PDA

Επιστροφή στο Forum : ph monitor καλιμπραρισμα ?


nikman
08-01-07, 08:29
Καλημέρα σας. Μόλις παρέλαβα το ph Monitor της Pinpoint από aquaristic. Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει και έχει την καλοσύνη ας με βοηθήσει με το καλιμπραρισμα. Έχω διαβάσει τις οδηγίες αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα το καλιμπράρω σωστά. Λοιπόν ρωτώ
1. Τα δύο υγρά καλιμπραρίσματος είναι μιας χρήσεως ;
2. Για να καλιμπραριστεί με την βοήθεια των δύο υγρών στο 7 και 10 αντίστοιχα πρέπει τα δύο αυτά υγρά να είναι σε θερμοκρασία 25 βαθμούς κελσίου ; αν ναι κάποιο τέχνασμα για να επιτευχθεί αυτό τώρα το χειμώνα. Έχω θερμοκρασία στο χώρο 18-20 βαθμούς.(π.χ αν τα άφηνα λίγο πρίν τα ανοίξω μέσα στο ενυδρείο που έχει περίπου 25 βαθμούς)
3. Το πλαστικό θηκάκι που καλύπτει την άκρη του καθετήρα, και έχει κάποιο υγρό από ότι βλέπω, πρέπει να αφαιρεθεί έτσι ;
4. Και τέλος αφού έχουμε πλύνει με χλιαρό νερό βρύσης την άκρη του καθετήρα, έχουμε βάλει μπαταρία και είναι το μόνιτορ στο on φυσικά αρχίζουμε το καλιμράρισμα βουτώντας τον καθετήρα πότε στο ένα υγρό και πότε στο άλλο (με θερμοκρασία 25 κελσίου) και διορθώνουμε με το κατσαβιδάκι μέχρι να δείχνει τζάστ 7 όταν είναι βουτηγμένο στο υγρό με ph 7 και τζαστ 10 όταν είναι μέσα στο υγρό με ph10
Σωστά ; παρακαλώ διορθώστε με όπου κατάλαβα λάθος ευχαριστώ.

accnt
08-01-07, 09:34
Πολύ καλή επιλογή. Εγώ είμαι ευχαριστημένος.

1. Η συσκευασία των υγρών καθιστά δύσκολη την επαναχρησιμοποίηση τους και σε αυτό ευνοεί και το χαμηλό κόστος τους. Συντηρούνται στο ψυγείο αν θυμάμαι καλά, αλλά εγώ μετά το καλιμπράρισμα τα πετάω για να είμαι σίγουρος.
2. Στην πίσω πλευρά, σου λέει που θα πρέπει να είναι ακριβώς το Ph με διάφορες θερμοκρασίες. Αλλιώς η λύση που αναφέρεις φαίνεται καλή.
3. Εννοείται. Αυτό χρειάζεται γιατί ο αισθητήρας δεν πρέπει να στεγνώσει (σχεδόν) ποτέ. ¶λλωστε έρχεται και αυτός με υγρό.
4. Σωστά. Για την ακρίβεια όχι πότε στο ένα και πότε στο άλλο, μια φορά στο ένα και μια φορά στο άλλο. Ενδιάμεσα πλύσιμο με φυσιολογικό ορό (και για την αποθήκευση).

nikman
08-01-07, 18:16
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με το φυσιολογικό ορό δεν κατάλαβα.
Δηλαδή μεταξύ των βυθίσεων στα δύο διαφορετικά υγρά πρέπει να ξεπλένω σε φυσιολογικό ορό , νερό από την βρύση δεν κάνει ; ή αναφέρεσαι μόνο κατά την αποθήκευση.

Και μία άλλη ερώτηση αυτό το υγρό που φαίνεται μέσα από το καπάκι στο κάτω μέρος του καθετήρα τι υγρό είναι ξέρεις. Ρωτάω γιατί ασπρίζει σαν να έχει μαζέψει άλατα. Μία πολύ μικρή ποσότητα αυτών των ΅αλάτωνΆ έχει διαρρεύσει και εκτός καπακιού στο πλάι.

netblues
08-01-07, 18:23
Ειναι πυκνο διαλυμα χλωριουχου καλιου,το οποιο κρυσταλωνει αν ξεραθει..

accnt
08-01-07, 18:41
Εγώ ξεπλένω με νερό από την βρύση και με μεγάλη προσοχή με ένα βαμβάκι αφαιρώ τυχόν νερό πριν το βουτήξω στο υγρό για να μετρήσω το Ph.

γαυρος
08-01-07, 18:45
λοιπον, για να υπαρχει και γραπτα - scripta manent, πως καλυμπραρουμε ενα ηλεκτροδιο.

