PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕ ΘΑ ΕΒΛΑΠΤΕ!!!!!!


L-18
10-01-07, 21:16
Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???
Κατ`αρχήν δεν με γνωρίζετε προσωπικά οπότε δεν υπάρχει και περίπτωση να σας έχω δώσει το δικαίωμα να μιλάτε με ειρωνεία... Και σίγουρα δεν γνωρίζετε πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι για να μην έχω άποψη για κάτι και απλά να αναπαράγω αυτό που μου είπαν σε pet-shop.
Δεν ξέρω σε ποια τάξη του Γυμνασίου πηγαίνετε και έχετε συνηθίσει να μιλάτε έτσι αλλά θα ήταν πιο κόσμιο (κυρίως για τον εαυτό σας), απλά να εκφράζετε τις αντιρρήσεις σας, έχοντας έτσι και περισσότερες πιθανότητες να ακουστείτε.....
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία των απόψεών μου.

mmbuna
10-01-07, 21:49
:!::confused::smt095

halvas69
10-01-07, 21:50
Χι,χι,χι :)

Strahos
10-01-07, 21:55
δεν ξέρω αν οι απαντήσεις των παραπάνω ήταν απαράδεκτες αλλά πιστεύω πως η πρότασή σου για ακρωτηριασμό ήταν όντως απαράδεκτη.

νομίζω μως δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν πονάει ένας ακρωτηριασμός και επίσης νομίζω πως μπορείς να καταλάβεις γιατί ένας φιλόζωος φρικάρει και απαντάει αναλόγως μόλις ακούει κάποιον να προτείνει βασανισμό ζώων.
εδώ τυγχάνει να είναι φόρουμ φιλόζωων

halvas69
10-01-07, 21:56
Αφήστε το βρε μην ασχολείστε, από το 2 μύνημα φάνηκε.
Τσάμπα bytes χαλάτε.

GP250381
10-01-07, 22:04
απο οτι ειδα στο προφιλ σου ασχολεισαι και εχεις αρκετα ενυδρεια.το δικο μου το φτωχο μυαλο λεει οτι επρεπε να ξερεις και να καταλαβαινεις την συμπεριφορα των παιδιων οταν ακουσαν για ακρωτηριασμο.και ειδικα οταν συμβουλευεις να το κανουν η οτι ο σκοπος της επισκεψης σου εδω δεν ειναι καλοπροαιρετος.ειναι η γνωμη μου

rita
10-01-07, 22:25
εγω μολις παρατηρησα οτι απαντησες πολυ πιο ειρωνικα...
δεν σε κανει καλυτερο αυτο.
αντι να απαντας με αυτο τον τροπο θα μπορουσες να αναρωτηθεις γιατι στο λενε τα παιδια αυτο,τονιζοντας το ετσι!!δεν νομιζω οτι καποιος εδω μεσα εχει προσωπικα μαζι σου για να σου μιλαει ετσι,απλα απο μονη της η πραξη που ανεφερες,εδω ειναι κατακριτεα.

netblues
10-01-07, 22:33
Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???
Κατ`αρχήν δεν με γνωρίζετε προσωπικά οπότε δεν υπάρχει και περίπτωση να σας έχω δώσει το δικαίωμα να μιλάτε με ειρωνεία... Και σίγουρα δεν γνωρίζετε πόσο ηλίθιος μπορεί να είμαι για να μην έχω άποψη για κάτι και απλά να αναπαράγω αυτό που μου είπαν σε pet-shop.
Δεν ξέρω σε ποια τάξη του Γυμνασίου πηγαίνετε και έχετε συνηθίσει να μιλάτε έτσι αλλά θα ήταν πιο κόσμιο (κυρίως για τον εαυτό σας), απλά να εκφράζετε τις αντιρρήσεις σας, έχοντας έτσι και περισσότερες πιθανότητες να ακουστείτε.....
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία των απόψεών μου.

Οντως λιγος σεβασμος, κυριως προς τη φυση δεν θα εβλαπτε.
Το να προτεινουμε ετσι απλα τον ακρωτηριασμο ζωντανων οργανισμων ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο για φιλοζωους.
Δεν αναφερομαι τυχαια σε (μερικους) πετσοπαδες που εχουν αποδεδειγμενα προτείνει τετοιες λυσεις για να πουλησουν αστακούς...
Το να στο πει ενας (ασχετος) πετσοπας με υφος παντογνωστη ειναι αναμενομενο.
Το να μην το φιλτραρεις και να το αναπαραγεις ειναι κατακριτεο
Το να το φιλτραρεις και να το υιοθετησεις ομως ειναι κακιστο
(για κατι τοσο προφανες...)

Η αγνοια οχι μονο συγχωρειται αλλα ειναι μερος του παιχνιδιου.
Κανεις δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα, και οι περισσοτεροι εδω βρισκονται καθημερινα για να προσθεσουν την εμπειρια τους και να μαθουν απο τις εμπειριες των υπολοιπων.


Εαν λοιπον εχεις να παρουσιασεις καποια θεωρια κατα την οποια ο αστακός δεν ποναει οταν του κοβουν τις δαγκανες (και δεν εχει και προβλημα διατροφης μετά..) ειμαστε ετοιμοι να σε ακουσουμε.
Αν οχι, τοτε θα πρεπει να παραδεχτεις το αυτονοητο.. (οτι και ποναει, και προβλημα διατροφης εχει..)
Οσο για τους αυτοχαρακτηρισμους, νομιζω οτι υπερβαλεις καθοτι αναφερομαστε στην πραξη του ακρωτηριασμου καθεαυτή και οχι σε σενα προσωπικά.

Υ.Γ. Καλωσηρθες
Υ.Υ.Γ. Προφανως ο αντωνης ειναι ο αποστολης.

L-18
10-01-07, 22:50
NETBLUES θα ομολογήσω ότι μία τέτοια τοποθέτηση είναι πολύ καλή και άξια απάντησης.
Δεν θεωρώ οτι κάποιος έχει προσωπικά μαζί μου(τουλάχιστον το καταδιωκτικό σύνδρομο το έχω ξεπεράσει με φάρμακα), λίγο σεβασμό ζήτησα...
Και ναι, από την στιγμή που ένας οργανισμός δεν έχει αιμοφόρα αγγεία δεν νοιώθει πόνο (όταν κόβεις τα νύχια σου...???) ή να στο πω αλλιώς πονάει όσο και τα όμορφα φυτά που κόπικαν για να έρθουν στο ενυδρείο σου......
Και δεν θεωρώ φιλόζωο κάποιον που εγκλωβίζει ένα ψάρι σε 100 λίτρα....... ναι???

Takis
10-01-07, 22:58
Και να μην ποναει, το γεγονος οτι το ζωο θα προσπαθει να πιασει κατι με τις δαγκανες του και με απορια θα βλεπει οτι κατι δεν παει καλα, δεν παιζει ρολο;
Αλλο να εχεις ενα ψαρι σε ενυδρειο με λιγοτερο χωρο απο αυτον που απαιτει, και αλλο να το κανεις αναπηρο.
Η διαφορα ειναι τεραστια....

L-18
10-01-07, 23:12
Τάκη δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Εγώ αναφέρθηκα στα σχόλια περί φιλοζωίας και είπα ότι δε μας θεωρώ φιλόζωους... χομπίστες μερικοί ίσως!! Είπα οτι ο φιλόζωος δεν αιχμαλωτίζει, απλά παρατηρεί τη φύση.
Συν του ότι είναι καλύτερο να προστατέψεις όλα τα άλλα ζωντανά του ενυδρείου σου από βίαιο θάνατο, παρά να βγάλεις τις δαγκάνες που είναι και μία διαδικασία που γίνεται και στη φύση ούτως ή άλλως. Γι`αυτό τον λόγο άλλωστε έχει προνοήσει η φύση και εντός εβδομάδων ξαναφυτρώνουν οι δαγκάνες.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!!!! Ο αστακός δεν τρέφεται με τις δαγκάνες!!!!!!!! και ιδίως οι οικόσιτοι που τρέφονται με ταμπλέτες.

Takis
10-01-07, 23:41
Γενικα παντως, το να τραυματιζεις το ζωντανο δεν ειναι το καλυτερο. Αν δεν γινεται να το εχεις σωστο, τι πιο καλο απο το να μην το εχεις καθολου?
Οσο για τον πονο, ειναι μεγαλη κουβεντα. Απο την στιγμη που εχει νευρα τα οποια κινουν την δαγκανα, το πιο πιθανο και λογικο ειναι να ποναει, αφου τα νευρα ειναι αυτα που μεταφερουν τον πονο στον εγκέφαλο.
Αλλα ας μην πιασουμε αυτη την κουβεντα αφου δεν εχουμε τις γνωσεις που απαιτουνται.
Αρα το αφηνουμε το ζωο στην ησυχια του και τελειωνει το θεμα.

Apostolis
10-01-07, 23:46
Νωρίτερα εξέφρασα μία άποψη σε μία απορία ενός φίλου για την συμβίωση αστακού με oscar.
Θεωρώ ότι οι απαντήσεις των netblues και Αντώνη ήταν λίγο...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!???

...και ΔΕΝ με λένε Αντώνη... ΑΠΟΣΤΟΛΗ με λένε...!!! :smt117

GP250381
11-01-07, 07:37
.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ!!!!! Ο αστακός δεν τρέφεται με τις δαγκάνες!!!!!!!! και ιδίως οι οικόσιτοι που τρέφονται με ταμπλέτες.
ασχετα αν τρεφεται με ταμπλετες η οχι την τροφη την πιανει με τις δαγκανες και στην συνεχεια μαζι με τα δυο μπροστινα του ποδια την σπρωχνει στο στομα του.

