PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτεμένο με Πιράνχα


TaitO
07-01-07, 02:50
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 55 x 50 x 35
Όγκος: 70 λίτρα (καθαρά)
Κατηγορία: Φυτεμένο με πιράνχα (δεν υπάρχει κατηγορία)
Φυτά: anoubias, ludwigia repens, vallisneria natans, vallisneria gigantea, nymphaea lotus, ceratofyllum demersum, Microsorum Pteropus, hydrocotyle leucocephala, hygrophila polysperma, Littorella uniflora, (Echinodorus ή Cryptocyne τα 2 κοκκινάκια που έχω), Eleocharis ''parvula'', Hygrophila difformis,
Ψάρια / Άλλα είδη: Serrasalmus Sanchezi, Apple Snails(3)
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) χαλίκι χοντρόκοκκο, λάβα
Φόντο: αφίσα από φυτεμένο
Φωτισμός: 1x ARCADIA ORIGINAL TROPICAL 14W, 1x FLORA GLO 14W, 1x OSRAM FLORA 15W
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες με χρονοδιακόπτες
Φιλτράρισμα: Eheim 2213 (Substrat Pro, Mech, Fix, Torf)
Θερμοστάτης: 100W
Λίπανση: Υπόστρωμα TetraPond, Seachem Flourish, Iron, Potassium, Nitrogen, Phosphorus, Excel
Παροχή CO2: Φιάλη 5kg (+ διάχυση DIY)

Παράμετροι:

pH: 7.0
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαία 30%
Θερμοκρασία: 26 C°
Άλλες πληροφορίες: Τροφή : Tropical Chichlid Pellets, Κατεψυγμένα (γαρίδα, καλαμάρι, ψάρι)
Φωτογραφία:

parrot
07-01-07, 03:09
Πολύ ωραίο κατά τη γνώμη μου. Μ'ενα μαύρο φόντο ακόμη πιο ωραίο.... τα βλέπεις καθόλου ή κρύβονται συνέχεια στα φυτά?

TaitO
07-01-07, 03:22
Συνήθως εκεί είναι το μέρος του που έχει και σκιά αλλά κοιτάει προς τα έξω :)

accnt
07-01-07, 09:58
Όμορφο είναι!

soza
07-01-07, 10:06
Μου αρεσει..
Την βαλισνερια, θα την αφηνα να φτασει μεχρι την επιφανεια...
Ισως η γιγαντεα να ειναι λιγο υπερβολη για ενα σχετικα μικρο ενυδρειο, οπως ειναι το δικο σου..
Το χαλικι μου φαινεται λιγο χοντρο, αλλα αυτα ειναι καθαρα προσωπικα γουστα..
Το φοντο ισως ειναι καλυτερα να το αλλαξεις.. Δοκιμασε ενα μαυρο χαρτονι και θα καταλαβεις γιατι στο λεω... θα δειξει πολυ καλυτερα..
By the way... ο σαγονιας που ειναι ??? :D

Lsourtzo
07-01-07, 10:51
εγώ θα γίνω λίγο πιο πρακτικός ..
πιράγχας δεν είχα ποτέ αλλά από ότι ξέρω δεν έχουν και τις φιλικότερες προθέσεις απέναντι στα χέρια των ιδιοκτητών τους ...

έχεις σκεφτεί πως θα κλαδεύεις ???

soza
07-01-07, 11:35
Ταϊζοντας καλα πριν...:D :D
Εγω εχω ακουσει και κατι αλλο...
Οτι με τα φυτα δεν τα πανε και πολυ καλα.. ισχυει?

gwgw
07-01-07, 13:14
πολυ όμορφο!!!

ΠΟΠΟ
07-01-07, 13:20
πολυ ωραιο αλλα γιατι δε δοκιμαζεις
να ψυλωσουν οι valisneria θα ειναι πολυ ωραιες

TaitO
07-01-07, 15:04
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :)
Ναι έχω υπόψη μου για ένα μαύρο φόντο και να ψηλώσω και τα φυτά :)

Sonia ορμάει που και που αλλα τα καταφέρνω :)

stav
08-01-07, 08:32
Πολυ ομορφο!!!

