PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγίδα για pleco


msigouros
10-01-07, 21:38
Παίδες ζητάω πατέντα - αν υπάρχει - για να βγάλω τον κύριο πλεκό απο το 240 λιτρων με Δίσκους.Ησυχα ήσυχα βεβαια.
Να και φωτό απο τον πλεκό ή μήπως είναι κυρία ;:confused: :confused: :confused:
για να πάρετε μία ιδέα του χώρου και του πλεκό.

εφτασαααααααααααααααααααν οι φωτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:smt055 :smt055 :smt055 :smt055 :smt055

chrisx
10-01-07, 21:52
Mιχάλη αν χωράει να μπει στην είσοδο 2λιτρου αναψυκτικού δοκίμασε το όπως στις πιο κάτω photo. To έχω δοκιμάσει με clown botia και γατόψαρα και έχει πιάσει. Βάλε μέσα στο μπουκάλι μια πέτρα για να το κρατάει σταθερό βάλε τροφή (ταμπλέτες ή ότι έχεις) και περίμενε. Θα πάει σίγουρα.

halvas69
10-01-07, 21:54
Ωραία παγίδα αλλά λίγο μικρό το άνοιγμα για τον πλέκο.
Φαίνεται μεγαλύτερος από το άνοιγμα στις φώτο.
ΥΓ. msigouros, ρίξτου ένα παραγάδι που θα πάει θα τσιμπήσει. :p

leonm
10-01-07, 21:58
Ωραία παγίδα αλλά λίγο μικρό το άνοιγμα για τον πλέκο.

Το άνοιγμα μπορεί να το μεγαλώσει όσο χρειάζεται κόβοντας το μπουκάλι εκει που είναι το πώμα.

chrisx
10-01-07, 22:00
Ακριβώς. Όπως στην photo. Aπό την ταραχή του ο καημένος μόλις αντιληφθεί ότι τον συνέλαβαν δεν θα μπορεί να βρει την έξοδο και τότε τον απομακρύνεις

Strahos
10-01-07, 22:03
δεν χρειάζεται το πόμα, πέτα το, απλά βάλε το μπουκάλι κομμένο και βάλε μιά ταμπλετίτσα μέσα, υπομονή και μόλις μπει σήκωσέ το και τράβα το έξω (δεμένο με ένα σκοινάκι θα γινει πιο εύκολα λόγω μεγάλου ενυδρείου)

είναι πολύ δυνατά και μπορεί να τραυματιστεί στο κομμένο μπουκάλι καθώς θα το πιάσει πανικός

Υ.Γ. ωραίο ενυδρείο! του'κανες καμιά παρουσίαση?

msigouros
10-01-07, 22:21
Υ.Γ. ωραίο ενυδρείο! του'κανες καμιά παρουσίαση?
εδώ πριν βάλω τους δίσκους http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14783

τώρα με κομμένο μπουκάλι εχω απομακρύνει το ζεύγος κριμπενσις .
Μάλλον θα κρατήσω το μπουκάλι χωρις το καπακι και μόλις μπει το κλεινο με την απόχη και το βγάζω.
ευχαριστώ παίδες.
Τελικά νεαρός ή νεαρά είναι ;

Kostas G.
11-01-07, 10:11
Από τις φωτό αυτές δεν μπορώ να σου πω το φύλο.Ούτε καν το είδος δε μπορώ με ακρίβεια.Θέλει ολόκληρη πλευρική για το είδος και πολύ καλή φωτό του κάτω μέρους για το φύλο(την περιοχή που είναι η genital papilla)

msigouros
11-01-07, 14:31
Από τις φωτό αυτές δεν μπορώ να σου πω το φύλο.Ούτε καν το είδος δε μπορώ με ακρίβεια.Θέλει ολόκληρη πλευρική για το είδος και πολύ καλή φωτό του κάτω μέρους για το φύλο(την περιοχή που είναι η genital papilla)