Juan
11-01-07, 10:03
Για το θέμα του σεβασμού, και αν πρέπει να υπάρχει, δεν θα διαφωνήσει κανείς !

Η απαντήσεις ήταν αυτές που έπρεπε (κατά την δική μου γνώμη) απέναντι σε κάποιον που θέλει να κάνει αυτό που η φύση απαγορεύει.
Πως είναι δυνατόν να δείχνουμε εμπιστοσύνη σε κάποιον που θέλει να πουλήσει (ξανά+ξανά) και όχι σε αυτόν που φροντίζει και προσπαθεί να προσφέρει τις καλύτερες συνθήκες σε έναν οργανισμό ;

Το να έχεις ένα οσκαρ και ένα αστακό σε 100 λίτρα είναι σαν να βάζεις έναν άνθρωπο με δεμένα χέρια να ζήσει σε ένα δωμάτιο 4χ4Μ και αν το πιάσει ο "Χ" (οσκαρ) κινδυνεύει να χάσει την ζωή του.
Άλλος θα σου πει ότι μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος αυτός άλλος θα σου πει ότι είναι απαράδεκτο !!

Υ.Γ.
(η ερώτηση απευθυνεται στον netblues και τον Αντώνη)
Μήπως να βάζαμε και φίμωτρο στο οσκαρ για να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ; :D

johnny98130
11-01-07, 12:48
Και ναι, από την στιγμή που ένας οργανισμός δεν έχει αιμοφόρα αγγεία δεν νοιώθει πόνο (όταν κόβεις τα νύχια σου...???)

Αν διαβάσεις την παραπάνω πρόταση με περισσότερη ηρεμία (αιμοφόρα αγγεία????) θα καταλάβεις το ανούσιο των επιχειρημάτων σου. Προτείνω να κλείσουμε το θέμα χωρίς άλλες κουβέντες αλλο διότι δεν αξιζει.....

frits
11-01-07, 12:48
Σίγουρα δεν ξέρω αν πονάει ο αστακός ή όχι και οπωσδήποτε οι δαγκάνες του ξαναβγαίνουν, αλλά η απορία μου είναι η εξής: γιατί να βάλω έναν αστακό με κομμένες δαγκάνες σε ένα ενυδρείο?? Αν έχω πρόβλημα με τα άλλα ψάρια το καλύτερο είναι να μαζέψω λεφτά να πάρω άλλο ένα ενυδρείο και να βάλω εκεί τον αστακό μόνο του (κατά τη γνώμη μου). Ένα ζώο ακρωτηριασμένο εκτός όλων των άλλων σίγουρα δεν είναι όμορφο και όλοι θέλουμε να έχουμε όμορφα ψάρια και αστακούς να θαυμάζουμε. Είναι η ίδια λογική με το να πάρεις μια τίγρη να της βγάλεις τα δόντια και τα νύχια και να την βάλεις στο σαλόνι σου για να την έχεις κατοικίδιο... ίσως είναι ωραίο κατοικίδιο αλλά όχι τίγρης πια..;)

GP250381
11-01-07, 15:52
Αν διαβάσεις την παραπάνω πρόταση με περισσότερη ηρεμία (αιμοφόρα αγγεία????) θα καταλάβεις το ανούσιο των επιχειρημάτων σου. Προτείνω να κλείσουμε το θέμα χωρίς άλλες κουβέντες αλλο διότι δεν αξιζει.....
ακριβως.συμφωνω και εγω

Maverick
11-01-07, 17:47
Τα αιμοφόρα αγγεία δέν έχουν σχέση με την αντίληψη του πόνου υπάρχουν ειδικοί υποδοχείς γιαυτό. Και οι αστακοί έχουν αίμα, απλά δεν είναι κόκκινο σαν το δικό μας. Δε νομίζω ότι έχουν ανακαλύψει ακόμα αν τα καρκινοειδή έχουν τέτοιους υποδοχείς, καθώς υπάρχουν ακόμα ερωτήματα για πιο πολύπλοκους οργανισμούς. Οι δαγκάνες όμως σίγουρα χρησιμέυουν για την τροφή και για προστασία, αλλιώς δε θα τις είχε...
Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να έχεις έναν αστακό χωρίς δαγκάνες (είναι σα να έχεις μονομάχο χωρίς ουρά), αλλιώς θα μπορύσες να πάρεις... γαρίδα. Αλλά και το να έχεις τα δύο αυτά ζώα μαζί στα 100 λίτρα δεν είναι λογικό. Γιατί δεν δίνεις το όσκαρ που ούτως ή αλλώς χρειάζεται περισσότερα λίτρα και κράτα τον αστακό και τις δαγκάνες του......(το τελευταίο είναι προς τον axel, αφού είδα ότι είναι δικό του το αρχικό ποστ)

a$wto$
17-01-07, 02:10
Απο την στιγμη που εχει νευρα τα οποια κινουν την δαγκανα, το πιο πιθανο και λογικο ειναι να ποναει, αφου τα νευρα ειναι αυτα που μεταφερουν τον πονο στον εγκέφαλο.
Γενικα αλλο ειναι το κινητικο και αλλο το αισθητικο μερος του νευρικου δικτυου.Οτι κινειται δεν ποναει απαραιτητα καθως και το αντιστροφο.
Υπαρχουν πολλων ειδων και αιτιων πονοι.Πολυ συνηθες μαλιστα ειναι να νιωθει κανεις πονο σε διαφορετικο σημειο του σωματος απο εκει που πραγματικα βρισκεται το προβλημα.
Ο ιδιος ο εγκεφαλος δεν εχει τους καταλληλους υποδοχεις(nociceptors) και δεν ειναι ικανος ν'αντιληφθει τον δικο του πονο(!) πιθανον γιατι κατι τετοιο θα ηταν θανατηφορο...

Ως αλγος ορίζεται μια υποκειμενική συνειδητή και δυσαρεστη εμπειρία.Aν καποιος αναφερει οτι ποναει αυτο ειναι ενδειξη κι οχι αποδειξη.Συνεπως δεν υπαρχει τροπος να αποδειξουμε οτι ενα ζωο ποναει απο την στιγμη που δεν μπορει να μας το πει... Υπαρχει ομως τροπος να δουμε αν καποιο ζωο ειναι ικανο να βιωσει τον πονο σαν αντιδραση πχ σε μια ενεργεια μας.
Στην νευρολογια υπαρχει ο ορος "noxious stimulus" που εκφραζει το ερεθισμα που προκαλεί ή έχει τη δυνατότητα να προκαλεσει πόνο(πχ καταστροφη ιστων).Αυτο ειναι και το κλειδι του "αμυντικου μηχανισμου" που ονομαζουμε πονο.Δηλαδη ο πονος οδηγει στην αποφυγη ενεργειων που προκαλουν βλαβη τοσο αντανακλαστικα οσο και μεσω την μαθησης.Χαρης σ'αυτον αυξανονται οι πιθανοτητες στην επιβιωση και την διαιωνιση των ειδων.
Με απλα λογια ολα τα πλασματα αποφευγουν τον πονο εκτος απ'τους μαζοχιστες :D

Πειραματα που εγιναν εδειξαν οτι τα περισσότερα ασπόνδυλα - συμπεριλαμβανομένων αστακών,καβουριών,σκουληκιών,σαλιγκαριών,γυμνοσαλι άγκων,μαλακίων κτλ- εντοπιζουν και αντιδρουν στο επιβλαβές ερέθισμα!Δεν δειχνουν ομως να "μαθαινουν" απ'τον πονο που βιωσαν.Ετσι,πιθανολογειται οτι δεν έχουν την ικανότητα να αισθανθουν τον πόνο.
Στην κτηνιατρικη παντως επικτρατει η αποψη της εφαρμογης αναισθητικης ουσιας σε καθε πιθανη προκληση πονου σε ζωο.

a$wto$
17-01-07, 02:14
Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να έχεις έναν αστακό χωρίς δαγκάνες (είναι σα να έχεις μονομάχο χωρίς ουρά)
αυτο με στεναχωρησε και φανταζομαι και τον dim επισης που μου εδωσε "plakat" μονομάχους...:o :)

Maverick
17-01-07, 06:02
αυτο με στεναχωρησε και φανταζομαι και τον dim επισης που μου εδωσε "plakat" μονομάχους...:o :)

Δεν εννοούσα κοντή ουρά αλλά καθόλου ουρά (κομμένη) ;) .Άλλωστε οι πλακάτ είναι οι αγαπημένοι μου μονομάχοι. Ένα ζώο το κρατάμε σπίτι μας επειδή μας αρέσει όπως είναι, αλλιώς καλύτερα να μην το έχουμε...

Υπάρχουν και μερικά ενδιαφέροντα (μη επιστημονικά όμως) άρθρα για το θέμα του πόνου στους αστακούς, στο δίκτυο:

http://abcnews.go.com/Health/PainManagement/story?id=722163&page=1
http://www.cbsnews.com/stories/2005/02/14/tech/main673989.shtml
http://www.guardian.co.uk/animalrights/story/0,11917,1408050,00.html

Apostolis
18-01-07, 01:39
Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...
Το τί είναι πόνος είναι κάτι το σχετικό!
Το πόσο αισθητός είναι, πάλι είναι σχετικό...
Το πως ή το αν εκφράζεται (καθώς και το ΑΝ εκφράζεται) είναι δευτερεύον...
Το αν οι αστακοί τον αισθάνονται και με ποιο τρόπο, μπορεί να μας είναι άγνωστο ΑΚΟΜΗ σαν ανθρώπινη γνώση. Ας πάψουμε να κρίνουμε τις αισθήσεις των έμβιων όντων σύμφωνα και σε αναλογία με τις δικές μας... Αν υπάρχει πιθανότητα έστω και ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ο αστακός να "αισθάνεται κάτι το δυσάρεστο ή απλά άβολο" απο μία ανθρώπινη πράξη, τοτε είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ!