JONNY
09-01-07, 12:26
Μπραβο συνχομπιστα!:smt109

Carebean pirate
26-01-07, 13:13
Πολύ όμορφο..!!!

MiziGr
26-01-07, 13:19
Στέλιο κούκλα το ενυδρείο σου αν και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως θα έδειχνε πιο καλά με μαύρο χαρτόνι!

TaitO
26-01-07, 13:56
Του άλλαξα ήδη το χαρτόνι σε μαύρο :)
Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Theokyr
26-01-07, 17:18
Ωραίο είναι αλλά μόνο εγώ νομίζω ότι είναι (αρκετά) μικρό για πιράνια? Επίσης από όσο ξέρω πάντα GH>KH.

Θεόφιλος

TaitO
27-01-07, 02:30
Θεόφιλε λάθος στην σειρά έκανα :)
δίκιο έχεις :)

Όσο για το 60λιτρο , καλά είναι... το είδος αυτό φτάνει τα 17cm μόνο

GhostShip
27-01-07, 07:47
TaitO :*** Διάβασα οτι έβαλες μαύρο χαρτόνι πίσω...Όμορφα!
Τράβα τώρα και μία photo και βάλε να το δώ! Τρελέ μου είμαι στο ψάξιμο,τελικά θα κάνω όπως μου είπες θα περιμένω να μαζέψω αυτά που χρειάζομαι και μετά θα το αρχίσω...
Περιμένω να δώ photo έ? Αν δε βγάλεις θα σε :smt021 . . . -+13
Τα λέμε μετά πάω για ύπνο :smt015

Apostolis
27-01-07, 13:06
Δεν είναι ΟΥΤΕ φυτεμένο, ΟΥΤΕ κοινωνικό, ΟΥΤΕ βιοτοπικό... τί είναι???

Το μάυρο φόντο είναι το λιγότερο... Οι παράμετροι του νερού σου είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ για Piranha και το ενυδρείο ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ για αυτά τα ψάρια...

ΥΓ: Αν έβλεπες 1-2 ΣΩΣΤΑ ενυδρεία με Piranha, θα καταλάβαινες τί εννοώ...

steady
27-01-07, 13:30
17cm δεν ειναι και λιγο νομιζω 100λιτρα χρειαζονται απ τα ποιο μικρα serassalmus ειναι το spilopleura ισως με αυτο να σουν οκ αλλα ειναι πολυ επιθετικο και ελλαδα δεν παιζει με τιποτα...το sanchezi τωρα αμα φτασει τελικο μεγεθος πρεπει να προσεχεις πολυ και θα ναι πολυ λιγα τα λιτρα γιαυτο νομιζω..

TaitO
27-01-07, 15:49
Ωραία , άκουσα και άσχημα σχόλια.... :Ρ

Λοιπόν :

Επειδή δεν ξέρω καν εάν είχατε piranha , Steady και Apostolis σας παραθέτω μερικά κείμενα :)

1ον το ενυδρείο μου είναι Φυτεμένο.... (απλά φυτεμένο..)
2ον Το Sanchezi φτάνει μέχρι 17cm το μέγιστο και ΑΝ θα φτάσει...
3ον Επειδή είναι επιθετικά δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν τα φέρνουν , απλώς δεν είναι εμπορικά και δεν συμφέρει να τα φέρουν....
4ον Piranha-info.com

Maximum Size:
About 18cm. (7").

Temperature:
24-30°C

pH:
5.5-7.5

Aquarium:
Juveniles and sub-adults can be kept in a tank measuring 24x12". When they reach a size of 4-6", a 32" long, 12-14" deep tank is more suitable to provide enough space to move and turn freely. Adult fish need a tank of at least 40x16x16".
To shoal this species, at least a 52x20" tank is required: for each fish at least 25-30 gallons is required.

