε και εμείς που να ψάχνουμε.
ωραία μέχρι εδώ και επειδή θέλουμε ότι καλύτερο όπως είπες τα corys θέλει να είναι στάνταρ μέσα στο ενυδρειο του.και αφού δεν μπορεί ροδοστομους θα βάλει νέον.τι αριθμό σε corys και τι σε νέον?πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλο?

Kostas G.
11-02-07, 13:00
6 από το καθένα που είναι το minimum για αυτά και δυστυχώς το max και για το ενυδρείο...
Το ενυδρείο καλό είναι να έχει άμμο ως υπόστρωμα για να μην τραυματίζονται τα μουστάκια των Corydoras αλλά και γιατί είναι πιο όμορφη...Μπορεί αν θέλει να το κάνει φυτεμένο μια και κάτι τέτοιο αρέσει και στα Corys...

Υ.Γ.:Σε ευχαριστώ Κώστα:smt058 ;)

georgetax
11-02-07, 21:53
θα βάλουμε χαλαζιακη άμμο και 3-4 είδη εύκολων φυτών.6 corys δεν είναι πολλά για τόσα λίτρα?είναι και μεγάλα τα panda( 5 cm )?ξέρω ότι πρέπει να είναι κοπάδι.λέτε να μην έχουν πρόβλημα?

Zorba_The_Freak
11-02-07, 22:08
Από φίλτρο, τι ακριβώς έχει?

georgetax
11-02-07, 22:11
ένα εσωτερικό βρήκε( από που δεν ξέρω ) με κυκλοφορητής 250 λιτ./ω και θήκες για μπλε σφουγγάρι και για βιολογικό υλικό το οποίο θα το προσαρμόσει με βεντουζακια στο πλαϊνό τζαμί

Kostas G.
12-02-07, 11:37
Καλά είναι 6 Corys σε αυτά τα λίτρα,δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα...
Αν το εσωτερικό φίλτρο είναι μικρό σε όγκο υλικών,θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο καλύτερο υλικό από τα μπλέ σφουγγάρια...Bio chem stars,κεραμικό μακαρόνι και Efisubrstrat,όλα είναι πολύ καλά...
Από φυτά θα σου πρότεινα Ceratopteris,Sagitaria subulata και κάποιο Echinodorus...Παρόλο που γίνονται μεγάλα δίχνουν πολύ ωραία ακόμα και σε μικρό ενυδρείο...Ότι θέλουν τα Corys...;) Και κάποια ψηλά ξήλα θα ήταν επίσης ωραία...

georgetax
12-02-07, 12:43
σε ευχαριστώ βρε Κώστα για όλες τις πληροφορίες:p

klaz
12-02-07, 12:50
εεεεμ,αφου μιλας με τον μαιτρ των γατοψαρων παγκοσμιως.....!!!!;)

georgetax
12-02-07, 13:27
εεεεμ,αφου μιλας με τον μαιτρ των γατοψαρων παγκοσμιως.....!!!!;)

το ξέρω και αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω τον Κώστα και δεν κάνω οτιδήποτε πριν μάθω τι είναι καλύτερο για τα ψάρια.το κακό που είδα σήμερα είναι ότι υπάρχει χώρος για βιολογικό υλικό αλλά όχι για να βάλουμε την τύρφη.είναι πρόβλημα αυτό.υπάρχει κανείς άλλως τρόπος μιας μικρής πτώσης ph?

Kostas G.
12-02-07, 13:37
Αυτό σημαίνει να σε αγαπάνε....:D

Μπορείς να τη βάλεις σε άλλο μικότερο φιλτράκι,ή και σκέτη μέσα στο ενυδρείο(σε κάλτσα υλικών,εκτός και αν δεν σε πειράζει να υπάρχει στο πυθμένα,και αυτό γίνεται)...Το φιλτράκι αυτό δεν χρειάζεται κάν να κινείται από αντλεία,και ένα φιλτράκι που κινείται από αεραντλεία κάνει.

Υ.Γ.:Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια:smt058 αλλά κόψτε κάτι,είπαμε,όχι και παγκοσμίως...:D