Σε κάθε περίπτωση ο ακρωτηριασμός, είναι ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ όταν δεν γίνεται για λόγους υγείας ή αν γίνεται π.χ. για να "βολέψουμε" έναν αστακό με ένα guppy ή με ένα oscar...

...και στους υπέρμαχους ή "συμβιβασμένους": ... και πείτε οτι σας νάρκωναν (άρα χωρίς πόνο) και χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας σας έκοβαν τα χέρια απο τον αγκώνα και κάτω... πώς θα αντιδρούσατε???

MiziGr
18-01-07, 10:30
Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά...
Το τί είναι πόνος είναι κάτι το σχετικό!
Το πόσο αισθητός είναι, πάλι είναι σχετικό...
Το πως ή το αν εκφράζεται (καθώς και το ΑΝ εκφράζεται) είναι δευτερεύον...
Το αν οι αστακοί τον αισθάνονται και με ποιο τρόπο, μπορεί να μας είναι άγνωστο ΑΚΟΜΗ σαν ανθρώπινη γνώση. Ας πάψουμε να κρίνουμε τις αισθήσεις των έμβιων όντων σύμφωνα και σε αναλογία με τις δικές μας... Αν υπάρχει πιθανότητα έστω και ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ο αστακός να "αισθάνεται κάτι το δυσάρεστο ή απλά άβολο" απο μία ανθρώπινη πράξη, τοτε είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ!

Σε κάθε περίπτωση ο ακρωτηριασμός, είναι ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ όταν δεν γίνεται για λόγους υγείας ή αν γίνεται π.χ. για να "βολέψουμε" έναν αστακό με ένα guppy ή με ένα oscar...

...και στους υπέρμαχους ή "συμβιβασμένους": ... και πείτε οτι σας νάρκωναν (άρα χωρίς πόνο) και χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας σας έκοβαν τα χέρια απο τον αγκώνα και κάτω... πώς θα αντιδρούσατε???
Έχεις απόλυτο δίκιο... Στη τελική αν κάποιος θέλει αστακό πρέπει να τον αποκτήσει μόνο όταν μπορεί να του παρέχει τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης. Δεν σε αναγκάζει κανείς να φιλοξενείς αστακό στο ενυδρείο σου.

CASPER
31-01-07, 20:23
Παρά το ότι συμφωνώ κι εγώ στο ότι το θέμα καλό είναι να λήξει, όπως αναφέρθηκε, θα ήθελα σχολιάσω δύο πράγματα.

Πρώτον:
Κανείς μας δεν είναι "ειδικός" στους αστακούς. Αν πονάει, αν δυσκολεύεται χωρίς δαγκάνες, αν τρώει με αυτές, αν έχει στις δαγκάνες νεύρα και αγγεία .... όλα μπορεί να ισχύουν, αλλά μπορεί και όχι.
Το σίγουρο πάντως είναι (και χωρίς να πρέπει να είσαι ειδικός) ότι τις δαγκάνες του τις έδωσε η φύση. Σίγουρα λοιπόν κάποιο λόγο είχε, και κάπου του χρησιμεύουν. Αρα, χωρίς αυτές, κάπου θα δυσκολεύεται(έστω και αν δεν μπορούμε να ξέρουμε που).
Στο κάτω κάτω με τη λογική (του παραλόγου) ότι αφου δεν πονάει (αν δεν πονάει) ας τις κόψουμε, όσοι έχουμε ψάρια που είναι κάπως.... μεγάλα, ας τους κόψουμε τις ουρές για να ... γλυτώσουμε λίγο μήκος. Γιατί όχι? Θα χωράνε και περισσότερα ψάρια στα ενυδρεία μας. Αλλωστε μπορεί και οι ουρές να μην πονάνε αν κοπούν!!!!

και δεύτερον:
Τάκη δεν είπα ότι είναι το ίδιο. Εγώ αναφέρθηκα στα σχόλια περί φιλοζωίας και είπα ότι δε μας θεωρώ φιλόζωους... χομπίστες μερικοί ίσως!! Είπα οτι ο φιλόζωος δεν αιχμαλωτίζει, απλά παρατηρεί τη φύση.
Κατ'αρχήν αυτός που παρατηρεί τη φύση λέγεται φυσιολάτρης.:rolleyes: Καμία σχέση με το "ζωόφιλος" ή όχι.
Οσο για την αιχμαλωσία....... σε λίγο θα αισθανόμαστε σαν τον δολοφόνο με το πριόνι (ή το ενυδρείο)
Σε αυτήν την περίπτωση που αναφέρεις, είναι όσα μαγαζιά έχουν τους μονομάχους στα ποτηράκια του λικέρ, κάποια μαγαζιά που έχουν για ντεκόρ ένα ψάρι μήκους 60 πόντων σε ενυδρείο μήκους 61 πόντων (που έχουν αναφερθεί κι εδώ) και διάφορες άλλες τέτοιες περιπτώσεις.
Εδω μέσα όμως δε νομίζω ότι θα βρείς τέτοια παραδείγματα. ΟΛΟΙ μας φροντίζουμε τα ψάρια μας να είναι σε περιβάλλον που πρέπει, με τις συνθήκες που πρέπει.
Οπωσδήποτε δεν είναι στη λίμνη ή στη θάλασσα από όπου κατάγονται, αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζουν στα σπίτια μας δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε θυμίζει "βάρβαρες αιχμαλωσίες".
Αλλωστε αν μπορούσε κάποιος να ρωτήσει έναν ψαρούλη τι προτιμάει, να είναι στη θάλασσα και να κινδυνεύει να φαγωθεί από κάποιον μεγαλύτερο ψαρούλη και να τρώει όταν και αν βρίσκει τροφή, ή να είναι στο ενυδρείο σου με ψάρια που σίγουρα δε θα τον φάνε και θα έχει την τροφή του σωστή και τακτικότατη, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα διάλεγε το πρώτο.

Με το σχόλιο που κάνεις μας προσβάλεις όλους, μια και είναι σαν να λες σε όλους μας ότι όχι απλά δεν ήμαστε φιλόζωοι, αλλά ότι βασανίζουμε τα ζώα μας στα κλουβιά.
Χομπίστες, ναι... είμαστε, όπως λες. Ομως κανείς μας δεν αδιαφορεί για το αν ζουν τα ψάρια του καλά ή άσχημα. Και αυτό νομίζω ότι μπορώ να το πω στο όνομα όλων εδω μέσα.

Χώρια που το συγκεκριμένο σχόλιο ακούγεται από κάποιον που ότι δεν τον βολεύει στη "μορφολογία" του ζωντανού που φιλοξενεί στο ενυδρείο του, το αφαιρεί...... Ε !! μάλλον δεν κολλάει και πολύ !!!

Οπότε, μια και ο τίτλος του ποστ σου είναι σχετικός με τον σεβασμό, μπορώ να στο ζητήσω κι εγώ... Λίγος σεβασμός δε βλάπτει !!!!

parrot
31-01-07, 23:04
Εδω μέσα όμως δε νομίζω ότι θα βρείς τέτοια παραδείγματα. ΟΛΟΙ μας φροντίζουμε τα ψάρια μας να είναι σε περιβάλλον που πρέπει, με τις συνθήκες που πρέπει.

Μια ένσταση για αυτό το όλοι.... και φέροντας παράδειγμα τον εαυτό μου... μπορώ να σου πω ότι αν και διατηρώ ψάρια από τις αρχές της δεκαετίας του 90, πολλά βασικά στοιχεία και απαντήσεις σε απορίες π.χ. γιατί έχανα ψάρια λύθηκαν όταν βρήκα αυτό το φόρουμ... συνεπώς αν και το φιλοζωικό ένστικτο - κίνητρο προϋπήρχε.... δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!

Επίσης δεν νομίζω πως αποτελώ εξαίρεση στο παραπάνω...

Οπωσδήποτε δεν είναι στη λίμνη ή στη θάλασσα από όπου κατάγονται, αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζουν στα σπίτια μας δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε θυμίζει "βάρβαρες αιχμαλωσίες".

Μη λες μεγάλες κουβέντες.... πάντα υπάρχει έλλειψη λίτρων και συμβιβασμοί γιατί στα σπίτια μας δεν μένουμε μόνοι για να τα κάνουμε πισίνες... και τα λίτρα είναι μόνο μια κατηγορία απαιτήσεων... αν πάμε σε ποιότητα νερού συγκάτοικους κλπ....


Αλλωστε αν μπορούσε κάποιος να ρωτήσει έναν ψαρούλη τι προτιμάει, να είναι στη θάλασσα και να κινδυνεύει να φαγωθεί από κάποιον μεγαλύτερο ψαρούλη και να τρώει όταν και αν βρίσκει τροφή, ή να είναι στο ενυδρείο σου με ψάρια που σίγουρα δε θα τον φάνε και θα έχει την τροφή του σωστή και τακτικότατη, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα διάλεγε το πρώτο.


Αν ρώταγες τον ψαρούλη αν προτιμάει να αντιμετωπίσει την μοίρα του (να το πω?), ή να αγοραστεί για να στρώσει ενυδρείο και να μπει μετά σε γυάλα (χρυσόψαρα), ή να γίνει ζωντανή τροφή για θηρευτές.... ή να γεννηθεί με διαφορετική μορφή για να ταιριάζει πιο πολύ στην αισθητική μας (επιλεκτικές αναπαραγωγές), ή ή ή..... εγώ αναρωτιέμαι μήπως θα προτιμούσε να φαγωθεί εξ άρχής από τον μεγαλύτερο ψαρούλη.

Για όλα τα υπόλοιπα για τον αστακό σαφώς και συμφωνώ μαζί σου. Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.

