PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρείο από plexi ....βοηθεια!!!


xaris1974
03-01-07, 23:36
Καλησπερα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολο τo forum μια και ειναι το πρωτο μου post για το 2007.
Προσπαθώ να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο από plexi σαν κολλα χρησιμοποιώ χλωροφόρμιο αλλά δεν μπορώ να τα κολλήσω βάζω με μια σύριγγα στις δυο πλευρές που θέλω να κολλήσω κρατάω αρκετή ώρα αλλά τίποτα ..
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή από κάποιον που το έχει κάνει …
ευχαριστώ πολύ .

chris the trik
04-01-07, 08:15
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Το χλωροφόρμιο κάνει πολύ ώρα για να κολλήσει το πλεξι γκλας και για την ακρίβεια δεν το κολλάει αλλά το λιώνει και το κάνει ένα σώμα. Έχεις παρατηρήσει άμα το λιώνει ; μήπως και δεν είναι πλεξι γκλας;.
Για μένα δύο τρόποι υπάρχουν
1ος Με χαρτοταινία και τα κομμάτια, σχηματοποιείς το κουτί και μετά ρίχνεις το χλωροφόρμιο και το αφήνεις καμιά μέρα να στεγνώσει ,μετά ρίχνεις ποιώ παχύρρευστη κόλλα (αυτό κάναμε στο σαμπ που έκανα με ένα φίλο μου που είναι η δουλεία του αυτή )
2ος Να σταθεροποιήσεις τα κομμάτια πρώτα με κόλλα στιγμής από καμία σταγόνα στις ενώσεις και μετά να εφαρμόσεις το χλωροφόρμιο και κατόπιν αφού στεγνώσει βάζεις την ποίο παχύρρευστη κόλλα που είναι από χλωροφόρμιο μαζί με πλεξι γκλας

accnt
04-01-07, 09:25
Στη σύριγγα πριν βάλεις χλωροφόρμιο, βάλε λίγο τρίμα από plexi (πολύ λεπτό). Μετά βάλε χλωροφόρμιο. Κούνα το καλά και άσε το τρίμα να λιώσει τελείως.
Έτσι έχουμε μια παχύρρευστη (όχι πολύ) κόλλα.
Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια άλλη κόλλα (της Bison νομίζω) κατάλληλη για Plexi, γύρω γύρω στις ραφές.

xaris1974
05-01-07, 16:10
Eυχαριστω πολυ με τις συμβουλες σας ολα οκ

accnt
05-01-07, 19:36
Βάλε και καμιά φωτο να δουμε τι έκανες....

xaris1974
05-01-07, 22:45
Μολις τελειωσει θα το βγαλω προσ το παρον ειναι με τισ ταινιες αυριο θα κλεισω με το μιγμα με plexi και χλωροφορμιο για να κλεισουν αν υπαρχουν καποια κενα και πιστευω να γινει δουλεια ..

accnt
05-01-07, 23:04
Κόντρες θα βάλεις?

xaris1974
05-01-07, 23:51
Οχι, πιστευω οτι ειναι μικρο για να βαλω κοντρες (40x30x25)το θελω απλα για καραντινα .

chris the trik
06-01-07, 05:54
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις κάποια κομμάτια πλεξι γκλας για κόντρες τουλάχιστον στις γωνίες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί άμα το γεμίσεις νερό μετά είναι λίγο αγγαρεία άδειαζε στέγνωνε κτλ κτλ.

xaris1974
06-01-07, 10:40
Ισως βαλω γιατι πραγματικα ειναι μπελας να τα κανεισ ολα αυτα αν υπαρχει καποιο προβλημα

Zorba_The_Freak
06-01-07, 11:04
Αν θέλεις πες μου απο που πήρες το πλέξι και πόσο...

Έστω και σε πμ...

Απότι βλέπω είσαι Περιστέρι άρα κοντά μου ;)

Ευχαριστώ

KOKORAS
06-01-07, 14:44
Ας το πει δημόσια ο Χριστιανός!!!

Zorba_The_Freak
06-01-07, 14:57
Και εγώ δημόσια θέλω. Απλά μπορεί κάποιος να το θεωρήσει διαφήμιση γι' αυτό το είπα.

Γι'αυτό έγραψα " Έστω και σε πμ..."

xaris1974
06-01-07, 15:07
Tα plexi τα πηρα απο Πρακτικερ εχει και σε ορισμενες διαστασεις και μεγαλα φυλλα που αν εχεις τα εργαλεια (σεγα) τα κοβεις στισ διαστασεις που θελεις (αυτο συμφερει πιο πολυ) επισης εχει και σε 3χιλ. και σε 5χιλ .παχος .
Οσο για την τιμη 5,20 Ε το μικρο φυλλο για το πιο μεγαλο δεν θυμαμε ακριβως

lasal
06-01-07, 16:40
Προσπαθώ να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο από plexi σαν κολλα χρησιμοποιώ χλωροφόρμιο αλλά δεν μπορώ να τα κολλήσω βάζω με μια σύριγγα στις δυο πλευρές που θέλω να κολλήσω κρατάω αρκετή ώρα αλλά τίποτα .
Κατα πασα πιθανότητα αυτό που αγόρασες δεν ειναι plexiglass

xaris1974
06-01-07, 17:13
Δεν ξερω παντως ετσι εγραφε και με το χλωροφορμιο οταν εκανα την
διαδικασια οπως μου ειπαν εδω τα παιδια κολλησε κανονικα και ειδικα με το μιγμα χλωροφορμιο -plexi εγινε πιο καλα η δουλεια
μαλλον δεν ειχα καταλαβει οτι θελει ωρα να κολλησει το plexi και γιαυτο δεν τα καταφερνα πριν
τι να σου πω υπαρχει κανενας αλλος τροπος να δει καποιος αν ειναι η οχι καποιο πλαστικο plexi