PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Eγινα πολύτεκνος πατέρας


proo1
07-01-07, 22:12
Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους!!

Εμενα το νεο ετος μου εφερε, 6-7-8 (??) δεν ξερω ακομα ποσα...ξιφοφορακια!!
Χωρις γεννηστρα, ειπα την φυση να κανει τα παντα, οπως ειχα διαβασει απο πολλους ειδικους στο forum (!!) και ετσι εγινε!!

Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε!Οσο διαβαζω τοσο αγχωνομαι! Εχω ενα 30αρι ενυδρειο με 3 θυληκες, 1 αρσενικο ξιφοφορο + 1 πλακοστομο!!
Τα μικρα βρισκονται πανω απο τα φυτα (2 εστιες απο κερατοφυλλο) και κατω απο πετρες!! Τι ακριβως πρεπει να κανω?!Χρειαζομαι νεο ενυδρειο!? Δεν ειχα σκοπο να γινει κατι τετοιο...μπορω να τα μεγαλωσω μεσα στο υπαρχων??Αν οχι, τι γινετε?
Για την τροφη διαβασα για την αρτέμια....αυριο πρωι πρωι θα παω να προμυθευτω!Υπαρχει καποια αλλη λυση?
(Πολλες ερωτησεις απο εναν ευτυχισμενο και αγχωμενο πατερααα)

Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη και αναγκαια!!

vasilakis
07-01-07, 22:19
H αρτεμια συνισταται περισσοτερο για νεογεννητες κιχλιδες.
Δοκιμασε καποια τροφη για νεογγενητα (της tetra ,sera ....) .
Aς περιμενεις ομως και μια δευτερη γνωμη.

Tolis
07-01-07, 22:52
Οταν ταιζεις τριβε λιγο φυλλαρακι να γινεται σκονη, και οποτε μπορεσεις παρε μια τροφη σε σκονη για νεογεννητα.

Αστα να μεγαλωνουν μεσα στο ενυδρειο, μην αγχωνεσαι - να κανεις συχνα αλλαγές νερου για να μεγαλωσουν σωστα. Αν καποια στιγμη εχεις υπερπληθυσμο (εχεις ακομα καιρο) βγαζεις και δινεις μερικα.

proo1
08-01-07, 18:08
Φαινετε πως η κατασταση ομαλοποιηθηκε, με 6 επιζοντες ( ολη την δουλεια την εκανεν το φιλτρο τελικα)

Πως μερες χρειαζονται ετσι ωστε να ξεφυγουν τελειως απο τον κυνδινο?
Αλλαγες καθε 2 μερες 10%??

Ειμαι ολη μερα κολλημενος στο γυαλι και τα χαζευω!!Οταν τρωνε ειναι ΟΛΑ τα λεφτα!!