PDA

Επιστροφή στο Forum : 40 lt ότι μπορούν κάνουν (Παρουσίαση)


spdm
12-01-07, 12:36
Χαιρετώ την ομάδα του G A B
Μετά από διάφορες ατυχίες και ταλαιπωρία (ευχάριστη) παρουσιάζω το ενυδρειακι με το οποίο ξεκινάω .
Μέγεθος 40lt
Εξοπλισμός

Φίλτρο Shark ADV 600 (Μισό σφουγκαρακι μισό μακαρόνι)
Θερμοστάτης Jager 50w
Αεραντλία

Υπόστρωμα

Λευκή άμμος
Χαλίκι 3-4mm (Τοποθετημένο στο πίσω μέρος με διαχωριστικό παρτεράκι από φελιζολ για με σκοπό την τοποθέτηση φυτών background foto 2)
Φυτά

Valisneria Americana (παρτερακι)
Valisneria spiralis (παρτερακι)
Mikrosorium Pteropus (Δεμένη σε πέτρα λαβα)
Κάτοικοι

5 neon tetra
1 pleco (?)
2 Ram (Μπορεί ζευγάρι ποιος μπορεί να είναι σίγουρος)
(Ξέρω ότι μπορεί να το παράκανα):smt086

40 lt είναι αυτά ότι μπορούν κάνουν , περιμένω τις παρατηρήσεις σας

ps : Όλοι ελπίζουν σε μεγαλύτερο ετοιμάζεται (200lt)

Spiros:D

TaitO
12-01-07, 12:42
Μπορούν και περισσότερα φίλε μου ;)

Βάλε φυτό μέσα , μην τα φοβάσαι ;)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15019

frits
12-01-07, 12:52
Μου αρέσει, τα νέον θα περνάνε καλά εκεί ;)

thanosatha
12-01-07, 13:02
Μου αρέσει, τα νέον θα περνάνε καλά εκεί ;)
Δεν ειμαι σιγουρος για τα ram ομως...:-?

Juan
12-01-07, 13:30
Καλώς ήρθες Σπύρο :D

Αυτό το 'κολπάκι' με το παρτέρι δεν το έχω ξαναδεί...μπράβο.
Μετά από λίγο καιρό που θα ασχοληθείς περισσότερο θα δεις ότι, ακόμα και στα 40 λίτρα θα μπορείς να κάνεις ακόμη πιο ωραία πράγματα και ότι θα βελτιώνεσε συνέχεια.
Για ξεκίνημα πάντως, είναι πολύ ωραίο !

Υ.Γ. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις φωτογραφίες από τα rams εδώ και να μάθεις το φύλο τους ;)

Pritanis
12-01-07, 13:35
εισαι μερακλης και φαινεται...... εξυπνη κινηση το παρτερακι....... Τωρα αν θες τη γνωμη μου οι πετρες σου θελουν δουλεια ακομα για να εχεις ομορφο αποτελεσμα..... Προσπαθησε να βαλεις και καμια ριζα και πλεξτην με τις πετρες ...... Κρυψε το φιλτρο με ψηλο και γρηγορο φυτο (μια υγροφυλλια ή μια ντοματια ειναι οτι πρεπει.......)

spdm
12-01-07, 13:54
Παιδια ευχαριστώ για τα σχολια σας . Συνεχιστε οτι και να ειναι
Μια και προσφερθηκατε για αναγνωριση αν μπορειτε βγαλτε άκρη εχω διαβαση τα παντα για κοκκινες κοιλιες μεγαλα πτερίγια κ.α δεστε και πεστε (δεν βοηθουν πολη το ξερω)

ps: Τα φυτακια τωρα μεγαλωνουν ειδικα η valisneria εχει κανει επιθεση σε φαση που πηδιξε και απο το παρτερι δε ξερω μη βγει και εξω στο μπαλκονι οπως παει:eek:

serifios
12-01-07, 15:56
χωρις να ειμαι σιγουρος το πρωτο ειναι αρσενικο λογω μακριων και μυτερων φτερων,το αλλο η φωτο ειναι πολυ θολη. αν μπορει να βοηθησει κανας παλιοτερος.

MiziGr
12-01-07, 16:38
Καλώς ήλθες στην παρέα!!! Αυτό που έκανες είναι απίστεφτο προσωπικά (αν εξαιρέσεις ίσως λίγο τις πέτρες όπως τόνισε και ο pritanis) το θεωρώ φοβερή δουλειά. Μου έδωσες κίνητρο για το 50άρι μου που έχει μόνο υπόστρωμα (ψιλό χαλίκι) και τίποτα άλλο. Να ρωτήσω και κάτι... Την άμμο από πού την αγόρασες;;;

Tolis
12-01-07, 17:09
Εγω βλεπω και 2 κορυδορας.
Αν αλλαζεις νερο συχνα, και βαλεις και ενα γκρουπακι φυτα ταχειας αναπτυξης να βοηθανε το φιλτρο, και τα ραμ βγουν ζευγαρι, ή εστω δεν τσακωνονται, οριακα εισαι οκ.
Κρυψε το φελιζολ με μερικες πετρες και φτιαξε στα ραμ μια σπηλια.

thanosatha
12-01-07, 17:42
...και τα ραμ βγουν ζευγαρι, ή εστω δεν τσακωνονται...
Δυσκολο το βλεπω αν δε βγουν ζευγαρι να μην πεφτει ξυλο (εκτος αν μιλαμε για αρσενικο-θηλυκο που απλα δεν εγινε ζευγαρι). Οποτε σε τετοια περιπτωση νομιζω οτι το ορθο θα ηταν να φυγει το ενα απ΄τα δυο. Για παρακαλουθησε τα λιγο...

JONNY
12-01-07, 18:16
Παρα πολυ καλη προσπαθεια και θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,παιξε λιγο με ριζουλες και φυτα ταχειας και οχι μονο.
Ωραια πατεντα με το παρτερακι και για μεγαλυτερα ενυδρεια,ομως δεν ξερω αν τα corydoras αφησουν το χαλικακι στη θεση του!
Παντος μπραβο και προχωρα:smt023 .

spdm
15-01-07, 09:24
Παιδιά ευχαριστω για τα σχολια σας βοηθουν πολή.

Η αμμος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο πιστευω οτι βρισκεται ευκολα. Δεν ξερω αν πρεπει να πω το καταστημα παντω την πειρα απο τη Λ Αλεξανδρας (το γνωστο Pet)
Οσο αφορα τα Ram εχεται δικιο δεν εχει βγει ζευγαρι και το τι ξυλο και κυνηγητο πεφτει δε λεγεται .
Τι μπορω να κάνω? Να τα δώσω το ενα δεν έχω κάποιον .
Να φτιαξω σπηλίες θα ηρεμήσουν?
Αν τους βάλω θυλικό? (Αν το πετυχω)
Ευχαριστώ
Σπύρος

Blanch
15-01-07, 11:54
Ενδιαφέρον ενυδρειάκι! :p

Σε ό,τι αφορά άλλα θέματα εκτός της παρουσίασης, όπως οι συνθήκες που θέλουν τα ψάρια ή η συμπεριφορά τους, ας ανοίγουμε νέο θέμα στην ανάλογη κατηγορία. ;)

Access
15-01-07, 15:40
Όμορφο:p :p μου αρέσει η ιδέα με το παρτέρι, :D θα δείξει ακόμα καλλίτερο με περισσότερα φυτά.
Φιλικά,

Εύα