μόλις την καταφέρω την ανεβάζω στο φόρουμ:smt024 :smt024 -+5

ΕΤΟΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ:smt031 :smt031 :smt031
Ελπίζω να είναι καλές:p :p

Kostas G.
11-01-07, 17:45
Έχεις έναν πολύ όμορφο,αρσενικό Liposarcus pardalis (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=88):p
Να τον χαίρεσαι!!!;)

msigouros
11-01-07, 17:55
Έχεις έναν πολύ όμορφο,αρσενικό Liposarcus pardalis (http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=88):p
Να τον χαίρεσαι!!!;)

Δυστυχώς πρέπει να βρω ανάδοχο μια και είναι λίγο επιθετικός με τους Δίσκους μου.
Πραγματικά και εμένα μου αρέσει ο ατιμούλης.
Ευχαριστώ για την αναγνώριση:smt113

deMetrIs
11-01-07, 18:02
off topic : το χαλικι που έχει δεν κανει για τα κορυντορας (σιγουρα θα εχουν χασει λιγα μουστακια).

msigouros
11-01-07, 23:14
off topic : το χαλικι που έχει δεν κανει για τα κορυντορας (σιγουρα θα εχουν χασει λιγα μουστακια).

Χαλίκι έχει μόνο το κέντρο δεξιά και αριστερά είναι η άμμος.
Βέβαια όταν στήθηκε μπήκε για τον λόγω ότι δεν έβρισκα τίποτα άλλο εκτός απο αυτό στον Πύργο.Την άμμο την έφερα με παραγγελία αλλά λάθος υπολογισμός στην ποσότητα με ανάγκασε να βάλω και το χαλικάκι.
Το επώμενο 660 λίτρων θα έχει καλύτερο προγραμματισμό ελπίζω:) :) :)

Strahos
12-01-07, 17:01
off topic : το χαλικι που έχει δεν κανει για τα κορυντορας (σιγουρα θα εχουν χασει λιγα μουστακια).

και το δικό μου είναι ακατάλληλο για κορυς και τα δικά μου στην αρχή έχαναν τα μουστάκια τους αλλά μετά από καιρό (δεν ξέρω γιατί) σταμάτησαν να τραυματίζονται και είναι πολλοί μήνες τώρα που τα έχουν ακέραια όλα

msigouros
31-01-07, 01:22
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Κατάφερα να πιάσω τον κύριο Λεοπαρδάλις και να τον απομακρύνω από τους Δίσκους.ΟΥΦ
Τελικά αποδείχτικε πιο δύσκολο από οτι φανταζόμουν.
Οποτε άνοιγα το καπάκι του ενυδρείου εξαφανιζόταν.Ούτε με την τροφή δεν έβγαινε.
Εκοψα λοιπόν ένα μπουκάλι νερού και το αφησα μέσα τρείς ημέρες με το καπάκι ανοιχτό γιά να συνηθίση.Πάλι τίποτα και ας έβαζα την τροφή μέσα σε αυτό.
Εβλεπα όλα τα άλλα εκτώς από αυτόν.Μέχρι και οι Δίσκοι έμπαιναν.
Σκέφτικα μήπως έπρεπε να βάλω ένα μη διάφανο μπουκάλι αλλά σήμερα βγήκε βόλτα έβαλα την απόχη μέσα και .......μπήκε μόνος του μέσα σε αυτήν.
Τόσος κόπος πατέντες και αυτός μας κορόιδεψε.
Ευτυχώς απομακρίνθηκε - είχε γίνει αρκετά επιθετικός στους Δίσκους και τα άλλα μικρά.

george
31-01-07, 22:53
Και που πήγε ;

msigouros
31-01-07, 23:26
Και που πήγε ;

Προς το παρόν στο 100 λιτρων φυτεμένο με 3 ξιφοφόρους 5 κορυντόρας και 4 γκάμπυ

PascM
01-02-07, 14:59
Τα καημένα τα κορυ μήπως να τα προσέξεις λίγο?