PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος, νομιζω οτι εχω στησει λαθος, Help


Manos-L
07-01-07, 17:29
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

Λοιπόν εδώ και 4-5 μήνες έχω τα εξής ...

1 ενυδρείο 70 λτ (Juwel record 60) με τον εργοστασιακό εξοπλισμό (έχω βγάλει τον άνθρακα)

υπόστρωμα χαλίκι, 2 ρίζες και 2 ανουμπιες (sorry αν το λέω λάθος)

2 σκαλαρια, 6 αρλεκίνους, 1 πλατυ (Micky mouse), 1 Γατόψαρο

Οι ερωτήσεις αφορούν τους συνδυασμούς, είμαι εντάξει ?

Μπορώ να βάλω και άλλα ψάρια? κάποιο ίσως για την καφέ άλγη (η καμία άλλη ιδέα για την καφέ άλγη)?

είναι αρκετός ο χώρος για 2 σκαλαρια (ψιλοτσακονονται και το ένα έχει μικροδαγκωματιες στην ουρά) το ενυδρείο έχει πάνω από 50cm ύψος

Αλλαγές κάνω 30% την εβδομάδα και σκούπα βυθού ανά 15 ημέρες, τα πλατυ και τα γατόψαρα πρεπει να τα έχω σε ζευγάρια?

Θα ήταν πολύτιμη για εμένα οποιαδήποτε συμβουλή - πρόταση σας σχετικά με το στήσιμο που έχω και ενδεχόμενες αλλαγές που πρεπει να κάνω


Manos

soza
07-01-07, 17:47
Καλησπερα Μανο..
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Λοιπον, εχουμε και λεμε..
Αρχικα, να σου πω οτι η ρουτινα συντηρησης του ενυδρειου σου ειναι ΟΚ.
Σωστος με το 30% καθε εβδομαδα, σωστος και για την σκουπιτσα.

Με τους αρλεκινους παμε καλα... 6 ψαρια ειναι ΟΚ για τα λιτρα που αναφερεις.

Το γατοψαρο που αναφερεις.. δεν πειραζει που ειναι μονο του.. αλλο ειναι το προβλημα εδω.Γατοψαρα υπαρχουν διαφορα.. υπαρχουν ας πουμε καποια που μενουν 4-5 εκατοστα και αλλα που γινονται τεραστια.Ισως θα ηταν καλο να ανεβασεις καποια φωτο, ωστε να σου πουμε τι παιζει με το ψαρακι σου.

Το πλατυ, δεν πειραζει οτι το εχεις μονο του, εκτος ισως απο το γεγονος οτι εχει προτιμηση σε πιο σκληρα νερα, σε σχεση με τα υπολοιπα ψαρακια του ενυδρειου σου, οποτε εκει υπαρχει ενα σχετικο θεμα..

Παμε τωρα στο βασικο μας θεμα.. τα σκαλαρια... Ειναι λογικο να τσακωνονται μεταξυ τους, καθως τα λιτρα που εχεις ειναι πολυ λιγα για αυτα.Δεν ξερω αν ειναι μικρα σε μεγεθος αυτη την στιγμη, παντως, οσο περναει ο καιρος, θεωρω οτι η θα ενταση αυξανεται και ισως να μην σου βγει και σε καλο το ολο concept. Ισως πρεπει να σκεφτεις καλυτερα τον συνδιασμο σκαλαρια και 70 λιτρα...Ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ισως?:rolleyes:

Ετσι οπως ειναι το ενυδρειο αυτη την στιγμη, θεωρω οτι δεν μπορεις να προσθεσεις αλλα ψαρια.Ισως αν εφευγε κατι απο το ενυδρειο, τοτε να μπορουσαμε να μιλησουμε για κατι αλλο.

Αυτα απο μενα.
Καλως μας ηρθες.

thanosatha
07-01-07, 18:44
Καλησπερα Μανο..Παμε τωρα στο βασικο μας θεμα.. τα σκαλαρια... Ειναι λογικο να τσακωνονται μεταξυ τους, καθως τα λιτρα που εχεις ειναι πολυ λιγα για αυτα.Δεν ξερω αν ειναι μικρα σε μεγεθος αυτη την στιγμη, παντως, οσο περναει ο καιρος, θεωρω οτι η θα ενταση αυξανεται και ισως να μην σου βγει και σε καλο το ολο concept. Ισως πρεπει να σκεφτεις καλυτερα τον συνδιασμο σκαλαρια και 70 λιτρα...Ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ισως?:rolleyes:
Καλως μας ηρθες.
Συμφωνω και εγω για τα σκαλαρια. Η μονη περιπτωση να μην εχεις τσακωμους στο ενυδρειο σου ειναι να γινουν ζευγαρι, αλλα και παλι μετα θα χρειαζοσουν μεγαλυτερο ενυδρειο για αυτα.
Καλως Ηρθες!

mikele
07-01-07, 21:00
και εγω θα συμφωνησω και θα σου πω να δωσεις τα σκαλαρια.....αυτο σου το προτεινω και για το καλο των ψαριων , του ενυδρειου σου και της επιθυμιας σου να βαλεις κατι ακομα......δηλαδη με το χωρο που θα "κερδισεις" που ειναι ετσι και αλλιως λιγος για σκαλαρια θα μπορεσεις να βαλεις ενα κοπαδακι 6 η 8 απο σμηνοψαρα ...και θα εχεις και ηρεμια στο ενυδρειο σου..

