PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με καθαρισμό φυτεμένου ενυδρείου


wertyu5555
03-01-07, 16:09
Συγχαρητήρια για το forum και καλή χρονιά είναι το πρώτο μου Post Σκέφτομαι να φυτέψω φυτά στο ενυδρείο μου 120 λίτρων και θέλω να ρωτήσω πως γίνεται ο καθαρισμός του βυθού;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

soza
03-01-07, 20:25
Mε μια 'σκουπα'βυθου..
Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις και ενα κοινο αλφαδολαστιχο

Tolis
03-01-07, 20:37
Μονο στα μερη που ειναι ακαλυπτα απο φυτα.

george
03-01-07, 23:23
Καλώς ήρθες στο GAB και καλή χρονιά !

docrx8
31-10-07, 23:17
τι ειναι η σκουπα βυθου ?..τελικα πολλα πραγματα..ειναι να μαθω..εμπλεξα;)

Rayden
31-10-07, 23:23
Δηλαδη τα ξερα φυλλα που ειναι γυρο απο τις ριζες των φυτων τα αφηνουμε? Υποθετω οτι το λεει ο Τολης για να μην βλαπτονται οι ριζες τους, η' τους καλο πχ λιπασμα.

Τσιόνογλου Σταύρος
31-10-07, 23:45
Ξερά φύλλα μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχουν :D :D χαλασμένα ,σαπισμένα ναι ,αυτό που εννοεί ο Τόλης είναι ότι γύρω από τα φυτά δεν πιέζουμε την σκούπα μέσα στο χαλίκη για να μη πληγώσουμε τις ρίζες των φυτών. Με μια ελαφριά ανάδευση γυρώ απο τα φυτά τραβάμε πολλές απο τις βρωμιές.

Juan
01-11-07, 11:58
τι ειναι η σκουπα βυθου ?..τελικα πολλα πραγματα..ειναι να μαθω..εμπλεξα;)
Να μια σκούπα βυθού :grin:
Υπάρχουν σε διάφορα ύψη (ανάλογα το ενυδρείο) και μπορείς όταν αλλάζεις το νερό στο ενυδρείο, να καθαρίζεις τον βυθό με ασφάλεια.
http://www.aquaristikshop.com/pictures_g/118991.jpg

docrx8
01-11-07, 18:11
thanks...:)
-------------------------
α και κατι αλλο..ασχετο μεν... αλλα εχω για αυτο ακουσει.. διαφορα πραγματα..στην αλλαγη του 1/3 του νερου περαν του contitioner..χρειαζεται και bacterial η οχι...?:rolleyes:

stav
02-11-07, 10:07
thanks...:)
-------------------------
α και κατι αλλο..ασχετο μεν... αλλα εχω για αυτο ακουσει.. διαφορα πραγματα..στην αλλαγη του 1/3 του νερου περαν του contitioner..χρειαζεται και bacterial η οχι...?:rolleyes:

Εαν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο δεν χρειαζονται τα ετοιμα βακτηριδια.