Οπότε με τα δεδομένα αυτά :
Οι παράμετροι είναι οκ

Όσον αφορά τα ενυδρεία που δεν έχω δει, σε πληροφορώ πως έχω δει καμια 1000 ενυδρεία μέχρι τώρα όσον αφορά τα πιρανχα και απλώς πειραματίζομαι με φυτεμένα...

Και στην τελική όλα είναι 8έμα γούστου και τι 8έλει να κάνει ο καθένας...
Και τις φωτο τις έβαλα εδώ μέσα απλώς για να τις μοιραστώ μαζί σας... Προς τι το κράξιμο , δεν καταλαβαίνωω....
Τέλος πάντων , οι κακίες θα μείνουν... χαχαχαχα Φιλάκια :)
Αυτάαααααα....

steady
27-01-07, 16:36
taito μην τα περνεις για κακιες δεν εχουμε κανενα λογο..ενυδρειο με πιρανχα δεν ειχα ποτε απλα εχω μελετησει πολυ εχω ξεκοκαλησει το piranha-fury και λεω μια γνωμη δεν ειμαι ειδικο!αλλα ειναι πολυ επιθετικο και ελλαδα δεν παιζει με τιποτα...
με αυτη την προταση δεν εκφραζω συνεπαγωγη 2 διαφορετικα πραγματα λεω!στα λεω αυτα επειδη και γω προσπαθουσα να βρω αν μπορω καποιο piranha στα 140 καθαρα λιτρα που ειχα παλια και σε συννενοηση με καποιον παλαιμαχο απο δω μεσα και μετα απο πολυ μελετη ειχαμε καταληξει στο οτι μονο spilopleura θα μπορουσα να χω ανετα!γιαυτο στα ειπα αυτα μακαρι να ναι καλα το ψαρακι σου και συ να το χαιρεσαι!

ΠΕΤΡΟΣ
27-01-07, 19:06
17cm δεν ειναι και λιγο νομιζω 100λιτρα χρειαζονται απ τα ποιο μικρα serassalmus ειναι το spilopleura ισως με αυτο να σουν οκ αλλα ειναι πολυ επιθετικο και ελλαδα δεν παιζει με τιποτα...το sanchezi τωρα αμα φτασει τελικο μεγεθος πρεπει να προσεχεις πολυ και θα ναι πολυ λιγα τα λιτρα γιαυτο νομιζω..

Steαdy κάνεις λάθος όσο αφορά τα spilopleura τα οποία φτάνουν
και πολλές φορές ξεπερνούν τα 30 εκατοστά.....

Στα λίτρα που αναφέρεται ο φίλος οι μοναδικές λύσεις είναι 1 ψάρι

ή serrasalmus sanchezi
ή serrasalmus eigenmanni


Και να ξεκαθαρίσουμε το θέμα άγρια.......και αν για αυτό το λόγο δεν
έρχονται Ελλάδα..

Οι επιτυχημένες προσπάθειες αναπαραγωγής των πιρανίων της οικογένειας των serrasalmus είναι
ελάχιστες,αν και εγώ θα προτιμούσα τον όρο μηδαμινές.Έτσι οι εξαγωγείς-έμποροι αναγκάζονται να βγάλουν στο εμπόριο τα
συγκεκριμένα ψάρια άγρια πιασμένα....Όπως καταλαβαίνετε
ο αριθμός προς πώληση ψαριών είναι μικρός και επειδή στην Ελλάδα
δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση λόγο του χαρακτήρα τους και της τιμής τους,
απλά δεν έρχονται..