CASPER
31-01-07, 23:10
Φίλε parrot, εννοώ απλά ότι οσοι είμαστε σ'αυτό το φορουμ, είμαστε ακριβώς γιατί θέλουμε να παρέχουμε στα ζωάκια μας αυτά που χρειάζονται.
Αλλοιώς θα βάζαμε απλά τα ψάρια μας μέσα, και ότι πεθάνει απλά θα το αντικαθιστουσαμε.
Εδώ είμαστε για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε ακριβώς αυτό. Να είναι τα ψάρια μας στο σωστό περιβάλλον.
Ολοι έχουμε κάνει τα λάθη μας (κι εγώ πρώτη απ'όλους). Αυτά ακριβώς προσπαθούμε να διορθώσουμε.

Δε μιλάω ούτε για τα ψαράκια που είναι κακώς σε λίγα λίτρα, και ούτε είμαι σύμφωνη να στρώνουν τα ψάρια το ενυδρείο. Υπάρχει και άλλος τρόπος.

Συνεχίζω να θεωρώ ότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τον "μικρό βιότοπο" που έχουμε δημιουργήσει στα σπίτια μας.

parrot
31-01-07, 23:18
Συνεχίζω να θεωρώ ότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τον "μικρό βιότοπο" που έχουμε δημιουργήσει στα σπίτια μας.

Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνο από τη στιγμή που ωριμάσει ο καθένας μας σαν χομπίστας....

απλά πιστεύω ότι η ιδιαιτερότητα του υγρού στοιχείου και του περιορισμού του χώρου που έχει το δικό μας χόμπι... μπορεί πιο εύκολα να το καταστήσει βάρβαρο για τους φιλοξενούμενούς μας.... από το να φιλοξενείς μια γάτα στο σπίτι ας πούμε....

stav
01-02-07, 07:13
Casper ξεχνα μαλλον το βασικοτερο,την ελευθερια η οποια δεν αντικαθισταται με τις καλυτερες συνθηκες που πιθανον να προσφερουμε
στα ψαρια μας.

CASPER
01-02-07, 19:22
Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.
Κατ'αρχήν δεν έχω κανένα λόγο να παρεξηγήσω. Αν ήθελα να είμαι σίγουρη ότι κανείς δε θα διαφωνήσει μαζί μου, απλώς δε θα έγραφα τίποτα :).
Δεν έχω ωραιοποιημένη εικόνα για το σύνολο των χομπιστών. Απλά θεωρώ ότι όσοι από αυτούς είναι σε ένα χώρο (όπως εδώ εννοώ) , προσπαθούν να μάθουν το πως δεν θα κάνουν τα λάθη που έκαναν (που σ'αυτό ούτε εγώ αποτελώ εξαίρεση). Αλλοιώς πιος ο λόγος να ρωτάς και να παλεύεις με αμμωνίες και νιτρικά?
Και εννοώ ακριβώς αυτό:
δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!

Casper ξεχνα μαλλον το βασικοτερο,την ελευθερια η οποια δεν αντικαθισταται με τις καλυτερες συνθηκες που πιθανον να προσφερουμε
στα ψαρια μας.
Οχι, σαφώς δεν την ξεχνάω. Θα ήταν ιεροσυλία να πω κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν τα ψαράκια αυτήν την αίσθηση ελευθερίας (όπως ακριβώς συζυτήθηκε ας πούμε ότι το αν "βολεύεται" ο αστακός χωρίς δαγκάνες, μόνο ο ίδιος το ξέρει), ή αν υπερισχύει η αγωνία της τροφής και της επιβίωσης που ο νόμος της φύσης επιβάλει, οπότε η αίσθηση της ασφάλειας δεν κάνει ένα ψαράκι να είναι ..... "δυστυχισμένο" μέσα σε ένα σωστό ενυδρείο.
Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα αν ανοίξει, δε θα φτάσουν ούτε μια εκατοστή σελίδες για να συζητηθεί. Κανείς μας δεν έχει υπάρξει "ψάρι" :rolleyes: ώστε να το ξέρει από πρώτο χέρι, άρα ο καθένας έχει και την άποψή του γι'αυτό.

Το θέμα βέβαια, άλλαξε κέντρο βάρους. Αυτό που με ενόχλησε και με προέτρεψε να γράψω το σχόλιό μου, ήταν καθαρά το εξής:
Διαβάζοντας το ποστ εχθές, είδα έναν άνθρωπο να εκφράζει το ότι δεν τον σέβονται με αρκετά ειρωνικό τρόπο, με αποτέλεσμα την έλλειψη σεβασμού να την δείχνει τελικά ο ίδιος ακόμα περισσότερο.
Και στο τέλος, όπως είπα και πιο πάνω, το σχόλιο περί ζωοφιλίας κλπ (για να μην το γράφω πάλι) ήρθε από έναν άνθρωπο που προσπαθεί να βρεί τρόπο να "φέρει το ζωντανό στα μέτρα του" κόβοντας και ράβοντας. Πως αλλάζεις την αεροτομή στο αμάξι σου ας πούμε γιατί δε σε βολεύει......?!

Σίγουρα όπως είπα, όλοι έχουμε κάνει και συνεχίζουμε να κάνουμε λάθη στο να κάνουμε τα ενυδρεία μας όπως πρέπει για τους κατοίκους τους. Ομως προσπαθούμε. Γιαυτό ήμαστε εδώ μέσα και γι'αυτό ρωτάμε.
Αλλο να προσπαθείς να φέρεις το περιβάλλον του ενυδρείου σου όπως πρέπει για τα ψάρια σου, και άλλο να θέλεις να φέρεις τα ζωντανά σου σώνει και ντε στην κατάσταση που να ταιριάζουν με το πεβάλλον που θέλεις (άσχετα αν τους ταιριάζει ή όχι).
Είναι σαν να πέρνεις σκύλο και του βγάζεις τα δόντια γιατί παίζει με τα παπούτσια σου και στα χαλάει.

Αυτό είναι όλο. Με τον άνθρωπο δεν έχω τίποτα προσωπικό. Ούτε καν τον ξέρω και σαφώς δεν έχω κανέναν λόγο να δημιουργήσω ένταση. Απλά θεώρησα ότι το "παρατράβηξε". Καθαρά δική μου γνώμη βέβαια, που μπορεί να είναι και λάθος. Είναι όμως η γνώμη μου, και απλώς θέλησα να τη γράψω.

Maverick
02-02-07, 18:15
Απλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν τα ψαράκια αυτήν την αίσθηση ελευθερίας ή αν υπερισχύει η αγωνία της τροφής και της επιβίωσης που ο νόμος της φύσης επιβάλει Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και εν μέρει συμφωνώ στο ότι μπορεί τελικά να προσφέρουμε στα ψάρια μας (σαν άτομα, όχι σαν είδη, γιατί αν το πάρουμε εξελικτικά το θέμα πάει αλλού) περισσότερα από όσα στερούμε, αλλά δε νομίζω οτί μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο...

parrot
02-02-07, 22:50
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15260 διαφημίζει πως

''μετα απο καιρο προσπαθειων βρηκα ακρη για παραγγελια αγριων δισκων απο Ισπανια..... Τα ψαρια συμφωνα με τον πωλητη ειναι αποπαρασιτωμενα και καραντινιασμενα....... Οποιος ενδιαφερεται για παραγγελια ας ενημερωσει...... Δεν ειναι φθηνα (100 και πανω) αλλα ενηλικα κομματια και σπανιες ποικιλιες..... Εχει επισης και αγρια γατοψαρα αμαζωνιου για οποιον θελει......''

Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?

CASPER
03-02-07, 13:17
Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?
Μάλλον αγαπητέ parrot το πήρες κάπως ...ανάποδα το θέμα. Σε βλέπω αρπαγμένο λίγο :rolleyes::rolleyes::)
Πριν κάτσεις και βρείς οοολα τα άρθρα που υπάρχουν για τις φάλαινες που σκοτώνουν, για τις γούνες που κακώς πουλάνε, για τα ήδη υπο εξαφάνιση που συνεχίζουν να τα κυνηγάνε κλπ κλπ (για να σε γλυτώσω από το ψάξιμο στο λέω), είπα και σε προηγουμενη απάντησή μου, ότι το θέμα ξέφυγε από το κέντρο βάρους του.
Ηδή μόνη μου είπα ότι προσπαθούμε να έχουμε τα ενυδρεία μας όπως πρέπει για τα ψάρια, ήδη είπα πως νομίζω ότι υπάρχει η πιθανότητα ότι έστω κι αν δεν είναι στη λίμνη τους τα ψαράκια, η ασφάλεια του ενυδρείου να είναι σημαντική...
Δεν δήλωσα πουθενά το αν είμαι (ή είμαστε) ζωόφιλοι ή δεν είμαστε.

Αυτό που σχολίασα (και επιμένω στην αποψή μου) είναι ότι κάποιος που κόβει-ράβει το ζώο του για να το φέρει στα μέτρα του, δε μου κάθεται σε καμία περίπτωση καλά το να σχολιάσει αν οι υπόλοιποι είναι ζωόφιλοι ή όχι. Και είπα απλά ότι θεωρώ ότι οι υπόλοιποι , τουλάχιστο προσπαθούμε. That's all.

Απλά είμαι της άποψης ότι εφόσον το ψάρι βρίσκεται καλώς ή κακώς στο ενυδρείο σου , καλό είναι να ζεί το δυνατόν καλύτερα.
Οπότε μην παιδεύεσαι να μου βρείς και άλλα άρθρα για να να ενισχύσεις την επιχειρηματολογία σου, γιατί στα περισσότερα από αυτά που λές, λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο, συμφωνώ.

parrot
03-02-07, 23:45
Μάλλον αγαπητέ parrot το πήρες κάπως ...ανάποδα το θέμα. Σε βλέπω αρπαγμένο λίγο :rolleyes::rolleyes::)


Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά δεν είμαι αρπαγμένος μαζί σου... πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος... στα υπόλοιπα κι εγώ συμφωνώ μαζί σου...

