PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivarium


gwgw
15-01-07, 13:08
θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας, αν ξερει καποιος για vivarium-vivaria
εαν υπαρχουν στην αθηνα εξειδικευμενα πετ σοπ,
που μπορουν να βρεθουν τα φυτα,
τι εξοπλισμος χρειαζεται, αν υπαρχει καποια σελιδα (εγγυημενη, γιατι σελιδες υπαρχουν πολλες)

γενικα αν υπαρχει καποιος που να εχει εμπειρια στο θεμα...:)

Kostas G.
15-01-07, 15:35
Απότι ξέρω δεν υπάρχουν εξειδικευμένα καταστήματα στην Ελλάδα για Vivarium και επίσης δεν ξέρω να υπάρχει κανένα κατάστημα που να πουλάει φυτά Vivaria...
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα,μια και μου αρέσουν πολύ τα τροπικά φυτά και άρα και τα Terraria και τα Vivaria,το καλύτερο site που πουλάει φυτά για τέτοια χρήση είναι το www.blackjungle.com (http://www.blackjungle.com)
Έχει διάφορα και σπάνια και δυσέυρετα φυτά και επίσης έχει και ένα πολύ ωραίο παράδειγμα Vivarium και δείχνει μάλιστα και πως το στήνεις με λεπτομερείς φωτό.Το συγκεκριμένο είναι κατα την γνώμη μου το πιο όμορφο που έχω δει και θα ήθελα να έχω...

TaitO
15-01-07, 15:46
http://www.vivaria.nl/

Έχει και σαρκοφάγα φυτά να βάλεις μέσα :Ρ

frits
15-01-07, 15:59
Και εγώ το παλεύω για ένα palludarium, αλλά στην Ελλάδα λίγα βρίσκεις...
Δες εδώ
http://home.wanadoo.nl/v.a.kroon/terracom/main.htm
και εδώ
http://members.chello.nl/j.pietersma9/index_eng.htm
και εδώ
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2006.cgi
για να πάρεις ιδέες ;)

Carebean pirate
17-01-07, 16:41
;) Γενικά αυτά τα φυτά θέλουν υγρασία, καλό χώμα που να είναι πάντα υγρό, φωτισμό uva-b (το καλοκαίρι δεν είναι ανάγκη, βάλτα στο φως του ήλιου)...

gwgw
17-01-07, 16:53
εχω ενα γνωστο που δουλευει στην ολλανδια σε εταιρεια με λουλουδια..οποτε ισως βολεψει να κανω παραγγελια απο εκει, φυτα και λουλουδια....
αλλα αυτο θα παρει λιγο καιρο...

ακομη το σκεφτομαι ομως..
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας...

steady
17-01-07, 23:41
ειχα μια dionea καποτε δεν ειναι εξαιρετικα δυσκολα φυτα απλα θελουν ψηλες θερμοκρασιες και τα πειραζει το χλωριο θελουν απιονισμενο νερο και ταισμα μια φορα το μηνα φερνει το ικεα που και που

gwgw
18-01-07, 09:50
πωπω..αληθεια?
καλα και τι το ταιζες?

εμενα με προβληματιζει ποιο πολυ ο εξοπλισμος, και το πως θα στηθουν ολα μεσα..

TaitO
18-01-07, 10:04
Πάρε κανα έτοιμο με πλαστικά φυτά μωρέ να τελειώνεις ... :Ρ

Εγώ είχα 12 Σαρκοφάγα.... πριν 5 χρονάκια (τα είχα πάρει από την Ανθοέκθεση στην Αθήνα)

Nepethes
Dionaea
Κάτι σαρκοφάγες ορχιδέες
sarracenia

Δυστυχώς όμως θέλουν όλα αυτά Θερμοκηπιάκι για να αντέξουν...

gwgw
18-01-07, 10:27
Πάρε κανα έτοιμο με πλαστικά φυτά μωρέ να τελειώνεις ... :Ρ
:D:D:D


Δυστυχώς όμως θέλουν όλα αυτά Θερμοκηπιάκι για να αντέξουν...