Manos-L
08-01-07, 21:10
Λοιπον ανεβασα 2 φωτο για τα καταλαβετε καλυτερα ...

Αν δωσω το 1 σκαλαρι, το λυνω το προβλημα λετε, ζει μονο του το ενα?

Για την καφε αλγη κατι εξυπνο?

Στα φυτα που εχω δεν ριχνω τιποτα ειναι σωστο?

Sorry για τις πολλες ερωτησει ...

thanosatha
08-01-07, 21:15
Ποσα λιτρα ειναι καθαρα? Για την καφε αλγη το πιο εξυπνο που μπορω να σκεφτω ειναι υπομονη και σωστες αλλαγες νερου...

Manos-L
08-01-07, 21:15
Καλησπερα Μανο..
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Λοιπον, εχουμε και λεμε..
Αρχικα, να σου πω οτι η ρουτινα συντηρησης του ενυδρειου σου ειναι ΟΚ.
Σωστος με το 30% καθε εβδομαδα, σωστος και για την σκουπιτσα.

Με τους αρλεκινους παμε καλα... 6 ψαρια ειναι ΟΚ για τα λιτρα που αναφερεις.

Το γατοψαρο που αναφερεις.. δεν πειραζει που ειναι μονο του.. αλλο ειναι το προβλημα εδω.Γατοψαρα υπαρχουν διαφορα.. υπαρχουν ας πουμε καποια που μενουν 4-5 εκατοστα και αλλα που γινονται τεραστια.Ισως θα ηταν καλο να ανεβασεις καποια φωτο, ωστε να σου πουμε τι παιζει με το ψαρακι σου.

Το πλατυ, δεν πειραζει οτι το εχεις μονο του, εκτος ισως απο το γεγονος οτι εχει προτιμηση σε πιο σκληρα νερα, σε σχεση με τα υπολοιπα ψαρακια του ενυδρειου σου, οποτε εκει υπαρχει ενα σχετικο θεμα..

Παμε τωρα στο βασικο μας θεμα.. τα σκαλαρια... Ειναι λογικο να τσακωνονται μεταξυ τους, καθως τα λιτρα που εχεις ειναι πολυ λιγα για αυτα.Δεν ξερω αν ειναι μικρα σε μεγεθος αυτη την στιγμη, παντως, οσο περναει ο καιρος, θεωρω οτι η θα ενταση αυξανεται και ισως να μην σου βγει και σε καλο το ολο concept. Ισως πρεπει να σκεφτεις καλυτερα τον συνδιασμο σκαλαρια και 70 λιτρα...Ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ισως?:rolleyes:

Ετσι οπως ειναι το ενυδρειο αυτη την στιγμη, θεωρω οτι δεν μπορεις να προσθεσεις αλλα ψαρια.Ισως αν εφευγε κατι απο το ενυδρειο, τοτε να μπορουσαμε να μιλησουμε για κατι αλλο.

Αυτα απο μενα.
Καλως μας ηρθες.

Sonia η φωτο απο το γατοψαρακι ...

halvas69
08-01-07, 21:21
Σαν Corydoras Sterbai μοιάζει.
Σε αυτά τα γατόψαρα (Corydoras) τους αρέσει να είναι σε ομάδα 5-6 ατόμων και πάνω.

mikele
08-01-07, 21:58
αυτο το γατοψαρο δεν μεγαλωνει παρα πολυ ωστε να εχεις προβλημα αλλα καλο θα ειναι να παρεις τουλαχιστο ακομα ενα......πανε συνεχεια παρεα παντου ακομα και οταν ξεκουραζονται καθονται διπλα διπλα ....εχω εγω δυο ....τα σκαλαρια αν τα δωσεις δωστα και τα δυο και βαλε ακομα λιγα σμηνοψαρα και θα εχεις κινηση καλη στο ενυδρειο.....βαλε καμια πιο κοντινη φωτο του ενυδρειου....