Juan
05-02-07, 10:37
...... πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος.......
Αφού το φόρουμ είμαστε και εμείς (μέλη) για πες κάτι παραπάνω για αυτήν την άποψη, με ενδιαφέρει.
Αν νομίζεις ότι υπάρχουν 'πολλά' (να πούμε), καλύτερα να γίνει ένα νέο θέμα που να έχουμε χώρο να 'εκφραστούμε'.

Tolis
05-02-07, 15:42
πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος

Κατ αρχας δεν ειναι σε τιμη ευκαιριας, ειναι ακριβα οπως λεει και ο ιδιος ο γραφων και οπως φαινεται απο την τιμη τους.

Δεν θα πιασω το γενικο ηθικο μερος της συζητησης - γιατι αν το πιασω, θα συμφωνησω με την ουσια, που λεει οτι ΔΕΝ υπαρχει "κατοικιδιο" ειδος, και που συμφωνα με αυτην δεν θα πρεπει να ειχαμε ουτε σκυλια ουτε γατια ουτε τιποτα αλλο, μιας και ακομα κι αυτα ξεκινησαν αγρια και εξημερωθηκαν απο τον ανθρωπο για δικη του βοηθεια (κυνηγι, εξαλειψη τρωκτικων κλπ). Αν συμφωνουμε με αυτο, τοτε συμφωνουμε οτι δεν πρεπει να εχουμε κανενα ζωο στο σπιτι, τελεια και παυλα.

Αν παραδεχτουμε οτι εκτοτε, παντα λογω ανθρωπινης κακομεταχειρισης, γεμισαμε αδεσποτα, σκυλια γατια ρατσας, ωδικα πτηνα, διακοσμητικα ψαρια κλπ, τοτε ας εστιασουμε την συζητηση εκει. Για το μεγαλο μερος των ψαριων να ειναι απο αναπαραγωγες σε αιχμαλωσια, δεν εχουμε προβλημα.
Με το μικρο μερος αγριων ψαριων (γλυκου νερου) που ερχεται στο χομπυ κατα τη γνωμη μου επισης δεν εχουμε προβλημα. Αφ' ενος "εντατικο" ψαρεμα αγριων ειδων δεν γινεται πια, ωστε να αποτελεσει κινδυνο για τους αγριους πληθυσμους (μιλαω παντα για γλυκο νερο), και αφ' ετερου τα περισσοτερα αγρια ψαρια που φτανουν στα ενυδρεια μας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης και μακροζωιας απ΄' οτι αν εμεναν στη φυση (η αισθηση "ελευθεριας" δεν υπαρχει, αν παρεχονται οι σωστες συνθηκες ενα ψαρι "προτιμαει" χιλιες φορες να εχει ασφαλεια και ετοιμη τροφη). Η εισαγωγη που και που, αγριων ειδων στα ενυδρεια δινει και νεο αιμα στα πολλες φορες εκφυλισμενα λογω πολλων γενιων αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια ψαρια.
Σε μικροτερο βαθμο, πολλα ειδη που απειλουνται η εχουν ηδη εξαφανιστει στη φυση (και οχι επειδη πιαστηκαν μερικα κομματια για ενυδρεια), υπαρχουν και αναπαραγονται χαρις στο χομπυ.

parrot
05-02-07, 22:50
Κατ αρχας δεν ειναι σε τιμη ευκαιριας, ειναι ακριβα οπως λεει και ο ιδιος ο γραφων και οπως φαινεται απο την τιμη τους.

Το ξέρω, το σχόλιο μου ήταν άκρως ειρωνικό...

Αν παραδεχτουμε οτι εκτοτε, παντα λογω ανθρωπινης κακομεταχειρισης, γεμισαμε αδεσποτα, σκυλια γατια ρατσας, ωδικα πτηνα, διακοσμητικα ψαρια κλπ, τοτε ας εστιασουμε την συζητηση εκει.

Ναι ας εστιάσουμε!

Για το μεγαλο μερος των ψαριων να ειναι απο αναπαραγωγες σε αιχμαλωσια, δεν εχουμε προβλημα.

Συμφωνώ... και πιστεύω ότι σε αυτά θα έπρεπε να περιοριστεί το χόμπι...

Με το μικρο μερος αγριων ψαριων (γλυκου νερου) που ερχεται στο χομπυ κατα τη γνωμη μου επισης δεν εχουμε προβλημα. ........... αφ' ετερου τα περισσοτερα αγρια ψαρια που φτανουν στα ενυδρεια μας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης και μακροζωιας απ΄' οτι αν εμεναν στη φυση (η αισθηση "ελευθεριας" δεν υπαρχει, αν παρεχονται οι σωστες συνθηκες ενα ψαρι "προτιμαει" χιλιες φορες να εχει ασφαλεια και ετοιμη τροφη).

Η εισαγωγη που και που, αγριων ειδων στα ενυδρεια δινει και νεο αιμα στα πολλες φορες εκφυλισμενα λογω πολλων γενιων αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια ψαρια.

Δηλαδή πιστεύεις ότι μόνο σε περίπτωση που ένα είδος είναι υπό εξαφάνιση, τότε μόνο δεν θα πρέπει να αιχμαλωτίζεται σε ενυδρεία?

Επίσης θεωρώ ότι για την αίσθηση ελευθερίας δεν μπορούμε να μιλάμε έτσι ισοπεδωτικά μόνο και μόνο επειδή έτυχε εμείς ν' αποφασίσουμε ότι θα τους τη στερήσουμε...

Αυτά τα άγρια κομμάτια εκτός από κάποιους έμπειρους χομπίστες που θα παρέχουν όσα υποστηρίζεις, θα τραβήξουν καί άτομα με ανεπαρκή εξοπλισμό, οι οποίοι θέλουν να έχουν κάτι ξεχωριστό....για όσο ζήσει, όπως αρκετοί νεαροί ψάχνουν πιράνγχας για μαγκιά....

Για να μη μακρηγορώ, δεν θα παραστήσω τον ηθικολόγο αφού κι εγώ έχω επιλέξει αυτό το χόμπι... αλλά από την άλλη δεν πείθομαι ότι άγρια ζώα πρέπει να αιχμαλωτίζονται μόνο και μόνο επειδή δεν είναι υπό εξαφάνιση... ή επειδή μειώνουν τον εκφυλισμό των ψαριών από αναπαραγωγή. Και να διαφημίζονται και μέσα στο φόρουμ. Γνώμη μου.

Tolis
05-02-07, 23:23
Σεβαστη.
Και θα συμφωνησω οτι αρκετοι νεοι κυριως παιρνουν "σπανια" ψαρια για τη μαγκια.

Ειπα και πριν οτι πολλα ειδη που ειναι υπο εξαφανιση 'η και τελειως εξαφανισμενα στη φυση, υπαρχουν ακομα στη ζωη και αναπαραγονται σε ενυδρεια χαρις στο χομπυ - αυτο ειναι αλλη συζητηση ομως.

Για την αισθηση ελευθεριας διαφωνουμε. Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα. Και πανω σε αυτη τη βαση, υποστηριζω και πως δεν με ενοχλει να πιανονται αγρια ψαρια για να μπαινει νεο αιμα και να κρατιεται και η φυσικη μορφη. Παντα ξεροντας οτι η αλιεια για ενυδρειακους σκοπους δεν εχει θεσει σε κανεναν κινδυνο πληθυσμους (μιλαω παντα για γλυκο νερο - στο θαλασσινο απο οτι ξερω ειναι αλλιως τα πραγματα).

Στην ιδια βαση, δεν εχω και προβλημα να δινονται τετοια λινκς στο φορουμ. Διαφορετικα δεν θα επρεπε καν να υπηρχε φορουμ...

stav
06-02-07, 09:13
[quote=Tolis;153079]
Για την αισθηση ελευθεριας διαφωνουμε. Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα.

Απο ποτε τα ψαρια και τα αλλα ζωα εγιναν μηχανες επιβιωσης;Μηπως υποτιμουμε οτι αλλο ζωντανο υπαρχει επανω στην γη και θεοποιουμε τον ανθρωπο;

Juan
06-02-07, 10:09
...

Απο ποτε τα ψαρια και τα αλλα ζωα εγιναν μηχανες επιβιωσης;Μηπως υποτιμουμε οτι αλλο ζωντανο υπαρχει επανω στην γη και θεοποιουμε τον ανθρωπο;
Για κάποιον που πιστεύει το νόμο της εξέλιξης, μπορείς να το πεις και έτσι, αρκεί να αφαιρέσεις το υποτιμούμε.


Τώρα για το θέμα του parrot με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά δεν έχω βγάλει αποτέλεσμα.
Κάποια στιγμή αρχάριος έβαλα τα πιο όμορφα ramirezi στο ενυδρείο μου και μετά έμαθα ότι ήταν 'άγρια' :(..
....λίγο ο nemo....,...λίγο κάποιος θάνατος/ασθένεια..... δύσκολο να κρίνεις το χόμπι...