Τέλος το ενυδρείο σου είναι πραγματικά όμορφο,δεν είναι ΄βεβαια βιοτοπικο
και τίνει να μην μοιάζει με πιρανχοενυδρείο,άλλα είναι όμορφο....

steady
27-01-07, 19:17
θα διαφωνισω οτι φτανει τοσο μεγαλο το πολυ 15-20cm βεβαια εκανα καθος περιπου ισα με το sancezi παει εχεις δικιο!
http://www.geocities.com/heartland/prairie/5962/Spilopleura.html
να και να λινκ τεσπα εγω απλα ηθελα να πω στον TAITO απ την αρχη οτι καλο ειναι τα ψαρια αυτα να μην τα βαζουμε οριακα για να μαστε και μεις και αυτα καλα...τιποτε αλλο ουτε κακιες ουτε τιποτα τετοιο...

Apostolis
29-01-07, 19:23
Μην το ταλαιπωρείτε ρε παιδιά... όπως και να'χει το πράγμα, είναι σμηνόψαρα και απο την στιγμή που γίνονται πάνω απο 10εκ, το 70λιτρο δεν κάνει ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ για πάνω απο 2... και ΟΥΤΕ πείραμα το θεωρώ εγώ γιατί αν δεν αισθάνεται άνετα το ψάρι, ΔΕΝ επιδυκνύει την φυσιολογική συμπεριφορά του...Όποιος ασχολείται ΣΟΒΑΡΑ με Piranha, το 70άρι το έχει για καραντίνα...

Κατά τ'άλλα είναι ένα "εντάξει" ενυδρειάκι χωρίς "εικαστικές παρεμβάσεις" του στύλ καραβάκια, θησαυρούς, πειρατές κλπ, το οποίο επιδέχεται βελτιώσεις...

Keep walking! ;)

TaitO
29-01-07, 21:05
Apostolis , επειδή μου τη λες χωρίς λόγο.... μάθε πρώτα ποια είναι σμηνόψαρα και τι είναι το piranhas και μετά να βάζεις λόγια στο στόμα σου.... Αιντε... και να απαντάτε επιτέλους όσοι ξέρουν και όχι οποιος να ναναι, επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει...

Φιλικά Στέλιος.... (όσο μπορώ να το δω φιλικά)

ΥΓ: Από κάτι τέτοιους ματιάζονται τα ψάρια μας μου φαίνεται.... χοχοχοχο

Apostolis
29-01-07, 22:11
http://www.piranha-info.com/default.php?lang=en&id=s_sanchezi

The Sanchez' Piranha is one of the few Serrasalmus-species that has been succesfully kept in a group, despite the fact that is is not very tolerant towards tank mates, and in particular its own kind. However, due to it's parasitic lifestyle (scale-eater, fin-nipper) and agressive character, these are rare occurences, and attempts are usually shortlived. All in all, it is best to keep this species as a solitary fish: attempting to shoal this species is only recommended to very experienced piranha keepers!

Η "φαγωμάρα" μεταξύ τους είναι φυσιολογική συμπεριφορά την οποία ΔΕΝ πρόκειται να δείς σε 70 λίτρα με 2 ψάρια. Το πολύ πολύ να "την πληρώσει" το ένα απο τα 2...
Εύχομαι να έχεις την ευκαιρία να τα καμαρώσεις σε 1000άρι όπου θα μπορείς να βάλεις 8-10 και να θεωρείσαι "very experienced piranha keeper"...

Tolis
29-01-07, 23:52
Θα παρακαλουσα ολες τις πλευρες να χαμηλωσουν τους τονους πριν ξεφυγουμε. Μπορειτε καλλιστα να διαφωνειτε χωρις προσβολες.

steady
30-01-07, 00:12
Φιλικά Στέλιος.... (όσο μπορώ να το δω φιλικά)

