PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος Ενυδριου???


monomaxos_lover
11-01-07, 12:30
Θέλω να καθαρίσω τον βυθό του ενυδρίου μου που εχει χαλικάκι
Εχει μέσα εναν μονομάχο
Θερμοστατη, φιλτρο και ενα ψευτικο φυτο
πως μπορω να το καθαρισω
η πρωτη μου σκεψη ηταν να το αδειασω τελειως και να καθαρισω το χαλικι και να το ξαναγεμισω αλλα δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στο φιλτρο ( συν το οτι θα μεινει και το ψαρι πολλες ωρες εκτος δεν εχω αλλο ενυδριο για να τον βαλω)
Διάβασα για σκουπες βυθου, τι ειναι και πως δουλευουνε???
Μπορειτε να με βοηθήσετε???

Apostolis
11-01-07, 12:38
1. Βάζεις τον μονομάχο σε ένα βαζάκι με νερό του ενυδρείου
2. Βάζεις το φιλράκι σε ένα άλλο δοχείο (που δεν έχεις χρησιμοποιήσει χλωρίνες κλπ) με νερό του ενυδρείου να δουλεύει.
3. Καθαρίζεις το ενυδρείο με την άνεσή σου.

Σκούπα βυθού ΔΕ νομίζω οτι χρειάζεσαι...

monomaxos_lover
11-01-07, 12:48
δεν θα εχει προβλημα ο μονομαχος γιατι μεχρι να ξαναφερω το νερο στη θερμοκρασια που τον εχω (24-25 c) θα μεινει παααρα πολυ ωρα εκτος εστω και στη γυαλα με το παλιο νερο??

Apostolis
11-01-07, 12:53
κοίταξε... κανονικά η διαδικασία που περιγράφεις παίρνει 15 λεπτά... αν την κάνεις 2-3 μέρες, τότε μπορεί να έχει και πρόβλημα...

monomaxos_lover
11-01-07, 12:58
ναι η διαδικασια θα παρει 15 λεπτα αλλα θα βαλω φρεσκο νερο απο τη βρυση (παγωμενο) και θα πρεπει να το φτασω σε μια σωστη θερμοκρασια μεχρι να ξαναβαλω το ψαρι μεσα (αν κανω καπου λαθος διορθωσε με)
οποτε δεν θα μεινει αρκετα εκτος ενυδριου?

Strahos
11-01-07, 12:59
προετοίμασε το νερό σε θερμοκρασία που θέλεις

Apostolis
11-01-07, 13:01
...και γιατί να το περιμένεις τον θερμαστάτη να το ζεστάνει?
Ζέστανε το νερό σε μία κατσαρόλα και "φέρ'το" στη θερμοκρασία που θα έχει και το νερό του μονομάχου...! :smt115

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ το αντιχλώριο... έτσι? ;)

Strahos
11-01-07, 13:02
ή άναψε λίγο τον θερμοσίφωνα, πάρε μιά λεκάνη και με ένα θερμόμετρο ρίχνε ζεστ'ο-κρύο μέχρι να πετύχεις θερμοκρασία, βάζεις αντιχλώριο και είσαι οκ

Apostolis
11-01-07, 13:04
ή άναψε λίγο τον θερμοσίφωνα

Άσε, γιατί υπάρχουν διαφωνίες απο μερικούς για τον θερμοσίφωνα για χαλκό, αμίαντο κλπ... τόσα λίγα λίτρα κουμαντάρονται και με κατσαρόλα! ;)

thanosatha
11-01-07, 13:04
ή άναψε λίγο τον θερμοσίφωνα
Προτιμω τη λυση με την κατσαρολα. Αν ο θερμοσιφωνας ειναι και παλιος...

Strahos
11-01-07, 13:05
πάω πάσο... :D

monomaxos_lover
11-01-07, 13:07
σωστο και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!
απλες λυσεις που δεν περνουν απο το μυαλο........
Αρα κανω τα βηματα οπως μου ειπες, ζεσταινω το νεο νερο και αφου το βαλω στο ενυδριο ριχνω και αντιχλωριο και βαζω το ν ψαρακλα μεσα
ευχαριστω για τις συμβουλες σας
ελπιζω να πανε ολα καλα

mikele
11-01-07, 15:20
θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια και εχω να προτεινω και εγω μια λυση για ομαλη αλλαγη νερου χωρις μεγαλες διακυμανσεις θερμοκρασιας ....φανταζομαι οτι τα λιτρα που αλλαζεις δεν θα ειναι πολλα οποτε μπορεις να μαζευεις το φρεσκο νερο σε ενα δοχειο μια η και δυο μερες νωριτερα ...αυτο θα ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και αν το ακουμπησεις καπου κοντα σε καλοριφερ θα πλησιασει τους 22 23 σιγουρα ...εε ετοιμο για αλλαγη και οικονομικοτερα με λιγοτερη φασαρια ....και χωρις να ειμαι σιγουρος με λιγοτερο χλωριο......

Nik25
11-01-07, 16:06
Για να βοηθήσω και γω λίγο ,μια απλη σκουπα βυθου που χρησιμοποιει βαρυτητα δουλευει ως εξης:Η σκουπα αποτελειται απο τον κυριως θαλαμο που ρουφαει και απο ενα λαστιχο οπου οδηγουμε το νερο με τις ακαθαρσιες εξω απο το ενυδρειο.Για να δουλεψει:
Απλα βουταμε τη σκουπα στο νερο και με το ενα μας δαχτυλο κραταμε κλειστο το στομιο του λαστιχου.Κουναμε πανω κατω αρκετες φορες τον κυριως θαλαμο και μετα απο λιγη ωρα το νερο αρχιζει να τρεχει μονο του μεσω βαρυτητας.Μολις αρχισει το νερο να τρεχει αφαιρουμε το δαχτυλο και ρεει το νερο μας ελευθερα σε καποια λεκανη που εχουμε τοποθετησει απο κατω.Ετσι μαζι με το νερο τραβαμε και τις ακαθαρσιες του βυθου μας.Ευχαριστω!

MiziGr
11-01-07, 16:43
Και εγώ θα συμφωνήσω με τη σκούπα βυθού!!!! Είναι μεγάλη διαδικασία να αδειάσεις όλο το ενυδρείο, ειδικά αν μιλάμε για πολλά λίτρα

stav
12-01-07, 08:04
Γιατι να καθαρισει το ενυδρειο με σκουπα βυθου;Μονο 25 λιτρα ειναι το ενυδρειο,θα αλλαξει ολο,ολο 6 με 7 λιτρα.