Από την άλλη έχω "σώσει" κάποια ζωάκια και τα έχω πάρει σπίτι μου (αδέσποτα) και εκεί η "ανθρώπινη παρέμβαση" έχει άλλο αποτέλεσμα....
Έτσι έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάρω ψαράκια από pet-shop με την διακαιολογία (στον εαυτό μου) ότι θα ζήσει καλύτερα και περισσότερο, αλλά έτσι συντηρούμε το σύστημα . . . τι να πω..
Ίσως δεν κάνει για όλους το χόμπι, αλλά δεν φταίει στην ουσία αυτό.
Μάλλον (όπως και σε άλλα χόμπι) η συνείδηση του κάθε χομπίστα μετράει.

accnt
06-02-07, 12:44
Ρε παιδιά γιατί το κουράζετε τόσο πολύ με «φιλοσοφικές» σκέψεις κλπ.
Όλοι ξέρουμε τι εστί το ζώο άνθρωπος. Τι δηλαδή τώρα ψάχνεται δικαιολογίες για να συνεχίσετε να ασχολείστε (ή να ξεκινήσετε) με το χόμπι?
Το έχω πει και άλλες φορές, το χόμπι μας δεν είναι και το «ηθικότερο», οπότε αποφασίστε χωρίς δικαιολογίες…. τόσο απλά!

Takis
06-02-07, 16:07
Θα πω κατι πολυ παλιο και τετριμμενο, αλλα που ειναι αληθεια.
Μας πιανει ευαισθησια (αυτο δεν ειναι κακο) για κατι λιγα ψαρια που βαζουμε στο ενυδρειο μας, αλλα τα κιλα που τρωει ο καθενας μας καθε χρονο δεν μετρανε? Εκεινα δεν ηθελαν να ζησουν ελευθερα?
Αρα να εχουμε ευαισθησια οικολογικη, αλλα μην το παμε σε υπερβολες.
Χιλιαδες τονους τρωνε οι ανθρωποι (και στην Αφρικη τρωνε αποκλειστηκα απο την Μαλαουι αυτα που βαζουμε στα ενυδρεια μας) και αυτα που ειναι στην αγορα για ενυδρεια ειναι ελαχιστα συγκριτικα, αν βγαλουμε τα πιο πολλα ειδη που ειναι απο αναπαραγωγες.

Strahos
06-02-07, 16:31
υπάρχει όμως και το "καλύτερα μιάς ώρας ελεύθερη ζωή, παρά...κτλ" και το "όποιος πεθαίνει, πεθαίνει μιά φορά, όποιος φοβάται πεθαίνει κάθε μέρα". Εγώ είμαι της άποψης "όσο πιο μικρά και πιο λίγα ψάρια γίνεται σε όσο πιο μεγάλο ενυδρείο γίνεται" και επειδή ξέρω ότι ένα ζωντανό ξέρει οτι υπάρχει τόση ελευθερία στον κόσμο όση μόνον έχει δει, δεν μπορεί να φανταστεί τα υπόλοιπα, οπότε εάν ένα ψάρι γεννηθεί και μεγαλώσει σε ενυδρεία θα νοσταλγεί το μεγαλύτερο ενυδρείο στο οποίο υπήρξε ποτέ, αρκεί να ήταν σε μέγεθος αρκετά μεγάλο ώστε να μην το στρεσάρει, να μπορεί να κινείται και να κολυμπάει άνετα και ελεύθερα. Από 'κει και πέρα έτοιμη τροφή, συνθήκες κατάλληλες και απόντες θηρευτές πιστεύω είναι πράγματα που εκτιμάει το ψάρι.
Όχι όμως άγρια ψάρια! Αυτά έχουν δει και ξέρουν πως είναι εκεί έξω και ίσως βασανίζονται σε ενυδρείο λόγω περιορισμένου χώρου.

Σχετικό όμως κι αυτό γιατί από την άλλη, αν ένα ψάρι έβρησκε στην λίμνη που ζούσε έναν μικρό και περιορισμένο χώρο όσο ένα ενυδρείο 200 λίτρων, στον οποίο υπήρχε τροφή, σταθερές συνθήκες και 100% απαλλαγή από το άγχος του να ξεφύγει από θηρευτές, ε τότε ίσως και να έμενε εκεί για όλη την υπόλοιπη ζωή του? τι λέτε?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο (αν) τότε δεν υπάρχει λόγος να νιώθει κάποιος τύψεις όταν έχει ένα ενυδρείο τόσο μεγάλο ώστε τα ψάρια που φιλοξενεί να μην νιώθουν στριμωγμένα και άβολα και να δημιουργεί όλες τις κατάλληλες συνθήκες που προτιμά το ψάρι.

Όσο για το τι τρώμε... Το οτι τρώμε κάποια ζώα δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαίωμα να τα βασανίζουμε κιόλας. Δεν μπορώ να κλείσω ένα γουρουνάκι μέσα σε μιά τουαλέτα 2x2 για πάντα επειδή κάθε μέρα τρέφομαι με χοιρινό. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Takis
06-02-07, 17:19
Όσο για το τι τρώμε... Το οτι τρώμε κάποια ζώα δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαίωμα να τα βασανίζουμε κιόλας. Δεν μπορώ να κλείσω ένα γουρουνάκι μέσα σε μιά τουαλέτα 2x2 για πάντα επειδή κάθε μέρα τρέφομαι με χοιρινό. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Αυτο που ειπα δεν ειναι οτι καλυτερα βασανiστηριο απο τον θανατο.
Μιλαω παντα για σωστες συνθηκες διαβιωσης.
Εξαλλου και τα γουρουνακια που τρωμε, ξερουμε οτι οσο ζουν στα χοιροτροφια δεν εχουν περισοτερο χωρο απο 2 Χ 2.
Απλα θελω να πω οτι μπορουμε να εχουμε σε καλες συνθηκες ψαρια, χωρις να νοιωθουμε τυψεις. Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....

accnt
06-02-07, 17:27
Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....

...και το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι τα ψάρια μας....(δυστυχώς)

Strahos
06-02-07, 17:33
Αυτο που ειπα δεν ειναι οτι καλυτερα βασανiστηριο απο τον θανατο.
Μιλαω παντα για σωστες συνθηκες διαβιωσης.
Εξαλλου και τα γουρουνακια που τρωμε, ξερουμε οτι οσο ζουν στα χοιροτροφια δεν εχουν περισοτερο χωρο απο 2 Χ 2.
Απλα θελω να πω οτι μπορουμε να εχουμε σε καλες συνθηκες ψαρια, χωρις να νοιωθουμε τυψεις. Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....

Αν οι συνθήκες είναι καλές τότε ουδείς λόγος για τύψεις, όμως στις σωστές συνθήκες συμπεριλαμβάνεται και ο επαρκής χώρος στον οποίο το ζώο θα νιώθει άνετα.

(Πάντως προσωπικά θλίβομαι για τις συνθήκες των σημερινών εκτροφείων, θα προτιμούσα αν γινόταν να τρεφόμαστε όλοι με ζώα ελευθέρας βοσκής ή τουλάχιστον να είχαν καλύτερες συνθήκες τα εκτροφεία)

parrot
06-02-07, 23:08
Ρε παιδιά γιατί το κουράζετε τόσο πολύ με «φιλοσοφικές» σκέψεις κλπ.
Όλοι ξέρουμε τι εστί το ζώο άνθρωπος. Τι δηλαδή τώρα ψάχνεται δικαιολογίες για να συνεχίσετε να ασχολείστε (ή να ξεκινήσετε) με το χόμπι?
Το έχω πει και άλλες φορές, το χόμπι μας δεν είναι και το «ηθικότερο», οπότε αποφασίστε χωρίς δικαιολογίες…. τόσο απλά!

Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα. Και πανω σε αυτη τη βαση, υποστηριζω και πως δεν με ενοχλει να πιανονται αγρια ψαρια για να μπαινει νεο αιμα και να κρατιεται και η φυσικη μορφη.

Ok αγαπητοί mods. αφού ο άνθρωπος είναι αυτό που είναι.... και τα ψάρια είναι απλές μηχανές επιβίωσης.... τότε να ξεχάσουμε όσα λέτε καθημερινά και να πειραματιστούμε με την αντοχή των ψαριών στην αμμωνία... στη συγκατοίκηση... στις αρρώστιες... να κάνουμε και μια τηγανιά από μαλάουι να δούμε τι γεύονται οι ντόπιοι στην Αφρική...

Υπάρχει πάντα και η μέση λύση.... και με εξαίρεση αυτό που είπε ο Τόλης για τις μηχανές επιβίωσης με κάλυψε σχετικά η απάντησή του στο ποστ μου. Αλλά μην απλοποιείτε τόσο τα πράγματα όταν σας βολεύει.... και από την άλλη κατεβάζετε από τον γάιδαρο όποιον τολμήσει να βάλει δυο κλόουν σε 80 λίτρα, επειδή σε 5 χρόνια θα φτάσουν τα 12 εκατοστά...και πάνω στην δεκαετία τα 20.... :)

Takis
06-02-07, 23:32
Κατα την γνωμη σου ποια ειναι η απλοποιηση;
Οτι πολυ ευχαριστως τρως μια τιγανια ψαρια, αλλα θεωρεις απανθρωπο να εχουμε ενα ψαρι σε ενυδρειο οσο γινεται μεγαλυτερο και με καλες συνθηκες;
Τωρα ποιος απλοποιει τι δεν ξερω....
Για μενα παντως το θεμα θεωρειται τελειωμενο αφου ειπαμε ο καθενας τις αποψεις του....

accnt
07-02-07, 00:23
Φίλε parrot, δεν είπε κανείς να πειραματιστούμε στα ψάρια μας! Που το είδες αυτό πάλι? Αλίμονο αν (ξανα)ανακαλύψουμε τον τροχό. Οι πειραματισμοί έγιναν από τους παλιότερους και τώρα έχουμε την έτοιμη γνώση, την οποία και εφαρμόζουμε.

Όσο και να αναλωθούμε στην συζήτηση αυτή, το αποτέλεσμα θα παραμένει το ίδιο. Ή λοιπόν το αποδέχεσαι και κάνεις το παν για να προσφέρεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες ή όχι και σταματάς εδώ (το χόμπι). Είναι απλά όπως βλέπεις, εμείς τα κάνουμε δυσκολότερα.