ΥΓ: Από κάτι τέτοιους ματιάζονται τα ψάρια μας μου φαίνεται.... χοχοχοχο
taito οποιος εχει διαφορετικη αποψη απ τη δικια σου δεν σημαινει οτι δεν ξερει...το πειρες πολυ προσωπικα το πραγμα χωρις λογο δεν σε προσεβαλε κανεις για το οτι κατα την αποψη του δεν ειναι σωστο το τανκ σου,σε αντιθεση με σενα!τα ψαρια μαλλον απ την αμελεια των ιδιοκτητων ματιαζονται οχι απο την προπαθεια των αλλων στο χομπι να βοηθησουν..το θεμα μας δε ειναι να επιβιωνει απλα το ψαρι στα κυβικα μας αλλα να αισθανεται ανετα και μακροπροθεσμα μεχρι να φτασει στο τελικο σταδιο του..δεν σε περιοριζει κανεις να αλλαξεις το τανκ σου τη γνωμη μας λεμε ΦΙΛΙΚΑ και ας μη μας εχεις φιλους...:smt096

ΠΕΤΡΟΣ
30-01-07, 12:16
Kαλό θα ήταν οι γνώμες που έχουμε να στηρίζονται με κύριο γνωμονα
τις εμπειρίες μας και όχι το διάβασμα από ξένες ιστοσελίδες.....

Επειδή είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ψαριού θα πώ 2 πράγματα
πάνω στις απαντήσεις σας...

Αυτό που λέει η ιστοσελίδα που αναφέρεις Αpostolis έχει επιτευχθεί
από ένα μόνο μικρό ποσοστό χομπιστών...Οι περισσότερες προσπάθειες
συγκατίκησης κοπαδιού s.sanchezi έχουν αποτύχει παταγωδώς...Το
αποτέλεσμα ήταν και είναι ότι το σύνολο των χοπιστων αποφάσισε
πλέον(αφού και στην φύση του το ίδιο συμβαινει) να κρατείτε σαν
μοναχικό είδος σε ενυδρεία περί των 100λ....Με βάση βέβαια ότι
παρθεί μικρό και έτσι το τελικό του μέγεθος θα επίτευχθεί σε 5χρόνια..

Αν κάποιος θελήσει να το επιχειρήσει (αν και νομίζω ότι ο ΤΑΙΤΟ δεν
επιδιώκει κάτι τέτοιο) θα χρειαστεί 70-90 λίτρα ανα ψάρι......

Τώρα στο θέμα μας....Για ένα serrasalmus sanchezi σε ενυδρείο 70 λίτρων
καθαρών (όπως αναφέρεται παραπάνω) είναι μια χαρά...

PascM
30-01-07, 12:19
Ο όρος κοπαδόψαρα ίσως είναι λίγο ποιο δόκιμος! Είναι ψάρια που φοβούνται εύκολα και γι'αυτό προτιμούν να είναι κοπάδι!

Lsourtzo
30-01-07, 12:26
Kαλό θα ήταν οι γνώμες που έχουμε να στηρίζονται με κύριο γνωμονα τις εμπειρίες μας και όχι το διάβασμα από ξένες ιστοσελίδες.....


Η εμπειρία είναι πολύ σύνθετο και πολύπλευρο θέμα...
κατακτάτε κυρίως με 2 τρόπους ....
ο ένας είναι η παρατήρηση ... και σύμφωνα με αυτών τον τρόπο συνήθως μαθαίνουμε από τα λάθη μας ...
ο άλλος είναι με το διάβασμα ... και σε αυτήν την περίπτωση μαθαίνουμε από τα λάθη που κάποιοι άλλοι έκαναν πριν από εμάς ...

Χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω για το ποιο από τα 2 είναι καλύτερο !!

ps. Nα επισημάνω ότι και εσύ σε ιστοσελίδα γράφεις ?!?!?!
:confused:

ΠΕΤΡΟΣ
30-01-07, 12:36
Η εμπειρία είναι πολύ σύνθετο και πολύπλευρο θέμα...
κατακτάτε κυρίως με 2 τρόπους ....
ο ένας είναι η παρατήρηση ... και σύμφωνα με αυτών τον τρόπο συνήθως μαθαίνουμε από τα λάθη μας ...
ο άλλος είναι με το διάβασμα ... και σε αυτήν την περίπτωση μαθαίνουμε από τα λάθη που κάποιοι άλλοι έκαναν πριν από εμάς ...

Χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω για το ποιο από τα 2 είναι καλύτερο !!

ps. Nα επισημάνω ότι και εσύ σε ιστοσελίδα γράφεις ?!?!?!
:confused:
Αγαπητέ lsourtzo
Δεν διαφωνώ στα παραπάνω που γράφεις,απλά θέλησα να κάνω μια
διευκρίνηση στο απόσπασμα της σελίδας του Jonas Hansel (piranha.info),όσον αφορά αυτά που απαντήθηκαν παραπάνω
Είμαι λάθος????

PascM
Ο όρος κοπαδόψαρα ίσως είναι λίγο ποιο δόκιμος! Είναι ψάρια που φοβούνται εύκολα και γι'αυτό προτιμούν να είναι κοπάδι!

Για το είδος serrasalmus sanchezi δεν ισχύει αυτό..

Lsourtzo
30-01-07, 12:46
Αγαπητέ lsourtzo
Δεν διαφωνώ στα παραπάνω που γράφεις,απλά θέλησα να κάνω μια
διευκρίνηση στο απόσπασμα της σελίδας του Jonas Hansel (piranha.info),όσον αφορά αυτά που απαντήθηκαν παραπάνω
Είμαι λάθος????
δεν είμαι ιδικός να κρίνω το όσα γράφει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ούτε αν στο συγκεκριμένο θέμα έχει δίκαιο ή άδικο ...

εγώ αναφέρθηκα στην γενίκευσή όσον αφορά τα ξένα sites και στα περί εμπειριών και εκεί θα μείνω ...

ΠΕΤΡΟΣ
30-01-07, 23:25
δεν είμαι ιδικός να κρίνω το όσα γράφει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ούτε αν στο συγκεκριμένο θέμα έχει δίκαιο ή άδικο ...

εγώ αναφέρθηκα στην γενίκευσή όσον αφορά τα ξένα sites και στα περί εμπειριών και εκεί θα μείνω ...
Το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ δεν είναι σε πιο κομμάτι
αναφορών θες να μείνεις εσύ όμως...

Apostolis
30-01-07, 23:51
Το να είναι επιθετικά μεταξύ τους, μπορεί να είναι να είναι μέρος της συμπεριφοράς τους... και πολλά Pseudotropheus (πχ Demasoni) ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ μεταξύ τους, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα έχουμε μόνα τους... Βούτηξε κανένας απο'δω στα νερά οπου ζούν για να μας πεί αν είναι μοναχικά??? Ή μήπως είναι σμηνόψαρα και αλληλοτρώγονται όταν είναι περιοριμένος ο χώρος και η τροφή (όπως πχ κατα την ξηρασία στον Αμαζόνιο?)
Το αν επιτίθενται μεταξύ τους, είναι ένα θέμα...
Το αν έχει κανείς τα λίτρα που απαιτούνται για κοπάδι, είναι ένα άλλο θέμα...
ΧΩΡΙΣ να ξέρουμε το πώς και το γιατί χωρίς να τους παρέχουμε τις συνθήκες που θέλουν, δεν είναι σοβαρή προσέγγιση...

Το να λέμε οτι είναι μοναχικά επειδή αδυνατούμε να τους προσφέρουμε πχ 2000 λίτρα, είναι τουλάχιστον αστείο...

Για μένα, είναι το ίδιο αδιάφορο και αφύσικο με ένα Silver Shark σε 50 λίτρα...