αυτο ειναι που με προβληματιζει..οτι θελουν εγκατασταση γερη..:confused::confused::confused:

deMetrIs
18-01-07, 10:42
και εγω έχω το αγαπημένο μου είναι αυτο CEPHALOTUS FOLLICULARIS:p

Carebean pirate
18-01-07, 11:08
Έχω και εγώ bogplants που μοιάζουν πολύ στα nepentheses..?:smt016

gwgw
18-01-07, 11:35
και εγω έχω το αγαπημένο μου είναι αυτο CEPHALOTUS FOLLICULARIS:p

καλα αυτο πως το διατηρεις..? δε θελει ειδικες συνθηκες?

deMetrIs
18-01-07, 11:52
το εχω στο δωματιο μου σε ενυδρειακι με καλο φωτισμο λιγο νερακι απο κατω για να υπαρχει υγρασία και το νερο που το δινω ειναι απο α.ο ;) και το ταΪζω μια φορα το μηνα ενα εντομο (αν και νομζω τρωει απο μονο του κουνουπια ).

gwgw
18-01-07, 12:31
δηλ οπως ειναι το ενυδρειο ριχνεις νερο ετσι χυμα να υπαρχει (λιγο βεβαια)και αυτο ειναι στην γλαστρουλα του?

αν υποθεσουμε οτι θελεις να βαλεις στο μισο ενυδρειο τετοια, να τα φυτεψεις δηλ..αυτο πως θα μπορουσε να γινει...?

deMetrIs
18-01-07, 13:24
δηλ οπως ειναι το ενυδρειο ριχνεις νερο ετσι χυμα να υπαρχει (λιγο βεβαια)και αυτο ειναι στην γλαστρουλα του?

αν υποθεσουμε οτι θελεις να βαλεις στο μισο ενυδρειο τετοια, να τα φυτεψεις δηλ..αυτο πως θα μπορουσε να γινει...?
ναι μεσα στην γλαστρουλα του ειναι.
για να τα βαλεις φυτα γεμιζει το ενυδρειο με ενα μιγμα τυρφη με λιγη αμμο και τα φυτευεις οπως τα κανονικα απλως θα θελουν περισσοτερο νερο και συνεχως βρεγμενο το χωμα τους και κυριοτερο καλο φωτισμο!
δες αυτο το βιτεο http://www.youtube.com/watch?v=pImjJpGGU2Q απιθανο!

steady
18-01-07, 13:53
βαζεις σε ενα μικρο τανκ χωμα ανακατεμενο με αμμο
φωτισμος σαν αυτος που θελουν τα φυτα του ενυδρειου πχ grolux
ποτιζεις καθημερινα με νερο απιονισμενο<αυτο για το σιδερο>
τα φυτα αυτα θελουν υγρασια θερμοτητα και νερο!μια φορα το μηνα βαζεις ενα εντομακι στη δαγκανα του υπαρχουν και σε πετσοπ ζωντανα πχ γρυλοι
που τα χουν να ταιζουν σαυρες...!δεν ειναι τιποτα το δυσκολο!τανκ νερο φως χωμα αυτα!

Carebean pirate
18-01-07, 16:11
δεν ειναι τιποτα το δυσκολο!τανκ νερο φως χωμα αυτα!

Λάθος....!:smt078
Μερικα από αυτα τα φυτά τον χειμώνα πέφτουν σε χειμερία νάρκη (όταν έρθει αυτή η ώρα τα βάζεις μέσα σε ένα σακούλι με αέρα και το βάζεις σε ένα κρύο μέρος)
Θέλουν συχνά νερό από α.0 και φωτισμό από λάμπες uva-b και όχι από κατευθείαν από πάνω τους....+-6

rita
18-01-07, 16:14
θα ηταν συνετο να διορθωνες τις εκφρασεις τυπου :smt078 ....
δεν μαθαινεις με τπτ τελικα.

gwgw
18-01-07, 16:31
βαζεις σε ενα μικρο τανκ χωμα ανακατεμενο με αμμο
φωτισμος σαν αυτος που θελουν τα φυτα του ενυδρειου πχ grolux
ποτιζεις καθημερινα με νερο απιονισμενο<αυτο για το σιδερο>
τα φυτα αυτα θελουν υγρασια θερμοτητα και νερο!μια φορα το μηνα βαζεις ενα εντομακι στη δαγκανα του υπαρχουν και σε πετσοπ ζωντανα πχ γρυλοι
που τα χουν να ταιζουν σαυρες...!δεν ειναι τιποτα το δυσκολο!τανκ νερο φως χωμα αυτα!