GhostShip
07-02-07, 06:59
Και θα συνεχίσουμε να τα κάνουμε αν δε το σταματήσουμε εδω!!!

ένα ζωντανό ξέρει οτι υπάρχει τόση ελευθερία στον κόσμο όση μόνον έχει δει, δεν μπορεί να φανταστεί τα υπόλοιπα, οπότε εάν ένα ψάρι γεννηθεί και μεγαλώσει σε ενυδρεία θα νοσταλγεί το μεγαλύτερο ενυδρείο στο οποίο υπήρξε ποτέ, αρκεί να ήταν σε μέγεθος αρκετά μεγάλο ώστε να μην το στρεσάρει, να μπορεί να κινείται και να κολυμπάει άνετα και ελεύθερα. Από 'κει και πέρα έτοιμη τροφή, συνθήκες κατάλληλες και απόντες θηρευτές πιστεύω είναι πράγματα που εκτιμάει το ψάρι.
Όχι όμως άγρια ψάρια! Αυτά έχουν δει και ξέρουν πως είναι εκεί έξω και ίσως βασανίζονται σε ενυδρείο λόγω περιορισμένου χώρου.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Strahos!!! Και στο κάτω κάτω όλοι μας ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για να είναι τα ψάρια και τα φυτά μας στις καταλληλότερες συνθήκες που μπορούμε να τους προσφέρουμε, τις όσο το δυνατόν πλησιέστερες στο φυσικό τους περιβάλλον! Και στη τελική όποιος νομίζει πως το να έχει ενυδρείο είναι τρόπος για να αιχμαλοτίζει τα ψάρια, είναι κάτι απάνθρωπο, κάτι που πάει κόντρα στη φύση ή οτιδήποτε άλλο, να επιστρέψει τα ψάρια του στο φυσικό τους περιβάλλον, να αδειάσει το ενυδρείο και να μην ασχοληθεί ΠΟΤΕ ξανά με αυτό το χόμπυ...

Και συμφωνώ με όλα τα post της Μαριλένας!!!

GP250381
07-02-07, 10:24
όσα λέτε καθημερινά και να πειραματιστούμε με την αντοχή των ψαριών στην αμμωνία... στη συγκατοίκηση... στις αρρώστιες... να κάνουμε και μια τηγανιά από μαλάουι να δούμε τι γεύονται οι ντόπιοι στην Αφρική...


συνχομπιστα parrot.θα καταλαβαινα και θα δικαιολογουσα την αγανακτηση σου και τον τοσο φανατισμο στο θεμα αν εσυ ο ιδιος εφαρμοζες κατι και μαχοσουνα για αυτο,μαχοσουνα για τα πιστευω και τις ιδεες σου.αλλα αυτο δεν ευσταθει.ζητας και προσπαθεις νε επιβαλλεις κατι που εσυ ο ιδιος δεν εφαρμοζεις και δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεσαι.σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.γιατι δεν κανεις την αρχη...?

GhostShip
07-02-07, 18:49
σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.

Και αυτό ισχύει για όλους που προσπαθούν να το παίξουν "ζωόφιλοι" ανάμεσα στους ζωόφιλους... Κανείς δε χρειάζεται να κάνει καμία αρχή φίλε μου GP250381 γιατί δε θα καταλήξουμε ποτέ πουθενά. Πάνω σ'αυτό το θέμα ο καθένας δικαιοματικά έχει την άποψή του την οποία και θα προσπαθεί να την διαιωνίσει όσο το συνεχίζουμε.+-6 Ζωόφιλος είναι αυτός που κατα κύριο λόγο αγαπάει τα ζώα και φροντίζει να είναι αυτά καλά, άσχετα αν του ανήκουν ή όχι... Και επειδή στο χόμπι μας επιβάλεται η ζωοφιλία κανείς δε μπορεί να πει το αντίθετο ή παράδειγμα να πει εγώ αγαπάω και έχω ψάρια αλλά πχ σιχαίνομαι τις γάτες! Άλλο να έχεις αδυναμία σε κάποιο/α είδος/οι αλλά πέρα απο κει να αγαπάς και τα υπόλοιπα ζώα(ζωόφιλος) και άλλο να θέλεις μερικά λόγω γούστου και να μην ενδιαφέρεσαι για τα υπόλοιπα, πράγμα που μόνο με τη ζωοφιλία δεν έχει να κάνει!!! Και όποιος είναι ζωόφιλος δε το δείχνει με λόγια αλλά με πράξεις! Και πηστεύω πως οι πράξεις που κάνουμε για τα ενυδρεία μας(εκτός απο εξαιρέσεις) είναι πέρα για πέρα ζωοφιλικές και δε προσπαθούμε να "φυλακίσουμε" τα ψαράκια μας. Ας σταματήσουμε λοιπόν εδώ αυτό το θέμα και να κοιτάξουμε τα ψάρια μας!!!

Υ.Γ. Και αφήστε τις τιγανιές στην άκρη :D :D :D

parrot
07-02-07, 22:58
συνχομπιστα parrot.θα καταλαβαινα και θα δικαιολογουσα την αγανακτηση σου και τον τοσο φανατισμο στο θεμα αν εσυ ο ιδιος εφαρμοζες κατι και μαχοσουνα για αυτο,μαχοσουνα για τα πιστευω και τις ιδεες σου.αλλα αυτο δεν ευσταθει.ζητας και προσπαθεις νε επιβαλλεις κατι που εσυ ο ιδιος δεν εφαρμοζεις και δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεσαι.σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.γιατι δεν κανεις την αρχη...?

Ούτε προσπαθώ να επιβάλλω τίποτα ούτε να το παίξω ζωόφιλος και ηθικολόγος (το λέω και πιο πάνω αυτό), ίσα ίσα μάλλον ανήκω σε αυτούς που θέλουν ακόμη αρκετή προσπάθεια για να καταφέρουν κάτι αξιόλογο, απλώς κάποια από τα λεγόμενα εδώ μου φάνηκαν αντιφατικά και είπα να το τονίσω. και ψάρια τρώω και κρέας τρώω και δεν θα κηρύξω καμία επανάσταση...

αλλά και το ψευτοιδεολόγος δεν το δέχομαι αν μου επιτρέπεις... δεν υπάρχουν μόνο τα δύο άκρα

Όσο και να αναλωθούμε στην συζήτηση αυτή, το αποτέλεσμα θα παραμένει το ίδιο. Ή λοιπόν το αποδέχεσαι και κάνεις το παν για να προσφέρεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες ή όχι και σταματάς εδώ (το χόμπι).

συμφωνώ σε αυτό, είπαμε υπάρχει και η μέση και ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί... ή η πλειοψηφία τουλάχιστον

Για μενα παντως το θεμα θεωρειται τελειωμενο αφου ειπαμε ο καθενας τις αποψεις του....

και για μένα κυρίως γιατί αλλιώς ξεκίνησε και αλλίως κατέληξε.... αλλά στην τελική σ'ενα φόρουμ σαν και αυτό νομίζω ότι μπορούμε αν μη τι άλλο να συζητάμε....:smt045

accnt
07-02-07, 23:22
αλλά στην τελική σ'ενα φόρουμ σαν και αυτό νομίζω ότι μπορούμε αν μη τι άλλο να συζητάμε....:smt045

:smt023 Εννοείται!!!

GhostShip
08-02-07, 01:37
Μιας και μπορούμε να συζητάμε δεν αφήνουμε καλύτερα αυτές τις συζητήσεις και να ποιάσουμε τίποτα πιό σημαντικό και αποδοτικό?

Καμιά παραγγελία πχ και θέλω να παραγγείλω και 2 ντουζίνες πράγματα!!!+-6
Άντε να μαζευτούμε πολλοί να παραγγείλουμε... Περιμένω thread για παραγγελία :D

GP250381
08-02-07, 12:43
Πάνω σ'αυτό το θέμα ο καθένας δικαιοματικά έχει την άποψή του την οποία και θα προσπαθεί να την διαιωνίσει όσο το συνεχίζουμε.+-6 Ζωόφιλος είναι αυτός που κατα κύριο λόγο αγαπάει τα ζώα και φροντίζει να είναι αυτά καλά, άσχετα αν του ανήκουν ή όχι... Και επειδή στο χόμπι μας επιβάλεται η ζωοφιλία κανείς δε μπορεί να πει το αντίθετο ή παράδειγμα να πει εγώ αγαπάω και έχω ψάρια αλλά πχ σιχαίνομαι τις γάτες! Άλλο να έχεις αδυναμία σε κάποιο/α είδος/οι αλλά πέρα απο κει να αγαπάς και τα υπόλοιπα ζώα(ζωόφιλος) και άλλο να θέλεις μερικά λόγω γούστου και να μην ενδιαφέρεσαι για τα υπόλοιπα, πράγμα που μόνο με τη ζωοφιλία δεν έχει να κάνει!!! Και όποιος είναι ζωόφιλος δε το δείχνει με λόγια αλλά με πράξεις! Και πηστεύω πως οι πράξεις που κάνουμε για τα ενυδρεία μας(εκτός απο εξαιρέσεις) είναι πέρα για πέρα ζωοφιλικές και δε προσπαθούμε να "φυλακίσουμε" τα ψαράκια μας. Ας σταματήσουμε λοιπόν εδώ αυτό το θέμα και να κοιτάξουμε τα ψάρια μας!!!

Υ.Γ. Και αφήστε τις τιγανιές στην άκρη :D :D :D
αποψη εννοειται οτι μπορει να εχει ο καθενας.αλλα οταν εχω μια αποψη για κατι φιλε μου την εφαρμοζω πρωτα,δεν μπορω να λεω δεν ειναι σωστο να κλεβεις και μετα εγω κλεβω.θα συμφωνησω οτι στο χομπυ μας επιβαλεται η ζωοφιλια και θα συμφωνησω οτι οι πραξεις μας ειναι ζωοφιλικες και για αυτο οσο μπορουμε προσπαθουμε.αυτο θελουμε ολοι να πουμε στον φιλο parrot.

