PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση πριν και μετά GAB - Κιχλίδες Μαλάουι


frits
02-01-07, 15:57
Καλή χρονιά σε όλους!!!
Μόλις τέλειωσα την ανακαίνιση του ενυδρείου μου την οποία ξεκίνησα μόλις ανακάλυψα το GAB. Περιληπτικά θα πώ ότι πριν είχα ανάμικτα κιχλίδες Αφρικής με όσκαρ και άλλα ψάρια Αμερικής. Αφού ανακάλυψα το φόρουμ, αποφάσισα να δώσω κάποια ψάρια που δεν ταίριαζαν και να αρχίσω το ενυδρείο από την αρχή με κιχλίδες Μαλάουι. Μετά από πολύ διάβασμα και βοήθεια από διάφορους φίλους εδώ, το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε στις φωτό. Η 1η φωτογραφία είναι από το ενυδρείο όπως ήταν πρίν ώστε να κάνετε και την σύγκριση ;)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:120x40x65
Όγκος:312 μικτά
Κατηγορία:Κιχλίδες Μαλάουι
Φυτά:4 anubias barteri, 2 crinum thaianum, 2 valisneria spirallis, 1 Lobelia cardinalis
Ψάρια / Άλλα είδη:για τα μόνα που είμαι σίγουρος 100% είναι τα melanochromis maingano (1 male 2 female) 1 aulonacara male, 4 metriaclima estherae ή pseudotropheus flameback (2M-2F) (δεν είμαι σίγουρος, είναι τα πορτοκαλί στις φωτό, αν μπορείτε βοηθήστε) 1 pseudotropheus demasonii (F),1 ancistrus sp 1 synodontis eupterus
Διακοσμητικά υλικά:1 ξύλο, πέτρες, χαλαζιακή άμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:κατασκευή DIY βράχος από φελιζόλ
Φωτισμός:2x Arcadia 38W
Διάρκεια φωτισμού:12h
Φιλτράρισμα:FLUVAL 404 εξωτερικό, Aquaclear εσωτερικό
Θερμοστάτης:Newatt 250 W
Λίπανση:floral 50 ml την εβδομάδα
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7,5-8,0
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0,25
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5,0
Αλλαγές νερού:1 φορά τον μήνα 30%
Θερμοκρασία:25,5-26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:1)το ενυδρείο όπως ήταν πριν 2)λεπτομέρεια από το background 3) melanochromis 4) metriaclima estherae(???)-aulonacara hansbaenshi (???) 5) πλάγια όψη 6) όψη από την αριστερή πλευρά 7) μπροστινή όψη 8 ) μικρό metriaclima (??) γεννημένο στο ενυδρείο.
Ότι στραβό δείτε πείτε το γι' αυτό κάνω την παρουσίαση :D


ΥΓ. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν με τα ποστ τους και ιδιαιτέρως τον γαύρο για τις συμβουλές του στην κατασκευή του background (με τόσα πμ που του έστειλα, τώρα θα έχει έναν παραπάνω λόγο να μισεί τους βάζελους :smt076 :smt003 )

Strahos
02-01-07, 16:22
γεια σου Γιώργο, ωραίο το ενυδρείο σου. εγώ όμως θα σου πω αυτά που με χαλάνε εμένα. το φυτό στη μέση δεν μου άρεσε θα προτιμούσα να μπει σε μιά άκρη. 2ον ίσως χρειαστείς πιο πολλές πέτρες στα αριστερά και 3ον ο φωτισμός είναι κάπως περίεργος, έχεις βάλει λεντάκια? επίσης είναι πολύ σκοτεινό

frits
02-01-07, 20:10
Ευχαριστώ για τα σχόλια! Για το φυτό κάπου διάβασα εδώ ότι οι κιχλίδες χρειάζονται αντικείμενα που να τα αντιλαμβάνονται ως όρια ανάμεσα σε περιοχές και σκέφτηκα ότι θα χρησίμευε σε αυτό. Πέτρες χρειάζομαι περισσότερες ίσως, έχω βάλει 30 κιλά μέχρι τώρα και αν βάλω άλλα ψάρια θα προσθέσω μερικές.Το ενυδρείο σε διαβεβαιώ είναι πολύ φωτεινό στο σπίτι μου:D , αλλά είχα κλείσει τα φώτα όταν τράβηξα τις φωτό.Λεντάκια δεν έχω βάλει, απλά η μια λάμπα είναι χρώματος μπλε (έχω ακόμα τις λάμπες που είχε το ενυδρείο όταν το αγόρασα, δεν τις έχω αλλάξει).