steady
09-01-07, 00:16
βασικα το καλυτερο θα ταν νομιζω να φυγουν τα σκαλαρια και το platy και θα σου δωσουν χωρο και για αλλα τετρα σμηνοψαρα το τελικο αποτελεσμα θα ναι ποιο ωραιο!καλο θα ναι να συνδιαζεις ζωοτοκα με ζωοτοκα και ωοτοκα με ωοτοκα!δηλαδη η βαζεις guppies platys mollies η βαζεις ομαδες απ τα διαφορα tetra για να σαι και τωρα και μελλοντικα οκ!για να ξεχωρισεις οικογενειες ζωοτοκα και ωοτοκα διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm! βαλε και μερικα φυτα ακομα θα δειξει πολυ ποιο ωραιο!;)

tsikis
09-01-07, 20:36
Διακρίνω καλοριφέρ δίπλα από το ενυδρείο!!!!
http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_33_7.gif

Από θερμοκρασίες πως πας????

halvas69
09-01-07, 22:20
Μπα, εντάξει στο σημείο που είναι δεν το επηρεάζει.

tsikis
09-01-07, 22:32
Μακάρι......αλλά.....
Εχω παράδειγμα φίλου που το ενυδρείο βρίσκεται 7 μέτρα από καλοριφέρ και όταν το ανάβει από 24 παει 27,5.....

Απλά ρώτησα.....

halvas69
09-01-07, 22:34
Χε,χε έχω και εγώ το δικό μου που είναι στο ένα μέτρο και δεν χαμπαριάζει.
Μάλλον ο φίλος σου το παραφήνει ανοιχτό το καλοριφέρ....άκου 27,5.

tsikis
09-01-07, 22:42
Χε,χε έχω και εγώ το δικό μου που είναι στο ένα μέτρο και δεν χαμπαριάζει.
Μάλλον ο φίλος σου το παραφήνει ανοιχτό το καλοριφέρ....άκου 27,5.

Όντως...Το παραφήνει ανοιχτο.....
Με μωρό 7 μηνών στο σπίτι και με τις θερμοκρασίες χαμηλά και λίγο το αφήνει.
Και εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα (όπως επίσης αν ήμουν σωστός με τη ζωή του ενυδρείου την άμεση μεταφορά του-κάτι που τελικά έκανε και ο ίδιος και όλα καλά)...
Τώρα άν και του φίλου μας "δεν χαμπαριάζει" τότε όλα καλά..... ;) ;)

Liolios
10-01-07, 11:08
Κατ' αρχάς καλώς όρισες στο φόρουμ!


1 ενυδρείο 70 λτ (Juwel record 60) με τον εργοστασιακό εξοπλισμό (έχω βγάλει τον άνθρακα)

Παραθέτω τα στοιχεία από το επίσημο site της juwel:
Rekord 60
Decor: Black
Volume: approx. 54 Litres
Measurements: 61 x 31 x 36 cm
Productcode: 21054

υπόστρωμα χαλίκι, 2 ρίζες και 2 ανουμπιες (sorry αν το λέω λάθος)

Οι ανούμπιες, να έχεις υπ' όψη σου, δεν φυτεύονται ποτέ στο υπόστρωμα, εκτός και αν φυτέψεις μόνο τις ρίζες τους. Συνήθως τις δένουμε σε κάποιο διακοσμητικό. Στην περίπτωσή σου, οι ρίζες μοπάνι που έχεις αποτελούν ιδανική λύση.

2 σκαλαρια, 6 αρλεκίνους, 1 πλατυ (Micky mouse), 1 Γατόψαρο

Οι ερωτήσεις αφορούν τους συνδυασμούς, είμαι εντάξει ?


Τα σκαλάρια πρέπει να φύγουν από το ενυδρείο.
Αρλεκίνους μπορείς να βάλεις ακόμα 6.
Βγάλε το πλάτυ και το γατόψαρο και ψάξε για ψάρια που πρόερχονται από την Άσια και μένουν μικρά σε μέγεθος. Έτσι θα έχεις ένα ωραιότατο Ασιατικό setup!
Αν πάλι προτιμάς να έχεις ένα γκρουπάκι από νανόσωμα κορυντόρας (γατόψαρα) τότε θα σου προτείνα να βγάλεις τους αρλεκίνους και να βάλεις ένα μεγαλούτσικο κοπάδι από καρδινάλιους.


Μπορώ να βάλω και άλλα ψάρια? κάποιο ίσως για την καφέ άλγη (η καμία άλλη ιδέα για την καφέ άλγη)?



Μπορείς να βάλεις οτόκυνκλους. Προσοχή όμως: είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια σε καινούργια ενυδρεία, αλλά και γενικότερα.

είναι αρκετός ο χώρος για 2 σκαλαρια (ψιλοτσακονονται και το ένα έχει μικροδαγκωματιες στην ουρά) το ενυδρείο έχει πάνω από 50cm ύψος


Σε καμμία περίπτωση. Επίσης σύμφωνα με τα στοιχεία που σου παρέθεσα στην αρχή, κάτι δε μας λες καλά για το ύψος του ενυδρείου.