GP250381
08-02-07, 12:54
[quote=parrot;153539]ίσα ίσα μάλλον ανήκω σε αυτούς που θέλουν ακόμη αρκετή προσπάθεια για να καταφέρουν κάτι αξιόλογο, απλώς κάποια από τα λεγόμενα εδώ μου φάνηκαν αντιφατικά και είπα να το τονίσω.



quote]
και εγω σε αυτους ανηκω,ολοι προσπαθουμε να κανουμε οτι ειναι δυνατον καλυτερο,ολοι μαθαινουμε.και ολοι δινουμε καποιο απο το χρονο μας και τα χρηματα μας γιατι αγαπαμε τα ψαρακια μας

Pritanis
08-02-07, 12:59
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15260 διαφημίζει πως

''μετα απο καιρο προσπαθειων βρηκα ακρη για παραγγελια αγριων δισκων απο Ισπανια..... Τα ψαρια συμφωνα με τον πωλητη ειναι αποπαρασιτωμενα και καραντινιασμενα....... Οποιος ενδιαφερεται για παραγγελια ας ενημερωσει...... Δεν ειναι φθηνα (100 και πανω) αλλα ενηλικα κομματια και σπανιες ποικιλιες..... Εχει επισης και αγρια γατοψαρα αμαζωνιου για οποιον θελει......''

Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?


και οσο αφορα το ποστ μου καλο θα ηταν να ξερεις και μερικα πραγματα παραπανω ..... Το εμποριο αγριων ψαριων απο τον Αμαζωνιο οχι μονο δεν βλαπτει το οικοσυστημα των ψαριων αλλα παιζει και ενα σημαντικο ρολο στην διατηρηση του...... Το εμποριο τροπικων ψαριων απο τον Αμαζωνιο γινεται κατω απο αυστηρες νορμες και προδιαγραφες και εχει καταφερει να προσφερει ενα καλο εισοδημα τοσο στους ιθαγενεις της περιοχης οσο και ενα εναυσμα στις κυβερνησεις των εκει κρατων να διατηρησουν και να προστατευσουν τις περιοχες αυτες αφου τους αποδιδει σημαντικα κερδη... Τα ψαρια αυτα αλλιευονται και πωλουνται με το κομματι ζωντανα και οχι με το κιλο ή τον τοννο μεσα σε ψαροκασσελες οπως γινοταν πριν απο χρονια , γιατι μην ξεχνας οπως εμεις εδω τρωμε τα γριβαδια και τις πεστροφες στα τροπικα κλιματα τρωνε αντιστοιχα τα πιρανχα και τους δισκους.......

Παραλληλα ο κοσμος μεσα απο το χομπυ και την ομορφια αυτων των ψαριων ευαισθητοποιειται και με τα προβληματα του Αμαζωνιου .

Apostolis
08-02-07, 13:04
Με τα ανάλογα λίτρα, το σωστό σχεδιασμό και τις κατάλληλες συνθήκες για κάθε ψάρι ειδικά, αλλά ΚΑΙ συνολικά, εγώ αισθάνομαι περισσότερες τύψεις όταν τρώω μπαρμπούνι στη σχάρα με θυμάρι... :smt016

Άλλωστε η όοοοοοολη προσπάθεια από τους περισσότερους απο εμάς, εστιάζεται στο ΠΩΣ θα δημιουργήσουμε (if possible) τις ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες για τα ζωντανά μας... ;) ...και η επιβράβευση (και απόδειξη) έρχεται με το αναδεικνύουν τα ψάρια μας τα όμορφα χρώματα και να αναπαράγονται... (...και ΔΕΝ μιλάω για γκάπυ και ξιφοφόρους που γεννάνε ακόμη και με ανεμογγάστρι!)

GhostShip
08-02-07, 13:11
αποψη εννοειται οτι μπορει να εχει ο καθενας.αλλα οταν εχω μια αποψη για κατι φιλε μου την εφαρμοζω πρωτα,δεν μπορω να λεω δεν ειναι σωστο να κλεβεις και μετα εγω κλεβω.θα συμφωνησω οτι στο χομπυ μας επιβαλεται η ζωοφιλια και θα συμφωνησω οτι οι πραξεις μας ειναι ζωοφιλικες και για αυτο οσο μπορουμε προσπαθουμε.αυτο θελουμε ολοι να πουμε στον φιλο parrot.

Κανείς δε χρειάζεται να του το δείξει, άστον να το καταλάβει και να το κρίνει μόνος του αυτό, κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τον άλλο ή να του επιβάλει κάτι με το ζόρι, είναι η γνώμη του και πάει και τελείωσε...:smt075

και εγω σε αυτους ανηκω,ολοι προσπαθουμε να κανουμε οτι ειναι δυνατον καλυτερο,ολοι μαθαινουμε.και ολοι δινουμε καποιο απο το χρονο μας και τα χρηματα μας γιατι αγαπαμε τα ψαρακια μας

Και όχι μόνο, keep walking...:smt033

GP250381
08-02-07, 15:50
Κανείς δε χρειάζεται να του το δείξει, άστον να το καταλάβει και να το κρίνει μόνος του αυτό, κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τον άλλο ή να του επιβάλει κάτι με το ζόρι, είναι η γνώμη του και πάει και τελείωσε...:smt075




απο την στιγμη που κρινει ατομα και καταστασεις βεβαιως ειμαι σε θεση να κρινω και εγω.δεν επιβαλω κατι αλλα δεν ζητω και την αδεια να απαντησω σε καποιον που κρινει συνχομπιστες,κρινει το forum και κρινει αποτελεσματα που εχουν βγει απο την πειρα αλλων χομπιστων στο χωρο

ASCCO1
09-02-07, 00:22
εχω την εντυπωση οτι αναλωνεστε χωρις λογο και αιτια....
το ολο θεμα ειναι λαθος απο την αρχη....
δεν μπαινει ΑΣΤΑΚΟΣ μαζι με ΟΣΚΑΡ ...γενικα με ψαρια ανθες να εχεις αστακο τον βαζεις μονο του και τελειωνει το θεμα...
και ΔΕΥΤΕΡΟΝ τα 100 λιτρα ειναι λιγα για ενα oskar...
ΤΕΛΟς ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟς........:)

Tolis
11-02-07, 22:48
Νομιζω οτι η σταση μου τοσα χρονια σε αυτο το φορουμ και η αγαπη μου για τα ψαρια καθιστα περιττο να αιτιολογησω γιατι χρησιμοποιησα τον ορο "μηχανες", και ηλπιζα να καταλαβετε το παραδειγμα. Και υπο αυτην την εννοια και τον ανθρωπο μηχανη (καταστροφης) θα τον ονομαζα στη συγκεκριμενη συζητηση (και θα τον υποτιμουσα περισσοτερο).
Σαφως και ειμαι εναντια σε πειραματα αντοχης σε αμμωνια, σε τηγανιες μαλαουι (ακτος αν βρεθω εκει και μου το προσφερουν), και με το πιο πανω παραδειγμα δεν αναιρεσα ποτε οτι οι συνθηκες αιχμαλωσιας των ψαριων θα πρεπει να ειναι ιδανικες.

Lsourtzo
13-02-07, 23:10
Παρεμπίπτοντος … μίας και το θέμα ξεκίνησε από εκεί …
Από βιολογικής άποψης το να κόψεις τις δαγκάνες από τον αστακό του προκαλεί τρομερό πόνο … ο αστακός εξετάζετε από τους βιολόγους για το εκπληκτικά πολύπλοκο και πλούσιο νευρικό του σύστημα …
Νεύρα ίσον πόνος …
Αυτά από ένα φύλο βιολόγο που τον ρώτησα σχετικά …
Για να μην μείνουμε με την ψευδαίσθηση ότι τελικά μπορεί και να μην πόναγε …

Strahos
14-02-07, 10:35
δεν ξέρω αν νεύρα=πόνος αλλά σίγουρα ο πόνος υπάρχει για να προειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά στον οργανισμό μας. όποιος και ό,τι δεν πονάει (από γεννετικό πρόβλημα) αυτοτραυματίζεται συχνά και μπορεί να χάσει την ζωή του πολύ εύκολα. Σίγουρα ο οργανισμός του αστακού θα τον προειδοποιήσει με πολύ δυσάρεστη αίσθηση ή συναίσθημα όταν ένα μέλος του πάει να αποκοπεί. Αυτός είναι ο πόνος

kirkib
07-04-07, 14:44
Αν και αργά με συντομία θα πω πως η όλη ομορφιά του αστακού είναι οι δαγκάνες του με τις πολυ όμορφες πορτοκαλί αθρώσεις (όταν είναι μπλέ ο αστακός) αλλά και οι κινήσεις του με τις δαγκάνες τεντομένες. Θα πρέπει να σας πω, πως εχω πλέον μόνο αστακούς και σαλιγγάρια στο ενυδρείο μου και εδω και ένα χρόνο έχει αλλάξει φωλιές πάνω απο 7 φορές (δημιουργεί νέες σκάβοντας με τις δαγκάνες, ειδικά όταν αλλάζει κέλυφος που αναζητά προστασία). Δεν θα σας κουράσω άλλο, όταν θέλετε να βλέπετε αστακό χωρίς δαγκάνες μια καλή επιλογή είναι οι γαρίδες.

Υ.Γ. Ο αστακός δεν αφήνει τίποτε όρθιο (ψάρια, λουλούδια αληθηνά και ψέυτικα κ.α.) από τη φύση του, δε νομίζω πως πρέπει να παρέμβουμε.