PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεφρακτόμετρο της Sybon


nikman
10-01-07, 01:40
Καλημέρα σας, η δεύτερη παραγγελία μου στο aquaristic.net περιλάμβανε και ένα ρεφρακτόμετρο, καθότι αναγκαίο όπως συμφωνούν όλοι, το οποίο και παρέλαβα. Είναι αυτό http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/sid/d3d910446159a788264fa767cf8d463c/cl/details/cnid/15243fb6f510f1ea3.02275680/anid/282030/Sybon%20Scientific%20Instrument%20refractometer/
Από κοντά βλέπεις ότι είναι ένα κυριλέ όργανο σε μία προσεγμένη ανθεκτική συσκευασία που περιλαμβάνει ακόμα ένα μπουκαλάκι με πολύ καθαρό νεράκι φαντάζομαι για το καλιμπράρισμα στο απόλυτο μηδέν. Ένα πανάκι σαν αυτό που σκουπίζουν τα γυαλιά (ηλίου και οράσεως), ένα μικρό πλαστικό σιφώνιο και ένα κατσαβιδάκι.
Δυστυχώς οδηγίες χρήσης (καλιμπραρίσματος και μέτρησης της αλατότητας)
δεν βρήκα γιαυτό παρακαλώ ας μου πει κάποιος δύο λόγια από την εμπειρία του πάνω στη ρύθμιση και την μέτρηση. Ευχαριστώ.

accnt
10-01-07, 08:48
Η χρήση του είναι πολύ απλή. Με το πλαστικό «σωληνάκι» βάζεις μερικές σταγόνες και κλείνεις το κάλυμμα. Κοιτάς μέσα στο φακό (κοντά σε πηγή φωτός) και βλέπεις την αλατότητά σου.
Για να το καλιμπάρεις ρίχνεις από το υγρό στο μπουκαλάκι και με το κατσαβιδάκι γυρνάς την βίδα μέχρι την πρώτη γραμμή (0).

Tricky
10-01-07, 15:38
Εγω απλα να πω να προσεχεις το φακο , το τζαμακι δηλαδη οπου ριχνεις τις σταγονες νερου . Αν σπασει ή χαραχθει σοβαρα , τοτε βγαινει αχρηστο το μηχανημα ...παντα να το καθαριζεις με το πανακι που υπαρχει στη συσκευασια.
Εγω ξεπλενω αυτο το τζαμακι και με λιγο γλυκο νερο σε ενα βαμβακι μετα την μετρηση ωστε να μην μεινουν πανω αλατια και επηρεασουν την επομενη μετρηση ...