ωραια αυτο μου φαινεται ευκολο, τη θερμοτητα ομως πως τη διατηρεις εκει που θες, εχετε ειδικους θερμοστατες? πχ σαν αυτους για τα ιγκουανα?

gwgw
18-01-07, 16:32
ναι μεσα στην γλαστρουλα του ειναι.
για να τα βαλεις φυτα γεμιζει το ενυδρειο με ενα μιγμα τυρφη με λιγη αμμο και τα φυτευεις οπως τα κανονικα απλως θα θελουν περισσοτερο νερο και συνεχως βρεγμενο το χωμα τους και κυριοτερο καλο φωτισμο!
δες αυτο το βιτεο http://www.youtube.com/watch?v=pImjJpGGU2Q απιθανο!

τελειο βιντεο...:):):):)

steady
18-01-07, 20:57
σε χειμερια ναρκη ΔΕΝ πεφτουν δεν ειναι θηλαστικα ουτε ζωα..!απλα θες να πεις οτι αν τα χεις στο κρυο ΤΟΤΕ ξεραινονται και ξανα οταν ερθει το καλοκαιρι ανθιζουν!το καλοκαιρι μπορεις να το χεις απλα σε μια γλαστρα στον ηλιο το νερο της α.ο ειναι το ιδιο με το απιονισμενο το ιδο πραγμα αν δεν κανω λαθος!δεν τα πειραζει ομως η σκληροτητα τα πειραζει το χλωριο!δεν σημαινει αν εχεις τετοια φυτα πρεπει να χεις και α.ο!η θερμοκρασια απο καπου στους 22 και πανω ειναι οκ δεν ειναι τοσο ευαισθητα στη θερμοκρασια απλα αν εχουν υψηλη θερμοκρασια θα βοηθησει στο να παρουν το ομορφο κοκκινο χρωμα εφοσον εχουν και καλο φωτισμο!δεν θελει θερμοστατες και τετοια!

deMetrIs
18-01-07, 21:39
σε χειμερια ναρκη ΔΕΝ πεφτουν δεν ειναι θηλαστικα ουτε ζωα..!απλα θες να πεις οτι αν τα χεις στο κρυο ΤΟΤΕ ξεραινονται και ξανα οταν ερθει το καλοκαιρι ανθιζουν!το καλοκαιρι μπορεις να το χεις απλα σε μια γλαστρα στον ηλιο το νερο της α.ο ειναι το ιδιο με το απιονισμενο το ιδο πραγμα αν δεν κανω λαθος!δεν τα πειραζει ομως η σκληροτητα τα πειραζει το χλωριο!δεν σημαινει αν εχεις τετοια φυτα πρεπει να χεις και α.ο!η θερμοκρασια απο καπου στους 22 και πανω ειναι οκ δεν ειναι τοσο ευαισθητα στη θερμοκρασια απλα αν εχουν υψηλη θερμοκρασια θα βοηθησει στο να παρουν το ομορφο κοκκινο χρωμα εφοσον εχουν και καλο φωτισμο!δεν θελει θερμοστατες και τετοια!
να συμφωνήσω με τον steady και να συμπληρώσω ότι όσο πιο μικρα ειναι τα φυτα τόσο ποιο ευκολα μπορεις να τα ξεγελασεις και αν τους δωσεις συνθηκες καλοκαιριου θα νομιζουν οτι ειναι καλοκαιρι αλλά όσο ποιο πολυ μεγαλώνουν τοσο πιο δυσκολα ξεγελιούντε και ετσι ανaγκαστηκά ξερενονται:( και περιμενουμε μεχρι το καλοκαιρακι να ξανανθισουν. επισης κατι άλλλο που τα ενοχλει στο νερο είναι τα νιτρικά που δεν πρέπει να υπάρχουν-τα νιτρικα τα πέρνουν απο τα εντομα που τρώνε.