1.βγαζουμε το καπακι του ηλεκτροδιου το οποιο ειναι βυθισμενο σε μπαμπακι με χλ. καλλιο. (ειθισται) και το ξεπλενουμε με αρκετο απεσταγμενο νερο.
μετα το στεγνωνουμε !!! (δεν το πιανουμε - δεν το σκουπιζουμε ).
2.εχουμε αφησει τα υγρα καλυμπραρισματος να παρουν θερμ. δωματιου, που σημαινει απο 19-22 βαθμους. (μετα την χρηση τους τα αφηνουμε στο ψυγειο).
3.ανοιγουμε το μηχανημα στη θεση ον και συνδεουμε το βυσμα του ηλεκτροδιου.
4.βουταμε το ηλεκτροδιο στο υγρο με την ενδειξη 7 . σε 4-5 δευτρ. η ενδειξη του μονιτορ θα σταθεροποιηθει.
με το κατσαβιδακι κεντραρουμε στο 7. κανονικα εχει και κατι δεκατα αλλα ειναι για πολυ ακριβη οργανα μετρησης.
5.βγαζουμε πλενουμε ξεπλενουμε στεγνωνουμε και παμε στο 4/10 .
πολλες φορες αν για παραδειγμα ειναι για θαλασσινο καλυμπραρουμε στο 10 αντι στο 4. παντα ομως αυτη η ενεργεια ακολουθει αυτην του 7.
αφου κανουμε το ιδιο κεντραρουμε στο επιθυμητο 4/10.
6.ξανα πλενουμε στεγνωνουμε και ξανα στο 7. αυτη ειναι η σωστη σειρα
που δεν την συνανταμε σε οδηγιες πολλες φορες. το τριτο καλυμπραρισμα δλδ.
αφου δουμε οτι ειμαστε στο 7, το αφηνουμε .
αν φευγουμε πανω η κατω ξανα κατσαβιδακι κλπ.
7.αφου καλυμπραρουμε ξεπλενουμε παλι καλα στεγνωνουμε και τοποθετουμε - οπωσδηποτε - στο ηλεκτροδιο,
το καπακι με το βρεγμενο μπαμπακι. αν τυχον και στεγνωσει καποτε, το ξαναβρεχουμε με το ιδιο υγρο.
η μυτη του ηλεκτροδιου πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι υγρη.
στεγνωμα σημαινει αχρηστεμα του ηλεκτροδιου.

nikman
09-01-07, 01:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Λοιπόν το καλιμπράρισα το μόνιτορ με τα ζουμάκια του. Μέτρησα και το νερό της βρύσης και έδειξε 7.90 και είπα να το προσαρμόσω να δείχνει το ph σε ένα ενυδρείο με Αφρικανες μέχρι να στηθεί το θαλασσινό και να μετακομίσει εκεί. Εκείνο που παρατήρησα ήταν ότι οι ενδείξεις άλλαζαν προς τα κάτω και ποτέ δεν έμεινε σταθεροποιημένο σε μια ένδειξη.
Ξεκίνησε από 7.80 και μέσα σε δύο ώρες είχε κατέβει 7.60. όποτε και αν το έβλεπα δεν ήταν σταθερό, όπως είπα ,και πήγαινε πάνω κάτω, ένα-ένα νούμερο φυσικά, και το αποτέλεσμα ήταν να είναι όλο και ποιο κάτω. Δεν ξέρω αν αύριο θα σταθεροποιηθεί και πού.
Η απορία μου είναι μεγάλη αν δηλαδή δουλεύει σωστά γιατί ένα ph controller, με διοξείδιο φυσικά, που έχω δει σΆ ένα φίλο που έχει ενυδρείο με δίσκους είναι κολλημένο στο 6.80. :smt087

leonm
09-01-07, 01:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Λοιπόν το καλιμπράρισα το μόνιτορ με τα ζουμάκια του. Μέτρησα και το νερό της βρύσης και έδειξε 7.90 και είπα να το προσαρμόσω να δείχνει το ph σε ένα ενυδρείο με Αφρικανες μέχρι να στηθεί το θαλασσινό και να μετακομίσει εκεί. Εκείνο που παρατήρησα ήταν ότι οι ενδείξεις άλλαζαν προς τα κάτω και ποτέ δεν έμεινε σταθεροποιημένο σε μια ένδειξη.
Ξεκίνησε από 7.80 και μέσα σε δύο ώρες είχε κατέβει 7.60. όποτε και αν το έβλεπα δεν ήταν σταθερό, όπως είπα ,και πήγαινε πάνω κάτω, ένα-ένα νούμερο φυσικά, και το αποτέλεσμα ήταν να είναι όλο και ποιο κάτω. Δεν ξέρω αν αύριο θα σταθεροποιηθεί και πού.
Η απορία μου είναι μεγάλη αν δηλαδή δουλεύει σωστά γιατί ένα ph controller, με διοξείδιο φυσικά, που έχω δει σΆ ένα φίλο που έχει ενυδρείο με δίσκους είναι κολλημένο στο 6.80. :smt087
Δεν είναι "κολλημένο" στο 6,8, είναι ph controler ρυθμισμένος εκεί, όταν ανέβει ρίχνει CO2 και ξαναπέφτει κλπ. Εσενα αν έχω καταλάβει καλά είναι ph meter που δεν θα πρέπει να είναι και μόνιμα στο νερό