Z_X
02-01-07, 22:26
Γειά,
όμορφο το ενυδρείο σου, έχεις εκμεταλλευτή όλο το ύψος?

γαυρος
02-01-07, 23:10
βαζελε...θες ακομη πολυ δρομο.


φτιαξε κρυψωνες που ναναι χρησιμες στα ψαρια οχι σε σενα :D.
θες πετρα καργα ακομη...
αλλαξε λιγο τα φυτα ναναι μαζεμενα και οχι σκορπια...
βγαλε τις μπουρμπουληθρες ειναι αχρηστες...
το ξυλο κανει ζημια καθως μαλακωνει το νερο που πρεπει να ειναι σκληρο...
τα χαπς τι θενε εκει μεσα? ...
αλλαγες νερου το λιγοτερο 2 το μηνα 30%...
demasoni απο 5 και πανω για ναναι οκ...

εχω πολλα ακομη αλλα μη στα πω ολα μαζι ...
αρχισε το σενιαρισμα οεο :D

accnt
02-01-07, 23:11
Καλή η προσπάθειά σου. Προσωπικά με ξενίζουν κάπως οι ροζ πέτρες. Αλλά γούστα είναι αυτά...
Καλή συνέχεια!

andreas K
02-01-07, 23:16
1.Background...γεια στα χερια σου!Αναλαμβανεις και παραγγελιες;
2.Το φυτο (anubia) θα δειξει καλυτερα στην ακρη.
3.Aulonacara...μονη κι ερημη...μεσα στα mbuna.Καλυτερα μια ομαδα labidos...Χρωμα και κλασσικη αξια.
4.Οι πετρες ειναι λιγες και καπως...''φανταχτερες'';
5.Καλη συνεχεια και...χαιρετισμους...

andreas K
03-01-07, 00:21
Μπραβο ανταποκριση!!!Γιωργο,οι μπουρμπουληθρες ειναι απο το εσωτερικο φιλτρο;Υπαρχει καπου ξυλο στη μετα GAB εποχη και δεν το βλεπω;Α.''φυγαδευσε'' και το κοχυλι που σουπεσε μεσα,μην το δει ο γαυρος...

frits
03-01-07, 01:28
Άμεση ανταπόκριση και υποδείξεις!!! :D Να τα πάρω από την αρχή:

έχεις εκμεταλλευτή όλο το ύψος?

όχι και θα ήθελα παραπάνω. Μόνη εξαίρεση η πίσω πλευρά με το background

βαζελε...θες ακομη πολυ δρομο.

καλά αυτό το ξέρω, πες όμως τουλάχιστον αν είμαι στον σωστό δρόμο... τςτςτς πάλι καλά που δεν σε είχα καθηγητή στο Λύκειο :smt018 :smt105

φτιαξε κρυψωνες που ναναι χρησιμες στα ψαρια οχι σε σενα .
θες πετρα καργα ακομη...

εδώ συμφωνώ, θα βάλω κι άλλες στην δεξιά πλευρά

τα χαπς τι θενε εκει μεσα? ...
τι είναι αυτά????:confused:

αλλαγες νερου το λιγοτερο 2 το μηνα 30%...

οκ


αλλαξε λιγο τα φυτα ναναι μαζεμενα και οχι σκορπια...

χμμ εκτός από θέμα αισθητικής υπάρχει άλλος λόγος??

βγαλε τις μπουρμπουληθρες ειναι αχρηστες...