Θα ήταν πολύτιμη για εμένα οποιαδήποτε συμβουλή - πρόταση σας σχετικά με το στήσιμο που έχω και ενδεχόμενες αλλαγές που πρεπει να κάνω

Καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να βάζεις εύκολα φυτά μέσα στο ενυδρείο σου.

PascM
10-01-07, 11:41
Μήπως ο φίλος εδώ μπορεί να μας βοηθήσει σχετικά με ποιο ενυδρείο έχει? Διότι εγώ έχω μπερδευτεί από ότι βλέπω μου μοιάζει με το Juwel Record 70 και όχι με το Juwel Record 60 Και τα δυο μοιάζουν καθώς έχουν τις ίδιες διαστάσεις μήκος πλάτος αλλά διαφορετικό ύψος.

Manos-L
12-01-07, 15:21
Διακρίνω καλοριφέρ δίπλα από το ενυδρείο!!!!
http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_33_7.gif

Από θερμοκρασίες πως πας????

To εχω παρακολουθησει δεν υπαρχεο προβλημα, ειναι στους 24-25 βαθμους

Manos-L
12-01-07, 15:32
Κατ' αρχάς καλώς όρισες στο φόρουμ!

[/color]

Παραθέτω τα στοιχεία από το επίσημο site της juwel:
Rekord 60
Decor: Black
Volume: approx. 54 Litres
Measurements: 61 x 31 x 36 cm
Productcode: 21054

Εχω κανει λαθος sorry το Record 70 εχω !



Οι ανούμπιες, να έχεις υπ' όψη σου, δεν φυτεύονται ποτέ στο υπόστρωμα, εκτός και αν φυτέψεις μόνο τις ρίζες τους. Συνήθως τις δένουμε σε κάποιο διακοσμητικό. Στην περίπτωσή σου, οι ρίζες μοπάνι που έχεις αποτελούν ιδανική λύση.

Τις εχω δεσει με πετονια πανω στις ριζες ...



Τα σκαλάρια πρέπει να φύγουν από το ενυδρείο.
Αρλεκίνους μπορείς να βάλεις ακόμα 6.
Βγάλε το πλάτυ και το γατόψαρο και ψάξε για ψάρια που πρόερχονται από την Άσια και μένουν μικρά σε μέγεθος. Έτσι θα έχεις ένα ωραιότατο Ασιατικό setup!
Αν πάλι προτιμάς να έχεις ένα γκρουπάκι από νανόσωμα κορυντόρας (γατόψαρα) τότε θα σου προτείνα να βγάλεις τους αρλεκίνους και να βάλεις ένα μεγαλούτσικο κοπάδι από καρδινάλιους.

Καλο ακουγετε αυριο θα δωσω το γατοψαρο - πλατυ - σκαλαρι και θα παρω κοπαδακι νανόσωμα κορυντόρας, θα κρατησω τους αρλεκινους + ενα κοπαδακι tetra ακομα (νεον ισως) πως το βλεπεις?





Μπορείς να βάλεις οτόκυνκλους. Προσοχή όμως: είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια σε καινούργια ενυδρεία, αλλά και γενικότερα.



Σε καμμία περίπτωση. Επίσης σύμφωνα με τα στοιχεία που σου παρέθεσα στην αρχή, κάτι δε μας λες καλά για το ύψος του ενυδρείου.



Καλό θα ήταν να αρχίσεις σιγά σιγά να βάζεις εύκολα φυτά μέσα στο ενυδρείο σου.

[COLOR=red]Τι μου προτεινεις που να μην χρειαζετε επιπλεον φωτισμους-λιπασματα και τετοια εκτος απο τις ανουμπιες που εχω


Μήπως ο φίλος εδώ μπορεί να μας βοηθήσει σχετικά με ποιο ενυδρείο έχει? Διότι εγώ έχω μπερδευτεί από ότι βλέπω μου μοιάζει με το Juwel Record 70 και όχι με το Juwel Record 60 Και τα δυο μοιάζουν καθώς έχουν τις ίδιες διαστάσεις μήκος πλάτος αλλά διαφορετικό ύψος.
Το record 70 sorry !

Tolis
12-01-07, 16:57
Τι μου προτεινεις που να μην χρειαζετε επιπλεον φωτισμους-λιπασματα και τετοια εκτος απο τις ανουμπιες που εχω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

crazyio
12-01-07, 19:46
Λογικά πάντα πιο έυκολα θα ανεβάσει θερμοκρασία ένα ενυδρείο που είναι πάνω απο καλοριφέρ παρά ενυδρείο που είναι κοντά σε καλοριφέρ αν αναλογιστουμε πως ο θερμός αέρας έιναι ελαφρύτερος απο τον ψυχρό και κατα συνέπεια πάει προς τα επάνω ..