nikman
09-01-07, 01:43
Λεωνίδα είσαι σίγουρος γιαυτό που λες γιατί εγώ το πήρα για να το έχω μόνιμα στο νερό… τι δεν κάνει ;

leonm
09-01-07, 01:49
Λεωνίδα είσαι σίγουρος γιαυτό που λες γιατί εγώ το πήρα για να το έχω μόνιμα στο νερό… τι δεν κάνει ;
Οχι δεν είμαι σίγουρος καθόλου, δεν ξέρω τι έχεις πάρει.Για το γλυκό ξέρω για ph meter και ph controler.Περίμενε να σου πουν οι θαλασσινοί;)

accnt
09-01-07, 08:54
Η ένδειξη που δείχνουν τόσο το Ph controller όσο και το Phείναι οι ίδιες. Απλά το Ph controllerε λέγχει μια παροχή ρεύματος που ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχουμε εισάγει ανοίγει ή κλείνει μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα (extra) αφήνοντας να περνά CO2, είτε απευθείας στο ενυδρείο είτε σε calcium reactor.

Το ότι δεν σταθεροποιείται το Ph meter μπορεί να οφείλεται και σε μικρή διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος στο ενυδρείο. Τότε το Ph meter τρελαίνεται.
Το έχω διαπιστώσει σε ενυδρείο φίλου που όταν έκλεινες το ρεύμα η ένδειξη σταθεροποιούταν. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα ίσως μια γείωση έλυνε το πρόβλημα.

nikman
09-01-07, 09:29
Η ένδειξη που δείχνουν τόσο το Ph controller όσο και το Phείναι οι ίδιες. Απλά το Ph controllerε λέγχει μια παροχή ρεύματος που ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχουμε εισάγει ανοίγει ή κλείνει μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα (extra) αφήνοντας να περνά CO2, είτε απευθείας στο ενυδρείο είτε σε calcium reactor.

Το ότι δεν σταθεροποιείται το Ph meter μπορεί να οφείλεται και σε μικρή διαρροή ηλεκτρικού ρεύματος στο ενυδρείο. Τότε το Ph meter τρελαίνεται.
Το έχω διαπιστώσει σε ενυδρείο φίλου που όταν έκλεινες το ρεύμα η ένδειξη σταθεροποιούταν. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα ίσως μια γείωση έλυνε το πρόβλημα.


Θα το δοκιμάσω αυτό που λες (να κλείσω το ρεύμα του ενυδρείου) να δω τι θα κάνει το phμετρο. Σήμερα πάντως το πρωί μετά από δέκα περίπου ώρες από χθες κάνει το ίδιο αλλά προς τα πάνω. Τώρα δείχνει μέχρι 7.93 ενώ χθες το βράδυ μέχρι την ώρα που το έβλεπα πήγε και 7.60. Η ένδειξη δεν είναι ποτέ σταθερή παίζει σε τρία νούμερα δηλαδή 7.90-7.92-7.93 λίγη ώρα και μετά τσιμπάει ένα νούμερο προς τα πάνω π.χ 7.94 και πάει λέοντας. Ή όταν του έχει μπει να πηγαίνει προς τα κάτω το κάνει με τον ίδιο τρόπο.
Αυτό που μου έγραψε ο leonm ότι δηλαδή δεν κάνει να είναι συνέχεια μέσα στο ενυδρείο δεν ισχύει έτσι ; άλλωστε ο καθετήρας έχει και βεντούζα ακριβώς για να κολλάει στο τζάμι. :smt090

accnt
09-01-07, 09:34
Εγω το έχω μόνιμα μέσα, γιατι βαριέμαι να το βγάζω να το ξεπλένω και να κάνω τις διαδικασίες προς αποθήκευση.... Απλά το έχω κλειστό.
Ίσως να είναι πιο σωστό να μην είναι συνέχεια στο νερό, ιδίως σε θαλασσινό.