δεν το ήξερα, παλιά είχα αεραντλία και επειδή την έβγαλα έβαλα αυτο το εσωτερικό φίλτρο για να οξυγονώνεται το νερό, αν δεν χρειάζεται θα το βγάλω κι εμένα με χαλάει

το ξυλο κανει ζημια καθως μαλακωνει το νερο που πρεπει να ειναι σκληρο...

το ξύλο μου αρέσει δεν γίνεται να το κρατήσω?? Θα βάλω τριμένα κοχύλια στο φίλτρο :D


demasoni απο 5 και πανω για ναναι οκ

θα έρθουν και τα άλλα

εχω πολλα ακομη αλλα μη στα πω ολα μαζι ...

ωχ....:smt075

Προσωπικά με ξενίζουν κάπως οι ροζ πέτρες. Αλλά γούστα είναι αυτά
Οι πετρες ειναι λιγες και καπως...''φανταχτερες''

Αν τις δείτε live φαίνονται πολύ όμορφες, οι φωτό τις αδικούν (πάλι καλά που έβγαλα το ναυάγιο, το σεντούκι και τον δύτη που κάνει μακροβούτια πριν τη φωτογράφιση :smt040 )

Aulonacara...μονη κι ερημη...μεσα στα mbuna.Καλυτερα μια ομαδα labidos...Χρωμα και κλασσικη αξια

Συμφωνώ αλλά είχε μείνει από την προηγούμενη σύνθεση του ενυδρείου και μάλλον θα βάλω αγγελία σύντομα, οπότε όποιος ενδιαφέρεται... ;)

Background...γεια στα χερια σου!Αναλαμβανεις και παραγγελιες

Ευχαριστώ!!! Για τον καλό σου λόγο θα σου φτιάξω ένα δώρο :D

Α.''φυγαδευσε'' και το κοχυλι που σουπεσε μεσα,μην το δει ο γαυρος...

Ωχ καλά που μου τόπες, το έθαψα στην άμμο :smt025

george
03-01-07, 08:57
Η αεραντλία είναι άχρηστη και να την βγάλεις.
Οι ροζ πέτρες.....στον βυθό της λίμνης Malawi δεν υπάρχουν ροζ πέτρες αλλά περί ορέξεως.....
Χρειάζεσαι και άλλες πέτρες....ΠΟΛΛΕΣ !!!
Για τα φυτά ... είναι θέμα αισθητικής και μόνο.
Haps και Μbuna http://www.cichlid-forum.com/articles/haps_vs_mbuna.php
διάβασε εδώ ... και γενικά ψάξε σε αυτήν την ιστοσελίδα έχει πολλές πληροφορίες.
Όπως και εδώ :
http://malawicichlids.com/index.htm
http://www.riftlakes.com/
http://www.hagblomfoto.com/articles_n.htm
http://www.cichlidpress.com/

frits
03-01-07, 21:31
Ευχαριστώ για τα λινκς! Μπήκαν ήδη στα favorites ;)
Η Aulonacara δόθηκε σε φίλο τελικά και για πέτρες θα πάω το Σαβατοκύριακο :smt117
Για το χρώμα τους τώρα... η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να διευκρινίσω ότι σκοπός μου δεν είναι να κάνω ένα ενυδρείο βιότοπο Malawi, απλά θέλω ένα ενυδρείο με mbuna όπου θα περνάνε καλά τα ψαράκια μου και επιπλέον θα μου αρέσει και εμένα. Όπου αυτά τα 2 δεν είναι συμβατά, σίγουρα προτεραιότητα έχει η καλοπέραση των ψαριών :)

γαυρος
03-01-07, 21:43
επειδη επικεντρωνεις στο χρωμα της πετρας το θεμα, που ειναι το λιγοτερο που εχει σημασια, σε 2 -3 μηνες ολες θαχουν το ιδιο καφε-πρασινο χρωμα.

άλλα ειναι πιο επειγοντα οεο...;)

frits
04-01-07, 11:39
Εγώ επικεντρώνω στις παρατηρήσεις σας, γι αυτό άλλωστε έκανα την παρουσίαση ;)