PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή αρχή


skippergr
12-01-07, 16:43
Εδώ και καιρό σκεφτόμουν τη εισαγωγή μου στο θαυμαστό κόσμο των δίσκων έχω στη κατοχή μου δύο ενυδρεία 120 + 75 φυτεμένα και συνολικά εδώ και 2 χρόνια ασχολούμαι με το σπορ

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου να ασχοληθώ με το θαυμαστό κόσμο των δίσκων γι΄ αυτό θα χρειαστώ τη πολύτιμη βοήθεια σας έτσι ώστε να γίνει σωστό ξεκίνημα

Έχω ήδη στη κατοχή μου συσκευή α/ο, ph controller, 2KG co2 έτσι έχω πιστεύω το 50% του απαραίτητου εξοπλισμού

Σκέπτομαι τη αγορά του ΡΙΟ 400 με όλο του τον εξοπλισμό ή όχι και συμπληρωματικά το φίλτρο 2028 + 2???
Φυσικά θα είναι πυκνοφυτεμένο με φυτά που θα μπορούσα να συνδυάσω αφού βέβαια έχω διαβάσει τα προτεινόμενα αλλά όχι μόνο αυτά .....

Αν επιλέξω το φωτισμό του έρχεται με 2χ36 + θερμαντικό σώμα 300w + jumbo φίλτρο του

Τι άλλο κατά την εμπειρότερη γνώμη σας θα χρειαστώ μήπως να ακυρώσω το βασικό του εξοπλισμό και να προσθέσω Τ5 και πόσα W
Θερμαντικό σώμα είναι αρκετό ?
Και πολλά ακόμη ???????????????????????????????????

Από συνδυασμό και αριθμό ψαριών σκέφτομαι όχι βέβαια όλα μαζί το πολύ 6 δίσκους μερικούς καρδινάλιους και ?????????? (καμιά γαριδούλα ίσως κάποιος να κάνει και τη βρομοδουλειά) Klaz μη κρύβεσαι και για σένα χτυπά η καμπάνα:smt031

mikele
13-01-07, 19:16
καλο το ενυδρειο που σκεφτεσαι να παρεις και χρειαζεσαι και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο....(ψαξε λιγο εχει και η τετρα πολυ καλη σειρα για τετοια ενυδρεια ) ..... και ο δικος σου εξοπλισμος ειναι ενταξη...το θεμα ειναι να σου αρεσουν πραγματικα οι δισκοι και να ασχοληθεις μαζι τους ...οπως καθε ψαρια ετσι και αυτα εχουν τις ομορφες στιγμες τους ....ξεκινα με παρα παρα πολυ καλο στρωσιμο των φιλτρων και στη συνεχεια τα λεμε ...υπαρχουν παιδια εδω με αρκετη εμπειρια και μερακι που θα βοηθησουν.....

skippergr
04-02-07, 12:47
φυσικά περιμένω αρκετά φυτά ακόμη
προσθήκη φωτισμού σύνολο 4χ36

klaz
04-02-07, 14:14
ομορφο το ενυδρειο σου.
ισως γινει ακομη ομορφοτερο με την προσθηκη στο πισω μερος ορισμενων εχινοδορων....
και παλι μπραβο σου και απο μενα ..πολυ ομορφο.!!
ΥΓ.......δεν κρυβομαι,απλα ακομη αναρρωνω.....

skippergr
23-02-07, 21:45
Νέα φώτο μετά το φύτεμα περιμένω τα σχόλια σας έτσι ώστε να γίνει όσο καλύτερο μπορεί για να υποδεχτεί τους νέους του κατοίκους

leonm
23-02-07, 22:00
Μπράβο πολύ ωραίο ενυδρείο, πολύ καλό ξεκινημα!
Για "γρασιδι" αυτό που φαίνεται είναι tenellus ?
Το μόνο που θα σούλεγα να ξανασκευτείς είναι για τη leucocephala (αν το είδα καλά) λόγω "ακατάστατης" εμφάνισης και ριζών...Καλή συνέχεια

skippergr
23-02-07, 22:10
Σ΄ ευχαριστώ πολύ δεν σου κρύβω ότι έριξα πολλές ματιές στο ενυδρείο σου το οποίο μου αρέσει ιδιαιτέρα σε σχέση με το γρασιδάκι είναι tenellus και ο λόγος που το επέλεξα είναι διότι είναι της γνωστής οικογένειας ο φωτισμός βέβαια είναι αρκετός 6χ36 με σταδιακά άναμμα και σβήσιμο για την leucocephala έχεις απόλυτο δίκιο η θέση της είναι προσωρινή θα μεταφερθεί σε ένα από τα υπόλοιπα ενυδρεία απλά στη παρούσα φάση που βρίσκετε το ενυδρείο ήθελα περισσότερη σκια για τα δισκάκια έως ότου μεγαλώσουν λίγο τα υπόλοιπα φυτά και η vellisneria που βρίσκεται από πίσω

leonm
23-02-07, 22:31
Εχεις 6χ36w όμως η φωτογραφία είναι πολύ σκοτεινή για τόσο φως και αδικεί το ενυδρείο σου.Κάποια στιγμή θάπρεπε κάποιοι να μας κάνουν μαθήματα φωτογράφησης...Λίγη moss σε μερικά ξύλα θάδειχνε πολύ ωραία.

skippergr
24-02-07, 08:00
ο φωτισμός αποτελείται από 4χ arcadia trop και 2χ arcadia fw φυσικά γίνεται χρήση τύρφης λόγω δίσκων για την παροχή χουμικών και ιχνοστοιχείων
η σειρά τοποθέτησης είναι από εμπρός προς τα πίσω λευκή, ροζ ροζ λευκή ροζ ροζ κάθε πρόταση δεκτή