Θανάσης
18-01-07, 22:57
λίγα λογάκια για αυτά τα περίεργα και πανέμορφα φυτά......
ειχα και εγώ κάποτε αλλά δεν τα ευνοούσαν οι συνθήκες του σπιτιού μου....:(

καταρχάς δεν είναι ζώα και δεν χρειάζεται να τα ταΐζετε!!αυτά εξελίχθηκαν με αυτόν τον μηχανισμό ως άμυνα προς τα διάφορα έντομα .Επίσης ότι χριάζονται τα εξασφαλίζουν μέσω της φωτοσύνθεσης και του εδάφους.....
Επιπροσθέτως δεν είναι παιχνίδια (ιδιαίτερα οι διωναιες ) και δεν κάνει να παίζεται με αυτά καθώς τα εξασθενείτε και στις διωναιες χαλάτε τα φύλα.....

το καλοκαίρι καλό είναι να ψεκάζονται κάθε μέρα ,να μήν ξερένονται....και άμα βγάλουν λουλούδια ΚΟΨΤΕ τα γιατί μετά θα μαραθούν!!! εκτός αν θέλετε να κρατήσετε τα σπόρια

Επίσης τα περισσότερα ειδη(κανατοειδη) δεν τρώνε τα κουνούπια αλλά αντιθέτως μερικές φορές τα ευνοούν αφήνοντας να μεγαλώσουν μέσα τους οι προνήφες τους!!

αυτά.....

deMetrIs
18-01-07, 23:00
λίγα λογάκια για αυτά τα περίεργα και πανέμορφα φυτά......
ειχα και εγώ κάποτε αλλά δεν τα ευνοούσαν οι συνθήκες του σπιτιού μου....:(

καταρχάς δεν είναι ζώα και δεν χρειάζεται να τα ταΐζετε!!αυτά εξελίχθηκαν με αυτόν τον μηχανισμό ως άμυνα προς τα διάφορα έντομα .
οχι, νομιζω εξελήχθηκαν ετσι για να πέρνουν τα νιτρικα που απαιτούν.

Mariel
19-01-07, 02:00
αν θυμαμαι κι εγω καλα απο οταν ειχα διαβασει γι'αυτα,ειναι μηχανισμος οντως για να παιρνουν το αζωτο που τους χρειαζεται.

gwgw
19-01-07, 09:43
φωτισμο ποσες ωρες?

steady
19-01-07, 11:25
κανα 10αρι καλα ειναι;)

gwgw
19-01-07, 11:32
ευχαριστω....!!!
μη νομιζετε ομως οτι τελειωσαν οι αποριες μου...χεχε

steady
19-01-07, 12:44
μη νομιζετε ομως οτι τελειωσαν οι αποριες μου...χεχε μη νομιζεις οτι τελειωσε η ορεξη μας να απαντησουμε...χεχε!:D

Carebean pirate
19-01-07, 13:10
Πέφτουν σε χειμερία νάρκη, το δίαβασα στο ίντερνετ.....

Tolis
19-01-07, 14:38
Αυτο το ιντερνετ....

deMetrIs
19-01-07, 14:44
Πέφτουν σε χειμερία νάρκη, το δίαβασα στο ίντερνετ.....
που ακριβος? να το διαβασουμε και εμεις.

Carebean pirate
19-01-07, 15:15
Θα το βρω και θα σας το δείξω

kastmaniac
22-01-07, 09:41
Για ρίξτε και μια ματιά εδώ συνάδελφοι....

http://www.smeghomegarden.com/English/HomeUk.htm

καλούτσικο δεν είναι;

kastmaniac
22-01-07, 09:51
Τιμή καταλόγου: 1.426€

Ναι, ναι καλά ακούσατε 1.426€ (χωρίς την βάση η οποία έχει επιπλέον χρέωση) :D :D :D

Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να πετύχω (έχω άκρη...) καλύτερη τιμή απο του καταλόγου! Μπορούμε να τους το "φάμε" γύρω στα 1250€.....

Τσάμπα πράμα σαν να λέμε.......:) :) :)

Είναι πάντως φανταστικό!!!!!

frits
22-01-07, 15:42
πολύ όμορφο, αλλά η τιμή... να παραγγείλουμε καμιά ντουζίνα για το σόι :D

steady
22-01-07, 20:01
θα παρω και γω 3-4!!:D :D

Carebean pirate
25-01-07, 15:42
Όταν κάτσεις και το μελετήσεις δε θα ήταν και πολύ δύσκολο να φτιάξεις ένα, κατα τη γνώμη μου...:smt045