PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ


tok
07-01-07, 10:26
καλη χρονια ειμαι νεος στην παρεα και χρειαζομε τα φωτα σας.Εχω ενα ενυδριο 350λιτρα εβαλα 4 δισκους μαζι και ενω φαγανε απο την πρωτη μερα και εδειχναν οτι ολα καλα την επομενη ξαφνικα το ενα κυνηγαει το αλλο και υπαρχει μια νευρικοτητα τι να κανω ? μηπως πρεπει να παρω ψαροντουφεκο ? περιμενω απαντησεις ευχαριστω

soza
07-01-07, 10:48
Οι δισκοι ειναι κιχλιδες.. οποτε οι τσαμπουκαδες ειναι αναμενομενοι...
Σχηματιζεται μια ιεραρχια αναμεσα τους, γι'αυτο και οι τσαμπουκαδες..
Παρακολουθησε τους στενα αυτες τις μερες, να δεις που θα το πανε.Ισως καποιος απο τους δισκους σου να απομονωθει και αυτο να μην εχει καλα επακολουθα.

tok
07-01-07, 16:56
ευχαριστω sonia

mikele
07-01-07, 17:31
θα κανεις υπομονη πανω απο ολα.. θα παρει λιγο καιρο μεχρι να υπαρξει μια ιεραρχια αναμεσα τους χωρις να σταματησουν εντελως οι καυγαδες....παντα θα υπαρχει ψιλοκοντριτσα και φυσικα "ανταρσιες"....καλο κουραγιο

johnny98130
07-01-07, 20:56
Θα καλμάρουνε .........υπομονή

tok
09-01-07, 14:34
ευχαριστω για της συμβουλες. τα πραγματα αρχιζουνε να πηγενουνε καλυτερα μονο που ο μικροτερος {που εφαγε και το περισοτερο τρεξιμο} εβγαλε πανω στην ουρα ενα μικρο κοκκο σαν ζαχαρη μαλλον ειναι ικ και θα περιμενω την εξελιξη για την αναλογη θεραπεια

accnt
09-01-07, 16:17
Δεν νομίζω να είναι κάτι το ανησυχητικό, αλλά να ξέρεις γενικά με τις θεραπείες ότι πρώτα κάνουμε ομοιοπαθητική και σαν έσχατη λύση καταφεύγουμε στα φάρμακα.
Δηλαδή μικρή αύξηση τις θερμοκρασίας, αλατάκι κλπ.
Πρέπει να δώσουμε την ευκαιρία στα ψάρια μας να αυτοιαθούν!
Για την ιστορία αυτό….;)

tok
10-01-07, 17:42
καλησπερα accnt καλα τα λες εσυ αλλα δεν εχω της γνωσεις σου , για την θερμοκρασια κατι ξερω γυρω στους 30 βαθμους αλλα για το αλατι δεν ξερω τιποτα περιμενω πληροφοριες

Mitsos
10-01-07, 17:51
Φιλε μου υπομονή. Τα ίδια με εσενα είχα κι εγώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13604
πριν λιγο καιρο, αλλα αν ειναι ολα οκ με τις παραμέτρους του νερου σου θα δεις πως χωρις να κανεις τιποτα θα στρώσουν....
Ευτυχως που με καθυσήχαζαν τα παιδια του φορουμ γιατι αρχικα νομισα πως δεν προκειτε να μου αντεξουν για πολυ......

Σχετικα με το μεμονομένο προβλημα νομιζώ μια κουταλια (σουπας) ανα 60-70λιτ ειναι καλα αλλα μην σε παρω στο λαιμό μου περίμενε να απαντησουν και οι ποιο εμπειροι......

mikele
10-01-07, 20:57
πριν πλακωθεις στα αλατια προσεξε μηπως ειναι καμια κυστη....πολλες φορες τα πτερυγια των δισκων εμφανιζουν κυστες οι οποιες μοιαζουν με ικ...παρακολουθησε λιγο να δεις καλα τι ειναι και πως παει......αν ειναι κυστη θα φυγει συντομα ....μακαρι να μην ειναι κατι σοβαροτερο.....

tok
12-01-07, 23:00
καλησπερα παιδια τα ψαρακια αρχισανε να ειναι μια χαρα και απο την χαρα μου προσθεσα ενα νεο συγκατοικο εναν υπεροχο μπλε δισκο ειναι ο μπαγασας σουπερ . ερωτηση ,,,,πως ξεχωριζουμε το αρσενικο απο το θυληκο ? περιμενω νεα σας Γιαννης

mikele
13-01-07, 19:06
βαλε καμια φωτο απο τα ψαρακια σου να τα δουμε........για να ξεχωρισεις φυλο πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλα.....ετσι ωστε να φαινονται καποια σημεια του σωματος καθαρα.....πχ το γεννητικο οργανο , το κεφαλι....

Carebean pirate
13-01-07, 19:09
Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο στους δίσκους....

Όταν μεγαλώσουν αρκετά και τότε σου γεννήσουν, και εκκολαφθούν τα αυγά θα καταλάβεις ότι έχεις ζευγάρι και ίσως καταλάβεις πιο είναι το αρσενικό ή θυληκό ανάλογα με την συμπεριφορά τους

mikele
13-01-07, 19:20
τι λες...μια χαρα ξεχωριζουν ...αλλα το θεμα ειναι στρωσε πρωτα τα ψαρια και μη σκεφτεσαι ακομα γεννες ειναι πολυ δυσκολη υποθεση και ενα ξεχωριστο κεφαλαιο .....βαλε καμια φωτο να τα δουμε και βλεπουμε ....

Carebean pirate
13-01-07, 19:27
τι λες...μια χαρα ξεχωριζουν ...

A ok sry:D

mikele
13-01-07, 19:38
τι σορυ ρε σιγα το πραμα αποψεις αλλαζουμε και εμπειριες.......και γω μετα απο χρονια τωρα μαθαινω να τα ξεχωριζω...και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο με τα ψαρακια μας....