Φιλικά,

Lsourtzo
31-01-07, 00:11
Kαλό θα ήταν οι γνώμες που έχουμε να στηρίζονται με κύριο γνωμονα
τις εμπειρίες μας και όχι το διάβασμα από ξένες ιστοσελίδες.....
Η εμπειρία είναι πολύ σύνθετο και πολύπλευρο θέμα...
κατακτάτε κυρίως με 2 τρόπους ....
ο ένας είναι η παρατήρηση ... και σύμφωνα με αυτών τον τρόπο συνήθως μαθαίνουμε από τα λάθη μας ...
ο άλλος είναι με το διάβασμα ... και σε αυτήν την περίπτωση μαθαίνουμε από τα λάθη που κάποιοι άλλοι έκαναν πριν από εμάς ...

Χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω για το ποιο από τα 2 είναι καλύτερο !!

ps. Nα επισημάνω ότι και εσύ σε ιστοσελίδα γράφεις ?!?!?!
:confused:
Το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ δεν είναι σε πιο κομμάτι
αναφορών θες να μείνεις εσύ όμως...


Την επόμενη φόρα που θα ήθελες να υποστηρίξεις κάποια άποψη σου τότε, φρόντισε να διατυπώνεις καλύτερα τα επιχειρήματα σου για να μην μας αναγκάζεις να βγαίνουμε και εμείς εκτός θέματος !!

ps. με το να γίνεσαι εριστικός δεν σε κάνει να έχεις και δίκαιο ...

TaitO
31-01-07, 00:25
Καταρχήν κάναμε .... το τοπικ που δεν έχει σχέση με αυτά... (λέω εγώ)
Από εκεί και πέρα , ειλικρινά δεν τα έχετε μάθει σωστά.....

Απο ντοκιμαντέρ μέχρι OPEFE που είναι οι the top του είδους "piranha" λένε τα προαναφερθέντα που έχω πει και κάποιοι συμφώνησαν μαζί μου... για το είδος Serrasalmus και το είδος Pygocentrus Κλπ...

Έτσι είναι , αναγκαστικά πρέπει να ισχύει η άλλη άποψη?
Δεν υπάρχει θέμα χώρου σε αυτά τα είδη... απλώς σε Aquarium μένουν μόνα τους τα Serrasalmus και ομαδικά τα Pygocentrus... thats all :)

Liolios
31-01-07, 00:30
Κύριοι, σας το είπε και πιο πριν ο administrator, σας το λέω και εγώ γιατί έχετε ξεφύγει τελείως (δεν είμαι moderator της συγκεκριμένης κατηγορίας, αλλά έγινε κουραστικό και υποτιμητικό για το φόρουμ): μαζευτείτε και μην προσβάλετε ο ένας τον άλλον. Και αυτά πάνε σε πολλούς που έχουν γράψει σε αυτό το post.

ΠΕΤΡΟΣ
31-01-07, 13:23
Από την πλευρά μου δεν πρόσβαλα κανέναν....Πόσταρα πάνω
σε θέμα που γνωρίζω καλά,ώστε ναδιαχωρίσουμε πράγματα
που αφοράν τα πιράνχας και που λίγοι γνωρίζουν στην Ελλάδα,
αφού οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος...

Παραπάνω δώθηκαν λάθος απαντήσεις που μάλλον από ότι
κατάλαβα πρέπει να τις λάβουμε ώς σωστές.....

Αnyway επειδή δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε
κανέναν τελειώνω εδώ.......

Blanch
31-01-07, 20:29
Κι εδώ κλείνει η επικοδομητική αυτή συζήτηση!

Tolis
31-01-07, 21:46
(Συγνωμη που την μισανοιγω για δυο λεπτα Αργυρω)

Παραπάνω δώθηκαν λάθος απαντήσεις που μάλλον από ότι
κατάλαβα πρέπει να τις λάβουμε ώς σωστές.

Δεν ειπε κανεις (απο τον admin και τους mods) οτι οι μεν η οι δε απαντησεις ειναι σωστες η λαθος, και ποιες πρεπει να ληφθουν ως σωστες. Οι προειδοποιησεις και το κλειδωμα του θεματος εγινε για τον τροπο της διαφωνιας.